Het tweede huwelijk van heit en mem De woningbouw in Bergen WW Wï 1 Zondag koffieconcert Vrijwilliger krijgt ook de aandacht Waterstanden Petten j 1 De vragen van liberaal Bergen O y 11 1 Uniek projekt in W armenhuizen VOORJAARSCURSUS BALLROOM-LATIN VOORJAARSCURSUS ROCK ROLL Donderdag 20.15 uur _JROLL n Groet loopt te hoop De Blinkerd gezellig? Bosloop in Schoort Scabeo Dia-avond in Bergen Opbrengst collecte: Wisseling van funkties Geld en bewustzijn Carla Zijlstra Expositie Rob Toeset Expositie in het Dorpshuis V70ENJ DE DUINSTREEK WOENSDAG 5 DECEMBER I99n PAGINA 8 tijd tijd Ooi Smakkers Ingezonden brief f dag en datum Dinsdag 21.45 uur - donderdag 21.30 uur gr ROC cm NAP K Herinnermgen Rajastan, deelstaat in Noord- west-India BERGEN AAN ZEE - Als de/ plannen van Smits Bouwbedrijf door-?: gaan wordt dat bedrijf de nieuwe grondeigenaar van Bergen aan Zee. - De huidige eigenaar Amstelland heeft of gaat de grond verkopen. Getracht zal worden om 2e woningbouw zoveel-: mogelijk te voorkomen. Wel denkt men aan een volwaardige extra hotel-? accommodatie, aan een herinrichting, van het vander Wijckplein en de Jacob Kalfweg en heel belangrijk zal het zijn als de gemeente de eigenaar van hetj strand zal worden. Er is reeds een? principe-akkoord over deze zaken met Smits Bouwbedrijf gesloten. „De laat-J ste hobbel in de onderhandelingen isf reeds genomen”, aldus de wethouder, j „wij kunnen de raad meedelen dat er een einde is gekomen aan feodale toe-/ standen met betrekking tot het strand, Het was zelfs uniek in ons land dat een bedrijf eigenaar was van het strand.’”; Hij wilde verder nog geen mededelin-' gen doen maar binnen vier tot vijf jaar: zou er het een en ander gerealiseerd kunnen worden in Bergen aan Zee. De raad wordt in een later statïum volle- dig geïnformeerd Ook wordt er gé- werkt aan een Regionale Volkshuis- g vestingscommissie die een concept- nota besproken zal worden. De nota is.! reeds naar de regio-gemeenten gezon den. In december zal de gemeente moeten reageren maar eerst zal het 3 college graag met de raad hierover in„. Tweede ronde Superklaverj asdrive” HOOG LAAG t - -cm NAP Trouwjurk en billetikker 'iy Donderdag 6 december J Vrijdag 7 december Zaterdag 8 december Zondag 9 december LK Maandag 10 december Dinsdag 11 december Woensdag 12 december wie water deert II J.M. MH. J OOKVOOR A Het huwelijk is voltrokken. Heit en mem zijn weer getrouwd. I i T Dansplezier voor jong en oud .19 12.34 6.28 18.48 7.26 19.49 8.26 20.53 9.19 22.06 10.14 23.10 11.29 82 111 75 107 69 102 64' 96 57 89 55 85 58 4.02 14.46 4.46 15.15 5.31 16.14 6.17 17.15 6.44 18.24 7.46 19.30 8.35 20.24 82 78 78 79 72 78 66 76 62 74 61 73 62 70 5826 punten 5461 punten 5461 punten 5341 punten 5252 punten 5166 punten Lindegracht 12 - Alkmaar Tel. inl. 072-117308 b.g.g. 151667 Fred Oldenburg. les is hij hoofdvakdocent piano aan het Twents Conservatorium. Het koffieconcert begint om precies 11.30 uur en de bezoekers wordt ver zocht op tijd aanwezig te zijn. Kaarten aan de zaal. zo naar de Friese drukpers moest, sprak de ambtenaar: achtentwintig november, negen- tienhonderdveertig zijn voor mij, ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Tietjerkste- radeel, verschenen, ten einde een huwelijk aan te gaan: Rezelman, Pieter, oud zes en twintig jaren, expediteur geboren te Alkmaar, wonende te Giekerk, meerderja rige zoon van Rezelman, Jan, overleden en van: Bas, Neeltje, oud drie en vijftig jaren, zonder beroep, wonende te Barsinger- horn, hierbij tegenwoordig, hare toestemming gevende, en Velstra, Klasina Willemke, oud twintig jaren, zonder beroep, geboren te Rijperkerk, wonende te Oud- kerk, minderjarige dochter van Velstra Ritske en van: Bleeker, Wijke, beiden overleden. De grootouders der bruid van va derszijde genaamd Velstra, Sierk Wierds en Hellinga, Klasina Hen driks, alsmede de grootouders der bruid van moederszijde, ge naamd Bleeker, Oebele en van der Meulen, Willemke, zijn allen overleden”. Lid Ned. Rock 'n Roll Ass. Bij heit en mem aan de Hogenolweg waren de herinneringen aan de trouw dag nog wel eens over tafel gegaan. En als mem vertelde, hingen de kinders met open mond aan haar lippen. „Tja jongens, wat de mooiste dag van je leven moet zijn, liep voor ons nou niet zo bar plezierig af. Een trou werij met hindernissen, reken maar”. Klasina had haar moeder al vroeg ver loren. Twee zusjes en een broer kwa men bij haar over huis. Maar dat ter zijde. De trouwdag! Om elf uur zou het gebeuren. Iedereen was er, behalve de toeziend voogd. En dat was de oom van Klasina, Hendrik Velstra, tim merman en wonderdokter. De man was in geen velden of wegen te vinden. Hoefde er eigenlijk ook helemaal niets bij te zijn, had de ambtenaar van de burgerlijke stand nog gezegd. „Hij is tenslotte maar toeziend”. Toen de let ter der wet er nog eens goed op werd nageslagen, verbleekte het ambte naartje. „As de donder op snor naar de man", brieste hij. Vele kilometers weg van het raadhuis van Tietjerkstera- deel werd hij gevonden. Hem werd de akte onder de neus gedrukt. Hij teken de met zijn timmermanspotlood en om twee minuten voor één kon het huwe lijk tussen,Pieter Rezelman en Klasina Willemke VelstWVvorden voltrokken. i t GROET - „Kijk, zulke dingen kun nen alleen maar in Groet”, sprak de dorpsonderwijzer. „Dat maakt het dorp als het onze zo charmant, zo ge woon en ongedwongen”. Een dorp waar nagenoeg iedereen iedereen kent. Daar gebeurde het vorige week woensdagmiddag. Het tweede huwe lijk van heit en mem Rezelman. En dat roept natuurlijk vraagtekens op. Ter verduidelijking dus: niks van doen met een scheiding of van andere droe ve omstandigheden. Maar een echte onvervalste Groeter dijenkletser met Pieter en Klasina Rezelman, voor heel ■Groet „heit en mem”, in de hoofdrol. Een halve eeuw hebben zij lief en leed gedeeld. Om precies te zijn was het op ,28 november 1940, toen zij elkaar het jawoord gaven. In het Friese Tietjerk- steradeel. Begin van de oorlog. Nare tijden. Helemaal geen reden en centen om de bloemetjes buiten te zetten, zo die er al waren. Nu, een halve eeuw later een heel ander beeld. Een rooskleuriger beeld vooral. Veel gun stiger omstandigheden en ruimere fi nanciële moeilijkheden. En toch had den heit en mem Rezelman hun kinde ren hun wensen kenbaar gemaakt. „We doen er niet veel aan. Niet om dat het niet kan, maar feest vieren is zoals jullie weten, niks voor ons. Lek ker etentje met mekaar, daar doen we het mee”. Nou, en da’s natuurlijk, ook nooit weg. Bovendien was het er niet zoveel reden om bruiloft te vieren. Heit en mem zijn nog het enige koppel dat bij elkaar is. Verder heeft van de broers en zusters iedereen de man of vrouw verloren. Bescheidenheid voor op dus, zoals het de Rezelmans be taamt. WARMENHUIZEN Op donder dag 6 december zal pastoor W.J. Ap pelman het officiële startsein geven voor het apart inzamelen van alumi nium. Een uniek projekt in Nederland wat betreft het apart ophalen van huishoudelijk aluminium. Tijdens een bijeenkomst in de RK kerk H.H. Ursu la en Gezellinnen Dorpsstraat 177 te Warmenhuizen, waarbij iedereen van harte welkom is, zal de vice-voorzitter van het parochiebestuur, de heer C.A. van der Winden om 14.15 uur de bij eenkomst met eens welkomstwoord openen. Daarna zal de heer W.M.P. Wesse ling, initiatiefnemer van dit projekt het een en ander vertellen over de noodzaak van apart ophalen van ma terialen in het belang van het milieu, waarna pastoor W.J. Appelman de of ficiële handeling zal verrichten waar bij dit proef-projekt van start gaat. Ook de kinderen van de basisscholen Theresia, Vincentius, Torenven en Olthoff verzamelen op dit moment al aluminium. Om 14.45 zullen de kinde ren uit de onderbouw het opgespaarde aluminium inleveren en om 15.15 uur komen de kinderen van de boven bouw. Enige leden van de drumband Warmenhuizen zullen voor een muzi kale omlijsting zorgen. De opbrengst zal worden bestemd voor energiebe sparende maatregelen in en om de kerk. Gezellig uit in De Blinkerd. Na af loop van het toneelstuk ’De Jantjes’ dachten wij bij het bal na te blijven. Wat schetst onze verbazing, op alle ta fels lagen bordjes gereserveerd. Voor ons als je geen Schoort aanhang bent, kun je vertrekken. Mevr. Tiebie Bergen Echter de ene fractie was bang dat het doorstromingseffect niet tot haar recht zou komen, een andere fractie was het niet eens met de grootschalig heid van het plan. Weer een andere fractie hield z’n hart vast voor de groe ne bomen op het, terrein en nog weel een andere fractie wilde meer zeker heid over het bestemmingsplan en vreest compensatie in Suyerven als niet het hele'plan door kan gaan. Maai de wethouder veegde -alle bezwaren, veronderstellingen en mogelijkheden van de baan. Het bouwplan krijgt alle inspraak (Is dat hetzelfde als mede zeggenschap?) een groenplan wordt gepresenteerd aan de raad. De omwo nenden hebben zich inmiddels geor ganiseerd en gaan praten met het ge meentebestuur en detoewiizinpscrite- Toch willen wij de belangrijkste vragen van Liberaal Bergen „niet ver loren laten gaan” door alsnog een sa menvatting te geven. 1. in hoeverre is er in de Bergense Ho reca succesvol opgetreden tegen drugshandelaren? En in hoeverre kun nen we op meer surveillance rekenen in het komende seizoen? En wordt er iets gedaan met de uitwisseling van mankracht uit omliggende plaatsen? 2. Liberaal Bergen vraagt aandacht voor de samenwerking met het Rode Kruis en andere instanties als een rampenplan van de grond moet ko men. Ook de uitbreiding van het werk van de Sociaal Rechercheur lijkt Libe raal Bergen zinvol. 3. Liberaal Bergen vraagt of het colle ge wil onderzoeken of het mogelijk is meer woningbouwcontingenten los te krijgen. 4. Én kan het college inzicht geven in het scholenbestand van Bergen. Zijn er mogelijkheden tot samensmelting van scholen. 5. Over Kranenburgh wil L.B. weten hoe ver het staat met de stichting van het Keith Hearing Foundationplan. Men breekt tevens een lans voor het muziekcentrum in Bergen. En voor de huisvesting van dit instituut! 6. Ook de kinderopvang maakt deel uit van de algemene beschouwingen en daarover heeft L.B. meerdere vragen, evenals over het ouderenbeleid, de huisvesting van ouderen en de zorg voor ouderen. 7. Is het college bereid de verkeerssi tuaties bij Bergerweg en Landweg op korte termijn te herzien. Evenals de situatie aan de Breelaan. 8. Wil het college meewerken aan o.a. het onbetaald parkeren op het gereno veerde Binnenhof in de toekomst? En hoe staat het me de herinrichting van ria gaan zorgen dat de juiste mensen in de juiste woningen komen. Er zal zeer zorgvuldig gehandeld worden en reeds de dag na Sint Nicolaas zal een tijdschema aan de omwonenden wor den voorgelegd. De 172 woningen zul len binnen deze raadsperiode gereali seerd kunnen worden, maar er zijn ook nog andere mogelijkheden, zo ver zekerde de wethouder. Hij noemde het Brederodeveld annex de huidige zwembadlocatie alsmede het ijsbaan- terrein. Het plein daar waar het Har- moniegebouwtje staat, de Beemster- laan daar waar de openbare Mavo staat en Bergen aan Zee. Als de zwem- badplannen door zullen gaan wordt de locatie langs het Brederodeveld heel erg interessant. En als ze niet door zul len gaan is er nog een bouwlokatie op het ijsclubterrein. Tenslotte is er nog de plek van de ’Betstee’ en het dans huis Gaida waar woningen kunnen komen in de toekomst. Vervangende ruimte voor verenigingen wordt ge zocht. Er zijn onderhandelingen gaan de over de aankoop van de Beemster- laan Mavo die in handen is van de Dienst der Domeinen. Dan is er ook nog een kleine harde kern woningzoe kenden die best in Bergen aan Zee wil gaan wonen. Dat er geen school is, on- vnldoonrlp winkels z.iin en ook eeen SCHOORL Zondag 9 december a.s. organiseert de Schaatstrainings-i groep Schoort de laatste van een vier-" tal boslopen door de mooie duinen en bossen van Schoorl. De te lopen af—’! standen zijn 4 of 10 ¥2 km. Deze laatste afstand komt overeen met een kwart, marathon, wat voor velen de gelegen--’ heid is deze loop als een trainingsloop te zien voor de later te lopen hele of! halve marathon. De halve marathon- van Egmond op 13 januari is al gauw,- maar ook de voorbereidingen voor „Schoorl” op 17 maart dienen al ge-.i troffen te worden. De start is voor bei-- dé afstanden aan de voet van het klim-1 duin. De 10 Va km. start om 10.30 uur en de 4 km. tien minuten later. In schrijven kan vanaf 9.30 uur in Honk?:. Tonk, links aan de voet van het klim-; duin. De inschrijfkosten bedragert- 2,50 t/m 15 jaar en 3,50 voor de!. ouderen dan 15 jaar. Men kan ook lo-j. pen tegen administratiekosten ad 2,-1' Men ontvangt dan echter geen me-j daille. Ook zijn nog enkele trimloop-i boekjes verkrijgbaar. Inlichtingen! zijn te verkrijgen bij Hans van Andel,’ tel. 02209-1046. Heit en mem speelden het spel heer lijk mee. Keken elkander diep in de ogen en spraken het volmondig „ja”, toen Sonnema daar om vroeg. Er wer den ringen „geschoven” en smakkers gegeven. Tjebbe Sonnema voegde er tenslotte nog een persoonlijke noot aan toe: „Vanaf nu, gaan henen en vermenig vuldigt u. Maar maak het niet te dol als het effen kan. Want na de eerste weet je van geen wijken meer. Hierzo in de Friese klei heb je er zomaar vijf op rij”. Een sterk vooruitziende blik van Tjebbe, want de nazaten meldden zich inderdaad later met vijf in getal. En met hen, aangetrouwden en aanhang zat men later op de avond aan, aan het diner. Ter compensatie van de gevulde koeken van een halve eeuw geleden. Want tijden veranderen. Maar heit en mem zijn gebleven. Een indertijd de goede raad van Tjebbe Sonnema opge volgd toen hij zei: ,,’t Is hier maar een koue bende in dit Friese land. Maar niks an de hand, ’s Zal niet zeggen dat ’t moet, verhuis maar naar Groet”. Van Tjebbe mot je ’t maar hebbe. BERGEN - Het was al bijna tradi tie, dat de (ANDO/KJVO-) dia-avond in december werd verzorgd door de onvermoeibare Azië-ontdekker, ver- teller/zwerver/filosoof, Chris van Or den uit Schoorl. En ok dit jaar is hij, bij Scabeo, op zaterdag 15 december van de partij, om te vertellen en te laten zien, wat hij beleefde en zag in Rajastan, een deelstaat in het noord westen van India. Je kunt stellen, dat de huidige samenleving en cultuur in Rajastan sterk beïnvloed zijn door de cultuurerfenissen uit de middeleeu wen. Deze tijd kenmerkte zich door een eeuwendurende overheersing door de Mongolen. De als wrede, kei harde regeerders bekendstaande Mongolen vormden de bovenlaag van de bevolking, de zgn. Raiputs. Ze had den een bizarre, romantisch te noe men, martelaren filosofie ’liever ster ven dan je eer verliezen’, waardoor sterven het mooiste was wat denkbaar was. Het cultuurpatroon maakte Ra jastan tot een land van grote betekenis in Centraal Azië en hiervan zijn thans nog vele kenmerken waar te nemen, zoals fraaie bouwwerken in de vorm van vestingen en paleizen, m.n. bijv, de Tai Mahal en het Rode Fort in Agra. Tevens leven er dan nog de kleurrijke, nu nog steeds rondtrekkende, noma dische Raiputs. Maar ook de natuur is hier heel bijzonder met verscheiden heid in landschaptypen die allemaal terug te vinden zijn in een aantal zeer fraaie natuurreservaten. Scabeo-avonden zijn voor iedereen toegankelijk en worden gegeven in het verenigingsgebouw van de Geref. Kerk aan de Emmalaan te Bergen. Aanvang 20.00 uur precies, zaal open om 19.30 uur. Kaartverkoop a 3,- en voor donateurs 2,-, vóór aanvang aan de zaal. Koffie en thee in de zaal a 1,-. In de zaal wordt niet gerookt. Informatie over het Scabeo-program- ma in de zaal bij de heer Ab Alberts of tel. 02207-15255, ook w.b. een eventu eel donateurschap. van de eerste ronde: 1. Francisco-Aris 2. P. Vrees-P. Vrees 3. Genoud-Wil Smil 4. Clement-Clement 5. H. Span-K. Sloot 6. Jaski-v. Eksten 7. Sam v. Wonderen-Kleve 5166 pun ten 8. G. Slot-Jenneke 5125 punten 9. Paula-Jenny 5109 punten 10. Ome Piet-mevr. Tiebie5069 punten BERGEN De opbrengst van de kort geleden gehouden collecte „Geef ’s voor diabetes” in Bergen heeft 6.334,- opgebracht. Het geld is be stemd voor het wetenschappelijk on derzoek naar oorzaken van diabetes en de gevolgen die hieruit kunnen ont staan. Dank zij de opbrengsten van de collectes van voorgaande jaren heeft al veel onderzoek plaats kunnen vin den op het gebied van/behandeling van diabetes. Heeft u de collectant ge mist en wilt u het onderzoek steunen, maak dan uw bijdrage over op giro 5766 of banknummer 70.70.70.805 t.n.v. Diabetes Fonds Nederland te Amersfoort. andere voorzieningen wil men voor? lief nemen. BERGEN „Veel beloven en weinig geven, doet een gek in vreugde leven”, staat er wonderlijk genoeg boven de vragen van Liberaal Bergen die wij vorige week niet meer konden „mee nemen” in de krant. Ook al omdat ze op „de-avond-van-de-algemene-be- schouwingen” niet meer konden wor den uitgesproken. Wegens tijdgebrek. Deze beschouwingen werden ook nimmer meer uitgesproken. Verleden week dinsdag deelde de fractievoor zitter van Liberaal Bergen mede, dat zij de gevolgde methode, samen met Groen Links, onrechtvaardig hebben geacht. BERGEN - Dinsdag 11 december gaat de tweede ronde van start in de grote „Superklaverjasdrive” in het Witte Huis aan de Ruïnelaan te Ber gen. Ook deze ronde telt natuurlijk mee voor die geweldige „superprijs”. Maar op deze avond zelf wordt er op gespeeld, nee gestréden, om een twin tigtal dubbele dagprijzen, die voor de gelegenheid aangepast zijn aan de kerstsfeer. Dezelfde avond, dinsdag 11 december is er ten overvloede een fikse verloting die ten goede komt aan de tafelennisvereniging „Turbo-83”. Fn die loterij is bijvoorbeeld een radio- cassetterecorder te winnen of een di ner voor twee personen bij „La Ter- razza”. Verder zijn er nog overheerlij ke rollade’s taarten en fruitmanden te winnen plus nog een aantal kleinere prijsjes. Niemand hoeft met lege han den naar huis terug te keren. Deze su perklaverjasdrive wordt traditioneel georganiseerd door de heer Piet van Wonderen, die ook verdere inlichtin gen per telefoon kan geven. Bel hem op nummer 12543. De avond begint dins dag om precies 20.00 uur. We geven hieronder de uitslagen W Het echtpaar Rezelman vijftig jaar gele den, soberheid troef. REGIO - Per 1 december wisselen de rijksarchivarissen van Noord- en Zuid-Holland van functie. Drs. F.J.M. Otten, tot dusver 17 jaar rijksarchiva- ris van Noord-Holland in Haarlem werd in gelijke functie benoemd aan het rijksarchief van Zuid-Holland in Den Haag. Met ingang van dezelfde datum werd dr. H.M. Brokken, tot dusver rijksarchivaris van Zuid-Hol land zijn opvolger in Haarlem. BERGEN Aanstaande Zondag is er weer een koffieconcert met een pro gramma van pianomuziek van Ravel, Moussorgsky en Liszt. Van Modest Pe- trovitch Moussorgsky wordt de „Schilderijententoonstelling” uitge voerd. De pianist is Fred Oldenburg die in 1955 in Den Haag werd geboren. Op zijn twaalfde jaar deed hij al toela tingsexamen voor het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. In 1976 behaalde hij het eindexa men solospel cum laude. Naar aanlei ding van deze prestatie werd hem de Fock-medaille toegekend. Het jaar daarop zette hij zijn studie voort aan de befaamde Juilliard School of Music in New York. Zij docent daar was de in de Verenigde Staten zeer bekende Be veridge Webster. Vervolgens studeer de hij bij Eduardo del Pueyo in Brus sel. In 1980 behaalde hij de Prix d’Ex- cellence te Den Haag. Hij ontwikkelde een grote veelzij digheid; hij geeft recitals, speelt pia noconcerten, doet veel aan kamermu ziek en treedt daarnaast op als bege leider. Zijn veelzijdigheid komt even eens tot uitdrukking in zijn enorm di vers repertoire met o.a. Gaspard de la Nuit van Ravel, de „Waldstein”- en „Appassionata”-sonates van Beetho ven, de 4e sonate van M. Tippett, de Suite opus 29 van Schonberg, de Schilderijententoonstelling van Moussorgsky, 12 Etudes d’Exécution Transcendante van Liszt en de Paga- nini-variaties van Brahms. Hij speel de de pianoconcerten van o.a. Mozart, Liszt, Beethoven, Prokofieff, Hinde mith, Shostakovich, Scriabin, Pijper en Ravel. Bij de Pianophase van Steve Reich (een compositie voor 2 piano’s) bespeelt hij 2 vleugels tegelijk. Op zijn repertoire staat ook een Strawinsky- programma met Theo Bruins (o.a. het concert voor 2 solopianisten, Pé- trouchka). Fred Oldenburg maakte verschil lende toernees in het buitenland, ver scheidene plaatopnamen (de laatste betroffen het pianokwintet van Alfred Schnittke en „Horizon” van Simeon ten Holt) en is regelmatig te beluiste ren op radio en televisie. Naast dit al- BERGEN - Op dinsdag 11 december om 20.15 uur zal Rudolf Mees (ban kier) spreken over genoemd thema in het Dorpshuis. Wat valt er over geld te zeggen? Men heeft het of men heeft het niet en daar mee is de kous af. Of ligt het toch nog een beetje anders. Op deze avond zal Rudolf Mees ingaan op de spirituele .achtergronden van geld. Hoe het geld is ontstaan en waar het een uitdruk king van is. Men is er zo langzamer hand achter gekomen dat het omgaan met geld iets, zo niet alles, zichtbaar maakt van onze persoon. Bewust om gaan met geld betekent ook bewust omgaan met onszelf. Daar geld altijd in relatie tot iets staat, wordt hierdoor tevens een mogelijkheid gegeven ons sociale gevoel te laten spreken. Deze avond wordt georganiseerd door de Christengemeenschap. Er wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Maar mocht u door alle feestelijkheden platzak zijn dan ook bent u van harte welkom. BERGEN - Vanzelfsprekend was een belangrijk onderdeel bij de Alge mene Beschouwingen de situatie rondom de woningbouw in Bergen. Er waren dan ook veel vragen over onder andere de 172 woningen op het voor malige kloosterterrein. En de wethou der sprak over de zeer donkere wolken boven de hemel van het kloosterter rein die inmiddels waren opgetrokken toen de talloze rijpe vruchten als een ’godsgeschenk’ in de voormalige kloostertuin neerdaalden: BERGEN - De tijden op de kleine meerkamp van Kraantje Lek in Haar lem gingen afgelopen weekend goed vooruit. Alleen op de 500 m kwam een punt(en)-verliezende 45.7 op de klok ken. De 1500 m leverde een fraaie tweede plek in 2162 op achter winna res Sandra Zwolle (2.15.2), maar voor Marieke Stam (2.17.2). De volgende dag bracht een verrassend gedeelde vijfde plaats op de 1000 m in 1.28.9. Winnares Marieke Stam schaatste de km in 1.25.9. De enige lange afstand (3 km) ging bij Carla in de goede seizoen- tij d van 4.38.8, waarmee ze in de eerste rit de snelste tijd realiseerde voor Sandra Zwolle in 4.41.7 en Marieke Stam in 4.44.5. De Kraantje Lek trofee kwam in bezit van Marieke Stam voor Sandra Zwolle en Bergen Groningse Carla Zijlstra bezette de derde plaats in het eindklassement. Komend week end is er de Grunobokaal in Gronin gen. BERGEN De dag van de vrijwilliger zal ook in de gemeen te Bergen de aandacht krijgen die het verdient. Op 7 december, de dag waarop heel Nederland de vrijwilligers in het zonnetje gezet worden, zal er in het gemeente huis een bijeenkomst zijn rond om dit thema. Burgemeester Ritsem.an en wethouder mevrouw A. Frans hebben allerlei instellingen en verenigingen die veel vrijwilli gers in hun midden hebben hier- vpör uitgertö4ig^//A'De bijhern komst begint om 14.00 uur. Be- IhhgstellendeYf' 'zijn uiteraard welkom. Het Bergense gemeente bestuur heeft dit initiatief geno men om nog eens te benadrukken dat het werk, verzet door vrijwil ligers, niet als vanzelfsprekend ervaren mag worden. In tegen deel, iedereen moet zich realise ren dat dankzij deze initiatieven velen geholpen worden. Vrijwil ligers vormen een onmisbare schakel in onze samenleving. Een schakel waar, zo blijkt, steeds meer een appèl op wordt gedaan. Maar daar is het eigenlijk allemaal bij gebleven. Of nee, de moeder van Piet, Neeltje, had distributiebonnen. Ge noeg vooi’ een stapel gevulde koeken. Voor de hele familie toch nog een „koek en sopie”. Dat was die gedenk waardige dag, de 28ste november in het eerste oorlogsjaar. O ja, en de brui degom, expediteur van beroepen, had zowaar nog een paar liter benzine op de kop weten te tikken om voor zijn huwelijksdag toch nog een knappe vierwieler te laten rijden naar het ge meentehuis. De vijf kinderen Rezelman hebben het altijd een mooi verhaal gevonden. Niet dat zij zelf „bewaar ons”. Maar heit en mem konden het altijd zo smakelijk vertellen. Er ging de laatste weken iets broeden. Heit en mem moe ten op herhaling. Wat ze vijftig jaar geleden allemaal hadden moeten ont beren, zouden ze nu moeten kunnen beleven. Vinger op de mond! Geen woord! Verrassing! „Hoor ’s hier”, had Peter wel ver duidelijkt, „we zijn wat van plan. We gaan wat met jullie doen. Je hebt al leen maar ja of nee te zeggen. En heit en ntem zeiden ”ja”. En toen kwam iedereen in het geweer. Verdere ge heimhouding verzekerd. Er werd een route uitgestippeld. De aanwonenden kregen een briefje in de bus. „Heit en mem Rezelman komen woensdagmid dag langs in een open rijtuig. Ze zijn vijftig jaar getrouwd. U mag gerust de vlag uithangen”. „Leuk, leuk, leuk voor de mensen. Eindelijk weer eens wat geinigs mid denin alle narigheid van alledag nep de buurt. „Belachelijk”, schetterde een enkeling. „Sinterklaas bevroor al zowat in z’n koets. Ik snap die lui niet. Longontsteking lopen ze op”. Tot op het laatste moment wisten ze nergens van. Niet wat hen boven het hoofd hing. Er was dus een rijtuig be steld. Mem werd in een schitterende hagelwitte trouwjurk, compleet met sleep, gehesen. Maar heit? Heit was weg. Spoorloos! Aan zijn middagwan deling. Precies op tijd echter, om niet het hele evenement in de soep te laten lopen, was hij er. Dagelijkse kloffie uit en streepjesbroek, hoge hoed en bille tikker op en aan. Daar zaten zij, Pieter en Klasina, geplukt uit 1940. Een an dere omgeving, prima ambiance. Groet. Uitgezwaaid door de familie en samengestroomde buurt. „Vurt knol. En jullie zullen wel zien waar het eindpunt is’. Een grandioze rit. Toegezwaaid door vrienden, kennissen en verdere Groe- ters. Langs de Achterweg, Konings weg, Heereweg en de Groeter nieuw bouw. Vlaggen, bloemen en serenades. En toen. Toen hield het paard halt bij het kleinste raadhuisje dat ons land kent. Aan de Kerkbrink. Daar werd het allemaal nog eens plechtig en offi cieel overgedaan. Zwarte Piet speelde op orgel de bruidsmars. De familie stroomde binnen. Vol is vol. En vol was gauw vol. Voller kon niet. Amper plek voor het bruidspaar. Nauwelijks voor de ambtenaar. Uit de huid van Sint-Nicolaas was hij gekropen, Tjeb be Sonnema, geboren Berenburg, de rasechte Friese dienaar van Tietjerk- steradeel, nu Groet. In onberispelijk dialect, pardon Friese taal. Of het het. winkelgebied Jan Oldenburglaan 9. L.B. vraagt nogmaals naar een ver plichte parkeermogelijkheid voor ero' te touringcars die in het dorp veei overlast veroorzaken. 10. Niet eens in L.B. het met de over dadige warenuitstalling van de win' këjiers aan de openbare weg. Wordt daar al iets tegen gedaan? 11. In Bergen aan Zee zou een tweede motor- en fiesenstalling moeten ko men. En tevens vraagt L.B. een goedé doordachte oplossing bij de toekom stige ontwikkeling van deze bacü plaats. 11. Opheldering vraagt L.B. over de oude bestemmingsplannen uit 1937 die nog steeds schijnen te gelden. 12. Uitvoerig gaat L.B. in op de herin richting van Bergen en Schoorl in ver band met de Landbouworganisaties L.B. geeft een heel rijtje aan van ver bodsbepalingen op het gebied van Bollenteelt Groenteelt, fruitteelt glasteelt, houtteelt, akkerbouw, tuin? bouw, varkenshouderij en kippenhou- derijen. De boeren worden ernstig be perkt in hun mogelijkheden. Kunnen die .boeren op verantwoorde wijze in- geschakeld worden bij het toerisme en de recreatie. 13. Verder wil L.B. bij nieuwbouw projecten beter „de-bouw-in-de- klauw-houden” dan tot nu toe gebeur de. Tot slot vraagt L.B. of het college nog meer verhogingen van de reini gingsrechten kan proberen te Voorko men? BERGEN Om beeldende kunst te laten zien, zijn de faciliteiten bij Mont-Blanc in Bergen uitstekend. Ge durende de maanden december en ja nuari exposeert Rob Toeset met een aantal werken. De laatste tijd is er in grijpend veel veranderd in zijn schil derkunst. Een nieuwe manier van uit drukken, die het resultaat is geweest van stug zijn eigen weg vervolgen. Hij heeft het vrouwelijk naakt tot zijn fa voriete onderwerp gemaakt. Stevig, fors, energiek maar ook heel teder en uitdagend stralen de doeken in intie me poses van de wand. De eigen sfeer van het model bepaalt vooral de kleur van de olieverfschilderijen waarin Toeset het naakt zichzelf laat zijn. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier t die water keert Alkmaar (Uil de verstrekte gegevens kunnen geen rechten worden ontleend) ^-+-b-+-+--H4-+--*-+-+- -4-4-+-+-+-4-+-+- BERGEN Eigenlijk zou iedereen in dit kunstenaarsdorp deze weken even in het Dorpshuis moeten kijken naar de expositie die onlangs werd ge opend. Een dochter opende de exposi tie van het werk van haar moeder! En de 25-jarige Monique van Zeist, pro- duktie-assistente bij de televisie zei letterlijk: „Wij als kinderen van Bea zijn eigenlijk verbijsterd dat zij in zo’n hoog tempo dit heeft kunnen berei ken!” Bea van Zelst-Bossaert, gastvrouw in het Bergens Dorpshuis, begon pre cies één jaar geleden met het schilde ren van aquarellen. „Ik had een onge lukje gehad met mijn been,” vertelde Bea van Zeist, „en ik was gedwongen tot nietsdoen. Op een stoel zitten en kijken hoe druk een ander het heeft. In ons Dorpshuis komen regelmatig mensen die „handvaardig” zijn op alle mogelijke gebied. Maar er komen ook mensen die anderen leren hoe ze moe ten schilderen en tekenen. Hoe je een aquarel opzet. En dan wordt hier vaak en veel geëxposeerd. Op een gegeven moment dacht ik dat ik dat ook wel zou kunnen en mijn man kocht wat materiaal voor me. Daar ging ik mee aan de slag. Zo gebeurde het!” Al direct kwamen er mensen kijken. Ze vroegen aan Bea van Zeist wie dat geschilderd had. En Bea durfde niet te zeggen: „Dat heb ik gemaakt!” Want ze dacht zelf dat het niet zo bijzonder was. Als jong meisje had ze wel wat tekenlessen gehad. Van die schriftelij ke cursussen en zo! Maar nu kwamen mensen als Ank Mastenbroek en Yvonne Bos Eysen naar Bea toe. Ze zeiden dat ze een paar lessen moest nemen, omdat ze zo leuk werkte. Als u nu een wondertje wilt zien, loop dan voor 14 december even het Dorpshuis binnen. En u zult nét zo versteld staan als de (misschien wel 100) mensen die afgelopen vrijdag avond kwamen kijken. Hier is echt iets gebeurd in Bergen in het Dorpshuis dat u gezien moet hebben om er over te kunnen meepraten. Aquarellen met een feestelijk en héél persoonlijke uitstraling. Het is in wezen onbegrijpelijk dat iemand zon der verdere opleiding tot zoiets binnen één jaar in staat is. Het Dorpshuis staat vol met prachtige boeketten die Bea heeft gekregen. Maar die zijn na een dikke week wellicht verwelkt. Haar aquarellen en olieverfschilder- stukken zijn blijvend en zeker zo mooi. Duur om aan te schaffen? Een kleine kost slechts 95,-. En daar heeft u een leven lang plezier van! Gaat u maar eens kijken!

De Duinstreek | 1990 | | pagina 8