weekblad II I5 iO Merkenjacht Bergerbos alkmaar Nieuws en vacatures Gif oen wijkt voor parkeerplaatsen Rabobank handelde te goeder trouw Modeshow ECNNETERIE TRACK B STYLE SURSUM CORDA OPEN DAGEN Kwekerij Weigelia Open: vrijdag en zaterdag VW-kantoor Najaarsochtend uw r GG50P P »^en toll2ir en Toegang-'w en Noorderkwartier start ook onderhoud aan zuidelijke duinkust lichtmasten ook aan oostzijde Bergerweg WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn Karwei®Onderhoudsdienst komt! van uw Gewestelijk Arbeidsbureau Zie elders in dit weekblad Bel 072-626050 en... Wat een geluk dat de ka M alweer brandt... I Zie pag. 3 (Patisserie REDAKTIE „DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen Donderdag 27 september 10.30 uur - 13.30 uur - 15.30 uur Onder het genot van een kopje koffie tonen wij u de nieuwe herfst- en wintermode 1990/1991 J. Oldenburglaan 11, Bergen, tel. Tuincentrum Schoor! PLANTTIJD: ALTIJD 28 en 29 september a.s. Fantastische aanbiedingen en...elke klant een grstlS plant 0EALER CEES BAKKER SCHOENEN Kerkstraat 13 Bergen I (bij de Ruïnekerk) NBB De prijzen BERGEN AAN ZEE - „Binnenkort wonen we wel in de buurt van „Herman Gorter”! hoor ik iemand zeggen jl. zondagmiddag op het strand van Bergen aan Zee. „Wel nee, zo’n vaart zal het wel niet lopen.... verder dan het oude Bio Vakantieoord zal de zee niet komen”. En zo heeft iedereen zijn eigen filosofietje over het geweld van de natuur, over de strandafslag en over de suppletie die miljoenen guldens heeft gekost en thans voor een groot deel weer teniet is gedaan. Wordt het nu inderdaad van kwaad tot erger? Gaan we op de wat langere duur strand en duinen verlie zen? Komen er strandhoofden of strekdammen? Of wordt de Hondsbossche tot beneden Egmond doorgetrokken op den duur? alle beplanting staat in potten waarom wachten tot het volgend voorjaar als het nu ook kan kamerplanten honden- en kattenvoer tuingereedschap bloembollen Allemaal vragen en niemand die het precies weet! of toch wel! MODESHOW dinsdag 2 oktober Aanvang: ’s morgens 10.30 uur ’s middags 14.30 uur ’s avonds 20.00 uur Nog altijd kans oie JAARGANG - NUMMER 39 'WEEKBLAD „DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren ZIE ONZE SPECIALE BIJLAGE de duinstreek Wordt Bergen aan zee verplaatst? ii a w M.H. et eg 2 169 n tinke nke een ien Ook eten 1 de Een voortijdig einde van het seizoen met een steil afgeslagen suppletiepakket en het reeds gedeeltelijk afgebroken pavil joen van Gerard Meijer, (foto: Gerard Roosenboom, september 1990). Technisch hebben we de middelen, maar het moet ook nog eens een keer betaalbaar zijn”. Op de vraag of de kwaliteit van het zand dat opgebracht is een rol zou kunnen spelen, moet hij vooralsnog ontkennend antwoorden. Er wordt gezegd dat de kinderen er 02208-96549 Dit zullen zeker niet de laatste re gels zijn die aan het strand, de afslag en de suppletie gewijd worden. Er zijn veel deskundigen, er zijn veel instan ties, er is veel water en er is veel zand. Voorlopig kunnen we daarmee best vooruit! BERGEN Verschillende spaarders en verzamelaars troffen elkaar zater dag op het Plein naast de WV om de inmiddels door hen vergaarde bonnen uit De Duinstreek van 12 september onderling te ruilen. Wij maken de deelnemers aan de „jacht” er op attent dat de laatste ruil beurs is vastgesteld op zaterdag 29 september (ook weer naast de VVV en van drie uur af) en dat de verzamelde bonnen in een gesloten envelop moe ten worden ingeleverd vóór donder dag 4 oktober 12.00 uur ’s middags bij De Duinstreek. Op de envelop de naam van het gespaarde merk, het aantal bonnen en naam en adres van de deelnemer. De winnaars worden bekendgemaakt in De Duinstreek van 10 oktober. Het ligt natuurlijk voor de hand dat medewerkers van De Duin streek en/of hun familieleden van BERGEN - Op woensdag 3 oktober "90 houdt de UW haar najaarsoch- 'end. De heer H. Burgers, boswachter van de gemeente Bergen, zal een voor wacht houden over natuur en milieu. V°or deze bijeenkomst die om 10.00 uur begint in Het Kompas, Dr. van Teltlaan 1, nodigt de UW naast haar Medewerkers, oud-medewerkers en "önateurs, graag iedereen uit die be langstelling heeft voor het vrijwilli gerswerk van de UW. Hieronder volgt nog eens'de lijst van deelnemende bedrijven met vermel ding van de serie aangrijpend fraaie prijzen, kosteloos door de Bergense winkelstand beschikbaar gesteld in het kader van de activiteiten rond het behoud van ons Bergerbos. De bomen bij de bank liggen plat. Er komt ander groen voor terug. Boven dien een vriendelijke aankleding van het terrein. sen het nieuwe groen komen wat rust banken, lantaarns en verdere voorzie ningen onder rood-bruine en sierbe strating terwijl de parkeerstrook aan de Heereweg voetpad wordt. Op die manier hoopt de bank tot een voor ie dereen aanvaardbare oplossing te ko men. JM BERGEN - Op vrijdag 28 en zaterdag 29 september zal het kantoor van de WV-Bergen ge sloten zijn. Dit vrij unieke feit doet zich voor, omdat op die da gen in Groningen het 75-jarige bestaan zal worden gevierd van de Algemene Nederlandse Ver eniging van WV’s (ANVV). Prac- tisch alle WV’s in den lande zijn ingegaan op de uitnodiging van de ANW. De gezamenlijke beslissing om de kantoren een dag te sluiten is niet lichtvaardig genomen. De afgelopen zomerperiode heeft meer dan ooit de functie van de I VVV-balie aangetoond: de be hoefte aan informatie bij de zo mergasten legde een toenemende druk op de medewerkers van de VVV. Reden temeer om in deze wat rustiger tijd van het jaar eens bij elkaar te komen. En omdat het nog nooit eerder vertoond is dat alle VW-medewerkers uitgeno digd zijn voor één gezamenlijk treffen, heeft dit evenement een uniek karakter: ruim 1250 WV- ers zullen aan de uitnodiging ge hoor geven om op 28 en 29 sep tember bij elkaar te komen. Fi nancieel wordt het twee dagen durende evenement mogelijk ge maakt door bijdragen van over heden, de ANVV, het NBT en het bedrijfsleven in Groningen. De 12 Provinciale WV’s in het land regelen het busvervoer. deelneming zijn uitgesloten en dit geldt ook voor de bezorgers. Boven dien zal men begrepen hebben dat elke deelnemer (of elk deelnemend gezin) slechts recht heeft op één prijs. De provincie, de Rijkswaterstaat, de Dijkgraaf, het Hoogheemraadschap, het rijk zelf en de gemeenten langs de kust, ze hebben er allemaal mee te ma ken. Ze zijn er ook allemaal mee bezig, maar niemand durft zich al te kern achtig uit te drukken. Het lijkt wel of iedereen, een slag om de arm wil hou den, want de natuur is nu eenmaal on berekenbaar. En er spelen zo enorm veel zaken een rol, dat als je in de ma terie duikt, je er duizelig van kan wor den. De zeespiegel stijgt, want de aar de wordt warmer. De zeestromingen zijn door de mensen aan het verande ren. De afsluiting van de Westerschel- de speelt een rol. De rivieren voeren zoveel giftig slib aan, dat het leven in zee aan veranderingen onderhevig is. En ook dat dieren- en plantenleven heeft invloed op het geheel. De directeur van gemeentewerken Bergen, de heer Jan de Boer, deed nog de meest geruststellende uitspraak in zake onze kustverdediging: „Het rijk heeft kortgeleden besloten dat de hui dige kustlijn gehandhaafd dient te blijven. Dat wil zeggen”, aldus de heer De Boer, „dat als het op deze manier doorgaat, er wel degelijk harde maat regelen zullen worden getroffen. Het zand dat thans opnieuw is wegge spoeld blijft voorlopig in het systeem. Het is niet in het niets verdwenen, al lijkt dat wel zo. Optisch is het vrij ern stig, maar technisch gezien valt het Kaarten a 5.- verkrijgbaar bij Boutique Pico Bello Stationsstraat 4, Bergen Tel. 02208-96369 REGIO Het hoogheemraad schap Noordhollands Noorder kwartier te Alkmaar, dijkbeheer- der in Noord-Holland, heeft maandag 10 september het be stek voor onderhoud aan de zee- werende duinen langs de Noord zee tussen Camperduin en IJmui- den gegund aan aanmemersbe- drijf Gebr. Van der Lee VOF te Hagestein. Met het werk is in to taal een bedrag gemoeid van 1.064.000,-. De werkzaamheden betreffen voornamelijk normaal onder houd aan de zeewerende functie van de buitenste duinenrij, de zo genaamde zeereep. Het meest be langrijke onderdeel vormt het herstellen en versterken van de duinvoet met zand, dat met be hulp van de wind en onder andere rietschermen wordt gevangen en vinden omdat het quorum niet aanwe zig was. Het college van burgemeester en wethouders heeft zich toen van des kundig advies laten voorzien van de heren A. Smit en W. van der Zwart van de dienst gemeentewerken. „Geen problemen”. Waarna de bank haar gang ging. Saillant detail was, dat het werk, het kappen van de bomen, werd uitgevoerd door een tweetal particu lieren, dat in zijn vrije tijd, en dat was de vroege zaterdagmorgen, natuur- en milieumensen op zijn weg vond. Boze blikken, stukken in en telefoontjes naar de krant. Ook bij de bank kwa men telefoontjes waarin mensen hun verontwaardiging uitspraken over de groenslooppraktijken van Rabo. Aan een ieder die er maar oor voor had legde directeur J. Beeldman uit wat er in wezen aan de hand was en waar het allemaal om ging. Beeldman: „Drie zaken spelen een rol, de veiligheid voor ons personeel: een betere par keervoorziening en ook een betere verkeerssituatie. Wat het eerste be treft is het zo, dat op dit moment de geldtransportauto aan de westzijde van de bank parkeert. Het geld wordt door het hele bankgebouw naar en van de plaats van bestemming gebracht met alle gevaren voor de medewerkers van dien. In het vervolg rijdt de wagen aan de zuidkant tot op centimeters van de kluis. Wat het parkeren bij de bank aan gaat is de toestand nu haast onljoud- vastgehouden. Een ander onder deel bestaat uit het handmatig onder een flauwe helling brengen van steile duintaluds en deze ver volgens te beplanten met helm of te bezetten met „rietpoten” om verstuiving tegen te gaan en aan- stuiving te bevorderen. Het helmgras wordt ter plaatse gesto ken, het riet voor de „poten” wordt aangekocht. Om de her stelde duinvoet tegen betreding te beschermen, zullen op het strand ter plaatse afrasteringen worden geplaast. Het bestek heeft een looptijd tot eind juni 1991. Nog dit jaar zal voor een bedrag van ongeveer 500.000,- van de totale bestekkosten aan werkzaamheden worden uitge voerd. Het werk start nog in sep tember en wordt gedirigeerd vanuit het district Petten van het Hoogheemraadschap eigenlijk wei mee. Maar er moet na tuurlijk wel het een en ander gebeu ren. Dat kan iedereen constateren. Maar geen reden tot paniek”. Dikwijls kan men aan de hand van eenvoudige voorbeelden aantonen dat het zo’n vaart niet loopt. Volgens een woordvoerder van het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorder kwartier is er ook nergens sprake van een „dramatische schade”, hoewel de laatste storm hele happen uit de kust tussen IJmuiden en Petten heeft weg genomen. „Kijk”, zegt hij, „als een kind een zandkasteel bouwt langs het strand, is dat na de eerste vloed weer verdwe nen. Het zand is er nog wel, maar het heeft alleen niet meer de vorm van een kasteel. Wij hebben nu een vreselijk groot zandkasteel gebouwd bij Eg mond en Bergen. Een storm heeft dat voor ongeveer de helft gereduceerd, maar het zand is er nog wel. Het is alleen afgevlakt. En de kinderen bou wen al eeuwen zandkastelen langs het strand, dus kunnen we niet spreken van een drama. Wel van schade. Het heeft allemaal dik zeven miljoen gul den gekost. En dat is doodzonde van het werk, maar de helft ligt er nog ze ker”. De heer J.P. Kuit, eveneens van het Hoogheemraadschap, is diezelfde mening toegedaan. Hij zegt er nog bij: „Het is veel sneller gegaan dan ieder een heeft gedacht. Dat is nu weer het onberekenbare van de natuur. We hebben gedacht dat het wel tien jaar zou blijven liggen. We zullen dus be paalde richtlijnen moeten herzien. En de verschillende studiediensten zijn daar ook druk mee bezig. Nee, de kop pen op het hoogste niveau zijn nog niet bij elkaar gestoken”. baar. Er wordt aan beide kanten van de weg geparkeerd. Aaij de overkant van de bank op het voetpad. Vooral op de vrijdagavond geeft dit dikwijls een chaos en het oversteken is levensge vaarlijk. Als het werk achter de rug is, zullen er in totaal achttien openbare parkeerplaatsen voor en aan de zij kant van de bank liggen. En natuurlijk zal er weer groen worden geplant. Kastanjes en berken, die het beslist beter zullen doen dan wat er tot nu toe heeft gestaan”. En de kwetsbaarheid van de intus sen gevelde bomen wordt door Wil van de Zwart, opzichter bij de plantsoe nendienst, benadrukt. „Het ging om enkele iepen, esdoorns en elzen. De ie pen zouden toch al weg moeten. On langs hebben we er al verschillende omgezaagd. Een paar esdoorns ston den precies op plekken waar de par keerplaatsen zijn gesitueerd. Er ko men goede bomen voor terug”. De architect van de Rabobank heeft bovendien gezorgd voor een vriende lijke aankleding van het terrein. Tus- Op de vraag of strandhoofden of strekdammen uitkomst zouden kun nen brengen, moet ook hij voorlopig het antwoord schuldig blijven. „Zo’n ding kost, afhankelijk van de diepte ter plekke, tussen de 1 en 2 miljoen gulden. Wellicht wordt daar later toe besloten. Ik weet het niet. Wel weet ik dat de Hondsbossche Zeewering er al een paar honderd jaar ligt. En dat is een geruststellende gedachte voor de mensen die nu al denken aan de zee bij het Bio vakantieoord. Zo ver zullen we het nooit laten komen, dat staat vast. geen „oliebol” van kunnen bakken, laat staan een zandkasteel. Het „nieu we zand” hangt als „los zand” niet aan elkaar. Het is te dun, zo hoort men van de vakantiemensen. „Over het zand is veel te vertellen”, aldus de heer Kuit, „maar ik kan niet zeggen dat de kwaliteit van het zand invloed zou kunnen hebben op de af slag. Dat zou een marginale invloed kunnen hebben, maar daar moeten we niet van uit gaan”! Marc O'Polo: kleding naar keuze ter waarde van 750,-; Shellstation Landweg: Samsung magnetron t.w.v. 770,-; Rijwielhandel Busker: Moto- becane sportfiets t.w.v. 800,-; Wa renhuis Finkensieper: Karchen hoge- drukreiniger t.w.v. 575,-; WV Ber gen NH: vier dagen Parijs voor twee personen t.w.v. 750,-; J.J. Braken- hoff: portable kleuren-tv t.w.v. ƒ715,-; Louise Grimmelt Interieur: set plexi bijzettafels t.w.v. 825,-; Geerts de Keukenpiet: espresso-appa- raat t.w.v. 695,-; Strego Juwelier: Seiko Chronograph t.w.v. 795,-; Bonneterie: kleding naar keuze t.w.v. 750,-; Jan Ooijevaar Dierenspe ciaalzaak: artikelen t.w.v. 750,-; Scholten’s Drankenhandel: geva rieerd drankenpakket t.w.v. 750,-; Peter Wertenbroek: parfums Joop t.w.v. 750,-; Autobedrijf P. Smit: au toradio cassetterecorder t.w.v. 750,- Koolmees Soecker: tien slagroom taarten t.w.v. 250,-; Praecox Hove niers: tuinartikelen t.w.v. 750,-; Fo to Pim Kolber: fototoestel Konica t.w.v. ƒ499,-; Fotoshop Cees Noort: DL 800 zoomcamera Fuji t.w.v. 549,-; Gerard Hoogland Interieur: schuimrubberen matras t.w.v. 750,-. Dorpsstraat 1Bergen, telefoon: 02208-12473 SCHOORL - Het „kwaad” is ge schied. De bomen bij de Schoorlse Ra bobank zijn horizontaal gegaan en hebben hun weg naar het open haard vuur inmiddels gevonden. Twaalf bo men hebben plaats moeten ruimen voor negentien openbare parkeer plaatsen. Begrip en gebalde vuisten. Het zal altijd zo zijn als bomen en blik in het geding zijn. Een zaak staat vast, de Rabobank treft geen enkele blaam. Men heeft bij de aanvraag voor een verbeterde situatie rond het bankge bouw de juiste weg bewandeld. Voor het doen verwijderen van de bomen heeft de bankdirectie zich al in decem ber van het vorig jaar met de dienst gemeentewerken in verbinding ge steld. En werden wat tekeningen ge maakt, wat schetsplannetjes. Wat kan wel en wat kan niet en vooral, wat mag wel en niet. Wanneer groen het veld moet ruimen wordt veelal het deskun dig advies gevraagd van de commissie Natuur en Landschapsschoon. Deze commissie heeft steevast iedere (open bare) bijeenkomst wel een agenda punt „kapvergunning”. De laatste vergadering van de commissie, enkele weken geleden, kon geen doorgang BERGEN Burgemeester en wet houders willen lichtmasten neerzetten op het fietspad aan de oostzijde van de Bergerweg. Dit betekent een grotere veiligheid voor de fietsers vanuit Alk maar richting Bergen. De al enige ja- ren aanwezige verlichting aan de an dere kant van de Bergerweg, zal tege lijkertijd verbeterd worden. Met de geplande vervanging van lichtmasten op het gedeelte Loudelsweg ter hoogte van het klooster, kan volgens het ge meentebestuur beter even gewacht worden totdat de nieuwe plannen hier ontwikkeld zijn. Met het geld dat hier mee vrij komt kan begonnen worden met de verbetering van de verlichting op de Nesdijk. Met een zekere energie en met één of meer „Duinstreken” van 12 september is deelnemen aan de jacht nog altijd mogelijk. Knip de bonnen uit, richt oog en aandacht op een favoriete prijs en kom zaterdag naar de ruilbeurs. De laatste! 1 12609

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1