weekblad Schoorlse zwerfvos zet kip op het menu stouten beek B o H ANS TEXIII’I Jonge rekels zoeken hapklare brokken in bewoonde wereld n RST i I I IN HET NIEUW VOOR NOG GEEN VIJF TIENTJESI B - o IG waterbedden ECNNETERIÉ 1 s o W 2 0 3 I I ifl 5 '9 Iffl VOOR GOED EN COMFORTABEL SLAPEN ÖJ n Gerrit Dalenberg, het bos was rijm Iwst en rijn leven Louise Bessette opent Bergens Concertseizoen college overhandigd Stichting Bergerbosch: eindrapport aan raad en 51 Rondüeidiiig IVN Expositie Plattelandsvrouwen 2 Ki Oproep!! Vollemaan-viering Vereniging voor Huisvrouwen De Zonnebloem en de koopavond ”Even Pauze 2” is verschenen Cesar Franck herdenking 66e JAARGANG - NUMMER 44 Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn 11 1 a f Damespakjes 44 Zie elders deze krant 50 Excursies door meeuwenkolonie lopen ten einde Karwet»Onderhoudsdienst X tornt! 7 WEEKBLAD „DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren Si F J. Oldenburglaan 11, Bergen, tel. 02208-96549 mode met gesicBift Plein 17, Bergen Tel. 02208-13419 Alkmaar: Oosterweezenstraat 1 072-121188 Hoorn: Breed 28 02290-46333 REDAKTIE „DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Kort. Postbus 189, 1860 AD Bergen S X' 3." Bel O72-626O5O en... Deze week een speciale aanbieding pullovers en vesten 59.- SCHOORL - ’’Staatsbosbeheer Iaat vos de vrije hand”. Zo luidde de kop boven een artikel in de Duinstreek van 17 oktober en van de hand van boswachter Frans Nieuwenhuizen. En die vrije hand strekt zich niet alleen uit tot de meeuwenkolonie in de Schoorlse boswachterij. Verdreven rekels zoeken hun heil aan de binnen- duinrand en doen zich tegoed aan kippen, die daar veelal voor het oprapen zijn. Een gedekte tafel derhalve voor Reintje de Vos. Maar tot grote ergernis en verdriet van kippenhouders. Een aantal gedu peerden heeft zich al met Staatsbosbeheer in verbinding gesteld. Kunnen er niet de nodige maatregelen worden genomen? Maar Staatsbosbeheer zegt daar een beslist nee op. Gewoon, omdat men daar de vos niet aan een lijntje heeft en op gezette tijden ’uitlaat’. De vos wordt met rust gelaten. Dat wil zeggen, dat hij het meeu wenbestand in het duingebied vogelvrij heeft mogen verklaren. Het zal niet lang meer duren of de bewoners van de tot voor kort nog nagenoeg grootste kolonie van ons land, zullen op slechts een aantal handen te tellen zijn. Staatsbosbeheer heeft daar duidelijk voor gekozen. De ’natuurlijke vijand’ van de meeuw heeft eindelijk voor elkaar gekregen wat Staatsbosbeheer in jaren niet is gelukt met het rapen van eieren en andere maatregelen,” laat boswachter Nieuwenhuizen weten. WOENSDAG 31 OKTOBER 1990 2-delig damespakje. 100% Polyester in diverse modellenJllit en kleurenMaten 38 t/m 46. Nu voor nog geen 5 tientjes! Van 59-,95'voor 49,95 - sl£*lf afd. Bergen ££?-„£o £w fe c* I Gevulde speculaas... I Ziepag.3 I Patisserie Twee zwanen in Aagtdorp onthoofd De krielkippen van Kees ontwikkeling. Houders"van kippen en Mienis Vormden het ander pluimvee houden hun hart vast. de duinstreek j ander pluimvee houden hun hart vast. tuurlijk evenwicht. Het is niet uitge- al niet zo makkelijk heeft in Schoort i J.M. en I B ■t ia» Intussen is komen vast te staan dat niet iedereen gelukkig is met deze BERGEN - Bergen is een voor de kunst begenadigde plaats. Heeft ook een eigen concertsei- zoen. En de werkgroep Bergen van de Hedendaagse muziek gaat dit concertseizoen openen met de pianiste Louise Bessette, die een recital gaat geven van muziek van hedendaagse componisten op vrijdag 2 november aanstaande in de Ruïnekerk om half negen in de avond. kop Louise Bessette werd in 19 5 9 in Montreal geboren. Zij studeerde ook in die stad en behaalde later de eerste prijs voor piano- en ka mermuziek. Daarna studeerde zij bij Eugène List in New York en bij Yvonne Loriod in Parijs. In 1986 won zij de eerste prijs bij het concours van hedendaagse mu ziek in St. Germain-en-Laye en in 1989 de le prijs en de speciale tevens een belangrijk stukje recreatie in het duingebied verloren gaan, na- --i-.n. -j._. lating voor het toerisme, dat het toch geroofd kippehok. Hun krielkippen ston- verder helemaal leeg. Geen kip meer den op het menu van een zwerfrekel. 1 I inclusief de zaterdag, voor ƒ7,20. Zijn vaste aanstelling was op 1 april 1949. Gerrit Dalenberg heeft meegeholpen aan veel re creatieve facetten binnen de bos wachterij. Zo verzorgde hij in het verleden tal van koffie- en thees- tops tijdens de duinwandelingen met toeristen. Met oud-collega Piet Koelewijn heeft hij het na tuurreservaat helpen „opbou wen” tot wat het nu is. Hij heeft ook, samen met Jan Wittebrood achter de stropers aangezeten. Hij is vele jaren belast geweest met het toezicht binnen de bos wachterij. Zijn optreden tegen- eerste dennen plantte. Zes dagen over diezelfde toerist werd hem niet altijd in dank af genomen. Gerrit was vaak „recht voor z’n raap” en dat stuitte dikwijls op weerstand. Maar aan de andere kant kreeg hij ook begrip van de duinbezoeker. Gerrit was één met „zijn” duingebied. Tot het laatst toe verzorgde hij het groen voor tal van verenigingen en or ganisaties die wat te vieren had den. Ook al was hij al jaren gele den gepensioneerd. Grote Gerrit was een man met een klein hartje. „Nou is dat wel waar!”. Ik hoor het hem nog zeggen. BERGEN - Het Ontmoetingscen trum T O aan de Kogendijk 42A te Bergen zoekt tegen redelijke vrijwilli- gersvergoeding tot midden mei: 1. Twee medewerkers(sters) aan onze tienerwielersoos (dinsdagavond 1 x per 2 weken van 19.00-21.00 uur) voor lichamelijk gehandicapte tieners). 2. Een medewerkster, die op maandag van 17.00-18.30 uur aan een groepje van 6 kinderen eenvoudige kookles kan geven. Voor informatie kunt u langskomen of bellen iedere morgen tussen 9.00 en 12.00 uur onder nr. 95882. piano-prijs van het internationa le Gaudeamus Vertolkers Con cours en was naar aanleiding daarvan ook te zien en te beluis teren in het programma „Reizi ger in Muziek” van de VPRO. Zij heeft daarna o.a. concerten gege ven in Frankrijk, Denemarken, België, Duitsland, Zwitserland, Algerije, de Verenigde Staten en Canada. Vrijdag speelt zij muziek van Daoust, Gonneville, Tremblay, Sclesi, Ducol en van Olivier Mes siaen. De kaarten kosten 10,- per persoon, maar houders van paspoorten betalen de helft. De kaarten zijn verkrijgbaar bij het KCB en voor zoveel voorradig aan de kerkzaal vlak voor het re cital. Het volgende concert is al op 24 november en wordt even eens in de Duinstreek aangekon- digd. BERGEN - Op vrijdag 2 november wordt er in het zaaltje aan de Nesdijk 20d weer een vollemaanviering ge houden. Het is een rustige en medita tieve avond, die doorgebracht wordt met afwisselend meditatie, mantra- zingen en dans. Ieder die hieraan mee wil doen is van harte welkom. Opgave is mogelijk bij: Afra Korse, tel. 02209- I BERGEN Op 24 oktober was mevr. mr. Otterspoor uit Alkmaar uit genodigd om over haar werk als kin derrechter te vertellen. 94 Dames heb ben met zeer veel aandacht naar mevr. Otterspoor geluisterd. Op een boeien de manier heeft zij aan de hand van haar weekindeling verteld over de vele I aspecten van haar werk: o.a. over adoptie, omgangsregelingen, alterna tieve straffen, voogdijzaken enz. enz. Ook op vragen uit de zaal gaf mevr. Otterspoor een duidelijk antwoord. Een interessante avond, die met luid applaus besloten werd. BERGEN - Met een kort be zoek aan wethouder J.P. Stomps is maandag door een kleine be- stuursdelegatie van de Stichting Bergerbosch het afrondende rap port inzake ons omstreden na tuurgebied officieel aan het ge meentebestuur overhandigd. Het draagt de veelzeggende titel ’Weg is weg’. Het rapport is meer dan alleen een ernstig pleidooi voor het behoud van het bos: het wijst de wegen aan, die tot dat behoud kunnen leiden. De wethouder verzekerde de aanbieders van het document, dat de besluitvorming omtrent het lot van het Bergerbos zeer zorgvuldig zou worden voor bereid. De Duinstreek zal volgen de week nader op de inhoud van het rapport ingaan. BERGEN/SCHOORL - Tot eind no vember hangen er in Oudtburg aqua rellen van Nel Steinz, Riet Vennik en Jan Verink. Eveneens tot eind novem ber zijn er in St. Jan ter Duin aquarel len te bezichtigen van Gerard Wasse naar en Lidy Zweers. Allen zijn lid van de schilderclub Kwast en Kleur. Faunabeheer vergunning heeft om ’’ontspoorde” vossen af te schieten, ’’barst het momenteel van de zwerf - vossen”. En het zal de komende tijd nog erger worden. In Aagtdorp lagen twee weken geleden twee onthoofde zwanen in de polder. ’’Werk van de vos”, weet Lensen. De jager uit Aagt dorp heeft de laatste twee jaar al acht vossen geschoten. Alleen nog maar op zijn eigen jachtterrein. Louis Lensen weet te melden, dat de vos al vanaf 1970 in de Schoorlse dui nen een vaste gast is. Met zijn broer heeft hij jarenlang als aannemer in de boswachterij gewerkt. ’’Niemand wilde ons geloven, maar we floten ze en ze kwamen hardlopend op ons af. Vanaf die tijd verdwenen ook de wilde eenden met jongen uit het terrein. Oorzaak onbekend.” Frans Nieuwenhuizen laat in zijn vosseverhaal echter weten, dat de eer ste sporen van Rein de Vos eind jaren zeventig werden gesignaleerd. Vanaf 1982 kwam vast te staan, dat de vraat aan de stormmeeuwen op naam kon worden geschreven van de familie Vos. Intussen is er sprake van een to tale uitroeiing van de meeuwenkolo nie. Duizenden storm- en zilvermeeu wen hebben de culinaire geneugten van de vos niet overleefd. Volgens Nieuwenhuizen telt de Schoorlse bos wachterij drie burchten, vossefami- lies, die 170 hectare per burcht als ter ritorium hebben. Daarmee is het ter rein ”vol”. De moertjes, die jaarlijks vier tot zes jongen werpen, zien, hoe vader vos de jonge moervosjes wel accepteert binnen zijn gebied. Maar de jonge rekels moeten verdwijnen. Zij kunnen óf niet in hun verdere be staan voorzien en sterven op den duur, óf zij zoeken de kost direct aan - of iets verder van de binnenduinrand verwijderd. En gebleken is dat de die ren niet opzien tegen een polderavon- tuur. HEILOO - Op woensdagavond 24 oktober hield de heer R. Weiman uit Schagen een lezing over de Lofoten en Nordland. Ruim dertig dames en en kele heren waren naar de Gerefor meerde Kerk gekomen om zich mee te laten nemen naar één van de Scandi navische landen: Noorwegen. De heer Weiman heeft met zijn vrouw en kinderen een reis van vijf weken naar Noorwegen ondernomen. Het grootste landschap, de ruige berg wereld en de eeuwige sneeuw waren voor hem intense ervaringen die hij vakkundig heeft vastgelegd op dia’s. De speciale muziek bij de klankdia- reeksen creëerde een bijna bovenna tuurlijke sfeer die zeer goed aansloot bij de fantastische bergwereld. De overvloei-projektie gaf soms het idee van een vogelvlucht door de ongerepte natuur. Natuurlijk ontbrak ook de magie van middernachtzon en pool cirkel niet: de zon die bijna ondergaat en met zijn oranje schijn de nacht blijft verlichten. Een smeedijzeren globe op een natuurstenen piramide als aanduiding van de poolcirkel. Ver re horizons en indrukwekkende wol kenluchten, eindeloze rotsijsland- schappen, houten vissershuisjes van een ingeslapen dorpje aan de Lofoten- kust. Opvallend was de totale afwe zigheid van menselijke drukte op de getoonde diabeelden. Voor zoekers naar rust en ongerepte natuur is er in het hoge noorden zeker plaats genoeg. Al met al was het een geslaagde avond, waarbij we nog even konden nagenie ten van ons Noorse vakantie of ons voorbereiden op een mogelijke toe komstige reis naar noordelijker stre ken. I BERGEN - Ook dit jaar gaat de Zonnebloem weer een koopavond or ganiseren voor mensen die door hun leeftijd of invaliditeit niet zo makke lijk boodschappen kunnen doen voor de komende feestdagen. Juist eind no vember en december zijn de winkels erg vol en dan is het voor mensen die gebonden zijn aan een rolstoel moge lijk om in de warenhuizen te winkelen. De Zonnebloem verzorgt zo nodig het vervoer van, naar en in Alkmaar. Deze actie genaamd ’Zon in de schoorsteen’ wengt duizenden mensen in Neder land op de been. Ook maakt de Zonne bloem zich populair door de organisa tie van pakjes maken voor eenzamen langdurig zieken. Voor hen worden kleine attenties gemaakt, die persoon lek door de vrijwilligers van de Zon nebloem worden thuisbezorgd. Het Plaatselijke comité hoopt dat veel ti®genaren zich verdienstelijk zullen [taken voor deze actie. Men kan zich hiervoor opgeven bij o.a. mevrouw timit, Jan Apeldoornweg 3 of bij het secretariaat van de Zonnebloem, Jan “acoblaan 10, tel. 95754. Graag voor ■14 november in verband met de hele °rganisatie opgeven. De koopavond *ordt op 20 november gehouden, tus- X 19.00 en 21.00 uur. a£ O Rein de Vos zoekt het menu bij de kippenhokken. sloten, dat andere vogelsoorten een kans krijgen in ons gebied. Bovendien is een andere vegetatie te verwachten en de waterkwaliteit van het duin- meer zal door het vertrek van de meeuwen beter worden.” Een natuurlijk evenwicht. Vossen verdrijven de meeuwen om dit te ver krijgen. Dat een schoolkind tijdens een excursie door de meeuwenkolonie zomaar een jonge meeuw kan vast houden en koesteren, is volgens bos wachter Nieuwenhuizen natuurlijk wel leuk en vertederend. ’’Maar be slist niet natuurlijk.” Maar daarover kun je ’natuurlijk’ op z’n minst van mening verschillen. Schoolkinderen en toeristen uit alle delen van ons land, tienduizenden in getal, zijn in de loop der tijd met de boswachter op stap geweest. Ook met Nieuwenhui zen. Velen zullen ooit een jonge meeuw in de handen hebben gehad. Over niet al te lange tijd zal de excur- sieleider het moeten doen met: ’’Kijk, daar in de verte vliegt een meeuw. En: ’’Ergens achter die heuvel moet een vossefamilie huizen.” Staatsbosbe heer koos voor de vos. Gekomen Frans Nieuwenhuizen zegt er geen vanuit de zuidelijke provinciale dui- enkële moeite mee te hebben, dat deze nen vond Reinaerd de poorten van de een vestigingsvergunning en de Mo- boswachterij iets doen, is naar de me- een gedekte tafel kado. Vosseboy, de van de boswachter niet zinvol. grote verlosser van het meeuwege- schot is er één in een vacuum, weid. Het zal gerust zo zijn dat hij kan Dat wil zeggen, dat er voor elke afge- en zal zorgen voor het door Staatsbos schoten vos weer een andere klaar beheer beoogde natuurlijke evenwicht staat. We kunnen niet meer om de vos in de Schoorlse boswachterij, hij laat heen,” zegt de man, die er recht voor uitkomt, blij te zijn met de komst en blijvende aanwezigheid van het roof- tuurlijk of niet natuurlijk. Een ader- dier. ”De vos kan zorgen voor een na- BERGEN De IVN afdeling Noord-Kennemerland organiseert op zondag 4 november haar maandelijkse rondleiding. Men vertrekt om 11.00 uur bij het beeld van Roland Holst, tegenover het Dorpshuis (achter de Ruïnekerk) naar het Bergerbos en het Noord-Hollands duinreservaat of de Staatbossen. De deelname is gratis. Voor inlichtingen kunt u bellen 02208-13763. Het INV informatiecen trum in Bergen aan Zee is iedere zon dagmiddag van 13.00-17.00 uur ge opend. GROET Donderdag is op 72- jarige leeftijd Gerrit Dalenberg overleden. „Grote Gerrit”, zoals hij bij vele van zijn vroegere col lega’s bij Staatsbosbeheer be kendstond, is gistermiddag ge cremeerd. Hij heeft bijna 44 jaar bij Staatsbosbeheer gewerkt. Bijna een halve eeuw, wanneer je daar nog eens de periode als plantjongen bijrekent. Zijn dienstverband bestond uit een drietal tijdvakken. Na zijn werk als plantjongen was hij het ma nusje van alles bij de staat. Als surveillant is hij geëindigd. Hij was veertien jaar toen hij zijn BERGEN - Op zondag 4 november espelen Mark Heerink en Henny p-'kens het orgel in de Petrus en auluskerk. De organisten spelen bei en een werk van César Franck. Ver- V kunt u muziek beluisteren van ouis Lefébure Wely en Charles Ma- *e Widor. Het concert begint om a.00 uur. De toegang is vrij. ui s- Dorpsstraat 1Bergen, la telefoon:02208-12473 SCHOORL - De bundel ’’Even pauze” van onze medewerker Jouke Minkema heeft een vervolg gekregen. Vanaf vandaag ligt ’’Even Pauze 2” in de boekhandel. Het boekje telt 96 pa gina’s, 16 meer dan de eerste bundel Waarvan er intussen vierduizend zijn verkocht. Het kost 12,95. Het eerste exemplaar van ’’Even Pauze 2” is overhandigd aan Jos van Regteren van de Houtjeslaan in Schoorl. Jos is door een hardnekkige hernia en de operaties en behandelingen daaraan al ruim acht maanden aan haar bed gekluisterd. Marius Hofhuis schrijft elders in de Duinstreek van vandaag over ’’Even Pauze 2” en de uitreiking van het eerste exemplaar. afzender.” Afgezien van de schade waren de twee kinderen Mienis in tra nen. Kees is niet van plan om nieuwe kippen aan te schaffen. ’’Zolang het vossegevaar op de loer ligt, zien we daar maar van af.” Een aantal tentoonstellingskippen van Ton Swart aan de Oorsprongweg moest er eveneens aan geloven. Even als bij Kees Mienis liepen ook de kip pen van Swart los. Vier kippen en een haan met een totale waarde van ruim driehonderd gulden werden door de vos verslonden. Ton Swart meent, dat, wanneer een hond dit op zijn geweten zou hebben, hij er nog vrede mee zou kunnen hebben. Hoewel honden moe ten worden vastgehouden. ’’Maar een vos verwacht je hier niet. Heeft hier ook in wezen geen boodschap. Hij hoort hier niet.” Volgens jager Louis Lensen, die van voorzichtig uit. De vos zal doodeen- Mienis, hoofdonderwijzer van A -j-1 3121511 ïenweg, kreeg zo’n rekel als ongenode ning gast op zijn erf: Ik was ’s morgens vroeg met mijn vrouw aan het trimmen. Toen we te rug kwamen lagen er in de tuine alle- 9Lobke en Furu Mienis moeten het vanaf maal veren en een stuk of wat vlerken de herfstvakantie doen met een leeg- met nog wat vlees eraan. Het hok was te zien. Een hoop vossekeutels was de Bovendien zijn het vooral de vogel- hoofdgerecht Van Rein wachters en excursieleiders, die met de komst van Rein de Vos hun aktivi- Vossen, die zich van tijd tot tijd teiten binnen de boswachterij als be- ophouden aan de binnenduinrand en ëindigd kunnen beschouwen. Jammer slachtingen veroorzaken onder het ook voor de vele tienduizenden kippenvolk zijn in de meeste geval- schoolkinderen, die jaarlijks met de len jonge rekels, die door het vosse- boswachter op stap gaan (gingen), mannetje na enige tijd worden verdre- ’’Schoolkinderen, die jonge meeuwen ven. Zo houdt een vosseburcht zich in in hun handen mochten nemen. Die stand. Voor de jonge rekels is dan tijd lijkt voorbij. Ook teleurstellend geen voedselaanbod meer. Zij gaan Schot in vHCUlIill voor hen, die het vogelterrein bewa- zwerven. Hebben na verloop van tijd ken. Moeilijk te aanvaarden,” schrijft de grootste moeite zich ..in leven te Frans Nieuwenhuizen. Maar daarmee houden. Vandaar dat zij hun kans drukt de boswachter zich wel erg grijpen in de bewoonde wereld. Kees zwerfvossen worden afgeschoten. Aan Schoorlse boswachterij geopend. Hij - r. de het huidige vossebestand binnen de kreeg -- een voudig ”een levenswerk,” ook een plaatselijke basisschool hobby, van SB-medewerkers, waar aan tienduizenden toeristen en schoolkinderen plezier hadden, een definitief halt toeroepen.

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1