met ruime parkeergelegenheid Weihnacht stollen Han de Lange I l Het andere centrum van Bergen!! jf.95 dol Tco De eerste prijzen zijn gevallen! Onze VW’s in beweging h 7 Protest Japanse rijstboeren De motie over en de positie van de BergeMh WV Bergen koploper bij glasinzameling DER KINDEREN 2.49 2.98 5.48 1.78 3.49 'T VERSTE VLEES HAAL JE LEKKER D/CHTB/J! MARTIEN ZANDSTRA 9.98 A 1.78 ^srakenhoff’s Versshop GOUDSE KAAS BELEGEN NH kilo MILDE ALKMAARDER 25% minder zout 500 gram SELLERY SALADE ’l karnemelkdagliter I auU 2.-^. probeer ze nu al voor St uk u GEBRADEN GEHAKT SCHOUDERHAM KIP STROGANOFF BIEFSTUKDAG Ketelverse METWORST 250 gram 1B. Met de feestdagen „piekfijn” dan moet u bij Dol Co zijn at Au fiu (LfireAMftiteA i RUNDERGEHAKTR on H.O.H. GEHAKT KIPKERRIESALADE RAMBOL OJE'Y Dinsdai^t^ 1 Ofl DE DUINSTREEK WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 PAGINA 7 -ent. Vrijdag en zaterdag gen: ’oils n/v Oosterweg 17, tel. 12441 uuR.. 7 sheer Brood koek- en chocolade- banketbakkerij huis atig <en- and- Ten Schitterende collectie dames-, heren- en kinderschoenen extra laag geprijsd. Uitslag 3e ronde St. Nicolaas- actie Oosterweg-winkeliers Oosterweg 15, Bergen, tel. 12845 Tevens uw adres voor al uw sportartikelen. TöC-H MfifiKT -—==> tswIKt! A A. Oosterweg 1, Bergen Telefoon 02208-12298 Vrijdag en zaterdag botermalse ENTRECOTE K.14 tuin, ntree; □ken; jad en Vleeswaren: vrijdag t/m dinsdag Iedere donderdag: tg 33 1141* uur. 'oolll Met de feestdagen ’n laag décolleté? Haal 'n bruine kleur dan zit u er niet mee! 2<m> Iedere woensdag 500 gramO.UÖ 1 Iet Bergerbos De kustverdediging Oosterweg 13, tel. 12808 200gram I V U Wintertijd Lichttijd Zorg nu voor goed fietslicht Bij ons ruime keus in dynamo’s koplampen TWEEWIELER-VAKMAN DE OOSTERWEG 100 gram 100 gram 4.95 OHH 100 gram aan I; 1» A Woensdags gesloten Maak eens 'n afspraak ND is. EimaSiwih 100 gram 100 gram o 36827 schoonheidspakket Nieuwen huizen drog. 14072 fruitmand Wokke 40833 vleeswaardebon Schipper sla gerij „De Heerlijkheid” 32102 bestekdoos Finkensiepe 18077 banket en mand Koolmees 38888 cadeaubon Ooyevaar 75087 drankenpakket Scholten 23684 overhemd Smodzy 72731 tas Pico Bello 38310 St. Nic. artikelen Zweep ban- ketbakk. 34892 wijnpakket Kokkes 14099 pomp-krik Texaco 39984 CD-rek en waardebon Bon Ton 79199 plantenbak en bon Vrasdonk 11974 kofferset C. Bakker 34523 pullover Allissa 28092 cadeaubon R for Hair 71942 spel Familux 20522 sieraden Finse winkel 74909 kleding De Pee mannenmode 21263 fototoestel Kees Noort 35835 dekbedovertrek G. Hoogland Int. verz. 74963 gereedschap Fa. Duin 38415 cadeaubon Coppoolse bloemen 28613 cadeaubon Pastoor Optiek 32242 houten panelen De „Spieghel” int. 38685 herenpullover Chap 28265 boeken Eerste Bergense Boek handel 76983 vulpenset Thomas kantoorben. „Bergen berekent in deze regio het hoogste tarief in de toeristenbelasting, maar het geeft de laagst mogelijke subsidie”, aldus een duidelijk zeer te leurgestelde voorzitter Jellema. en er is geen import. Dat willen ze zou houden. Geen goedkope rijst naar Ja pan. Uw verslaggever sprak met Ken- kichi Kominato, de voorzitter van het produktiecollectief uit Kurosakima- chi. Natuurlijk met behulp van een tolk, een Japans meisje dat Neder lands studeert. BERGEN De eerste prijzen van de Sint Nicolaas-actie zijn gevallen. Negenentwintig fantastische prijzen van de leden van de Bergense Zaken club. Aan het einde van een heel gezel lige zondag, met alle winkels open, kwamen de voorzitter van de Zaken club, Maarten de Pee, met enkele col lega „zakencluppers” en notaris Brons samen in het achterzaaltje van café-restaurant „De Brink”. Behalve Duinstreek-verslaggever Marius Hof huis waren er óók enkele Bergenaren (die niet konden wachten op de uit slag) aanwezig. De drie enorme verza- melbussen werden op de vloer leegge schud en notaris Brons moest nege nentwintig maal een lot trekken uit een champagnekoeler van de fam. Til- stra en ook negenentwintig maal een ingeleverde cadeaubon uit de stapel op de grond trekken. Wim Lemair bracht beide „stukken” dan bij elkaar om ze vast te nieten. En het echtpaar Roos, dat alle prijzen verzameld had bij de zakenclubleden schreef de num mers op een lange lijst. De wachtende Bergenaren vielen niet in de prijzen, maar zo gaat het nu eenmaal bij een loterij. Hieronder volgen de nummers waarop een prijs is gevallen. De men sen met de winnende nummers kun nen zich melden in de zaak van De Fee’s Mannenmode aan de Jan Olden- burglaan. Daai’ worden de prijzen uit gereikt. 45.000,- en anderzijds op een extra bijdrage voor produktontwikkeling van 70.000,-. Het kan niet anders of het bedrijfsleven draagt aan de nieu we opzet, zoals dat ook al in de be staande situatie plaatsvindt, zijn Steentje bij. Het bestuur van de toe komstige stichting gaat heel binnen kort ook aankloppen bij de gemeenten waarbinnen de betrokken WV’s ope reren. Van gemeenten en bedrijfsleven samen hoopt men op een totaalbedrag van 124.000,-. De gemeentebesturen zullen, over tuigd als ze zijn van de onmisbaarheid van het toerisme in deze regio, maar al te graag bijdragen aan zo’n samen werkingsorgaan als de streek „nieuwe stijl” met zijn vele ideeën. Vanzelf sprekend blijvan de lokale WV’s hun noodzakelijke werk doen, waarvoor een gemeentelijke subsidie - ook in de toekomst - absoluut nodig is. De aangesloten WV’s gaan in de nieuwe structuur heel wat meer aan de Streek-WV betalen dan tot nu toe. Daar hebben de WV’s ook in toege stemd. Om de gedachten te bepalen: de WV’s van Bergen en Egmond aan Zee behoren, met Alkmaar, tot de ca tegorie 1. Hun extra inspanning wordt per VVV 2660,- op jaarbasis. De WV’s van categorie 2: Bergen aan Zee en Schoorl gaan straks 2200,- per jaar extra betalen. Dé VW-Groet/Camperduin (categorie 3) zal voortaan 1605,- meer gaan beta len, terwijl Egmond aan den Hoef en Egmond-Binnen in de toekomst 290,- meer gaan betalen. Alle WV’s krijgen er veel voor terug. Daarover meer in een volgend artikel over de WV’s in beweging. persoonlijk nieuwe leden voor de VVV-Bergen te werven. Door verdwij ning van logiesverstrekkende bedrij ven daalt de totale contributiebijdra- ge. Momenteel dragen de VVV-leden bijna 100.000.- per jaar aan de ver eniging af! - dat de begroting van de VVV Bergen- Binnen voor het jaar 1991 niet slui tend zal zijn zonder een subsidiever- hoging; - dat dit voor een groot deel wordt veroorzaakt door een pensioenvoor ziening voor het VW-personeel; - dat zonder subsidieverhoging de dienstverlening van de WV Bergen- Binnen (o.a. openingstijden) nog ver der zal worden aangetast. Besluit: de subsidie aan de VVV Bergen-Bin- nen voor 1991 met 10.000.- te verho gen tot 20.000.-. De voorzitter van de raad, burge meester J. Ritsema, gaf al direct te ver staan dat hij deze motie niet steunde, sterker nog: hij ontraadde de motie! Er volgde'een stemming en twaalf raadsleden waren „tegen”. Alleen drie VVD-ers stemden vóór! Waarmee de motie werd verworpen en de VVV blijft zitten „met de gebakken peren”. Freek van der Heijden, VVD-frac- tievoorzitter noemde het „onvoorstel baar” dat de raad van Bergen op deze manier reageerde op de WV. „Er is een duidelijke terugloop in het toeris me”, aldus Van der Heijden. „De toe ristenindustrie is in wezen de grootste werkgever van het dorp. En die sche den wij af met 10.000.- per jaar...”! De voorzitter van de VVV Wij vroegen de voorzitter van de plaatselijke VVV, die duidelijk zéér teleurgesteld was toen hij het bericht hoorde om commentaar: „Wel wordt de toeristenbelasting met maar liefst 12 procent verhoogd”, aldus Henk Jel lema „en als wij op grond van onze begroting meer subsidie aanvragen, zeggen alle raadsfracties zonder meer „neen”. Dat is ook onvoorstelbaar. Wij hebben een begroting van onge veer 300.000.- en toch maakt 10.000.- meer of minder veel uit. Wij doen veel aan promotie-activiteiten. Daarvoor moeten we naar beurzen in het buitenland. De kosten daarvoor kun je met zo’n post juist dekken. Ver der was het subsidie ook bedoeld voor de pensioenvoorzieningen van de me dewerkers van ons kantoor. Wat we nu daarmee aanmoeten is nog niet be kend. Het toerisme loopt met 7% achteruit. Dat is een provinciaal cijfer al hebben wij dan door onze extra in spanning geen slechte zomer achter de rug. Maar als we minder promotie kansen hebben door die lage subsidie, zie ik het donker in. Van alle kustge- meenten staan wij al helemaal onder- Inzake de afstoting van het Berger bos (wel of niet afstoten) deelde de wethouder mede dat er een excursie geweest was op 17 november met de raadsleden naar het bos zelf. Er werd gekozen voor een excursie waaraan alleen raadsleden mee mochten doen en géén leden van de Stichting Berger bos. Dan zou de excursiegroep te groot geworden zijn en dan had men ook groepen uit kringen van natuurlief- BERGEN - Veel Bergenaren wreven zich jongstleden zaterdag de ogen even uit en keken voor de tweede keer naar een groepje Japanse rijstboeren, die zowel op de markt als in het cen trum met spandoeken liepen te de monstreren. Zij zijn het niet eens met de „vrijhandel” in landbouwproduk- ten zoals die op de aan de gang zijnde GATT-overeenkomst in Brussel wordt besproken. De Japanse rijstboeren lo geren op de Volkshogeschool, waar ze gesprekken voeren met Hollandse jon- |g^Wren en seai.cursus over landbouwmethoden vólgen. 1 jHet gaat déze’ wéék over de bëSÏrs- sing tussen „open grenzen of protec tionisme” en de landelijke bladen zul len deze week bol staan van de berich ten uit Brussel. Normaal gesproken zou de wereldhandelsconferentie nooit de kolommen van De Duinstreek halen, maar door de aanwezigheid van de Japanners in ons dorp gaat „de- grote-wereld” niet helemaal aan ons voorbij. Heel in het kort. GATT betekent „General Agreement on Tariffs and Trade” en jongstleden maandag is de finale van de wereldhandelsconferen tie in Brussel begonnen. Het gaat daar over de liberalisering van de handel in de wereld. Ruim honderd landen zijn met hun ministers in Brussel op dit ©De groep protesterende Japanners voor restaurantDe Brink". moment. Vier jaar lang hebben ze op alle niveausonderhandeld. Deze week is de slotronde. De Japanners voelen dat hun toekomst op het spel staat als Japan straks te maken zou krijgen met de vrije wereldhandel in landbouw- produkten. Ze zijn nu welvarend, pro duceren voor een vaste prijs hun rijst Ze hebben de vier dagen in Neder land goed besteed. Ze bezochten het Westland inclusief de viling in Naald wijk. Ze bezochten in Broek in Water land een probleemboerderij i.v.m. melkoverschotten en vulden de andere tijd op met levendige discussies over de volslagen andere omstandigheden in Japan in vergelijking met Neder land. 500 gram, gratis kruiden nog tekort is gebleken en daarom stelt hij voor de beslissing te verschuiven naar begin januari 1991, nadat er een speciale commissievergadering gewijd' zal zijn. Het Rijk heeft besloten de kustlijn te handhaven zoals die in 1989 is ont staan. Er is nu een provinciaal perma nent overlegorgaan kustverdediging opgericht, waarin een bestuurlijke en een ambtelijke werkgroep actief is. Binnen die groepen komen de gemeen schappelijke belangen aan de orde zo dat er ook duidelijk een lijn zal wor den getrokken en de gemeenten langs de kust niet tegeij©^' elkaar komende staan. A to-. uit eigen keuken n fcffi 150gram hebbers niet kunnen weigeren. Boven dien was het besluit tijdig meegedeeld aan de leden van de Stichting Berger bos. Waarom of men nu plotseling „verbijsterd en verontwaardigd” zou moeten zijn ontging de wethouder te enen male, hoewel „deze verbijstering mij nogal selectief voorkomt” aldus wethouder Stomps. „Het resultaat van de excursie werd door .vriend én vijand’ wel beoordeeld als een infor matieve ochtend”, zo voegde de wet houder daaraan toe. Waar hij nu de term „vijand” vandaan heeft gehaald is de leden van de stichting weer hele maal onduidelijk, omdat voor- en te genstanders van de afstoting van het Bergerbos allemaal .bosvrienden’ zijn. De wethouder is van mening dat de tijd om een beslissing te nemen toch REGIO In een vorige editie van „De Duinstreek” meldden we het ver schijnen - eind november - van de be leidsnota „WV’s in Midden- en Noord-Kennemerland in de jaren ’90”. In deze nota worden de uitgangs punten genoemd die de Streek-VVV „nieuwe stijl” zich voor ogen stelt. Het spreekt vanzelf dat het hoofddoel is, het stimuleren van het telkenjare te ruglopen van het toerisme in dit deel van Noord-Holland. De 18 bij de Streek-VVV „Alkmaar en Omstre ken” aangesloten WV’s hebben on langs het groene licht gegeven voor een nieuwe ontwikkeling in de naaste en verdere toekomst. De actieve be stuursleden van de nog op te richten stichting - Egmonds burgemeester E. Brommet is daarvan de beoogde voor zitter - geven in hun beknopte beleids nota aan waar men naar toe wil. Tot de 18 aangesloten WV’s beho ren - wat onze eigen regio betreft - de WV’s van de Egmonden, Warmenhui zen, Bergen en Bergen aan Zee, Schoorl en Groet-Camperduin. Daar naast zijn o.a. de WV’s van Alkmaar, Castricum, Heiloo, Langedijk, Scher mer, De Rijp en Beemster onderdeel van de Streek-VVV. Dit om even de grote omvang van het streekgebied aan te geven. Een belangrijk aspect van het toe komstige beleid betreft de financie ring van de diverse plannen. Het be leidsplan heeft daarvoor een proefbe- groting voor het jaar 1991 opgezet. Daarin wordt van de deelnemende WV’s een bijdrage van 41.000,- ver wacht. Van de provincie Noord-Hol land rekent men enerzijds op voort zetting van de jaarlijkse subsidie van noot of peper 100 gram Tri' 50,-: H.P. Struch, Schumanlaan 3. Bergen. 25,-: T. van Weest-Borst, Broek- beeklaan 28, Bergen; Hr. Neuteboom, Oude Bergerweg 49, Bergen; W. Bo- beldijk. Rak 2, Bergen; W.A. Bosch. Termijen 21. Heiloo. 10,-: M. Ohe Kruidenberg, Dr. v. Peltlaan 52; C. Blokzijl. Westerweg 45; A. Kleverlaan, Vliet 20; R. Schoor- stra-Kramer, Leo Gestelweg 20; J. Mulder, Nesdijk 127; H. Min. Kruis weg 29; Kuitwaard, v. Borsselenlaan 4; mevr, Vroombout, P. Boenderma- kerweg 29: C. Houtenbos, Karei de Grootelaan 62; P. Feld, Kogendijk 79. allen te Bergen. 5,-: Wilma Thiene, Dirk Klomp- weg 76; Fred v.d. Steen. Dorpsstraat 54; v.d. Bos, Achterweg 10; J. Mijlhof, Wijzend 42; J. Knijn, J. Leijenlaan 34; H. Cornelissens, Boterbloemweg 4; G. PIomp-Dekker, v. Borselenlaan 7; A. Leeuwrik, Oude Bergerweg 4; Marlijn v. Diepen, Oosterweg 24; Trimmers, Dorpsstraat 72; A. de Rover, M. Wieg- manweg 20; v. Wonderen, J. Weij- nandweg 12, allen te Bergen. aan. We staan nu voor de nare maatre gel om de contributie wéér te verho gen. En dat is geen prettige medede ling aan onze leden”. Natuurlijk is voorzitter Jellema blij met die extra 5.000.- voor die platte grond. En natuurlijk is men blij met de opstelling van de VVD-fractie. Maar dat de andere politieke partijen èn Bergens Belang niet het belang van goed draaiende VVV inzien stelt hem zéér teleur. De bestuursleden gaan proberen BERGEN In de gemeente Bergen wordt per jaar 329 duizend kilo inge zameld en is daarmee koploper in Ne derland. Of het hier om appelmoes- potten gaat of om flessen sterke drank vermeldt het verhaal niet, maar 672 duizend kilo oud papier liegt er ook niet om. Verder 66 duizend kilo oud ijzer, ruim zesduizend kilo klein che misch afval en 110 oude koelkasten. Deze cijfers werden door de wethou der verstrekt tijdens de Algemene Be schouwingen van verleden week. De wethouder sprak uitvoerig over al de milieumaatregelen en mogelijk heden die binnenkort op de gemeente en de burgers afkomen. Het geschei den ophalen van afval via mini-con- tainers, de aangepaste milieu-vuilnis- auto’s, de funktie van dé gemeente- werf aan de Kerkedij k, hoek Öudtbur- gerweg en de nieuwe vuilverbranding in Alkmaar, alles werd door de wet houder uit de doeken gedaan. Evenals de broodnodige voorlichting om alles uitvoerbaar te kunnen maken door het bureauMedia Support. Want dat is re gionaal gericht en zo kan een uniforme aanpak ontstaan. De wethouder legde er tevens de nadruk op dat de afval- stroon in de allereerste plaats vermin derd zal moeten worden. De burgers zullen moeten gaan composteren op grote schaal. Daarnaast zullen er cen trale composteringsmogelijkheden aangelegd worden in de gemeente, on der andere voor mensen zonder tuin. De milieugroep Bergen zal worden in geschakeld en er zullen voorlichtings- middagen en avonden komen. Ook-een tweedetankslag” krijgt de nodige aandacht omdat verwacht wordt dat nog een grote groep mensen een tank in de tuin hebben, waar voor heen de olie voor de centrale verwar ming in bewaard werd. Die tanks staan thans op doorroesten en de nog aanwezige olie moet er zo spoedig mo gelijk uit. Op oude plankaarten zullen de tanks aangewezen worden. Het mi lieubeleid in Bergen strekt zich ook uit tot de scholen. De Stichting Damland heeft vergaande initiatieven aange dragen die tot ontwikkeling zullen ko men. De rol van de heer Han Burgers en zijn bosploeg zal prioriteit moeten krijgen en het gemeentebestuur staat open voor alle suggesties. De grond onder het voormalige terrein Anema en de schoonmaak daarvan staat on vermijdelijk voor de deur en de beslis sing over de hinderwetvergunning aan het bedrijf van Paarlberg en Dekker wordt binnen 3 weken verwacht. De wethouder deelde mede dat ook de „groenstructuurvisie” van voormalig directeur De Jong niet in de ijskast ligt. Het terugdringen van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen krijgt hoge prioriteit. BERGEN - De algemene beschou wingen zijn achter de rug. De fracties hebben zich uitgeput om alle facetten van Bergen door en door te belichten. Eén van die facetten was de subsidie aan de plaatselijke VVV, waarover hier en daariets in de algemene be- J schouwingen gezegd werd. Hier en daar, want de Partij van de Arbeid schreef geen letter over de VVV. En ook in de algemene beschouwingen i van Bergens Belang kwam de VVV niet voor. Het CDA wilde alleen subsi dies verhogen aan de VVV als „er aan- I toonbare tekorten” zouden zijn. Libe raal Bergen constateerde dat de VVV overuren had gemaakt om toeristen te adviseren en te begeleiden en wilde het voorstel om 5.000.- te geven voor nieuwe plankaarten wel ondersteu nen. Alleen de VVD ziet het belang van de VVV en diende zelfs een motie in om de subsidie te verdubbelen naar 20.000.-. Maar niemand steunde dé ze motie. En dat noemde de fractie voorzitter van de WD „onvoorstel baar”. Recreatie en toerisme! Een van de bpijlers waarop héél Bergen - draait. Bergen is een toeristische gemeente, waar niét alleen in de zomer duizen den gasten uit binnen- en buitenland l naar toe komen. Om zich te ontspan nen, om te genieten van zee, duin en bos. Maar ook om gezellig op een ter ras te zitten of ’s avonds mee te doen aan een wandelpuzzeltocht. Of om zo maar wat zitten te kijken naar een straattheatertje. Allemaal zaken waar de WV zich voor inspant, waar de VVV-mensen „dag en nacht” voor op pad zijn. Maar een verhoging van het subsidiebedrag zat er niet in. Bergen I staat onderaan de lijst van Nederland- se kustgemeenten als het gaat om sub- sidie aan de plaatselijke VVV. De VVD probeerde het tijdens de Algemene 1 Beschouwingen via een motie, die wij hier laten volgen: De raad der gemeente Bergen NH, in vergadering bijeen op dinsdag 27 no vember 1990, gezien de door de VVV Bergen-Binnen ingediende begroting, overwegende: dat in een toeristisch dorp als Bergen hlH de aanwezigheid van de VVV van Kroot maatschappelijk belang is; dat ook de hogere overheden het be lang van de toeristen-industrie aan de Noordzeekust steeds meer onderstre- Pen; ook halogeen achterlichten Oosterweg 7 - Tel. 13505 BOVAG-vakman

De Duinstreek | 1990 | | pagina 7