weekblad van kim je je kont niet keren e 1 Gerard Hengeveld 80 jaar! Een avond in De Rus, vol muziek 12 daar staat Mc smaa/c tc ki/'k.J SKJODW. en warme vriendschap! In de „pierenwinkel” Kees en Marian maar Attentie MEUBELBOULEVARD r GROTE #4 KERSTMARKT in ’t centrum van Den Helder MEUBELFJUOULEVARD Kerstexpositie Jan Makkes „Geen dag hetzelfde, altijd gezellig onder de mensen” i ■s 99.- 199.- 259.- Vele activiteiten VAN I0.00 - I7.00 UUR 249.- 199.- NEDERLANDS GROOTSTE VUURWERK éénmalig 20% korting Breen Aandacht voor de VW Bergen ARBEIDSBUREAU Winkels zondag open in. Bergen Expositie in St. Jan ter Duin Kerstmiddag ouderen Expositie .«De Boulevard” in gemeentehuis ^199® I? ■f /EN wsa »r fsöil ia De Duinstreek v Huis verkopen? Van de Ridder >r >r >r De Duinstreek van week 52 (kerstweek) zal verschijnen op donderdag 27 december. Kopij en advertenties dienen uiterlijk vrijdag 21 december om 10.00 uur te zijn aangeleverd op de bekende adressen. >es WEEKBLAD „DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren EXTRA VACATURE-KOLOM III Jingle Bells, Jingle Bells, ziepag.3 Patisserie REDAKTIE „DE DUINSTREEK” van uw zie elders in dit weekblad KERSTAANBIEDING SMODZY Ribcord pantalons Colberts Chevignon Damesblazers NIEUW Zondag 16 december DECEMBER Wintertruien M Jacks korting tot 50% I I Servicebedrijf SCHOORL Gelukkig dat ze er nog zijn. Die kleine oergezel lige winkeltjes. Waar het zo vol is als een emmer kriel. Waar je je kont niet kunt keren. Waar op de toonbank slechts anderhalve vierkante decimeter plek is voor elke transactie. Maar waar je als klant nooit misgrijpt. Kees en Marian hebben zo’n knus zakie. Ooit is vader Jan Bruin er begonnen met zeepieren. Een cent per stuk. Daar aan de Heereweg 180 in Catrijp is het nadien allemaal wat groter gegroeid. Dat wel. Maar de eenvoud straalt er nog vanaf. In de woonkamer moet zo’n halve eeuw geleden een haardstoel gestaan hebben. Met een kwispedoor op spuwaf- stand. Nu, exact op diezelfde plaats breek je je nek over honde- manden, voerbakken, hengels, laarzen en regenpakken, vogel kooien en vrieskisten met pens. Een beetje zichzelf respecteren de middenstander zou zich etaleren met: „Dierenspeciaalzaak annex hengelsportartikelen”. Sla het telefoonboek van Schoorl open, zoek Kees Bruin, nummer 1553, zeepierenhandel. Punt uit. „Verrek, staat dat er nog altijd?” schatert Kees. „Nou, mooi zo laten toch! Ze weten me toch wel te vinden.” Een uitspraak zonder commerciële bedoelingen overigens. Kees geeft geen stuiver om centen. Moet bij elke investering te raden gaan bij Marian. „Meid, kan Bruin het trekken?” Nou en als dat kan dan moet het gebeuren. De „van-alles-winkel” van Kees en Marian Bruin? Niks mis mee! Frank Kooman JOUKE MINKEMA. Hengeveld als mens Tuincentrum SURSUM CORDA Schoorl KERSTBOMEN KERSTGROEN mooi decoratief KERSTSTUKJES KAMERPLANTEN BLOEMBOLLEN Zondag 16 december geopend van 10.00-16.00 uur l tl 66e JAARGANG - NUMMER 50 WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 de duinstreek Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn J: NG O Ifc i gen SS-: H 1 's SS BEL NU! 072-113504 13.00-18.00 uur j strekt) ■t GEOPEND j 3 kantoren voor u gezamenlijkaktief Karwei«Onderhoudsdienst V komt! y Het echtpaar Liesje en Gerard Henge veld zingt ook zelf uit volle borst mee lee BERGEN Bij de VVV Bergen zijn weer diverse jaarkaarten te koop. Wij noemen o.a. de museumjaarkaarten, CJP-jaarkaarten en PWN-jaarkaar- ten. Tevens zijn de museumboekjes er weer en is het nieuwe landelijke VW- magazine te koop. SMODZY TRUIEN OUDE PRINSWEG 27a BERGEN 02208-94399 Makelaars „IN ONROEREND GOED" ALKMAAR, GEESTERSINGEL18 TEL.: 072-113504, B.G.G. 02208-96610 H.J. MESMAN NOORD-SCHARWOUDE, DORPSSTRAAT589, TEL: 02280-15341 HEILOO, KENNEMERSTRAATWEG 129, TEL: 072-330332 Dorpsstraat 1Bergen, telefoon: 02208-12473 Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen ;e- iet van 169.-nu van 349.-nu van 435.-nu van 419,-nu Schoorl, Heereweg 2 Zie advertentie elders in de Duinstreek Bel 072-626050 en... ZONDAG 16 (UITGEZONDERD MIJNDERS MEUBELEN EN VAN DER MEER) van 369.-nu van 398.-nuloö.“ (Advertentie) VELSERBROEK - De Velsense kunstenaar Jan Makkes houdt dit jaar van zaterdag 15 december t/m zondag 6 januari zijn kerstexpositie. Elke dag, ook zon- en feestdagen, van 11 tot 18 uur is zijn museiunboerderij aan de Hofgecs- terweg 22a te Velserbroek geopend. Binnenin dit blad meer informatie over de kerstexpositie. BERGEN - De winkels in Bergen zijn zondag 16 december geopend. De vorige „koopzondag” was op 2 decem ber en menige middenstander en ko per lieten zich lovend uit over het ini tiatief van zakenclub Bergen. Het was toen gezellig én druk. SCHOORL Op het ogenblik han gen er aquarellen in St. Jan ter Duin, geschilderd door Riet Vermik, Nel Steinz en Jan Verink. De expositie duurt tot begin januari 1991. beelding van het indertijd befaamde „Meestertrio”, dat veel voor de radio te horen was en waarvan ook grammo foonplaten werden uitgebracht. Ge rard Hengeveld was een van de leden van dat „Meestertrio”. het werd een zéér geslaagde Hengeveldpremière, waarvan de volle zaal genoten heeft. Na het optreden van deze unieke poppenspeler traden een aantal leer lingen van Hengeveld voor het voet licht. Zo speelde Frank den Helder va riaties op een thema van Andries Hu bers die hij geschreven had op de naam van Gerard Hengeveld. Een naam op muziek gezet heel kunstig en muzikaal verwerkt tot een sprankelend geheel. Vervolgens speelden Frank den Her der en Henny Briër werk van Henge veld voor viool en piano. Cecil de Grijs speelde een verrukkelijk werk van De bussy „L’Ile joyeuse”. En even later kwam Joop Ritsema op „de bühne” om een prelude te spe len op een thema van Erik Satie, waar op Hengeveld dan weer had geprelu deerd, zoals vijf of zes grote componis ten dat gedaan zouden hebben. Vooral het Bach-deel en dat van Debussy kwamen heel zuiver over. Een bonte rij van oud-leerlingen kwam allemaal een muzikale groet brengen aan de tachtigjarige componist, die alles rus tig op zich af liet komen en kennelijk genoot van deze muzikale felicitaties. Een van de hoogtepunten was ook een optreden van de Bergense, jonge pianist Jeroen Snijder. Hij begeleidde Dorien Wijn, een meisje met een prachtige, volle en warme altstem die liederen zong met teksten van Adriaan Roland Holst. Die teksten waren dan lega een hengel en verkocht die met een paar piek winst. Naast de wor menwinkel van Kees kwam de concur rentie van Jan. Samen op jacht naar het „grote geld”. Vergeet het. De cen ten hebben nimmer een rol gespeeld bij Bruin. Toch zou er genoeg binnen komen om te gaan verbouwen. De woonkamer werd winkel. Jan inves teerde bij het leven. Haalde karre- vrachtën handel in huis en genoot van zijn handel. En Jan werkte als een paard. Want terwijl buiten het zomer seizoen zijn vrouw de winkel bijhield, ging Jan naar een baas. „Eigenlijk was het vroeger al een servicebedrijf. Vader stond altijd klaar voor iedereen. In het weekend konden ze hem uit z’n bed bellen. Vis sers, die ’s nachts naar hun stekkie gingen, kwamen dan om pieren. Pa lag vaak in een stoel te pitten. Nee, die man heeft niet veel nachtrust gehad. Toen hij overleed werden Marian en ik wel voor het blok gezet. Ikzelf was toen in de bouw werkzaam maar de winkel konden we toch zomaar niet weg doen. We zouden het toen maar een poosje aanzien. Tijdelijk waarne men, heette het. Nou da’s intussen dertien jaar geleden.” Kees dook, jaren na zijn wormena- yontuur, het echt zakenleven in. Zon der de nodige papieren. Het duurde BERGEN - Zoals gebruikelijk wordt ook in december 1990 weer een kerstmiddag voor alle oudere inwoners van Bergen georgani seerd. De werkgroep van de Stichting Welzijn Ouderen is erin geslaagd, een heel bijzonder pro gramma samen te stellen. Naast een paar sprekers, die traditioneel een korte gedachte uitsproken, staat de middag in het teken van de Lucia-viering. De Skandinavische volksdans groep „Den Toppede Höne” komt met een speciaal programma in Skandinavische sfeer met dans, zang, kaarslicht en peperkoekjes. De middag vindt plaats op vrij dag 21 december in „De Rustende Jager”. De aanvang is 14 uur. De zaal is open vanaf 13.30 uur. Kaartverkoop vindt plaats op maandagmiddag 17 december van 15 tot 17 uur in het Dorps huis. Wilt u de middag graag bijwo nen, maar zit u met het probleem van het vervoer, neemt u dan kontakt op met „Graag Gedaan”, tel. 95959. Zijn er nog andere vra gen, bel dan met de Stichting Welzijn Ouderen in het Dorps huis, tel. 97496. Vader Jan Bruin heeft jaren geleden een uithangbord aan de boom voor zijn huis gespijkerd. „J. Bruin, zeepie- ren”. De boom is met de zaak meeg( groeid. De bast heeft een deel van h< bord naar de inwendige boom ge haald. „De mensen zeggen wel eens: ,Kees, man, haal dat ouwe bord nou toch eens weg, het is geen gezicht’. Dan laat ik ze maar praten. Het hangt mij niet in de weg. Iedereen mag weten Jat mijn vader hier destijds is begon nen. En wij zijn hem daar dankbaar voor, vandaar. Zo kun je ’t wel stellen, ja.” Kees zelf deed het wat moderner en hing later een lichtreclame aan zijn gevel. De Bruintjes hebben het best naar hun zin in hun bedrijfje. Ze hebben een goedbelegde boterham en zijn da gelijks onder de mensen. „Eigenlijk beschouwen wij het allemaal als een betaalde hobby”, meldt Marian. „Er komen hier nogal wat mensen over de vloer. Een praatje, ja, daar is bij ons altijd tijd voor.” „En een koppie”, vult Kees aan. „Dat was bij vader zo en zo zal het bij ons blijven ook. Haast is er bij ons niet bij. Dat is er al genoeg.” In 1957 is het daar in het Catrijpse allemaal begonnen. Met zeepieren. Of nee, eerst met wormen. Gewoon wor men, die je met een trillende schep of mestvork uit de grond haalt. Jan Bruin, grondwerker, landbouwer, tuinder, wat was hij niet? had achter zijn huis een schuurtje met een rieten afdakje. Kees kreeg van zijn moeder een handjevol wisselgeld en vestigde zich in „zijn winkel”. Aan de weg kwam een bescheiden bordje „zeepie ren” en de successtory van Bruin kreeg zijn eerste aflevering. Kees zóu echter niet altijd even honkvast blij ken. Vanaf het muurtje voor zijn school telde hij zijn klanten. Klanten die door moeder Bruin moesten wor den geholpen. „Smerige vette en kle verige wormenbusiness”. De handels- geest van de jonge Bruin betekende het begin van de eerste zaak in hengel- sportartikelen in Schoorl. En vader Jan kreeg zowaar aardigheid in het wormenzaakje. Hij kocht van een col- boden. Een Liber Amicorum” waar aan velen binnen en buiten de zaal hadden meegewerkt. En ook dat was weer een hoogtepunt op zichzelf. De aanwezigen werden tot slot min of meer uitgenodigd deel te nemen aan een middernachtelijk koud buffet. En terwijl velen dat zich goed lieten sma ken kon Gerard Hengeveld het na tuurlijk niet laten achter de vleugel te kruipen. Henk van Es uit Delft nam de andere vleugel voor z’n rekening en dat werd een potpourri van bekende, lichte melodieën op een manier ge speeld dat iedereen vergat dat hier een tachtigjarige pianist aan het werk was. Een onvergetelijke avond, zoals die alleen in Bergen tot leven kan ko men. re mevrouw Overdelinden die tijdens het binnenkomen deze avond werken van Gerard Hengeveld op het carillon had gespeeld. Hij dankte de firma Yp- ma die de vleugels tegen een echte vriendenprijs ter beschikking had ge steld. Tot slot leidde hij de poppenspe ler Frank Kooman in die de avond opende met een professioneel poppen spel. Frank Kooman speelt reeds vanaf 1946 met zijn poppen voor een wisse lend publiek. Zelf behaalde Frank aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag zijn solistendiploma bij Ge rard Hengeveld, maar na 1960 begon nen de poppen het te winnen van de vleugel en opende hij in Den Haag zijn eigen theater. Alle stemmen werden ook deze avond door hem gesproken en via een uitstekende versterkersin- stallatie. De poppen, de teksten, dé de cors, de belichting en de hele techniek werden door Frank Kooman zelf ver zorgd, Het werd een poppenspel, gefi xeerd op het leven van Gerard Henge veld, dat al direct begon met een uit niet lang of hij kreeg zijn eerste pro cesverbaal. „Rekenen kan ik niet best, maar ik had zo’n beetje bekeken, als ik nou per jaar één bekeuring krijg, is het er nog best uit.” Zover zou het niet komen. Wel hebben Kees en Marian de eerste jaren nog wel vaak gedacht aan hun periode in loondienst. Marian: „Natuurlijk hebben we op een be paald ogenblik de keuze moeten ma ken. Maar vergeet niet, dat alle week einden vrij, een maand vakantie en weinig zorgen aan je hoofd toch ook niet gek is. In een seizoenzaak kun je dat allemaal wel vergeten.” Nu zouden zij niet anders meer wil len. Klanten voelen zich thuis in de mudvolle winkel van de Bruintjes. En ze komen er allemaal om een stukje lood van een paar kwartjes. Om een regenpak van honderd piek tot een pe perdure werphengel. Voor Kees en Marian zijn ze allemaal gelijk. Of ze nou een gulden of een paar lappen van honderd te besteden hebben. Een zak hondebrokken heeft altijd voorrang. Hengelaars hebben dikwijls advies nodig. Gaat ook vaak veel tijd inzit ten. Klanten komen terug met een de fecte molen. Kees zit er dan soms een uurtje aan te rommelen. Wordt daar voor niet betaald. Wil het ook niet. „Laat maar zitten. Klant komt terug.” Wat in de zaak van Bruin gebleven De CD is te koop zowel bij Ypma in Alkmaar als bij Bon-Ton in Bergen. En wellicht is er voor liefhebbers ook wel aan een bandje te komen van deze bijzondere tachtigste verjaardag. BERGEN - Op donderdag 20 de cember wordt de expositie „De Boule vard” geopend in de Centrale Hal van het gemeentehuis. Het gaat hier om ten architectuur-project te Domburg in Zeeland en te Bergen aan Zee in Noord-Holland. De directeur van de Zeeuwse Culturele Raad zal het „Pro ject Domburg” inleiden, terwijl de Haagse architect Rainer Bulhorst een j>eeld zal schetsen van het „Project Bergen aan Zee”. Na de beide inleiders wordt het eer- ^e exemplaar van het Internationale tijdschrift „Wiederhall Architectural Serial” ten doop gehouden en worden aangeboden. Aan het „Project Dom burg” nemen deel de architecten: ir. Wiel Arets uit Heerlen, Stephane Beel ait Brugge, Ben van Berkel uit Am sterdam en Chris Kempe uit Terneu- tenAan het project Engelse Park Ber ten aan Zee nemen deel de architect Hainer Bulhorst uit Den Haag en Coen Wderöm, een beeldend kunstenaar uit Bergen. De expositie „De Boule vard” is elke dag op kantooruren te bezichtigen tot 3 j anuari 19 91De ope ning is op 20 december om 16.00 uur. weer op muziek gezet door Gerard Hengeveld. Zo werd deze hele avond aan elkaar geregen door middel van bijzondere muzikale hoogtepunten. Arnoud Rosdorf vertolkte op een stijl volle manier een compositie van Hen geveld „Partita rhytmique” deel 1. En zo kregen de toehoorders een perfecte indruk van het feit dat Hengeveld niet „alleen maar” een concertpianist is, maar een groot oeuvre aan composi ties heeft voortgebracht. De vrolijke noot ontbrak zeker niet in deze onge dwongen sfeer. Want even later kwam Marius Groeneveld een „jolig lied” zingen, natuurlijk op muziek van Hengeveld. En de tekst van het refrein werd spontaan rondgedeeld, zodat de volle zaal, uit volle borst kon meezin gen. Hierna speelden Gerard en Liesje samen op een vleugel de Marche Joyeuse van Hengeveld. Nog een an der „feestlied” werd gespeeld en ge zongen door Loekie van Milaan en Sunny Kwel. Zij zorgden er met z’n allen voor dat het een „kleinkun stavond” op niveau kon worden. In die sfeer werd het cadeau aange- a Kees en Marian Bruin: gezellig zaken doen met gezellige klanten. is, zijn de zeepieren. „Een verhaal -JO,apart”, weet Kees. „Een handel die allemaal nog best te regelen. Spring ik nergens op lijkt. Ik koop ze voor elf en or w „o,, een cent jn Dertien centen ver koop. Jampotje of groenteblikkie ka- doo. Tel uit je winst. Het gebeurt vaak, dat ik het hele zootje weg kan gooien. Bestel er zevenduizend, afgaande op de weerberichten. Knap weekeind. Windstil, da’s belangrijk. Doe je za terdagochtend je ogen open. Giet het van de lucht en staat er windkracht zeven. Weg pieren, want je houdt ze maar een dag of vier goed. Maar ja, je moet ze erbij hebben”. Zakendoen op een plezierige manier en gastvrij zijn. Waar komt die man helemaal vandaan? Trek in een bak koffie? Plak koek erbijZo beleef je het niet veel meer. Bij Kees en Marian wel. Sterker nog, zegt Marian: ,,’t Is eigen lijk helemaal niet zo belangrijk. Een paar jaar geleden gebeurd. Komt er ’s avonds laat een man aan de deur. Hij was uit de bus gestapt en wilde gaan vissen. Naar zee, in Camperduin. Die bus was natuurlijk weer vertrokken. Hij moest zeepieren. Had een tas met spullen. Een thermoskan en broodjes. De kan was stuk gegaan. Alles koffie in z’n tas. Grote bende. Ik heb hem koffie gegeven, paar gevulde koeken mee te vissen. Z’n tas schoongemaakt. Kees heeft hem met de auto naar zee gebracht. Daar heeft ie de hele nacht gevist. Ik kan me nog herinneren, dat het sinterklaasavond was. Met Kerst mis kregen we een kaart van de man. Met een bedankje. Nou? Dat doe je toch weer goed? Ja toch?” Tijdens het gesprekje met Kees en Marian gaat de telefoon. Kees had geïnformeerd naar een diepvriescel. De offerte komt schriftelijk en de toe lichting telefonisch. De kisten moeten eruit en plaats maken voor een cel. Veel handiger. Pens en ander diep vriesspul allemaal op één plek. Toch een flinke investering. Zeven mille! „Alles is duur geworden, tja, zal wel... zo’n cel ook natuurlijk”, roept Kees naar de andere kant van de lijn. Of Kees nu maar wil beslissen. Hij kijkt schuin naar Marian? „Ken ’t?” Marian knikt. „Stuur ’m maar”. BERGEN - Een van onze beste burgers, Gerard Hengeveld, werd jongstleden vrijdag 7 december tachtig jaar. Dat werd op een huiselijke muzikale wijze gevierd in de grote zaal van „De Rustende Jager” te Bergen. Vergezeld van zijn vrouw Liesje, van zijn kinderen en kleinkinderen is dit een avond geworden niet alleen vol muziek, maar ook vol van warme vriendschap en genegenheid voor de sympathieke componist-concertpianist Gerard Hengeveld. De vele vrienden van het muzikale echtpaar hebben hen deze avond aangeboden, waarop ook een van zijn liefste wensen in vervulling is gegaan: een compact-disk van door hem gecomponeerde en gespeelde pianowerken. Gedurende deze bijzondere avond werd de componist onderscheiden met de legpenning: „Bergen en .de Muze”. Burgemeester J. Ritsema reikte de penning uit, terwijl mevrouw Ritsema een muzikale hulde op de vleugel ten gehore bracht. Gerard Hengeveld tachtig jaar. Met recht de leeftijd der sterken. Ondanks deze hoge leeftijd is Gerard Hengeveld nog altijd zeer actief in de muziek. On langs trad hij nog op als solist met het Alkmaars Jeugdorkest. Ook vertolkte hij, meer in besloten kring, de Gold- berg-variaties. Ook geeft hij nog bijna dagelijks aan enkele bevoorrechten privé-pianolessen. Een aantal oud- leerlingen had het plan opgevat deze tachtigste verjaardag niet zomaar voorbij te laten gaan. Zijn wens was dan een ongedwongen muzikaal sa menzijn met oud-leerlingen en vrien den. En zo is het ook geworden. Een klein feestcommiteetje was snel ge vormd. Piet Hubers, Jeannie Verveen, Henny en Lilian van En en last but not least, Dolph Boddaert, die ook deze avond niet alleen de openingstoe spraak voor zijn rekening had geno men, maar tevens de leiding van deze muzikale avond op voorbeeldige wijze tot een goed einde wist te brengen. „Ik wil het vanavond niet zo uitvoe rig hebben over Hengeveld de musi cus”, aldus Dolph Boddaert, „want daar zullen anderen het ongetwijfeld wel over hebben. Maar meer over Hen geveld als mens, wiens loopbaan voor een belangrijk deel heeft gestaan in het teken van de didaktiek. Daarbij is niet alleen een grote muzikaliteit ver eist, maar vooral het vermogen om met leerlingen te communiceren. En en thousiasme op anderen over te bren gen. Juist in dat opzicht geloof ik dat je je onder je leerlingen geliefd hebt gemaakt. Dat wordt trouwens wel be wezen door de grote opkomst van avond, hier in De Rustende Jager. Er zijn meer mensen gekomen dan wij verwachtten.” Heel persoonlijk ook richtte Dolph Boddaert zich tot Liesje, de vrouw van de pianist. „Het belangrijkste wat een mens gelukkig maakt, is ook een hu welijk dat in harmonie verloopt. Lies je, jij bent vandaag natuurlijk ook een beetje jarig en we weten dat je enorm naar deze dag hebt toegeleefd. Wij we ten dat je je af en toe wel zorgen hebt gemaakt, maar ik hoop dat je net als Gerard plezier aan deze avond zult be leven”. Spreker bedankte een aantal mede werkers van deze avond. Onder ande- behandeld tegen naalduitval professioneel gemaakt in de geheel verbouwde plantenkas de laatste: 1/z prijs!!

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1