weekblad UITVERKOOP saw Opinie-onderzoek Bergerbos Tweederde van bevolking r?’ wenst geen overdracht „Deze rotte kies wordt een beeldschoon plan” VERKOOPSTER ,a gig College van Schoorl kan verder met plan Roode Leeuw ;fg W' Architect Rempt van der Donk over Roode Leeuw- project: vanaf Donderdag Patisserie Voor èlf rijksdaalders! Bergense jeugd en theaterliefde AbvaKabo huldigt zijn jubilarissen In memorial» Eg Vlaar Rondleiding WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn ^3 I 3 ■ll Massaliteit Cum lande STATIONSSTRAAT21BERGEN y Karwei-Onderhoudsdienst komt! 7 Onderzoek steunt streven Stichting B etrouwbaarheid REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen 0, kom er eens kijken, water in onze winkel staat... Vooronze winkel in Bergen zoeken wij een enthousiaste. Inlichtingen: 02208-94028 Bel O72-626O5O en... 66e JAARGANG - NUMMER 48 WEEKBLAD ,,DE DUINSTREEK Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoor! en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren SCHOORL - De Roode Leeuw is dood. Leve de Roode Leeuw! En de Roode Leeuw leeft inderdaad als nooit tevoren. Niet als brullende koning der dieren, niet als horecabedrijf, zoals het daar eeuwen in het Schoorlse hart heeft gestaan. De Roode leeuw leeft bij de plaatselijke bevolking. Bij de man in de straat. Bij de middenstand. Bij de politiek. Nadat de resten van het aloude pand met de grond gelijk waren gemaakt en afgevoerd, zijn er plannen op papier gezet. Zijn er vingeroefeningen ge daan. Maar intussen wreef Schoorl zich in de handen, lachte in zijn vuistje. De Roode leeuw liet een schitterend gat na. „Het gat van Schoorl”. Dit beeld zou voor het Schoorlse moeten blijven bewaard. Een toeristische attraktie van de hoogste orde. Schoorl sprak echter tegen beter weten in. Natuurlijk zou het gat moeten worden ingevuld. De eigenaar van de grond onder en rond de Roode Leeuw verkocht het geheel aan een projectontwikkelaar. En bouwers willen centen zien. Zo simpel is dat. Aannemer Scholten uit Andijk zocht een architect. De jonge ambitieuze Rempt van der Donk was zijn man. Rempt stoeide wat met schetsplannetjes. Maar veel tijd had hij niet. Een voordeel: Van der Donk, Alkmaarder van geboorte, kent elke straatsteen, voet- padtegel en grasspriet van klimduin tot Heereweg. |J Tu 7” OTW „Hoog? Wat is hoog? De Eiffeltoren is hoog” Kinderen Opzet onderzoek BERGEN - Krijgt de Ber gense basisschooljeugd in de zeer nabije toekomst te maken met liefde voor het theater. Als het aan de internationale mu ziek- en theatergroep Samba- Salad ligt, heel zeker. Want zij hebben alle hoofden van de Bergense basisscholen geïnfor meerd over de mogelijkheden. En het allerbelangrijkste van dit initiatief is wel dat de Euro pese school zijn aula voor dit doel beschikbaar wil stellen. Alle kinderen van de Bergense scholen kunnen dus te gast zijn op de Europese school als Sam- ba-Salad daar gaat spelen. De komische musical (met een boodschap) heet: Rare Vogels. En de kinderen van de Van Na- ssauschool kregen vast een voorproefje. Stemgedrag Leeftijd „Voldoening” Plattelandsvrouwen afd. Bergen il; 1 I a i 1 de duinstreek ra ■9 MH. v-. Door middel van statistische bere keningen kan men de betrouwbaar- doen. Maar vooral met dit. Omdat het mijn hartekind is. Smodzy Truien OUDE PRINSWEG 27A Bergen 02208-94 399 Ziepag.3 Dorpsstraat 1Bergen, telefoon: 02208-12473 heid van een onderzoek aan de hand van afwijkingsmarges vastleggen. Bij een steekproef van bijvoorbeeld 120 met een uitkomst van 63%, kan die uitkomst 8,9% groter of kleiner zijn. Voor het onderzoek in Bergen bete kent het, dat de hamvraag „voor of tegen overdracht van het Bergerbos”, zelfs in de meest ongunstige af wij- kingsmarge een meerderheid van 54,3% als „tegen” aftekent, naar bo ven wordt die meerderheid 72,1%. Van der Donk voert het geenzins aan als een soort dreigement maar laat wel weten: „Er is geen alternatief. Of toch? Er ligt een horecabestemming. De grondeigenaar mag daar een res taurant bouwen, elf meter hoog, vijf tig diep en achter vijfentwintig meter breed. Dan wordt verder alles opge sloten en blijft er van het hele gebied weinig fraais meer over. Hoe zou Schoorl daar over prakkezeren?”. Rempt van der Donk wil met Schoorl een vertrouwensrelatie opbouwen. Goodwill kweken. „Met elk nieuw - bouwplan moet je dat volgens mij Architect Rempt van der Donk. Razend enthousiast achter zijn plan: het klim- duin stroomt als een waterval richting centrum. leraar Meester Harteloos en zijn broer professor Haveloos, een genie. De een houdt de ander gevangen op de zolder van zijn school en dwingt zijn broer uitvindingen te doen. Maar twee leer lingen ontdekken dit geheim en zij brengen in het geheim een bezoekje aan het geheimzinnige laboratorium op zolder. Daar worden onvoorstelba re zaken aan de orde gesteld. Het mi lieu komt er aan te pas en er komt een verrassend slot. Snel wisselende scene’s houden de belangstelling van de kinderen ge spannen. Er klinkt luide filmmuziek, er wordt gewerkt met geluid, vuur, rook en lichteffecten waardoor een ge heel e'igen sfeer wordt opgebouwd. Poppen, bewegende objecten en maffe machines spelen een overheersende rol en de kinderen beleven echte avon turen. Momenteel zijn er besprekingen in zake een gemeentelijke subsidie om deze musical in Bergen te kunnen pro duceren. Begin november werd een try-out gedaan in Hardenberg waar circa 2000 leerlingen van alle scholen deze musical hebben gezien. Wellicht binnenkort ook in Bergen? Vorige week stond ik een broodje te eten in een snackbar. Hier in Schoorl. Tikt er een dame op m’n schouder en zegt: „zeg jongeman, dat plan van jou hè, dat is fantastisch. Dat moet er ko men. Ik liep naar buiten, toch wel een beetje trots. Er ging van binnen iets kriebelen”. Kinderhand lijkt gauw ge vuld? Lijkt, want Rempt van der Donk heeft voorlopig zijn beide handen nog vol aan zijn plan. JONKE MINKEMA zal een beeldschoon plan worden, daar ben ik van overtuigd.” Maar wie is deze nog maar vieren- dertigjarige Rempt van der Donk? Wie is hij, die het beeld van Schoorl voor de komende honderd jaar zal trachten te bepalen? Hij volgde de HTS in Utrecht. Zocht en vond vakantiewerk in Schoorl. Vond hier ook zijn vriendin, die later zijn vrouw zou worden. Drie zomer seizoenen lang en tijdens de winter- weekeinden schnabbelde Rempt in de Schoorlse horeca. Tussen borrels en bier, uitsmijters en pannekoeken door blikte hij over het geaccidenteerde parkeerterrein richting Heereweg. En hij zei tot zichzelf: „hier moet toch op z’n minst iets gebeuren. Dit is niet echt Schoorl en weinig representatief voor het toerisme”. honderd procent. Hij gaf de aan zet bij een groep „zelfbouwers” aan de Joost Ivanghlaan. Daarna wist hij het Bouwbedrijf Bergen weer van de grond te krijgen en hij werkte letterlijk totdat hij er bij neer is gevallen. Onafgebro ken was hij altijd in dc weer, zon der ophouden. Zijn uitvaart werd voor honderden een manifestatie van vriendschap. Eg Vlaar kreeg van de overvolle kerk een staand applaus, iets wat nog niemand vóór hem toegekend werd. Zijn laatste tocht voerde hem nog een maal door het centrum van Ber gen waar hij zo van gehouden had. Een bijzondere tocht voor een bijzonder mens. Iemand die ooit schreef: „Een grauw leven, daar moet je van beven! Een kleurrijk leven... daar moet je ca chet aan geven!!” Dat kleurrijke leven is nu voorbij. Al zijn vrien den wensen Ank, Monique en Debbie heel veel sterkte toe. De Berdos-vrienden „Voorafgaand aan de beslissende gemeenteraadsvergadering staan er nu commissievergaderingen voor de deur. Wij hebben er vertrouwen in, dat, mocht het bos al op de agenda voorkomen, de besluiten, die dan ge nomen zullen worden, recht doen aan deze uitspraak. Het is nu zonneklaar, dat Bergen zijn bos wil houden. Wij vragen de politiek om respect voor die uitspraak en zien die als een onont koombare toevoeging aan onze visie op de toekomst van het bos, zoals wij die de gemeente in oktober hebben aangeboden.” Hij heeft er, in vakantiewerk, heel wat glazen bier en frisdrank weggetremd. Honderden pannekoeken uitgeser veerd. Werkzaam als ie was bij Honky Tonk en het vroegere Praethuys. Rempt van der Donk introduceerde zijn Roode Leeuw-ontwerp, zijn Are naplan. Verguisd bij de tegenstanders. Toegejuicht door anderen, wellicht een wat geringer aantal. Maar „het gat” is ingevuld. Het plan komt van Van der Donk. De man, van wie Schoorl nog nauwelijks eerder had ge hoord. Hij zat en zit dan ook meer ach ter de tekentafel dan in het veld. In binnengekomen en de PvdA voorspelt een AROB-procedure. Bij de voorbereidingen door het college was te lichtvoetig met het plan gehandeld. Er heeft zich bo vendien een andere projectont wikkelaar in Schoorl aange diend, die plannen heeft om in de Kastanjeboom een supermarkt te vestigen. Op grond van de be stemming zou de gemeente een bouwvergunning hiervoor niet kunnen weigeren. Een nieuwe ontwikkeling die een zorgvuldige besluitvorming vereist en een in tegrale afweging noodzakelijk maakt, aldus de mening van de D66-fraktie. Gemeentebelangen en het CDA pleiten voor realisering van het Roode Leeuw-plan. Gemeente belangen spreekt van het ontbre ken van een echt Schoorls hart dat nu gemoduleerd zal moeten worden naar specifieke Schoorl se omstandigheden. En hier ligt die kans. „Lukt het nu niet, dan lukt het nooit meer zo goed”. Een van de leden van Gemeentebe langen stemde tegen het plan. Hij (Ernst Langeveld) vindt de loka- tie van de supermarkt niet juist en meent ook, dat er een veredel de woonwijk zal ontstaan. Het Schoorlse Roode Leeuw plan te massaal van opzet. Veel beton en veel te hoog? Maar wat is hoog? „De Eiffel is hoog”, zegt Van der Donk. En hij verduidelijkt: (heeft dit overigens al eerder gedaan tijdens de informatie bijeenkomst met de Schoorlse bevol king) „Bij het schetsen van het plan is rekening gehouden met de massaliteit van het klimduin. Het is vijftig meter hoog en daar mag je gerust wat ro buusts tegenover stellen. Je kunt toch moeilijk een hut tegen het klimduin aan laten leunen”. De architect doelt met name op de arena, het appartementengebouw in een halve circel en trapsgewijze oplo pend, met plein en horeca. Een van de twee pleinen waartussen alle nieuwbouw zal worden gepleegd. Het dynamische plein waar de vier wegen in het centrum elkaar ontmoe ten en. het statische plein binnen de arena. Daar tussenin moet volgens Rempt van der Donk een brokje span ning liggen op weg naar het klimduin. Dan wordt het gebouw met apparte menten niet belangrijk, dan is het be langrijk. Een fors gegeven als het klimduin moet worden gezien in juiste verhouding met de bebouwing. Van der Donk denkt in die opzet geslaagd te zijn. Er is de afgelopen weken wat aan het plan gedokterd. Trachten tege moet te komen aan wensen, op- en aanmerkingen. Het fietspad is verlegd en geeft minder verkeersproblemen met de parkeergarages onder het ap partementengebouw. Bovendien zijn de veertien urban-villa’s „centrum in waarts” verplaatst waarmee deze uit „het duingebied” zijn gehaald. Het to tale plan is er nog meer leefbaar en vriendelijker op geworden. Al eerder was een van de twee horecavestigin- gen uit het plan verdwenen waardoor het klimduin vanuit het centrum een grotere visuele betrokkenheid krijgt. Rempt van der Donk legt uit, dat het moeilijk is om de Schoorlse bevolking precies uit te leggen hoe zijn plan er uit komt te zien. „Maar” zegt hij, „wanneer je staat bij het huidige res taurant Het Klimduin en restaurant De Viersprong, aan de Laanweg-zijde, als zichtlijn aanhoudt, dan is alles wat er rechts van ligt, vrij en wordt het uitzicht op het klimduin op geen enke le wijze belemmerd. Om iets meer inzicht te verkrijgen in de achtergrond van de ondervraagde personen, in samenhang met hun standpunt, is ook gevraagd, of men frequent het Bergerbos bezocht. Uit die vraag bleek, dat 28% van de Berge naren meer dan één keer per week het Bergerbos bezoekt. Deze groep van re gelmatige bezoekers heeft de meest uitgesproken mening: 69% blijkt te gen overdracht, 31% is voor en nie mand onthoudt zich van een mening. BERGEN Wie gaat er mee. Een dagje Duitsland? Of een dagje België? Voor ruim elf rijksdaalders, heen en terug. Leuke dingen kopen voor de kerstdagen in de grote Duitse stad Duisburg/Oberhausen. In een lekker verwarmde autobus, rechtstreeks vanaf het Plein in Bergen. Om 7.00 uur weg en om plm. 21.00 uur weer thuis. Gezellig en voor die prijs hoeft u het niet te laten. Bovendien... het is een initiatief van de VVV! Het is toch gezellig om even bood schappen te gaan doen bij de ooster buren op 18 december. Of bij de zuiderburen twee dagen later op 20 december. Beide ritten zijn voor de kerstdagen gepland en u moet wel bij tijds even bellen. Want het kon wel eens storm lopen voor die 28,50 per persoon. Bij de grens wordt gestopt voor een koffiepauze en een plasje. U krijgt drie kwartier de tijd, dus ner gens wordt gejaagd en gehaast. Dan gaat het bustochtje rechtstreeks naar het centrum van Duisburg of Brussel. Half twaalf is men daar. Dan heeft iedereen tot kwart voor vijf de tijd om gezellig te winkelen, wat te.eten en te drinken. Ook op de terugweg is er weer een grens-koffiestop van drie kwartier. Kunt u elkaar laten zien wat u voor de rest van de familie heeft ge kocht. Even bellen met de VVV (12124 of 13100) om zeker te zijn van een plekje in de bus. Opmerkelijk is de lichte tendens, dat mensen die kinderen hebben on der de 16 jaar iets meer voelen voor overdracht van het bos, nl. 29% dan zij, die geen kinderen onder die leef tijd hebben, nl. 25,5%. 34 is 17,6% voor en 70,6% tegen, tussen 35 en 49 is 30,4% voor en 67,4% tegen, tussen 50 en 64 is 28% voor en 64% tegen, terwijl van de groep 65+ 27,3% voor en 48,5% tegen overdracht is. Door Inter/View was een vragenlijst ontwikkeld, waarin op neutrale wijze het standpunt van burgemeester en wethouders (overdracht van het Ber gerbos) en het standpunt van de Stich ting Bergerbosch (geen overdracht) werd verwoord. Het onderzoek vond plaats op donderdagavond 15 novem ber. Er zijn in totaal 165 telefonische contacten geweest. Veertig daarvan vielen af (30 te jong, 10 weigeringen) zodat er 125 complete gesprekken konden worden gevoerd. De steek proeftrekking van de telefoonnum mers is uitgevoerd volgens het zoge naamde random digit-principe, waar bij binnen het netnummer 02208 door de computer telefoonnummers, die potentieel mogelijk zijn, worden aan gemaakt. Op die manier kunnen alle abonnees, ook die van geheime num mers, in de steekproef voorkomen. gedachten dwaalt hij door „zijn ge bied”. Zette de lijnen op papier en liet het Arenaplan zien. „Arenaplan?” „Persoonlijk ben ik er niet zo onder steboven van. Van de naam bedoel ik. Die is gevallen en is een eigen leven gaan leiden. Het doet zo stierenvech- terig aan. „Plan Klimduin centrum Schoorl” klinkt beter. Vriendelijker ook”, weet Rempt van der Donk. En Rempt wil het allemaal graag vriendelijk houden. Niet alleen het plan, zijn plan, maar ook zijn houding naar buiten toe. Hij is nog maar nau welijks in beeld geweest. Al tekenend van achter zijn buro „banjert” hij door het gebied, de lokatie, waar horeca, winkels, een grootjutter en een groot aantal woningen van de grond moeten komen. Nogmaals, voor de rest ziet Schoorl hem niet. Maar hij kent het terrein als z’n broekzak. Een week of zes geleden heeft Schoorl kennis met hem kunnen maken. Toen presenteer de hij het plan Roode Leeuw in De Blinkerd. Wat nerveus liet hij tekenin gen en lichtbeelden op zijn gehoor in werken. Hij ontmoette weerstand. Toch werd zijn gloedvol betoog met applaus beloond. Weet Bergen eigenlijk dat de inter nationale muziek- en theatergroep Samba-Salad in Bergen is gehuisvest? Weet Bergen dat die groep in het Dorpshuis is gevestigd en dagelijks het hele land intrekt om voorstellin gen te geven op alle scholen in het land. Samba-Salad wordt direct on dersteund door het Amsterdamse Fonds voor de Kunst. Het gezelschap repeteert in de Van Nassauschool en in het Dorpshuis. De laatste produktie Rare Vogels is een muzikale kinderco- medie van de bovenste plank, profes sioneel gebracht. De kinderen die deze musical gezien hebben raken er de eerste dagen iet over uitgepraat. Het verhaal Hoofdpersonen zijn de sadistische BERGEN Vrijdag 23 november waren 9 van de 11 jubilarissen van de afdeling Bergen-Schoorl in het Park hotel bijeengekomen om tijdens een gezellig dinertje toegesproken te wor den door voorzitter Jacques Scheyde die zijn waardering uitsprak voor hun 50- resp. 25-jarig lidmaatschap van de vakbond: hij speldde hen de gouden resp. zilveren FNV-speld op en verras te ieder met een boek en ballpoint met inscriptie. De gelukkigen waren: W.H. Pastoor en W.J. Ploeger, beiden 50 jaar lid, terwijl A.A. Beussen, D. Broers, J.J. Duinmeyer, J.W. Klues- sien, C. Marees, G.W. de Poter, A. Ruis, H.W. Span en G. Termohlen al len 25 jaar lid waren. SCHOORL - Burgemeester en wethouders van Schoorl kunnen verder met plan Roode Leeuw, zoals dat door architect Rempt van der Donk in opdracht van bouwbedrijf Scholten op papier is gezet. De meest recente schets van het bouwplan staat exclusief voor De Duinstreek elders in deze krant afgebeeld. Met de stemmen van de oppositie, de PvdA en D66, alsmede en lid van de groot ste fraktie Gemeentebelangen te gen, gaat het plan in procedure. Het plan zal voor 1 januari bij GS moeten worden ingediend. Het komt in aanmerking voor in to taal negen ton subsidie. Behou dens goedkeuring van de ge meenteraad gaat met het indie nen van het bouwplan ook de fi nanciële onderbouwing mee. Hieraan zal nog moeten worden gedokterd. De raad kon het niet eens zijn met de specificatie van kosten en opbrengsten. In de raadsbijeenkomst van 4 fabruari wordt het verbeterde financiële plaatje gepresenteerd. De PvdA schetste de lange pro cedure die het plan zeker zal moeten gaan. Er zijn dertien be zwaarschriften tegen het plan In het onderzoek zegt 76% bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen gestemd te hebben. Het bureau Inter/ View voegt hieraan toe, dat het op komstpercentage in werkelijkheid 70 was, doch dat het een bekend ver schijnsel is, dat naarmate de verkie zingen langer zijn geleden er een over schatting plaatsvindt van het eigen stemgedrag. In dit opzicht is een ver schil van 6% tussen onderzoek en werkelijkheid ruim binnen de marges. Er is een tendens, dat degenen die niet gestemd hebben sterker gekant zijn tegen overdracht, nl. 74%. Leidt een gevoel van machteloosheid tot weg blijven uit het stemhokje? Het blijkt duidelijk, dat jongeren sterker nog dan ouderen tegen over dracht van het bos zijn. Ondervraag den in de leeftijd van 18 tot 24 blijken 100% tegen overdracht, tussen 25 en BERGEN Vóór overdracht van het Bergerbos aan het PWN blijkt 26,4% van de Bergenaren te zijn. Tegen overdracht is 63,2%. Geen mening heeft 10,4%. Dit zijn de belangrijkste uitkomsten van het opinie-onderzoek, dat enkele dagen geleden is uitgevoerd door het marketingbureau Inter/View Nederland in opdracht van de Stichting Bergerbosch. Conclusie: een grote meerderheid van de Bergense bevolking van 18 jaar en ouder deelt het standpunt van de stichting dat het Bergerbos niet mag worden overgedragen. Desgevraagd toont de Stichting Bergerbosch zich verheugd met de uit komst van het onderzoek. „Wij hebben ons steeds gesteund gevoeld door een meerderheid van de Bergenaren”, al dus een woordvoerder, „en dat is nog al eens door de gemeente in twijfel ge trokken, zoals vorig jaar, toen wij tweeduizend handtekeningen op tafel brachten. Daar werd toen door enkele fracties nauwelijks aandacht aan ge schonken. Maar dit rapport is toch duidelijk genoeg: de Bergenaar wenst zijn bos te houden. Wij hebben het rap port met de uitslag van dit opinie-on derzoek in handen gesteld van het col lege van burgemeester en wethouders en thuisbezorgd bij alle leden van de gemeenteraad persoonlijk.” Rempt ging naar de academie voor de bouwkunst in de hoofdstad en slaagde cum laude. Een architecten- buro uit Schagen lag op de loer, zag zijn kwaliteiten en lijfde hem in. Zijn naam zou worden verbonden aan ar- chitectenburo Bakker, Boots en Van Haaren. Hij vertelt: „Door een toeval kreeg ik m’n Schoorlse opdracht. Samen met Jelle Vrijhof heb ik aan de academie gestudeerd. Vrijhof is werkzaam bij bouwbedrijf Scholten uit Andijk. Hij legde mij voor: elfhonderd vierkante meter supermarkt, onderverdeeld in negenhonderd meter winkel en twee honderd meter magazijn. Driehon derd vierkante meter winkels, horeca en een X-aantal woningen. Zie je kans om daar wat moois van te maken? Zoek het maar uit. Je hebt tweeëneen- halve week. Dit in verband met af spraken die e.v zijn met de provincie.” Hier lag dus een uitdagingen. Het hele gebied zoals het daar ooit heeft gelegen moest ik uit m’n gedachten bannen. Althans daar ben ik van uit gegaan. Mijn geheugen moest schoon geveegd worden. Onbevoordeeld te werk gaan. Vooroordeel leidt tot een verkeerde keuze, prentte ik mezelf in. Wat anderen voor mij, overigens met alle respect, hebben vergeten, is een analyse van het gebied te maken. Het terrein beschouwen en conclusies trekken. Mogelijkheden neerzetten en afwe gen. Verbinding zoeken tussen een klimduin, dat als een waterval „bin nenstroomt” en bebouwing aan de Heereweg. Niettemin heb ik mij altijd emotioneel betrokken gevoeld bij deze Schoorlse plek. Ik wilde er vanaf het begin iets moois van maken. En wan neer het goed wordt, zal het architec tonisch ook mooi worden. Je bent en blijft met een plan als dit bezig. Totdat het er staat, en dan nog heb je te ma ken met de nazorg. Vergeet niet dat een architect ook een sociale taak heeft. Zorgen, dat er in jouw bouw plan kan worden geleefd, gewoond en gewerkt. Waar wij werken wordt ver diend. Natuurlijk, maar dat is niet het belangrijkste. Behoort het althans niet te zijn. Je hoort je niet als specu lant op te stellen. Wat een rotte kies is, BERGEN Op 21 november was mevr. Volgens-Verburg uit Schermer horn uitgenodigd om over astrologie te komen vertellen. 95 dames woonden haar lezing bij. Eerst vertelde zij over het begrip astrologie: het ontstaan en de ontwikkeling door de eeuwen heen. Om een goed inzicht te krijgen is een diepgaande studie nodig en dus moest mevr. Volgers zich beperken tot een eenvoudige uitleg van de principes. Na de pauze ging zij in op de verschil lende tekens van de dierenriem en be schreef zij de karaktereigenschappen die daarbij horen. Een aandachtig gehoor volgde haar uiteenzetting die zij zeer vlot en boeiend bracht. BERGEN Verleden week overleed volkomen onverwacht Eg Vlaar, in leven directeur van het Bouwbedrijf Bergen. Midden onder zijn werk voelde hij dat er iets met hem ging gebeuren. In Amsterdam liep hij eigener be weging een ziekenhuis binnen... en overleed ter plekke. Hij had wel 85 willen worden, zoals hij zich wel eens liet ontvallen. Maar het lot besliste anders. Hij stopte op 45-jarige leeftijd, dus veel te vroeg, met leven. Woensdag 21 november werd zijn laatste dag. De voetbalvereniging Berdos was zijn club en vele leden van die vereniging hebben genoten van zijn warme vriendschap. Ook was hij een man van extremitei ten. Feest was feest. En als hij een plan in zijn kop had dan ging hij door totdat hij gehoor kreeg en hij z’n plan kon verwezenlijken. Zijn inzet in het veld als voetbal ler, scheidsrechter cn ook als coach was haast spreekwoorde lijk en ook daar viel hij op door zijn doorzettingsvermogen. Hij had het vermogen om mensen sa men te brengen en hij kon hechte banden smeden. Hij speelde een duidelijke rol in het roemruchte „zevende” en nu ook weer in het „vierde”. Door zijn aanwezigheid viel er een sfeer van saamhorigheid te bele ven en vooral als er iets te vieren viel was Eg Vlaar daarbij. En hoe! Hij is ook de man geweest die het zaalvoetbal bij Berdos in troduceerde. Maar altijd samen met de anderen. Ook buiten die vereniging heeft Eg Vlaar zijn partij meegespecld voor de volle BERGEN - De IVN, afdeling Noord-Kennemerland organiseert op zondag 2 december haar maandelijkse rondleiding. Men vertrekt om 11.00 uur bij het beeld van Roland Holst te genover het Dorpshuis (achter de Ruï- nekerk) naar het Bergerbos en het Noordhollandse duinreservaat of de Staatsbossen. De deelname is gratis. Voor inlichtingen kunt u bellen 02208-13763. Het IVN informatiecen trum in Bergen aan Zee is iedere zon dagmiddag van 13.00-17.00 geopend. 9: :<s: w •- -(mz saasws«sww jswsws» azm 9

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1