weekblad Inbrekers en dieven maken Bergen onveili NIEGUS-LEDEN stouten beek Nieuws en vacatures Eerste Literaire Avond Berg met Haasse fascinerend WINTER- MARKT 6DO0EW. BESTOL I BRISTOL in ALKMAAR I Langestraat 109 (naast Xenos) tel 072-126088 Donderdag koopavond Ruud Muis schreef boekje over expeditie naar de Pygmeeën o b 17.50 Ki Winter truien van 389,- voor 189,- zolang de voorraad strekt! NOG 2 DAGEN 1 Daders brandstichting Klooster gearresteerd Een fijn rijm Marieke Haakman 1 Herhaalde oproep van politie Aktie van afgelopen winter geslaagd Thema- avond - ---- J ANBO studiedag „uitverkocht” Kimstveiling Gewestelijk Arbeidsbureau Recordopbrengst bij ,,I)e Marke” Superklaver- j asdrive.. ■08 5 r mode met gezicht WEEKBLAD „DE DUINSTREEK Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren Bel 072-626050 en... pol./katoenen streepshirt. Diverse dessins’ 1 en kleuren. Mt. S t/m XL per stuk r KIJKDOOSPAKKET VOOR KINDEREN ZONDAG 28 OKT. VAN 11.00 -16.00 UUR! REDAKTIE DE DUINSTREEK” Zinloze vernieling Zonnepanelen Herfstpracht in Groet van uw Zie elders in dit weekblad Onderzoek naar diverse inbra ken Patisserie 66e JAARGANG - NUMMER 43 WOENSDAG 24 OKTOBER 1990 de duinstreek Umtul Kiekens B 14. zaal van het Dorpshuis. I Loterijclub De Niegus g I Smodzy Truien Oude Prinsweg 27a Bergen 02208 - 94 399 voor historisch werk is begonnen in haar jeugd waar, uit de ouderlijke bi bliotheek, geen boek ongelezen bleef. Bergen, op 15 november a;s. weer te mogen begroeten. Plein 17, Bergen Tel. 02208-13419 UT - DEMONSTRATIE QUILTEN; met lapjes stof sfeervolle kerst versieringen maken. SHOW VAN TILLANDSIA'S; planten die leven van de lucht. ROODSTEEN AARDEWERK in wintertenue. GIGANTISCHE KERSTMARKT met duizenden kerstartikelen. Graag tot ziens, zondag op de overdekte wintermarkt._^~^_ tr Verder vergeleek Haasse, in ant woord op vragen van Rudi Wester, het schrijven met het regisseren van een toneelstuk. „Het creëren van persona ges in een verhaal is een soort naar binnengekeerd toneelspelen.” Ze had graag ook toneelregie gedaan, maar het leven heeft haar daar niet toe in staat gesteld. De in Indonesië geboren Hella Haasse werkt momenteel aan een boek dat zich afspeelt op Java, met als centraal thema de thee-onderne- mingen in de Preanger. Zij wil er on- SCHOORL - Donderdagavond 25 oktober a.s. houdt mevr. H. Kohlbrug- ge een inleiding over Oost-Europa. Als koerierster bezocht zij deze gebieden al tijdens de 2e wereldoorlog en ook daarna bleven hechte kontakten be staan tot nu toe rond de laatste grote veranderingen. Deze boeiende per soonlijkheid kunt u ontmoeten in het zaaltje achter de kerk in Schoorl. Aan vang 20.15 uur, vanaf 20.00 uur staat de koffie klaar. U kunt opgehaald worden als u dit wenst, tel. 02209- 1234 of 1853. J Hella Haasse signeert haar werk tijdens de literaire avond, (foto: Fits Dijkhof). Karwei»Onderhoudsdienst komt! y il Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn drang om weer naar Afrika en in het bijzonder naar 1 .7..; gaan, erg dwingend is. Hij kan er niet meer omheen. Er is met hem daar te veel gebeurd en hij heeft zoveel van het volk waargenomen in de loop der tijd dat vlinders in zijn buik zeggen het niet los te mogen laten. BERGEN Op 30 oktober organi seert de plaatselijke afdeling van de ANBO een studiedag in èn met de Volkshogeschool. De belangstelling voor deze dag was zo groot dat er al enkele mensen moesten worden te leurgesteld. Het onderwerp „Wonen als je ouder bent” staat op dit moment volop in de belangstelling. Er wordt naar gestreefd om de zoge noemde OWOG-cursus over „Wonen van ouderen” die in Alkmaar georga niseerd worden ook naar Bergen uit te breiden. Voor 30 oktober kan men zich dus niet meer aanmelden. BERGEN - Het zijn weer lange lij sten over inbrekers, dieven en dron ken horecabezoekers die op de politie- telex verschijnen. Bij een woning aan het Luivelland werd ingebroken toen de bewoners met vakantie waren. Een buurman die wel opgepast heeft en controleerde heeft te laat gemerkt dat het gestommel door inbrekers werd veroorzaakt. Maar toen was de buit al binnen. Bij een BMW-personenauto aan de Antoniusstraat werd een auto- i ruit ingeslagen. Door het alarm ver dween de onverlaat snel. In Bergen aan Zee had de inbreker meer succes. Daar verdween uit een auto aan de Parklaan een radio mét cassette, een fototoestel en een sporttas met in houd. Jammer dat de mensen nog al- „O, nee”, was het antwoord van de schrijfster, „ik werk eigenlijk ver schrikkelijk chaotisch. De vloer van mijn huiskamer ligt bezaaid met pa pieren, waar ik met verschillende kleuren pen de personages op aangeef. Mijn werk is orde aanbrengen in de chaos van historisch materiaal en het construeren van de door elkaar gewe ven gebeurtenissen van de dagelijkse werkelijkheid. Schrijven is voor mij een ordenend principe, hetgeen ook ordenend voor de geest werkt. Maar zelf begin ik ook vanuit de chaos van mijn bij elkaar gezochte materiaal. Bij de zoektocht door de chaos moeten steeds keuzes worden gemaakt anders komt niets tot stand. Een schrijver heeft als het ware een inwendig orde nend orgaan om die indrukken, die in de werkelijkheid op hem afkomen, te verwerken in een bepaalde structuur voor het te schrijven verhaal. Dat doet hij vaak instinctief, dat hoort bij het vak. Maar dat rangschikken en con strueren van de werkelijkheid of his torische feiten tot een verhaal, mag er nooit toe leiden dat de schrijver niets verborgen houdt. Iedere tekst moet die ruimte laten aan de lezer, waarmee hij zelf vanuit zijn eigen levenservaring het een en ander kan invullen. Ik pro beer die ruimte zeker in mijn werk te laten, temeer daar ik zelf het liefste dat soort boeken lees.” tijd hun dure spullen in de auto laten liggen. Het is weer feest geweest in Bergen. Een automobilist, althans iemand die dacht dat hij een auto kon besturen vloog letterlijk tegen de brugleuning bij het Sluisje. Zwaar beschadigde au to, ontzette brugleuning en de slepers- kosten zijn zijn deel. Twee dubbele ra men bij De Spieghel werden vrijdag avond ingegooid met bakstenen. Daardoor werden ook enkele goede ren beschadigd en liep de schade op tot ruim 8000.-. Bij de zaak van Louise Grimmelt werd op dezelfde zinloze manier een steen door de rui ten gegooid. Ook de PTT-telefooncel Natuurlijk mag er meer worden ge stort dan vijftien gulden. Een „meer- bedrag” komt alleen maar ten goede aan het project, dat nog steeds de volle aandacht van Ruud Muis en zijn direc te medewerkers heeft. Het boekje is ook verkrijgbaar in de praktijk van tandarts Verhoef, Heereweg 42. Men is daar van harte welkom om in de wachtkamer een schitterende kleu- renfoto-expositie te bewonderen over de pygmeeën. BERGEN In een afgeladen voorzaal van De Rustende Jager te Bergen vond donderdagavond de eerste in de reeks Literaire Avonden Bergen plaats. Critica Rudi Wester interviewde Hella Haasse op boeiende en afwisselende wijze. Wester wist met haar vragen Haasse er steeds weer toe te brengen haar schrijf techniek, haar passie voor historisch werk en haar liefde voor de literatuur op een spontane en intrigerende wijze uiteen te zetten. Het resultaat was een aandachtig luisterend publiek, dat er na de pauze niet genoeg van kreeg vragen te stellen. De Literaire Avonden Bergen worden georganiseerd door Michael Valeton van de Bergensche Boekhandel. Het werk van Hella Haasse (72) is ■vaak gebaseerd op historische perso nages en feitelijkheden. Haar liefde De research voor ze aan het eigenlijke schrijven kan beginnen kost jaren. Wester vroeg de schrijfster hoe ze haar materiaal ordende, of ze een wand vol stambomen van oude geslachten heeft hangen en vellen vol jaartallen of kaartenbakken vol met keurig geor dende feiten. moest het voor de zoveelste maal ont gelden. Deur én zijramen van de cel bleken een dankbaar object voor de dronken barbezoekers. Maar ook bij een woning van een mevrouw aan de Karei de Grootelaan werden de dub bele ruiten ingegooid. Aan de Wester- weg werd een brievenbus opgeblazen met vuurwerk dat alweer in forse hoe veelheden beschikbaar is. Het was voor de derde maal dat dit gebeurde. Maar ook aan de Margrietlaan werd zo’n groene PTT-brievenbus gevuld met rotjes en dus vernield. Diezelfde „lafbekken” gooiden vuurwerk in de Hertenkamp, waardoor de dieren erg van slag waren. Zullen we in Bergen toch moeten komen tot de oprichting van een burgerwacht met een paar flinke honden? Bij de Zandhoeve aan de Duinweg naar Schoorl werden ver keersborden weggesloopt. Ze stonden goed verankerd in de grond en vöor het verkeer ontstond ha het weghalen een ernstige, onveilige situatie. Da ders en borden onvindbaar! Dan werd er betaald met een vals biljet van 250.-. En dat werd net te laat ont dekt. Er vloog een Mitsubishi uit Haarlem over de kop in Bergen aan Zee. Het was kwart voor één ’s nachts en u kunt de oorzaak wel raden of rui ken. Aan de Rondelaan werd de auto van een Duitse toerist bekrast. Achter hotel Merlet werden de ruitenwissers van een auto afgebroken en krassen gemaakt in de lak van de kofferdeksel. Achter het Parkhotel werd van een Mercedes het merkembleem afgebro ken en aan de Lijtweg werd een aüto- radio/cd-speler t.w.v. 2000.- uit een auto gehaald. Aan de Loudelsweg werd een bromfiets gestolen en bij de Spin in Bergen aan Zee werd ingebro ken. Behalve het wisselgeld werd ook de radio-apparatuur gestolen. De aktie om zonnepanelen te ver voeren naar Zaire, Midden-Afrika is in de afgelopen winter geslaagd. De panelen werken uitstekend en de be volking is laaiend enthousiast. Maar EGMOND - Op zaterdag 3 novem- berwordt in de Slotkapel te Egmond aan den Hoef, Slotweg 19, een belang rijke kunstveiling georganiseerd. Tientallen bekende kunstenaars stel den originele kunstwerken beschik baar. Schilderijen, aquarellen, goua ches, tekeningen, grafiek, keramiek en metaalplastieken worden bij opbod verkocht onder het toezicht van nota ris Bos. De netto opbrengst van deze bijzondere kunstveiling moet Horizon in staat stellen audio- en video-appa- ratuur t.b.v. repetities en voorstellin gen aan te schaffen. Voorafgaande aan de veiling die 3 november om 20.00 uur begint wordt dezelfde dag vanaf 10.00 uur, even eens in de Slotkapel, de kijkdag ge houden. Toegang en catalogus zijn gratis. Ingelijst en zonder bijkomende kosten wordt het merendeel van de werken aangeboden. Dank zij de spontane medewerking van de Stich ting Gebruik Slotkapel kan Horizon dit evenement in deze sfeervolle am biance organiseren. De grote verschei denheid aan kunstwerken maakt een bezoek op zaterdag 3 november zeer de moeite waard. lederen is van harte welkom. SCHOORL - De Schoorlaar Ruud Muis heeft een boekje geschreven over zijn expeditie naar de Pygmeeën en zijn hulp- en ontwikkelingsproject voor het Centre de Santé van Papa Ki sangani in Oost-Zaire. Het is een boeiend relaas geworden, verpakt in een handzaam boekwerkje. Het kost vijftien gulden. Wie in het bezit wil komen van deze „levende” verhalen van Muis, kan zich met hem in verbin ding stellen. Zijn telefoonnummer is 2327 in Schoorl. Overdag is hij te be reiken onder telefoonnummer 02246- 4624. Een giro-overschrijving naar postrekening 30856 ten name van Pygmeeën Kleinood, met vermelding van „Pygmeeën boek” is uiteraard ook best. Muis komt het boek dan persoon lijk afleveren. Ruud Muis en de zijnen hebben meer meegemaakt dan alleen dit transport. Hij kan dit, zoals hij schrijft, niet in enkele woorden afdoen. Vandaar zijn boekje. Een boekje, voor iedereen, maar in het bijzonder voor Schoor- laars. Uit Schoorl en Groet en van de gemeente is namelijk zoveel respons gekomen, hulp ook in alle vormen, zo dat het hele verhaal is opgedragen aan alle hulpgevenden. Er zijn al weer plannen voor het volgend jaar. Met twee tropenartsen en eenzelfde aantal verpleegsters en een tandarts wordt een „leerexpeditie” van twee weken gehouden diep in het Oerwoud naar moeilijk bereikbare pygmeeën. De plaatselijke tandarts Verhoef zal hier bij ook van de partij zijn. In principe zal hij zijn vakantie opofferen om als vrijwilliger mee te gaan en zich in te zetten voor de pygmeeën. Over het boekje van Ruud Muis, waarin overigens een vijftiental fasci nerende foto’s, heel kort. Voor de lezer moet er immers veel te „ontdekken” zijn. De schrijver laat in zijn eerste voldoende tijd rest om dit verhaal, dat zich afspeelt op haar geboortegrond, te kunnen voltooien. Michael Valeton bedankte mevrouw Haasse en Rudi Wester en sprak de wens uit het pu bliek de volgende Literaire Avond inbraak in een verenigingsgebouw in Bergen (buit o.a. video-recorder), twee inbraken in restaurants in Ber gen (buit 500,- aan geld) en tot op heden achttien auto-inbraken opge lost. Het buitgemaakte geld werd op gemaakt en de gestolen goederen (veelal autoradio-cassetterecorders) werden in vele gevallen voor aanmer kelijk lagere waarden doorverkocht of vanwege braakbeschadigingen weg gegooid. In de afgelopen twee weken werden zeven jongeren in de leeftijd van 17 t/m 19 jaar, afkomstig uit Ber gen (4x), Heiloo, Langedijk en Schoorl aanghouden en verhoord. Op één ver dachte na zijn allen in afwachting van hun rechtzaak in vrijheid gesteld. De benadeelden zullen door de politie worden geïnformeerd. Zoals gebruikelijke trekt het IVN er a.s. zondag, 28 oktober, weer op uit in het kader van de „vierde zondag van de maandwandeling”. Veel aandacht voor herfstige verschijnselen in de Groeter duinen. Dat zijn natuurlijk de paddestoelen, maar in deze tijd zijn er ook veel prachtige mossen. Natuur- gids Carla van der Laarse zal dan ook het pad, dat onder de natuurgidsen bekend staat als het „mossenpad” ze ker in de wandeling betrekken. Ver trek vanaf het Witte Kerkje om 11.00 uur. Deelname gratis. I ^ïdig t/m za'erd3^ I IstuksAPTi der meer mee aantonen dat niet alle ondernemers alleen uit materieel be lang de plantages aanlegden. Zij wil den ook de bevolking een kans geven zich een beter leven te verschaffen. Mevrouw Haasse hoopt dat er haar BERGEN - Mede n.a.v. bekend ge worden feiten en eerdere tips uit de Bergense bevolking konden tevens twee daders uit Bergen (18 en 19 jaar) worden aangehouden, die een volledi ge bekentenis hebben afgelegd voor de kolossale branden op 8 en 25 juni van dit jaar. Afgezien van de enorme ma teriële schade voor het slopersbedrijf Boy Limmen uit Schagen, heeft met name de laatste grote brand door de ongunstige wind gevaar opgeleverd voor de dichtbijstaande oudere woon huizen en bedrijfspanden. Het motief voor de brandstichtingen is de politie niet geheel duidelijk geworden; de de licten werden in ieder geval begaan onder invloed van alcoholhoudende drank. Gelet op de ernst van deze fei ten wordt de hoofddader op last van de officier van justitie in Alkmaar zeer spoedig voor de rechter gebracht. In eerste instantie zijn de daders op vrije voeten gesteld. Het politie-onderzoek n.a.v. een in braak in een horeca-gelegenheid in Schoorl in september ’90, waarbij voor ca. 7000.- aan geluidsappara tuur bij de diverse betrokkenen, nog een aantal misdrijven „opgehelderd”. In de periode van mei-septembér jl. werd een inbraak in een snackbar in Schoorldam (buit o.a.. magnetron), een BERGEN Jongstleden zaterdag werd een „creatieve markt” georgani seerd in zorgcentrum „De Marke”. bank zij de inzet van velen en niet in het minst door de aanwezigheid van een groot aantal gulle Bergenaren is deze markt tot een wel heel bijzonder succes geworden. De bruto-opbrengst was ruim 8‘/2 duizend gulden. In een heel gezellige sfeer, ondanks de grote drukte, genoten de bewoners van De Marke en de bezoekers van de talloze attracties. De handgemaakte produkten en de kunstuitingen van de bewoners vonden gretig aftrek. Het was weer ouderwets gezellig in De Marke en samen met de rommelmarkt die 22 september werd georganiseerd is er thans een bedrag van 17.000,- beschikbaar. Zonder de bijdragen van de winkeliers in Bergen is zo’n festijn haast ondenkbaar. Bewoners, bestuur en directie van De Marke laten op deze manier ieder een heel hartelijk dank zeggen voor de inzet en de gulle gaven. De opbrengst komt volledig ten goede, aan het ont- Spannings- en recreatiebudget voor de bewoners die, gestimuleerd door dit succes, volgend jaar nog weer beter uit de bus zullen komen. Ruud Muis, de pionier, hier tussen „zijn" pygmeeënvolkje. Muis wil meer van hen te weten ko men en hen verder helpen. „Is daarom een briefwisseling op gang gekomen met een zwarte verpleger in Zaire, die zich inzet voor een kleine kliniek te midden van zijn mensen? Hoe kan hij in een straal van vijfentwintig kilome ter zijn tienduizend landgenoten be reiken?” Muis vertelt, en zoals reeds gemeld, uiterst boeiend, dat het hem is gelukt om steeds na dialezingen de middelen te hebben gekregen om hulp te bieden. Franse medische boeken heeft hij aangeschaft en een grote kof fer met tandartsartikelen en medicij nen zijn er met zijn vrien Gerard de Groot helemaal over land naar de plek van bestemming gebracht. Dwars door de Sahara. „Wat gebeurt er in onze gestroom lijnde samenleving”, zo vraagt Ruud Muis zich af. „Zijn we aan het ver vreemden van aarde en zee, van ber gen en dalen, van bossen en dieren en van de ons omringende natuurlijke verscheidenheid aan prachtige le vensvormen? Oorlogen en vijandighe den. We bevuilen onze eigen plek op aarde”. Zoekend naar een antwoord 7 - .- - op al die vragen, stuitte de auteur in- hoofdstuk weten, dat zijn persoonlijke dertijd op de oerbevolking van Afria J-- W de pygmeeën; van wie bekend js d^ het pygmeeën volkje te zij al duizenden jaren op dezelfde wij- ze leven In dertien hoofdstukken volgt dan het pakkend verslag van de avonturen en transporten vanuit ons land naar Afrika. Nogmaals, vijftien piek en zeker de centen waard. J.M. BERGEN Het winterseizoen staat voor de deur en dan gaat een aantal enthousiaste Bergenaren zich weer bezig houden met de traditionele superklaverjasdrive in het Witte Huis. Aanstaande dinsdagavond 30 oktober is de start. Dinsdagavond wordt de eerste van vier ronden gestart. De beste drie pa ren zullen weer meetellen voor de gro te superprijs, die nog niet onthuld kan worden. Maar élke drive wordt verge zeld van zeker een twintigtal mooie prijzen. Vanzelfsprekend is er weer een beste verloting in de maak met als hoofdprijzen een radio-cassetterecor- der en een diner voor twee. Verder zijn er beste fruitmanden, dikke rollades, zware worsten, enzovoort. Iedereen kan meedoen, maar moet zich wel even opgeven bij de grote or ganisator en promotor Piet van Won deren, Kerkstraat 11 in Bergen. U kunt hem ook bellen op nummer 12543. Jan Ponsteijn. Daarna volgde ze een opleiding aan de Kunstnijver- heidsacademie te Amsterdam. Velen exposeert kennen haar als de kleuterjuffrouw aan het einde van de vijftiger jaren, BERGEN Aanstaande donder- maar in 1961 emigreerde zij naar dagavond kan een aantal Bergenaren Amerika-Californië. Ook daar be- een (jonge) oude bekende tegemoet zocht ze de kunstacademie in Los An- komen in de persoon van Mieke Ja- geles. cobs-Haakman. Om 20.00 uur deze Toch raakten tekenen en schilderen avond gaat haar expositie open in de later °P de achtergrond en in samen zaal van het Dorpshuis. werking met pottenbakker Geert Ja- Marieke Haakman werd in 1941 in cobs werd het decoreren van keramiek Bergen geboren. Haar vader was een belangrijke bezigheid. werkzaam in het onderwijs. Toen ze Een aantal jaren geleden keerde ze naar de middelbare school ging kreeg terug naar Nederland en is ze gaan ze al les van Nico Berkhout en ook van wonen in Milsbeek in Limburg. Saai I heerhugowaard Middenweg A1, 02207-41500. De rijkspolitie wil graag nader in contact komen met een inwo ner van Schoorl, die zich eerder met de meldkamer in Alkmaar telefonisch in verbinding stelde. Op woensdag 10 oktober, ’s avonds om kwart over negen, meldde zich een Schoorlaar, die gegevens verstrekte over een ui terst belangrijke zaak. De man wenste evenwel anoniem te blij ven. Met de door hem verstrekte gegevens kan de politie echter niet verder. Daarom hoopt men, dat hij opnieuw, hetzij telefo nisch, hetzij persoonlijk, contact wil opnemen, waarbij de politie uitdrukkelijk geheimhouding verzekert. Zie pag. 3 Dorpsstraat 1Bergen, a telefoon: 02208-12473

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1