weekblad Kranenburgh blijven VW-Nieuwsbrief belicht op In ii aam der Koningin: Ans Wortel mag op 50% korting opjacks van: Verte Vallee en Blumy R. Nieuws en vacatures I BRISTOL Première van „Circus Doemaraki” zondag 9 december in De Blinkerd seizoen 1990 IB Gemeente Bergen 1 8 R 1 S; f o st eze- B I I I f Karwei»Onderhoudsdienst N komt! y Ie WEEKBLAD „DE DUINSTREEK Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren neemt (ook) op zaterdag tuinafval, puin en plastic in. Welkom Sinterklaas Ziepag.3 Patisseries"/^ Bel 072-626050 en... erk. nog vis, >n? jzen! van uw Gewestelijk Arbeidsbureau Zie elders in dit weekblad v\ Ruilbeurs Keihard werken Bergense beschouwingen De algemene beschouwingen Terug naar Ans Wortel Amnesty International De uitspraak De beslissing Derde succesvol® voorstelling van poppentheater Ra van der Pouw Zwarte piet verdwaald!!!!! BRISTOL in ALKMAAR g Langestraat 109 (naast Xenos) g tel.: 072-126088 Donderdag koopavond® Sint-Nicolaasmarkt in het Dorpshuis '/'ij- BERGEN Waar zijn we in dit dorp van de kunst nu toch mee bezig? Moest het nu écht zover komen dat een rechter zich „in naam der Koningin” moet gaan uitspreken over de woon- en werkruimte van de kunstenares Ans Wortel? Er was ooit een burgemeester die haar, een aantal decennia geleden, uit Amster dam naar Bergen haalde. Die burgemeester werd later voorzitter van de Raad voor de Kunst in Nederland. Hij werd opgevolgd door een burgemeester die zo mogelijk nog méér gesteld is op kunstenaars. Thema-avond Midden-Oosten Sint-Nicolaas in het Ontmoetingscentrum MINDER dan de HELFT I suède met VOETHOLTESTEUN 8 LE^EÉ gevoerd B soepele rubber zool. B Kleur groen/puurs/rood. Bn-: I I I I Bergens Blaas Ensemble Oud papier 's de duinstreek Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn ex- ei- 6 R v '1 J.M. -» ■Al 0 :ito- per- .Zil ek O //a van der Pouw. Het circus Doemaraki wordt weereen feest. Op 9 december in De Blinkerd. 66e JAARGANG- NUMMER 47 SMODZY truien Oude Prinsweg 27a BERGEN 02208 - 94 399 Meer informatie elders in de Duinstreek. Dorpsstraat 1Bergen, telefoon: 02208-12473 J B Maar de gemeente, die haai' onmid dellijk vertrek eist, laat het daar niet bij zitten en spant opnieuw een kort geding aan bij een hogere rechtbank. En het is voor iederen een vraag wat Een recent werkstuk van Ans Wortel. Zoals gewoonlijk met een onderschrift. Dit ben ik, dit is mijn hoofd en dit is mijn bodem". KOEDIJK Zaterdag 24 november wordt in de Rietschoot te Koedijk een ruilbeurs georganiseerd voor meer er varen verzamelaars. Er worden veel zaken aangeboden en gevraagd. Ansichtkaarten, aanste kers, balpennen, postzegels, munten, speldjes, sleutelhangers, strookjes met „aangetekend”, sigarenbandjes, mo lenplaatjes en wat nog meer verza meld kan worden. Het begint om 14.00 uur en eindigt om 16.00 uur. De deelname en de toegang is gratis door de steun van Stichting Zuydou- taerlandt. Informatie onder tel.num mer 072-615152. In de voorverkoop kunnen kaarten worden besteld onder telefoonnum mer 2068 in Schoorl. En gezien het resultaat van de eerste twee optredens is het zeker raadzaam er gauw bij te zijn. En wat heet overigens „kinder verhaal?” Met haar voorstelling „Sire u lacht niet” trad Ila van der Pouw onlangs op in het nieuwe GAK-onder- komen in Alkmaar, ter gelegenheid van de officiële opening van het ge bouw. Een zaal vol, de helft kinderen, de rest ouders en een daverend ap plaus. Een voorstelling voorbereiden bete kent ook voor Ila een aantal weken bijzonder hard werken. Avond aan avond in touw voor repetities en het leggen van contacten zonder dat de regelmaat binnen het gezin gevaar loopt. Van een particulier in Groet heeft Ila de beschikking gekregen over een prima huisvesting voor de repeti ties. Daar staat het decor opgesteld en daar ook komen de door haar zelf ge maakte poppen, de hoofdpersonen in het circus, langzamerhand tot leven. Hier worden de dialogen voorbereid. De directeur van „Doemaraki”, door Ila zelf in beeld gebracht, gaat bepalen hoe het leven van de dieren wordt in gedeeld. En de „strenge” hand van de directeur is bittere noodzaak want tij ger, zeeleeuw en hond maken er maar een rommeltje van. Inderdaad, zij „doen maar raak”. Maar de wat domi nante houding van de circusdirecteur maakt de dieren allerminst gelukkig. Wanneer zij in diepe slaap zijn geval len, komt daar ineens de fee. En wat dat betekent laat zich raden. Wanneer er een fee in het spel komt, keren vaak de dingen ten goede. Hoe? Dat laat zich zien op 9 december. Ila van de Pouw is er niet zeker van of haar poppentheater nog eens de bij Ila thuis aan de Groeter Wielewaal het eerste idee al op papier voor het circus „Doemarakie”, zoals dat dus op 9 december in de Blinkerd zal worden gepresenteerd. Een feestelijke presen tatie met limonade voor de jeugd en koffie of een ander dranke voor de ou ders. BERGEN Zoals elke jaar worden ook nu weer de politieke algemene be schouwingen gehouden in de raads zaal van het gemeentehuis. Op don derdagavond 22 november (morgen avond) beginnen de verschillende par tijen met het voorlezen van hun be schouwingen. Op dinsdag 27 novem ber gaat het college van burgemeester en wethouders antwoorden. Die ver gadering begint om 9.30 uur in de och tend. En is ook openbaar toegankelijk. De zitting van de raad zal wellicht in de middaguren worden voortgezet, omdat de verschillende fracties dan weer zullen reageren op de antwoor den van burgemeester en wethouders. Belangstelling van de kant van de bevolking is altijd welkom. De onvol prezen Gerrit zorgt de hele dag door voor natjes en droogjes, zodat nie mand van honger of dorst zal omko men. BERGEN - Na het voorlezen van de Algemene beschouwingen worden ze in de meeste gevallen in het gemeente huis ook uitgedeeld aan de belangstel lenden. Aan de mensen op de publieke tribune bijvoorbeeld. De Algemene beschouwingen van de VVD zijn in ie der geval af te halen bij het secreta riaat aan de Beukenlaan, bij mevrouw' De Lange te Bergen. De gemeente eist haar onmiddellijk vertrek. Op goede gronden, zegt de ge meente, want alle kunstenaars moeten voor zichzelf zorgen. Ook Hans van Draanen kon destijds in een rijtjeshuis zijn intrek nemen (al werd dat dan wel een complete mislukking!). Er is ver vangende woonruimte aangeboden. En opslagruimte. Maar Ans Wortel kon daar, om haar moverende rede nen, niet op ingaan. En wil daar mis schien helemaal niet op ingaan. „Juist”, hoor ik iemand zeggen. „Ze wil niet, dat is het kardinale punt! Dus moeten we haar dwingen, want wie niet horen wil, moet maar voelen!” Ans Wortel zegt in haar verweer dat zij meer dan twintig jaar op Kranen- burgh heeft gepast. Als zij er niet was geweest, was Kranenburgh allang door „de jongens” afgebroken. Ieder een kan constateren dat een onbe woond huis, vormingscentrum of klooster binnen enkele weken tegen de vlakte ligt. We leven per slot in de twintigste eeuw. Vandalisme en ande re uitwassen van de samenleving ho ren er „gewóón” bij! Ans Wortel (en zij niet alleen!is er bang voor dat als zij zou vertrekken, het hele huis zal instorten, vernield worden, in brand gaat of wat dan ook. Zij is van dat huis gaan houden, ze is er iets geworden. Haar werk wordt algemeen gewaar deerd en geprezen. En dat heeft ze me de. aan Kranenburgh te danken. „Ik woon niet in Kranenburgh”, zei ze on langs, „maar Kranenburgh woont in mij. Het is mijn leven en mijn werk!” Anderen zeggen dan weer dat Ans Wortel allang zo veel geld bij elkaar had kunnen sparen dat ze elders een huis had kunnen bouwen. BERGEN/SCHOORL De schrijf activiteiten die de werkgroep Bergen/ Schoorl van Amnesty International deze maand organiseert vallen op dinsdag 27 november in het gemeente huis van Bergen van 19.30 tot 21.3.0 uur en op vrijdag 30 november in de openbare bibliotheek te Bergen van 15.00 tot 16.30 uur. Er zijn voorbeeld brieven voor gevangenen in de landen Iran, Griekenland, Colombia en Mau- retanië. Behalve het stimuleren van schriftelijke protesten tegen het schenden van mensenrechten doet Amnesty International onderzoeken naar moorden, gepleegd door dood seskaders, bijvoorbeeld in Brazilië, waar onlangs een massagraf van 1700 lichamen werd ontdekt, daterend uit de periode 1970-1971. De meeste lij ken zijn van arme mensen, maar er bevinden zich ook vijftig politieke ge vangenen onder en een onbekend aan tal slachtoffers uit de periode van in tensieve militaire repressie. Hij memoreert nog even de twee extra aangevraagde subsidiebedragen: 10.500,- voor groeiende pensioen verplichtingen en 5.000,- voor een nieuwe VVV-plattegrond. Inmiddels heeft het gemeentebestuur over de ex tra aanvragen afwijzend beschikt. Dijkstra doet aan het slot een klem mend beroep op de raadsleden om als nog de VVV-Bergen, naast de regulie re 10.000,-, nog een extra 15.500,- toe te kennen. de Arrondissementsrechtbank uit Alkmaar heeft wel uitgesproken, op volgens hem goede gronden, dat Ans Wortel kan blijven wonen waar ze woont. wonen. De rechter zegt het en de ge meente moet de kosten betalen. Hoe het allemaal gaat aflopen, weet niemand. Voor niemand prettig, denk ik. Voor de gemeente niet, voor Ans Wortel niet, voor de Bergenaren niet. En voor Kranenburgh? Ach, gaat u maar eens kijken naar dat omgezaag de stuk bos op de hoek van de Kom- laan. Eén man met een kettingzaag kan héél wat aan. En een man met een bulldozer ook. Na de brand dan! Ik geloof echter niet in vooruitziende blikken! Waar ik wel in kan geloven is in een commissie-van-goede-dien- sten. Onder voorzitterschap van een bekende Bergenaar. Een oud-burge- meester of zo! Die naar een oplossing gaat toepraten, in plaats van procede ren. Geen geweld, wel overleg. MARIUS HOFHUIS Afgezien van alles: als er voor de kunst iets tot stand gebracht moet worden, zou dat in harmonie moeten kunnen gebeuren. Gelovige mensen zouden zeggen: „Anders rust er géén zegen op!” Maar zover wil ik in dit artikel niet gaan. Maar een museum voor de Bergense school dient niet van de grond te komen via korte gedingen, vonnissen en opnieuw korte gedingen. Want deze „fungerend” president van die hogere rechter weer gaat beslissen. Uiteindelijk zal iedereen zich bij de laatste uitspraak moeten neerleggen. Maar tegen die tijd zijn de verhoudin gen grondiger verpest dan ooit het ge val is geweest. Hebben wellicht spon sors zich teruggetrokken. En krijgt Bergen geen museum. Althans niet op korte termijn, op die lokatie. Maar dat er ooit een museum tot stand gebracht zal worden is zo zeker als een huis. Teveel mensen hebben daar zoveel werk én geld én energie in gestoken, dat er zeker en gewis een museum zal komen voor de schilders van wat wij noemen, de Bergense school. Om de plannen door te zetten is al een heel stuk bos van Kranenburgh met de grond gelijkgemaakt. omtrent de aard van de overeenkom sten die tussen de gemeente en Ans Wortel zijn gesloten. Een kort geding leent zich niet voor een bewijsvoering die een dergelijk feitenonderzoek met zich meebrengt.” Het is ook een ge weldig ingewikkelde situatie waarin Ans Wortel en de gemeente terecht is gekomen. De gemeente stelt dat zij nooit werkruimte aanbiedt aan kun stenaars Binnen de gemeente. „Maar”, zegt dan weer de rechter, „dat hebben jullie in het verleden kennelijk wel ge daan. Dus moet-je dat nu óók doen! „Het gaat hier om een bodemge schil”, zegt de fungerend rechter. „En daar wil ik niet op vooruitlopen. Dus mag ze van mij blijven wonen.” De rechter snapte ook niet dat in verband met de slechte toestand van het pand nu ineens er sprake zou zijn van een spoedeisende restauratie. „Het is ja- ren een bouwval, ’t Kan nog wel even aanlopen!” Ans Wortel mag blijven verwezenlijking van een ideaal zal worden. Wat als hobby is begonnen ligt nog steeds binnen de grenzen van het pure amateurisme. Zonder subsi die werkt zij voor de centen, nodig voor het klaarstomen van een volgen de productie. Als een brokje erken ning ziet zij het bezoek onlangs van een drietal vertegenwoordigers van de Culturele Raad Noord-Holland. Zij wezen haar de weg naar subsidie-aan- vragen. Het was hen bovendien opge vallen, dat Ila het elan en de uitstra ling heeft voor haar onderneming. Zij bereikt haar publiek, van de laagste groepen van de basisschool tot en met de bovenbouw. De complimenten van de Culturele Raad laten Ila zeker niet onberoerd. Integendeel. Maar zij is nuchter ge noeg om alles nog maar een poosje op haar af te laten komen. Niets forceren. Het Groeter Poppentheater is beslist geen eendagsvlieg gebleken. Met haar auto, volgepropt met koffers poppen, attributen, decors, kortom, haar hele theater, zal zij na de première weer het land intrekken. Rijden, sjouwen, op bouwen, spelen en afbreken. Alles alleen en vol enthousiasme. Zwaar werk, heel zwaar. Maar wan neer, na elke voorstelling, het jeugdige publiek haar bestormt voor een hand tekening, „gewoon vraagt” hoe het verder gaat met de circusdirecteur, met de clown of de dieren nu echt ge lukkig zijn. Wel, dan is Ila voldaan. Dan is zij gelukkig omdat er weer vele tientallen kindertjes een sprookje rijker zijn. En wat is er mooier in deze tijd? En Ila’s sprookje? Een waar thea ter met een eigen huisvesting. In haar eigen woonplaats. Niet meer met het hele hebben en houden naar de scho len her en der in het land. Maar ander som. Een welkome aanvulling op Schoorl cultureel en recreatief bezit. Wie w'eet? Ook de rechter kan er zomaar zon der meer niet uitkomen. In zijn „gron den voor de beslissing” zegt hij: „Er dient eerst meer klaarheid te komen Ila van der Pouw. Drieëneenhalf jaar geleden begon zij met haar pop pentheater. Eerder liet zij het kleuter onderwijs voor wat het was. (Zij was als zodanig werkzaam in Zaandam en later in Julianadorp). Bezuinigingen in het onderwijs en een taakverzwa ring voor de leerkrachten. Bovendien had Ila een druk gezin. Er ging een nieuwe wereld voor haar open. Thea ter en toneel hadden altijd al indruk op haar gemaakt. Eenmaal dagelijks thuis kon zij haar creativiteit (nog meer) kwijt. Het begon met het kleien van een pop. Later bezocht zij, in de hoofdstad, een aantal voorstellingen van een poppentheater. Zij raakte ge fascineerd. Schreef een sprookje, „baarde” zelf haar hoofdrolspelers en gaf ze gestalte in „Kat in de zak”. Het „Afgestofte poppentheater” van Ila van der Pouw was er. Zij trok ermee de provincie in en maakte de basis- schooljeugd razend enthousiast. In tussen schreef Ila haar tweede pro- duktie: „Sire, u lacht niet”. Het Groe ter poppentheater kreeg bekendheid. De mond-tot-mond-reklame bracht haar naar een groot aantal scholen. Op het programma staan nog optredens in verschillende uithoeken van ons land. Nog steeds wordt gevraagd naar „De Kat” en „Sire”. Maar wanneer kinde ren met kromme tenen en rode koon tjes in grote vervoering raakten, stond BERGEN - Zwarte piet krijgt van Sint-Nicolaas de opdracht om Jan, die heel ver in het bos woont, nog wat ca deautjes te gaan brengen. De sint had echter nog zo gezegd dat piet op het rechte pad moest blijven, maar na tuurlijk kan zwarte piet weer niet luisteren! En wat zwarte piet dan alle maal beleeft, daar moeten jullie dan zelf maar naar komen kijken. Op woensdag 28 november ’s middags om kwart over drie in het Ontmoetings centrum T O aan de Kogendijk, tel. 95882. Kosten 1,50 per kind. BERGEN - Zaterdag 24 november vanaf 10 uurtot en met 16.00 uur staan in het Dorpshuis weer vele stands met originele kado’s. Er is voor elk wat Wils. Sieraden, patchworkartikelen, houtsnijwerk, droogboeketten. hand gemaakte poppen en nog veel meer hebbedingetjes. Het is zeker de moeite waard even langs te komen en een blik te werpen op zoveel moois. Bristolprijs 45.- t/m zaterdag bij Bristol HHHi W tB ca es E3bbhii wiaMMMBiiemiiaiTj SCHOORL Uitgaande van dc Hervormde Gemeente/Gereformeerde Kerk wordt er donderdagavond 22 no vember een thema-avond gehouden. Drs. A. van de Langenberg uit Am- sterdma zal een inleiding houden over he „Christelijke wereld in het Mid- den-Oosten”. De inleider zal meer achtergrond-mformatie geven over de landen die nu zo in het middelpunt van de belangstelling staan. Aanvang 20.15 uur. Plaats: zaaltje achter de herk in Schoorl. SCHOORL - Het kon niet uitblij ven. Na de twee zo succesvolle voor stellingen van het Groeter „Afgestofte Poppentheater”, komt Ila van de Pouw met het schitterende kinderver haal van het circus „Doemaraki”. Op zondag 9 december is de première in het Schoorlse dorpshuis De Blinkerd, aanvang 15.00 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de zaal en kosten 4.50. BERGEN - Wat een trieste intocht voor Sint-Nicolaas was dat, op 17 no- vember. Overal in het land natte kin- dertjes cn dan Sint-Nicolaas zelf niet te vergeten, die van de ene naar de andere stad moest rijden. De goedhei- ligman heeft daarom besloten, dat hij op zondag 25 november om 14.30 uur met zijn pieten voor de kleintjes nog een keer naar het droge Ontmoetings centrum T O aan de Kogendijk komt en dat ieder kind bij hem mag komen, om zijn cadeautje op te halen. Een klein beetje hulp heeft hij wel nodig, want hij wordt ieder jaar armer en hij vraagt dan ook aan alle ouders om hem te helpen en zelf een kleinig heid (tot 7,50!) te kopen en dat dui delijk te voorzien van naam en toe naam vóór zaterdag 24 november af te geven in het T O gebouw, zodat hij op de hoogte is hoeveel kindertjes er komen! En hij hoopt, dat het er weer velen zullen zijn! BERGEN - Donderdag 22 novem ber, om 20.15 uur, vindt in restaurant Het Wapen van Bergen, de algemene ledenvergadering van de VVV-Bergen plaats. Inmiddels hebben de leden van de vereniging, alsmede belangstellen den de bekende ’Nieuwsbrief’ met na dere bijzonderheden ontvangen. Daarbij was ook een uittreksel ge voegd van het DPO-rapport; dit is toe gezonden aan de VVV-categorieën ’professionele logiesverstrekkers’ en ’middenstand’. In zijn voorwoord op de Nieuws brief benadrukt voorzitter Henk Jelle- ma de noodzaak van een steeds betere promotie van dorp en streek. Onder linge samenwerking is daarbij een eerste voorwaarde. Een verhoging van de gemeentelijke subsidie acht hij ab soluut nodig. In haar terugblik op het afgelopen seizoen constateert directrice Thelia van Welsenes met genoegen dat de promotie in Spanje en Italië al geleid heeft tot de komst van verscheidene vakantiegangers uit die landen. Deze komen niet in de eerste plaats voor het mooie weer, maar voor een aantal cul turele aspecten die ze in Nederland te kust en te keur kunnen vinden. Een ’markt’ om zuinig op te zijn! De directrice verheugt zich in haar terugblik op de toenemende vraag naar een Tong weekend’, een groeien de vorm van vakantie houden. Ze roemt de belangstelling die media - dank zij eigen VVV-inspanningen - het afgelopen jaar 1990 voor Bergen toonden. Ook dat is promotie! Evenals de voorzitter beklemtoont Thelia van Welsenes de noodzaak tot samenwer king; tot dusver toont ze zich heel te vreden over de onderlinge contacten tussen Bergen en Bergen aan Zee (heel intensief) en tussen Bergen en de an dere aangrenzende VVV’s. Ook met de Streek-VVV te Alkmaar en de provin ciale VVV te Haarlem is de verstand houding uiterst plezierig en nuttig. Penningmeester Frits Dijkstra be gint zijn bijdrage met: „Een goed sei zoen is het halve werk.” Hij meldt voor 1990 een vrijwel sluitende exploitatie. 0 Maten 22 - 34 Normaal -5O5r SCHOORL Zondagavond 25 no vember om acht uur zal het populaire blazers-ensemble optreden voor alle bewoners van Instituut Seorlewald. Ze spelen weer hun Gershwin-pro- gramma en Ger Duyves zal de Rhapso dy in Blue in zijn volle glorie laten klinken in de akoestisch gunstige Scorlewald-zaal aan de Valkenlaan. WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” I Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen ij BERGEN - De leden van handbal vereniging Berdos zijn voornemens zaterdag oud papier bij de mensen ‘huis op te halen. Wanneer u wilt dat ook langs u komen kunt u tot vrij dagavond bellen naar 94547 of 96039. Bs ECHT, LEDER1

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1