weekblad De ,,Wonder”(en) boom Stichting Damland: „Wij worden door I misvattingen gedwarsboomd” Dagopvang voor ouderen voorziet in behoefte Schrijf uw eigen kerst- of nieuwjaarsverhaal ifc O De uitverkoop is begonnen Kortingen tot 50% Gefeliciteerd sinterklaas zie pag. 3 Patisserie Tuincentrum SURSUM CORDA Schoorl Filmhuis Schoorl Expositie in gemeentehuis T' i wrO «KJ life 1 66e JAARGANG - NUMMER 49 WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn /F 65 iz. ff- ff- ff- ff- ff- ff- ff- ff- ff- ff’ ff- ff- V' ff ff’ o.a. In Wear, Part-Two, K S N E U E y KarweUOnderhoudsdienst V komt! y REDAKTIE ,,DE DUINSTREEK” Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen Bel 072-626050 en... Bingo KERSTBOMEN behandeld tegen naalduitval KERSTGROEN mooi decoratief KERSTSTUKJES professioneel gemaakt KAMERPLANTEN in de geheel verbouwde plantenkas BLOEMBOLLEN BOMEN EN HEESTERS kunnen de gehele winter door geplant worden! Ecologische inrichting BERGEN - De Duinstreek heeft besloten om evenals vorig jaar een „kerstverhalenwedstrijd” te organiseren. U mag zelf weten hoe u het inkleedt. Het kunnen herinneringen zijn, toe komstfantasieën, wensen enzovoorts. Alleen gedichten en rijmpjes zijn absoluut verboden. Verder kan alles op papier worden gezet. Mogelijkheden te over dus. Een verhaal dat wordt ingezonden mag niet langer zijn dan vijftienhonderd woorden. Daarnaast moeten de inzendingen getypt zijn. Uiterste inlever datum is vrijdag 15 december. Er zijn drie prijzen te winnen. De hoofdprijs is een bedrag van 100.-, de tweede prijswinnaar krijgt 50.- en nummer drie ontvangt 25.-. De drie beste ver halen zullen tevens in het nummer van De Duinstreek van 27 december worden gepubliceerd. De jury zal bestaan uit de redactie van De Duinstreek. Over de uitslag wordt niet gecorres pondeerd. ff- ff’ ff- ff' ff' ff’ ff’ ff’ ff’ ff ff’ ff’ ff’ ff ff’ ff’ ff- BERGEN - De Stichting Damland is zoals bekend bezig met de opbouw van een aantal plannen die zo spoedig mogelijk gerealiseerd dienen te worden in verband met de natuur- en milieu-educatie in Bergen. Men tracht op een stuk grasland naast het Vogelopvangcentrum, dat eveneens door de stichting wordt beheerd, „de bonte wei” terug te brengen. Dan kan de natuur en milieu-educatie vorm krijgen voor grote groepen schoolkinderen uit de omgeving. Dan kunnen ze biologielessen volgen. Dan kunnen natuurverenigingen en andere geïnteres seerden de natuur weer bestuderen zoals die er vroeger uitgezien zou hebben. Met de gehele flora en fauna zoals die bijna tachtig jaar geleden al beschreven werd door Jac. P. Thijsse in de be roemde Verkade-albums. Maar de uitvoering van de plannen komen in gevaar doordat er vanuit de agrarische hoek notabene, bezwaren worden aangetekend tegen de herinrichting van het weidegebied. „Wij worden door misvattingen gedwarsboomd”, zeggen de bestuurders. Educatie Subsidies in gevaar door bezwaren Westerkimme biedt uitstekende gelegenheid WEEKBLAD „DE DUINSTREEK Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren Dealer van Keukens. NESDIJK 25m r- jyfel^Wteclucatieruimte fU M-.terrein stichting DAMLAND^^^^ MODE K de duinstreek I Dorpsstraat 1Bergen, telefoon: 02208-12473 deren gebruik van de regeling, een sa menwerkingsproject van de Stichting Interkruis Noord-Kennenierland, af deling gezinsverzorging Schoorl en Westerkimme. Op dinsdag en donderdag komen de mensen bijeen in een speciaal daar voor ingerichte kamer van het vezor- gingshuis. Zij brengen er de dag door onder leiding van een tweetal verzorg sters. Bovendien heeft de opvang de ji-x die behulpzaam zijn bij verschillende werkzaamheden. In Schoorl bestond al enige tijd de behoefte aan dagopvang voor oude ren. Het blijkt dat nog tal van mensen die zelfstandig wonen, in een isole ment zijn geraakt. Ook zijn er die hun directe omgeving zodanig belasten, dat een of twee dagen buitenshuis een oplossing kan zijn. Vaak wordt niet tijdig „aan de bel getrokken”, waar door over en weer frustaties kunnen ontstaan. Nettie van Egmond is de coördina- Maandag 10 december is er weer een gezellige bingomiddag in De Blinkerd en omdat december een feestmaand is, is er deze keer voor iedereen een kleine attentie. Zoals altijd wordt om 14.00 uur begonnen. Mocht u problemen hebben met vervoer, bel dan even 3440 en er wordt voor een auto gezorgd. tor van de dagopvang. Zij wil er vooral op wijzen dat de opvang in Wester kimme er is voor ouderen, voor wie het zelfstandig wonen bezwaarlijk wordt. Niet te lang wachten met aanmelden of het inwinnen van verdere informa tie over het project. De belangstelling voor de dagopvang is op dit moment zo, dat wordt overwogen om ook de woensdag aan te trekken. Hieraan zijn echter de nodige financiële conse- de laatste: Va prijs!! eindelijk het Regionale Centrum voor Natuur- en Milieu-educatie voor Noord-Kennemerland. wordt. Ook in andere delen van de provincie zijn dergelijke centra ingericht. Doordat bemesting van het gras land aan de Nesdijk de laatste jaren achterwege is gebleven zijn al veel bloemen teruggekeerd. Zo zag het er dit voorjaar lila van de pinksterbloem en later in het seizoen rood van de veldzuring. Het is echter de bedoeling dat op het terrein allerlei begroeiings- typen ontwikkeld worden, die vroeger in de Bergermeer voorkwamen, en daarom is er een inrichtings- en be heersplan opgesteld door het Alk- Wie herinnert zich niet de Verkade- albums, waaraan ook de Bergense schilder Kobus Koeman zo intensief heeft meegewerkt. Jac. P. Thijsse be schreef hierin de grote rijkdom aan planten en dieren in ons polderland schap. in de graslanden rond Bergen was niet alleen een overvloed aan dot ter-, koekoeks- en pinksterbloemen te bewonderen, maar zelfs bepaalde soorten orchideeën waren niet eens zo zeldzaam in die dagen. De Stichting Damland probeert de „bonte wei” zoals die vroeger aanwe zig was, weer terug te brengen op het stuk grasland van 3,6 ha. aan de Nes dijk. Het idee voor dit natuureduca- tieve centrum is afkomstig van de re- bloei.... Dat komt door de oude sappen die er nog in zitten, zeiden de mensen die altijd een beetje pessimistisch zijn. De Stichting Damland werkt tot nu toe uitsluitend met vrijwilligers. Hoe wel er momenteel zo’n veertig mensen aktief zijn, is er nog steeds een drin gende behoefte aan werkkracht, met name aan mensen met ervaring in het onderwijs. Als u er voor voelt om ak tief te zijn op het gebied van natuur en milieu dan kunt u zich melden bij de Stichting Damland BERGEN - Doet ie 't of doet ie ’t niet? heeft heel Bergen zich de laat ste maanden afgevraagd, met een schuine blik naar de kastanjeboom die de projectontwikkelaar van Wonde ren heeft laten verplaatsen achter Centre-Ville. Aanvankelijk kwamen de blaadjes slap te hangen, maar de oude kastanje vocht voor z’n leven en kwam zelfs in SCHOORL - Het Filmhuis vertoont op zaterdag 8 december om 21.00 uur in de Oorsprong de Engelse film The pawning van Robert Knights, met o.a. Anthony Hopkins, Rebecca Pidgeon e.a. Korte inhoud: The Dawning, een ty pische Britse acteursfilm, speelt zich af in het Zuid-Ierland van vlak na de afscheiding in 1921. De opkomst van het IRA-terrorisme loopt parallel met het volwassen worden van het roman tische meisje Nancy, dat opgroeide in de vergane glorie van een oud anglo- iers geslacht. Wanneer zij in haar een zame standhut, waarin zij zich graag terugtrekt om te genieten van litera tuur en haar eigen fantasie, een ge heimzinnige vreemdeling aantreft, komt zij in aanraking met een wereld die haar voor keuzes zal stellen. Zon der al te veel nadruk te leggen op de politieke achtergrond schetst regis seur Knights op genuanceerde wijze de dilemma’s. Nancy’s groeiende sym pathie voor de vreemdeling loopt ge lijk op met haar toenemende affiniteit voor de revolutionaire zaak die hij dient, met alle consequenties van dien. Een plattegrond van het gebied, waar op de inrichtingsplannen duidelijk zicht baar gemaakt worden. BERGEN - In het gemeente huis is op dit moment een exposi tie te zien met als thema „boule- vardbebouwing”. Vier jonge en veelbelovende architecten laten zien op welke manier boulevard- bebouwing naar hun mening ge stalte zou kunnen krijgen. De op dracht hiervoor kregen zij een jaar geleden van de Culturele Raad Zeeland die hiermee wilde aantonen dat ook recreatiepro- jecten van hoogwaardige archi tectonische kwaliteit kunnen zijn. De ontwerpers zijn uitge gaan van een kustgedeelte in Domburg. Heel bewust is voor deze plek gekozen, omdat deze niet alleen typisch is voor Zee land, maar voor de hele Neder landse Noordzeekust. De gemeente Bergen heeft de Zeeuwse expositie uitgebreid met de ontwerpen van Rainer Bullhorst en Coen Wilderom. De ze Haagse architect en Bergense omgevingskunstenaar hebben enkele jaren geleden naar eigen vrije inzichten ontwerpen ge maakt voor Bergen aan Zee. Ont werpen die qua inhoud dus naad loos aansluiten bij de door Zee land geleverde werken. De ten toonstelling zal tot 3 januari te zien zijn. De architecten die de opdracht kregen van de Culturele Raad zijn Wiel Arets uit Heerlen, Ste phane Beel uit Brugge, Ben van Berkel en Chris Kempe uit Ter- neuzen. Het plan voor deze op dracht sluit aan bij 'het streven om Zeeland buiten het hoogsei zoen aantrekkelijker te maken voor de verblijfsrecreatie en de gecoachte dat deze provincie wel licht een aangenaam vesti gingsklimaat is voor ouderen die hun werkende leven erop hebben zitten. Ook speelt het project in op het toeïistisch-recreatief ak- tieplan voor Walcheren, waarin gepleit wordt voor opwaardering van de boulevards. De schade aan de Nederlandse kust als gevolg van de diverse stormen, heeft dit project de af gelopen tijd actuele waarde gege ven. In een aantal badplaatsen zal nagedacht moeten worden over een betere bescherming te gen de zee. Dit kan consequenties hebben voor de vormgeving en de bebouwing. De expositie zal binnenkort extra in de belangstelling staan. Het tijdschrift „Wiederhall Ar chitectural Serial” heeft rondom de kustarchitectuur een speciaal themanummer gemaakt. Het eer ste exemplaar hiervan zal op 20 december te 16.00 uur tijdens een officiële bijeenkomst in het ge meentehuis van Bergen NH wor den aangeboden. en stelde het voor dit doel kosteloos ter beschikking aan de Stichting Dam land. De provincie Noord-Holland en de gemeente Bergen zijn zeer enthousiast overt’ benodigde vergunningen en subsidies beschikbaar gesteld voor zowel de ecologische inrichting van het gras land, als voor het educatieve werk. Maar de „wonder-boom", goed inge pakt tegen de felle zon, ging vruchten dragen. En thans kunnen de deskundi gen vaststellen dat de boom blijft le ven. Alle moeite en kosten zijn niet tevergeefs geweest. Hij doet ut!! koeien die afkomstig zijn van het bio logisch dynamische landbouwbedrijf de Noorderhoeve. Met de inrichting van het grasland ontstaan unieke educatieve mogelijk heden. Door het terrein wordt een pad aangelegd, zodat alle begroeiingsty- pen van dichtbij kunnen worden be keken. Schoolklassen kunnen er ken nis nemen van een grote variatie aan planten en dieren. Voor deze biologie lessen zal speciaal lesmateriaal ont wikkeld worden. Bij de educatieve plannen is ook het vogelopvangcen trum van belang. Naast dit centrum is een educatieruimte ingericht waar le zingen en theorie-lessen gegeven zul len worden, en waar tevens kleine ten toonstellingen over natuur en milieu kunnen worden ingericht. Het terrein zal overigens niet alleen voor scholen worden opengesteld. Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, de Koninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging, de Vlinderstich- ting en andere natuur- en milieu-or- ganisaties hebben grote belangstel ling voor het project. Daarnaast zijn ook andere belangstellenden welkom. Tegen de vergravingen, die noodza kelijk zijn voor de inrichting van het terrein, is door een aantal personen en instanties uit de agrarische sector be zwaar aangetekend. De Stichting Damland voelt zich door deze bezwa ren gedupeerd. De behandeling van de bezwaren levert een vertraging op en hierdoor bestaat de kans dat de Stich ting de provinciale subsidies misloopt. Verder zal het educatieprogramma nu later gestart kunnen worden dan ge pland. Damland vindt dit des te pijn- lijker omdat ze het gevoel heeft dat de bezwaren zich niet zozeer richten te gen dit project, alswel tegen het pro vinciale beleid ten aanzien van het omgronden tot bollenland. De be zwaarmakers stellen de ecologische inrichting op één lijn met het omgron den tot bollenland, maar volgens de Stichting Damland bestaat er een es sentieel verschil.- Bij het omgronden tot bollenland worden dieper liggende grondlagen naar boven gehaald, ter wijl de bovenlaag naar de diepte wordt gewerkt. Het betreft hier een ingrijpende, onomkeerbare ingreep in de geologische opbouw van de bodem. Daarbij komt dat ook de waterhuis houding verstoord kan worden door deze ingrepen. Bij de ecologische in richting wordt slechts de bovenste grondlaag afgegraven, die al in het verleden door de mens is verstoord door middel van egalisatie, beweiding en bemesting. Het belangrijkste ver schil is echter misschien wel dat bij het omvormen tot bollengrond na tuurwaarden verloren gaan, terwijl het de Stichting Damland te doen is om winst voor de natuur. De dagopvang is bedoeld voor oude ren. van 65 jaar en ouder uit de ge meente Schoorl. Men woont nog vaak zelfstandig, maar er bestaat grote be- beschikking over acht vrijwilligsters, hoefte om van tijd tot tijd met leeftijd- j:_ lii i vin j. genoten contact te hebben. Tal van oorzaken maken dat dikwijls onmoge lijk. De dagopvang kan dan uitkomst bieden. De coördinator gaat, (vanneer iemand zich heeft aangemeld, op huis bezoek en stelt de indicatie vast. In dien blijkt dat de aanvrager voor de dagopvang in aanmerking komt, wor den afspraken gemaakt. Er is gekozen voor professioneel ver voer. Dat houdt in dat de ouderen per taxi of Rode Kruisbus (voor rolstoel- houders) uit en thuis worden ge bracht. De wederzijdse ervaringen SCHOORL - De dagopvang voor ouderen in Schoorl bestaat een jaar. Terugblikkend kan worden vastge steld dat het project eigenlijk niet meer weg te denken valt. Het voorziet in een behoefte. De opvang heeft on derdak in het verzorgingshuis Wester kimme. Op dit moment maken tien ou- quenties verbonden. Het dagopvang- j-1-j-project wordt namelijk gesubsidieerd door provincie en gemeente. (De deel nemers zelf betalen tien gulden per ’dag). zijn bijzonder positief. Deelnemers zien in het begin nogal op tegen het omgaan met alleen maar oude mensen met een bepaalde handicap. Het groepsverband spreekt hen ook niet aan. D drempel is dus tamelijk hoog. Maar wanneer eenmaal de stap is ge zet, is men uiterst enthousiast. De mensen zijn tevreden over de ruimte waarover de dagopvang beschikt. De persoonlijke benadering en aandacht worden gewaardeerd. Ook de mede werksters, zowel de betaalde krachten als de vrijwilligsters doen hun werk met het grootste plezier. Jos Groen en José Pletzers trekken dagelijks met de deelnemers op. (Dit zijn, tussen haak jes, zowel mannen als vrouwen). Jos vertelt dat de mensen heerlijk van ge dachten wisselen, praten over vroeger en vandaag. Er wordt van alles gedaan voor de deelnemers, maar ook voor en onder elkaar. En dat allemaal in een fijn sfeertje. Het werk geeft veel vol doening, omdat je ziet hoe dë mensen vooruitgaan. Je ziet ze weer op bloeien”. In de dagopvang is geen dag hetzelf de. Wel de vaste koffie- en etenstijden. Na het warm eten kan er worden ge rust. Daarvoor is een speciale slaap kamer ingericht, compleet met bed en makkelijke stoelen. Helemaal afhan kelijk van de weersomstandigheden kan de rest van de dag worden inge deeld. Bij mooi weer gaan de déuren naar het terrasje open en kan in de tuin worden vertoefd. Ook gaan de deelnemers, wanneer daar behoefte aan is, met de verzorgsters het dorp in om boodschappen te doen. En Jos Groen geeft al aan dat dit voor hen, die normaal aan huis zijn gekluisterd, „een uitje is”. „Men ontmoet er vaak vrienden of kennissen die men soms tijden niet heeft gezien. Er worden af spraken gemaakt. Kortom, mensen komen er weer eens uit”. In de dagopvang voor ouderen wor den de deelnemers in hun waarde ge laten. Geen enkele vorm van betutte ling. Zoveel mogelijk zelfstandigheid. Een plezierig verblijf in Westerkim me. Veel creatief werk. Luisteren naar de radio. Voor de mannen een biljartje. Een uitstekende verhouding met lei ding en personeel van het verzorgings huis. De deelnemers aan de dagop vang mogen met alle plezier gebruik maken van bepahlde voorzieningen in het huis, zoals de kapper en de biblio theek. Meedoen aan aktiviteiten en evene menten is eveneens mogelijk. Te den ken valt aan modeshows en speciale bijeenkomsten zoals een kerstmiddag. Ook belangrijk is dat bewoners van het huis zo nu en dan even komen aan wippen voor een babbel. Dat wordt bijzonder gewaardeerd. Maar dat gebeurt ook andersom. Op die manier ontstaan er hernieuwde contacten. Ongedwongen wordt ken nis gemaakt met het verzorgingshuis. Een aantal van hen is daar inmiddels gaan wonen. De dagopvang in Schoorl doet het uitstekend. Wie meer infor matie wil, kan bellen met 2092 in Schoorl. J.M. Koorstraat 55 1811 GN Alkmaar Tel. 072-1175 74 maarse ecologische adviesbureau Ten Haaf en Bakker. Door middel van eco logische inrichting zullen de voor waarden geschapen worden voor de ontwikkeling van een gevarieerde plantengroei. Het komt erop neer dat plaatselijk de bovenste voedselrijke bovenlaag wordt afgegraven, waar door verschillende bodemsoorten aan de oppervlakte komen en er ook een grotere variatie in natte en drogere de len ontstaat. Dit geeft allerlei vegeta- tietypen de gelegenheid zich te vesti gen, zoals vochtig schraal grasland, nat schraal grasland, rietland, oever vegetatie en moerasvegetatie. Deze vegetatietypen hoeven niet te worden gezaaid of geplant, maar vestigen zich cent overleden Pieter Houtkooper. Hij vanzelf als het juiste milieu gecreëerd kocht het grasland enige jaren geleden wordt. Veel zaden bevinden zich slui merend in de bodem en andere worden aangevoerd door de wind of door vo gels. Op andere plaatsen in ons land zijn - - al goede ervaringen opgedaan met de plannen. De provincie heeft de ecologische inrichting. Op een verge- ---lijkbaar project in Den Helder, waar ook een deel van de bovenste bodem laag verwijderd is, heeft zich in vijf Jaar tijd een bloemgrasland ontwik- HeUs de bedoeling dat het project uit- keld en dit jaar werd daar voor het eerst de zeldzame welriekende nacht- orchis gevonden. In het achterste deel van het gras land aan de Nesdijk zal een poel wor den gegraven die leefruimte zal bieden aan'waterinsekten en amfibieën, zoals kikkers, salamanders en padden. Langs de oevers kunnen vogels hun voedsel zoeken. Een brede rietstrook achter deze poel biedt broedgelegen- heid aan karekieten en andere rietvo- gels. Alle levensgemeenschappen die ge creëerd worden kwamen vroeger alge meen voor in de Bergermeer. De laat ste jaren zijn deze echter in een on rustbarend tempo achteruitgegaan door overbemesting, ontwatering en omvorming tot bollengrond. Na de in richting zal het terrein door middel van begrazing beheerd worden, met -“N f nat schraal grasland vochtig schraal grasland x- „t zandig schraal M r c I ri m Achterstraat 52a hoek Magdalenenstraat Alkmaar - Tel. 072-125048 Stationsstraat 5 Bergen - Tel. 02208-13341

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1