weekblad r KOOPJE stouten beek HEBBES Veel bezwaren tegen plan Roode Leeuw Stichting doet beroep op gemeenteraad TOEW. Afrondend rapport bepleit behoud Bergerbos ATHOfcgA BF^STOL ra F Winter truien van 389,- voor 189,- zolang de voorraad strekt! Overdracht aan PWN betekent verarming voor Bergen EXTRA VACATURE-KOLOM Marsepein, oh zo fijn ziepag.3 Patisserie ARBEIDSBUREAU Fancy fair in de Slotkapel In memoriam Jan Kingma: Lezing over oud Bergen Voor kinderen geboren in 1981 Reisverslag over Turkije 5 Bel 66e JAARGANG-NUMMER 45 1990 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 ent gen: Financiën en” Slotconclusie N V Zie achterpagina! 3olis ïi/v Karwei«Onderhoudsdienst cen- ind- -ten luis ïttig int bij /lees, it van n, dat i op werk, oorl) /oor. in Alkmaar tussen Laat en Langestraat 072-626050 en... D MD D lis. met gezicht Plein 17, Bergen Tel. 02208-13419 REDAKTIE „DE DUINSTREEK” van uw zie elders ;n 0 „Een man waar je wat aanhad!” WEEKBLAD „DE DUINSTREEK Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren Doelstellingen Status van het bos B eheers vormen K E U K E Voorlichting Deelproblemen s in dit weekblad ECHT, LEDER1 SF»; -V t/m zaterdag B 10 november |bij Bristol slechts Ir VI I BRISTOL in ALKMAAR B I Langestraat 109 (naast Xenos) Van de Ridder Makelaars Huis verkopen? de duinstreek Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn OHH SB MH. leder Laat id *1. komt! j Beeld op het duin, ondergeschikt ge maakt aan de haast. 9 Ook de marathoncommissie ziet haar toekomst somber in als het Bergerbos wordt overgedragen. In het hoofdstuk financiën wordt opgemerkt, dat in het van gemeente wege in februari ’89 aangevoerde mo tief „bezuiniging” aanvankelijk een bedrag werd genoemd van 100.000,-. Het rapport „Weg is Weg” ligt voor belangstellenden ter inzage in de bibliotheek, bij de VVV op het kantoor van De Duinstreek. Dorpsstraat 1Bergen, telefoon02208-12473 Smodzy Truien Oude prinsweg 27a BERGEN 02208-94 399 Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 et. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen In een slotconclusie vat de Stichting Bergerbosch haar adviezen als volgt samen: de voorgestelde bezuiniging van 70.000,- op een begroting van 1.200.000,- staat in geen verhouding tot het wegvallen van historisch grondgebied ter grootte van de helft van het Bergense bosgebied. Het beoogde bezuinigingsbedrag is rela tief, want tengevolge van het reorga- EGMOND AAN DEN HOEF - Op zaterdag 10 november van 14.00 tot 21.00 uur en op zondag 11 november van 12.00 tot 18.00 uur zal de Slotka pel te Egmond aan den Hoef omge toverd zijn tot een gezellige ruimte, waar het goed toeven is. U kunt er, bijv, voor de komende feestdagen, bij zonder aardige cadeautjes kopen voor redelijke prijzen. Verder zijn er diver se attracties, zoals loterijen, het rad van avontuur, grabbelton (voor de kinderen) kortom, teveel om op te noe men. Tussendoor kunt u genieten van een kopje koffie, thee of chocolade melk met... (alles zelf gebakken). Laat dit weekend niet voorbij gaan zonder (met uw kinderen) een bezoek je gebracht te hebben aan de slotka pel. De toegang is gratis. De opbrengst van dit weekend is bestemd voor de ramen van deze mooie kapel, die nog gerestaureerd moeten worden. lUUUl kuitlaars in zwart en bruin. Maten 36 Een recente foto van Jan Willem Kingma. pendent Order of Odd Fellows, waarvan Jan Willem Kingma lid was. Hij noemde de heer Kingma een sociaal bewogen mens die erg begaan was met het lot van de minderbedeelden in de samenle ving. De heer De Bruin gaf een over zicht van zijn activiteiten, zoals hierboven reeds aangehaald zijn. J.H. de Bruin: „Hij was niet al leen een sociaal bewogen mens, maar hij was ook een man vol emoties, die meteen in de start blokken stond als er iets gedaan moest worden. Daarbij schuwde hij kritiek niet en zijn waarschu wende vinger schoot soms om hoog als hij ergens een misstand vermoedde. Hij deed dat dan vanuit een solide basis van eer lijkheid en integriteit. En dat had effect, want men besefte zijn op rechtheid. Hij was een gedreven man, die zichzelf wist uit te scha kelen als het om anderen ging. Wij zullen hem heel erg missen in de Victorieloge waarin hij zich geheel kon vinden. Hij paste goed in ons streven om door onze le venshouding te trachten een gro te harmonie tussen de mensen te bereiken. Kortom, hij was een man waar je wat aan had.” Tot zover de heer De Bruin, die tot slot van de plechtigheid drie an jers neerlegde op de kist: één voor de vriendschap die mensen van hem ondervonden hadden, één voor de liefde die hij verspreidde en één voor het zoeken naar de waarheid die hij tijdens zijn le ven heeft gezocht. Het rapport eindigt: „Met deze con clusie legt de stichting het lot van het Bergerbos met vertrouwen in handen van de gemeenteraad. Immers: „Weg is weg”.” BERGEN - Niet iedereen was op de hoogte van het feit dat Jan Willem Kingma zwaar ziek was. Tijdens de laatste raadsvergade ring herdacht burgemeester J. Ritsema met enkele juist gekozen woorden de man die van 1978 tot februari 1983 lid van de gemeen teraad was geweest. Op 7 juli 1978 werd hij als raadslid voor het CDA geïnstal leerd, op 22 februari 1983 maakte hij zijn laatste raadsvergadering mee. Maar velen kenden hem al veel eerder, niet in de laatste plaats door zijn drukke accoun tantskantoor. Maar door zijn in zet voor maatschappelijk werk was J.W. Kingma een gezien mens. Hij zat in het bestuur van de Christelijke Middenstandsver- eniging, hij was mede-oprichter en penningmeester van de Pro testant Christelijke Opleidings school voor Kleuterleidsters. Hij was penningmeester van het be jaardencentrum Buitenveldert te Julianadorp, hij zat in het be stuur van de Schaakclub Bergen, hij leidde de Kamerkring van het CDA te Den Helder en hij was hoofd van het Centraal Bureau van de Protestant Christelijke Tehuizen voor Geestelijk Gehan dicapten. Ook was hij een aantal jaren vice-voorzitter van de Stichting Welzijnsbevordering Woonwagenbewoners Vrone- roord. Bij de Gereformeerde Kerk van Den Helder was hij se cretaris van de Diaconie. Bij zijn uitvaart ging mevrouw dominee Groenendijk voor in ge bed en las psalm 29. Spreker was de heer J.H. de Bruin, voorzitter van de Alk- maarse Victorieloge van de Inde- SCHOORL Bij burgemeester en wethouders zijn in totaal zestien schrifte lijke bezwaren binnen gekomen tegen het nieuwbouwplan Roode Leeuw. Naast een aantal particulieren komen ook bezwaarschriften van een drietal horeca ondernemers in de onmiddellijke nabijheid van de lokatie Roode Leeuw. Ook zijn er bezwaren van de Stichting Het Noordhollands Landschap uit Castricum, van de vereniging. Duinkant van Schoorl. Ook uit Schoorl de Vereniging van Flateigenaren (Paardenmarkt) en van de kerngroep „Wonen onder de Bomen”. Donderdagavond krijgen de briefschrijvers de gelegenheid hun schriftelijke bezwaren nader toe te lichten. Een aantal raadscommissies zal zich nog gaan buigen over het plan van architect Rempt van der Donk, die zijn plannen op papier heeft gezet in opdracht van i In haar bezwaarschrift laat „Wonen onder de Bomen” weten dat op alle mogelijke manieren het milieu en het dorpskarakter schade wordt berok kend. Oude, aanwezige bomen zijn niet opgemerkt, maar moeten sneuve len. BERGEN Op donderdag 8 no vember om 20.00 uur in de bibliotheek zullen Frits David Zeiler en Marion Eisma spreken over opgravingen in Bergen. Kaartverkoop bij bibliotheek, de beide boekhandels en de VVV a 5.- per kaart (inclusief consumptie). Te vens is er deze weken een tentoonstel ling met materiaal van de opgravingen in Bergen. Natuurlijk vindt u hier ook boeken over archeologie en oud Ber gen. Mocht u in het bezit zijn van een door u zelf gevonden scherf dan kunt u deze door mevrouw Eisma op 8 no vember laten bekijken. De openings tijden van de bibliotheek zijn: maan dag en dinsdag van 14.00-17.30 uur; woensdag en vrijdag van 11.00-20.30 uur; zaterdag van 11.00-13.00 uur. Het was dus haast een natuurlijke en haast te verwachten gang van za ken, dat, toen in februari 1989 burge meester Ritsema plannen tot afstoten van het Bergerbos bekendmaakte, zich spontaan een „Comité tot Behoud van het Bergerbos” vormde, later om gezet in de huidige stichting. De acte van oprichting meldt als doelstellin gen: Het Bergerbos blijft eigendom van de Bergense gemeenschap; de zorg voor en het beheer van het bos blijven on der verantwoordelijkheid van de ge meente; De vrije toegankelijkheid blijft gewaarborgd; De liefde tot het Bergerbos en het begrip voor zijn na tuurlijke waarde dienen te worden bevorderd. De stichting verwachtte en onder vond ook onmiddellijk veel steun en sympathie van de Bergenaren. Meer dan tweeduizend snel verzamelde handtekeningen gingen naar de bur gemeester en vijftienhonderd posters met het motto „Bergen blijf baas in eigen bos” hingen binnen de kortste tijd voor de ramen van winkels en wo ningen. Duidelijk onder druk van de publie ke opinie werd vervolgens in oktober vorig jaar in de gemeenteraad het voorgestelde besluit tot overdracht aangehouden en vervangen door een motie (van CDA in overleg met Pro gressief Bergen) waarin de raad de stichting uitnodigde, de gemeente bin nen een jaar voorstellen te doen met betrekking tot de toekomst van het Bergerbos, in de ruimste zin. De stichting toog aan het werk, bracht in mei een tussenrapport uit en draagt nu de mogelijkheden aan, die het behoud van het bos kunnen zeker stellen. Het rapport adviseert omtrent de te aanvaarden status van het bos de volgende opvattingen: a. de gemeente houdt het Bergerbos in eigendom, blijft verantwoordelijk voor beheer en toezicht en vraagt steun van de burge rij; b. de waarde en functie van het Bergerbos worden gedefinieerd als een vrij toegankelijk natuurgebied met mogelijkheden voor recreatie; c. het Bergerbos wordt technisch zó in gericht dat de recreatiefunctie de na tuurwaarde zo min mogelijk schaadt. Hierbij wordt gebruik gemaakt van ,de succesvolle ervaringen elders in Ne derland opgedaan, ook op gebieden van voorlichting en inschakeling van vrijwilligers. Met veel waardering heeft de stich ting kennis genomen van de gang van zaken in Zwolle, waar met Bergen ver gelijkbare problemen ten aanzien van het bosbeheer hebben bestaan. Daar heeft al jaren geleden ene wethouder buigen over het plan van architect Rempt projectontwikkelaar Scholten uit Andijk. Parkeergarages zijn binnen de plan nen opgenomen. Welke bestuurder van een dorp als Schoorl durft dót in z’n hoofd te halen?! Op geen enkele wijze is het plan de Roode Leeuw binnen een totaalplan, een herstructureringsplan van het Dat liep in maart ’89 terug tot 50.000,- en sinds oktober vorig jaar figureert een bedrag van 70.000,-, zijnde de salariskosten van één amb tenaar, die in geval van overdracht zou meegaan naar de PWN. Van enige verdere onderbouwing van de be heerskosten is geen sprake. Het staat slechts vast, dat in de begroting voor 1989 de kosten van de vier bosgebie den (Bergerbos, Maesdammerhof, Ou de Hof en Meerwegbos) bij elkaar ca. 140 ha worden opgevoerd voor een be drag van ca. 189.000,-, dat wil zeg gen met nog geen 20% derhalve van de kosten voor het totale groenonder houd, begroot op 1.200.000,-. Meer details heeft de gemeente niet voor handen, aldus het rapport. Het staat overigens, op grond van ervaringen el ders, vast dat de kosten van een zgn. ecologisch bosbeheer belangrijk lager zullen liggen dan de kosten van het huidige beheer en onderhoud. In dit verband wijst de stichting naar de wij ze van werken in Hilversum, Zaanstad en Heemstede. Daar zijn zowel plan ning als herinrichting door de provin cie gesubsidieerd. Zolang het plan tot overdracht nog niet van tafel is, blijft deze deur voor Bergen gesloten. Ook op de punten voorlichting en educatie ziet de stichting nog een groot terrein braak liggen. Het rap port geeft een aantal doelgroepen aan, die in dit verband benaderd en be werkt kunnen worden, zoals scholen, trimgroepen, hondenbezitters, aan- wonenden enz. Er wordt betekenis ge hecht aan het inschakelen van vrijwil ligers, zowel bij het technish beheer (opruimen van vogelkers, te weelderig groeiende braamstruiken, bijhouden van maatregelen tegen slijtage enz.) als op het gebied van voorlichting. Veel kennis en ervaring inzake de in zet van vrijwilligers, is te vinden bij de Stichting Vrijwillig Natuur- en Land schapsbeheer, die ook ervaring heeft met projecten voor werklozen. De Stichting Bergerbosch hoopt met dit rapport te hebben aangetoond, dat overdracht niet noodzakelijk is en dat het plan daartoe verworpen moet worden op grond van de argumenten voor het behoud en de aangereikte al ternatieven voor een aangepaste vorm van beheer. Uit een historisch overzicht waarin namen voorkomen als Van Brederode, Studler van Surck en Van Reenen blijkt de verbondenheid van het bos met de bewoners van Bergen. Zó sterk is die band, dat in 1930, toen Jacob van Reenen een strook als bouwterrein wilde verkopen, de burgerij, onder aanvoering van de journalist Dirk Klomp, in actie kwam en een deel van het voor aankoop benodigde bedrag bijeenbracht. Zo werd, met een bij drage van tienduizend gulden uit de bevolking, de gemeente eigenaar van het bos. Er werd bepaald, dat het aan gekochte gebied een „gemeentelijk wandelbos” zou blijven. Ook in 1949 verzette de burgerij zich tegen plan nen tot verkavelen (voor woning bouw) van een deel van het bosgebied, ditmaal het stuk tussen de Oude Hof en de Meerweg. In datzelfde jaar nog kwam men in actie tegen het voorne men een weg aan te leggen op de tram baan. De raad luisterde naar de kie zers: beide bedenksels verdwenen van tafel. dorpscentrum, opgenomen, staan bekeken of ingevuld. Afsluiting voor doorgaand verkeer, laad- en losverkeer, beeld op het duin, wensen van de bevolking, worden on dergeschikt gemaakt aan de haast die het bestuur der gemeente kennelijk wenselijk acht. Het gaat niet om directe, veelal ad hoe genomen, besluiten, maar om een landelijk dorpsbeeld, met respect voor de natuur en het milieu, waar wij allen als gezamenlijke Schoorlaars, ook na 100 jaar nog achter kunnen staan. „Wij, als gezamenlijke kerngroep, doen een beroep op u tot herbezinning. Waarbij u overtuigd mag zijn van onze positieve inbreng, maar ook de zeker heid dient te kennen dat wij tot het uiterste qua wettelijke middelen zul len gaan om u van deze, ons inziens dwaalweg, te weerhouden,” aldus Wonen onder de Bomen. BERGEN/SCHOORL - De gemeen telijke gezondheidsdienst Noord- Kennemerland heeft deze week een bericht laten uitgaan over de vaccina ties met DTP/BMR. Voor kinderen woonachtig in Bergen en Schoorl en geboren in 1981 die het afgelopen jaar een vaccinatie DTP/BMR gemist heb ben is er een mogelijkheid deze alsnog te krijgen. Inhaalmogelijkheid voor Bergen is op woensdag 21 november van 13.30 tot 14.30 uur in het kruisge bouw van de Kruisvereniging Bergen, Binnenhof 11. Inhaalmogelijkheid voor Schoorl is op woensdag 12 de cember van 13.30 tot 14.30 uur in het Kruisgebouw Schoorl, Sportlaan 2. Verzocht wordt eventuele oproep kaarten en inentingspapieren mee te nemen. GGD Noord-Kennemerland te Alkmaar, tel. 072-617974. nisatiebeleid staat een zwaardere post open; ondanks het ontbreken van ge gevens inzake de jaarlijkse kosten is voor het Bergerbos bij optimaal mits natuurtechnisch bosbeheer een gerede besparing mogelijk; bij overdracht van het bos wordt de burgerij met een verkapte belastingverhoging van 30,- geconfronteerd, zodra men wil wandelen in het voormalig gemeente lijk groen; objectief bezien leidt het weggeven van het bos voor gemeente noch burgerij tot bezuiniging: wél daarentegen tot verarming; bij al het immateriële verlies, dat het wegdoen van het Bergerbos met zich zou mee brengen, is de nauwelijks in geld uit te drukken nominale waarde van het ge bied nog buiten beschouwing gelaten. BERGEN - Op donderdag 8 novem- r*t (morgenavond) komen de leden de afdeling Bergen-Schoorl van w Koninklijke Maatschappij vo.gr riinbouw en plantkunde bij elkaar Voor een reisverslag over Turkije in ®et Emmazaaltje bij het Witte Kerkje, net gaat om een interessant reisver- srig dat begonnen werd in Instanboel Ptl dan doorgaat naar Ankara. Bloe den en planten staan centraal maar °°k de archeologische opgravingen Anf^en niet overgeslagen- De heer H. mberts uit Heerhugowaard vertelt er blJ boeiend bij. In de pauze een gezelli- verloting door de heer D. Kos. Ie dereen, ook niet-leden van harte wel kom. Nooter een duidelijke visie gehad. Het uitvoeren van zijn plan heeft geleid tot opmerkelijke betrokkenheid van de burgerij en tot grote zorg voor park en bos. „De zorg voor het groen begint in de straat”, zegt de Zwolse ambtenaar die thans vorm geeft aan dit beleid. Een werkwijze, samen te vatten als „ecologisch natuurbeheer” trof de stichting aan in het Spanderswoud bij Hilversum. Daar bleek dat een ecolo gisch beheerd bos veel beter bestand is tegen de recreatiedruk en op den duur goedkoper is in onderhoud. Door het laten liggen van dood hout en door ondergroei van struweel mogelijk te maken kunnen honden en trimmers bijvoorbeeld niet meer overal komen. Aanvankelijk bestond er in Hilversum veel bezwaar tegen deze beheersvorm. De huidige aanblik van het bos dwong inmiddels de tegenstanders zich ge wonnen te geven. Klachten over vandalisme komen niet alleen uit het bos, maar in meer dere mate uit het gehele dorp. Wat het bos betreft meent de stichting dat er onderscheid gemaakt dient te worden tussen vandalen en spelende kinderen, resp. tussen opzet en onwetendheid. Het rapport pleit voor duidelijke voorlichting aan bosbezoekers, die op hun beurt, bijvoorbeeld door melding, mede zorg kunnen dragen voor het in stand houden van takkenrillen en slij- tagepreventie. Bij het veronderstelde „hondenprobleem” wordt aangete kend, dat de ca. duizend Bergense hondenbezitters (d.w.z. 1 hond op vijf wooneenheden) jaarlijks rond 75.000,- aan belasting opbrengen. Ook de belangen van die groep moeten meewegen. „Indianenverhalen over aantallen honden, hun uitwerpselen en mogelijk gevaarlijke situaties in het bos dienen tot hun ware en inci dentele proporties te worden terugge bracht.” Overdracht aan het PWN impliceert een verplaatsing van het zgn. honden probleem naar elders in het dorp. Ofschoon een weerbaar bos minder controle vergt, blijft enig toezicht no dig. De stichting adviseert in dit ver band gebruik te maken van de door het bureau Berenschot begeleide reor ganisatie binnen de gemeente. In dit kader ontstaat de dienst „onderhoud groenvoorziening”, gevormd uit de vroegere „bosploeg” en de „plantsoe nendienst”. Er komt nu één grote groep medewerkers beschikbaar. Die zou op het punt van toezicht getraind en bijgeschoold dienen te worden en vervolgens ingezet op plaatsen en tijd stippen die dat wenselijk maken. BERGEN „Er is geen enkele reden om het Bergerbos over te dragen aan de PWN. De door de gemeente beoogde bezuiniging noch het argument slijtage mag een drijfveer zijn, tachtig hectaren natuurgebied onherroepelijk van Ber gen te vervreemden.” Aldus het standpunt van de Stichting Bergerbosch, vast gelegd in een rapport, dat dezer dagen aan het College van Burgemeester en Wethouders en gemeenteraadsleden is aangeboden. Met de naam van het rap port „Weg is weg”, wil de Stichting de nadruk leggen op wat zij ziet als de dreiging van een nimmer terug te draaien overdracht. Dealer van Keukens. Koorstraat 55 1811 GN Alkmaar Tel. 072-1175 74 s s ;s L 7 tel.: 072-126088 Donderdag koopavond JS BEL NU! 072-113504 GOED IN ONROEREND GOED ALKMAAR, GEESTERSINGEL 18 TEL. 072-113504 B.G.G. 02208-96610, H.J. MESMAN NOORD-SCHAR WOUDE, DORPSSTRAAT 589 TEL. 02260-15341 HEILOO, KENNEMERSTRAATWEG 129 TEL. 072-330332 3 kantoren voor u gezamenlijk aktief INVMl luwtMnl

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1