De bedelaar en de kunsten De prijzen zijn gevallen. aar. KERSTPUZZEL VAN: B Maesdammerhof, wat verdween en wat is gebleven fel A Jp i J|| Hl vji few i PARIS I ik! ïs I m f st I 3 71 i t ■f iil i rh a bejaarden Êf I MM '“IF Laffe jongens overvallen Li WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 DE DUINSTREEK PAGINA 13 ïrtff IS II as A 199 1 Naam: Tel.: Adres: De bedelaar en de kunstenaar A ‘l ®l ®l 24 I met leuke prijzen Eerste prijs: Éstée Lauder cosmetica-set Tweede prijs: eau de toilette naar keuze t.w.v. 75.- Oerde prijs: Gloria Vanderbilt sjaal (big size) Troostprijzen: 3 walkmans Niet afgehaalde prijzen eerste trekking Een ingeving! 54. deel van een schip 57. speelgoed Levende kunst! I I 1990 (O, i DROGISTERIJ PARFUMERIE PETER WERTENBROEK T 2 3 14 7 11 12 13 14 IÏ5 17 20 19 22 [23 25 R7 30 31 35 33 36 18 40 42 44 46 •7 50 53 56 58 59 61 66 64 68 70 74 |75 77 8" 81 86 V 17 86 21 35 re 52 10 80 1 78 22 36 76 65 37 32 29 17 40 67 16 65 AU til I’ Zi i 21 34 43 57 32 16 Fragment van een van de kaarten in de Kadastrale Atlas van Bergen, 1832, met daarop „Het Oude Hof" (links onder) en het Maesdammerhof" (rechts). Voor de duidelijkheid zijn de twee panden ingekleurd. Als u alle woorden hebt ingevuld, brengt u de gevraagde letters van het grote diagram over naar het kleine diagram. U leest dan in het kleine diagram onze wens voor het nieuwe jaar. I hen. Ontmoeten elkaar in ’t zuiden van ons land, bij de Trappisten, in het klooster. De ernst van het leven, de wijsheid en het zelfgebrouwen bier, 78 69 29 Het Maesdammerhof”, gelegen tus sen (nu) de Kranenburgerlaan en de Maesdammerlaan. Omstreeks 1820 af gebroken. De prent is waarschijnlijk van P. Klinkhamer (1742-1798). Gem. Ar chief Alkmaar. 28 67 4Ï~ 55 54 48 79 73 9 49 10 18 80 76 39 55 52 26 37 62 de locatie van het voormalige open luchttheater. In 1935 betrok de VW- Bergen het theater bij „Duinver- maak”, dat nu, in gewijzigde vorm, deel uitmaakt van het kunstskicom- plex van „II Primo”. De „Maesdam merhof” en naaste omgeving behoren tot de fraaiste stukken bos van het Ge meentelijk Natuurreservaat. In zijn boek „Hoog en Vrij” sugge reert Frits David Zeiler dat het „Maesdammerhof” niet de voortzet ting is van het reeds genoemde „Crae- nebergh”, later „Cranenburgh”, maar daar vlakbij is gebouwd. Mevrouw M.A.D. van Rèenen-Völter gaat ervan uit dat beide gebouwen, behoudens wijzigingen, identiek zijn. Hoe het ook zij, voor dé naamgeving krijgen we in haar bekende boek „De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld” enkele nut tige en aardige gegevens aangereikt. We stellen - het moge bijzaak zijn - even voorop dat we het lidwoord „het” gebruiken voor de behuizing, dus „het hof” en het lidwoord „de” voor een perceel grond, dus „de hof”. Discussie hierover blijft altijd mogelijk, maar we baseren ons op benamingen als „Het Oude Hof” voor de huidige Volkshogeschool en de „Hof van Eden”, om maar een illuster voorbeeld te gebruiken. Al filosoferend over de graven van Bergen. Zij bespreken de historie van de Egmonden. Zij bezochten de histo rische plekken. Beiden beminnen de cultuur, van de mensen. Hieraan be- Bron o.a.: de in de tekst genoemde publicaties; de Kadastrale Atlas en Hoog en Vrij zijn nog verkrijgbaar. Het is triest te moeten constateren dat het aantal verdwenen, historisch interessante buitenhuizen dat van de bestaande overtreft. Huize „Krancn- burgh” en „Het Oude Hof” zijn mo menteel de enige buitens die we nog met eigen ogen kunnen aanschouwen. Van de andere, reeds lang verdwenen buitenhuizen noemen we het huis „Ramp” (ook „Rampenbosch” ge noemd), het „Maesdammerhof” en „Woud en Duin”. Het laatste, een bui tenplaats met tien vertrekken, een koetshuis met stal, is in 1851 gesloopt. De eigenaar ervan was Pieter Bruin vis. In 1832 gold het als het duurste huis van Bergen; het werd in dat jaar óp een huurwaarde van 360.- ge schat. Het gemiddelde lag toen voor Bergen op 45.-. rechtigdheden eruit gevist (wat de kinderen niet allemaal in die bussen stoppen) en de notaris zocht met dich te ogen het lotnummer bij de waarde bon. Dat werd met een nietje aan el kaar geknipt en hieronder volgt de lijst van de gewonnen prijzen. Ook de niet afgehaalde prijzen van de Sint- Nicolaas-aktie worden hieronder nog één keer vermeld. Als ook nu de prij zen niet worden afgehaald worden ze voor een goed doel ter beschikking ge steld. Vrouwe Aegidia van Teylingen kocht het door ons bedoelde huis. Ae gidia was de tante van de toenmalige vrouwe van Bergen, Adriana Eleonara van Teylingen die gehuwd was met Adriaan Studler van Surck, heer Van De locatie van het even omstreeks 1820 afgebroken „Maesdammerhof” is nog altijd intrigerend van karakter, al moeten we ons ter plekke niet laten misleiden. Het boerderij-achtige ge bouw moet gelegen hebben ter hoogte van de dam, die vanaf de Kranenbur gerlaan naar de huidige „Maesdam merhof” voert. De grond is daar wat opgehoogd en er zijn sparren aange plant die inmiddels een aanzienlijke hoogte hebben bereikt. Ook staan hier twee van de dikste esdoorns die we in Bergen kennen. Rechts van genoemde dam ligt de eigenlijke „Maesdammerhof”, zijnde kan niet beter smaken, vinden zij. Wij en een reisje langs de Rijn met veel wijn, voor hen zit daar teveel hoempa- krachtvoer uit en dan komen de spet en waait over. Wij tweeën zijn doe het zelvers. Eten een broodje gezond, schillen een appeltje voor de dorst, desnoods. Frêre Jacques, ik wil even rusten; laten we een bank opzoeken. Gaan we van het huis met de pilaren, of De Rus tende Jager. Wat ik denk, dat houden we in onze bovenkamer. Kopen patat- met en een croquet, dat zal smaken. Wat word je stil Appèl, word je niet goed. Nee man, ’t is wat anders, ik pieker over Ans de beeldend kunste nares, die moet verhuizen. Daar woont ze al vele jaren, één geworden met het huis, de plek, haar creativiteit en kunst. Levende kunst kun je niet on gestraft verkassen. Een' oorlogs verklaring van de burgervader, dat is weer een gijzelaar erbij, dat mag niet. Met te grote spanning in een mens, gaat het lijntje breken. Het beleid van overheden kan verkeerd uitpakken, dat is niet abnormaal. Om in de fout te blijven gaan, dat is veel erger. Wat denk jij ervan, Jacques. Close harmo ny, Appèl, geen dwangdressuur voor de volmaakte harmonie. Dat is de goe- de medicijn, daar weten wij veel van. het zal je ziel maar wezen. Talenten daar moet gewetensvol mee worden omgegaan. Kom we pakken onze bie zen. Mozes in een biezen kistje, die kwam nog goed terecht. Maar hopen dat onze jongens in de straat van Hor- moes er ook zo goed afkomen! 1 Oplossing inleveren bij drog. parf. Paris, Stationsstr. 11Bergen vóór 31 december 1990, prijswinnaars worden in de Duinstreek van 9 januari bekendgemaakt. De nog bestaande boerderij, aan de duinvoet gelegen en de naam „Woud en Duin” dragend, ligt precies tegen over de plek aan de Herenweg waar eertijds de buitenplaats van diezelfde naam zich bevond. Men zoeke richting Egmond. Van links naar rechts: 2. Sterk alcoholische drank 4. Tijdperk 5. Welpenleidster 8. Beneden 11. Familielid 12. Plaats in Gelderland 14. Vissoort 15. Persoon in de keuken 17. Deel van het huis 20. Delfstof 23. Gewicht 25. Bevel 27. Ons inziens (afkorting) 28. Buitenkansje 30. Reeds 31Klos 33. Insect en dan nog een A ervoor 36. Nieuwste herengeur van Chanel 38. Rivier in Noord-Brabant 40. Open vat 41Dienstvaardig (afkorting) 42. Belasting 44. Verdovend middel (ook een geur) 47. Lustoord 48. Hoofddeksel 50. Geur van Laura Biagiotti 51. Gering 53. Slaapplaats 55. Door middel van 56. Metaal 57. Inlichting 59. Kledingstuk 61 Te kennen geven 63. Afrikaans land 64. Heks 66. Muzieknoot 67. Ondergang 68. Plaats in Gelderland 70. Muts 72. Horizon 73. Naam Hollandse wielerploeg 75. Plaats in Zwitserland 77. Geur waarvan de voornaam Claude is 80. Reinigingsmiddel 81. Buisvormig element 83. Plaats in Pakistan 84. Pijn 85. Eiland van Griekenland 86. Voornaam van een bekend geur/cosmeticamerk 87. Kathedraal. BERGEN - We komen graag nog even terug op het „Maesdammerhof”, zoals dat stond afgebeeld bij een eer der artikel over de onlangs verschenen Kadastrale Atlas van Bergen uit 1832. De naam van dit aanzienlijke huis leeft voort in de „Maesdammerhof”, gelegen tussen de Kranenburgerlaan en de Maesdammerlaan. In deze buurt heeft ook het huis „Craenebergh” ge staan, de woning van de 16e-eeuwse baljuw van Bergen, Sebastiaen Craen- hals. Historische grond dus, dit geheel door sloten omgeven stukje Bergen. Een jagende Trappist dat is een meta morfose, dat sprak hem wel aan. De bedelaar zijn naam is Frêre Jacques, hij koos voor de monnikskleding, de pij, de calot, geitewollen sokken en sandalen. Een waardig Capucijner zijn, hij veerde ervan op. Toen het buiten op 12 september 1815 door notaris M.H. de Lange aan jonkheer Barnaart werd verkocht, luidde de omschrijving: „Heerenhuis, paardenstallen niet annex wagenhuis, bergplaatsen voor hout, tuin en boom gaard, en een voor weinige jaaren ge bouwde koepel”. Soms geven verdwenen panden de eenvoudige speurder meer werk dan nog bestaande. Wat het „Maesdam merhof” betreft, was dit artikel nog maar een eerste aanzet. Henk Jellema Bergen. Vrouwe Aegidia trouwde met jonkheer Frederik van Dorp, heer Van Maesdam die in 1679 overleed. Zijn weduwe werd vrouwe Van Maesdam genoemd en haar woning „Maesdam merhof”. Na Aegidia’s overlijden kwam het pand in het bezit van de heer Van Bergen. In de Kadastrale Atlas is het perceel bos op de plek van de vroe gere behuizing het eigendom van Wil lem Philip Barnaart te Haarlem, heer Van Bergen. muze, inspiratie daarmee de creativi teit, gaat altijd door. De hand van de Schepper is erbij. We zoeken raad in Elkshove, kom mee. Wat heeft Bergen een mooie uitstraling, hè?, ingetogen heid en bruisend leven, gaan hand in hand. Zelfs de rechterhand mag weten wat de linker doet. Arrèt staat stil op de kruising, ziet in de verte Elkshove staan. Hier kan een transparante „kunstkoepel” komen, de Bergense school kunstvolle erkenning krijgen. Zie jij het ook, Jacques. Een mooie creatie uit inspiratie, Appèl. Een bore ling, teer wezen nog maar, kerel. Moederwarmte, dat is gevraagd, Appèl, beroep op de goede wil voor deze schepping. De ruimte tussen het raadhuis en de wegenkruising is nog zo onbestemd. Een kunstkoepel met kunstgalerij enontmoetingsruimte onderin. Voor kamerconcerten, de muze, recitals en nog veel meer. Maar vooral als onderdak voor de kunst werken van de Bergense school. Hi- tech, transparant te bouwen in glas, van zonwerend tot lichtdoorlatend. Teveel zon binnenlaten schaadt de kunstwerken, daarom selectief ge- BERGEN Op woensdag 12 de cember, omstreeks 12.50 uur, vond er een beroving plaats nabij het bejaar denhuis De Marke aan de Van Blaade- renweg. Twee dames, respectievelijk 85 en 56 jaar liepen over een voetpad door een plantsoen bij genoemd be jaardenhuis toen hen van achteren twee jongens, ieder op een fiets, na derden die ieder van de dames een handtas in het voorbijgaan van de arm trokken en vervolgens richting de wijk Saenegheest verdwenen. Bij de bero ving werd o.a. een paar honderd gul den buitgemaakt. Van het signale ment van de daders is bekend dat zij ongeveer 17 jaar oud jaar zijn, ver schillend van lengte, blond haar en één droeg een opvallend groen ge kleurd jack. De politie zou het zeer op prijs stellen, indien er getuigen zijn van deze laffe beroving, dat zij zich in verbinding stellen met de rijkspolitie te Bergen (NH), tel. 02208-95441. Op woensdag 12 december L990 vond er tussen 13.30 en 15.00 uur een verkeerscontrole plaats op de Berger- weg. Daarbij werd 4x proces-verbaal opgemaakt inzake het niet om hebben van de autogordels en 2x proces-ver baal inzake het rijden met een gladde band. De prijzen zijn gevallen op de num mers: 18229 Kraayer, vleesbon; 20400 Roos, patisserie-art.; 21684 Artisjok, zijde- bloemstuk; 22377 Wertenbroek, schoonheidsart.; 23003 Brakenhoff, friteuse; 25243 Euroblik, waardebon; 29703 Vis, waardebon v. Vlaar; 30044 Vergeet-Mij-Niet, aardewerkpot bon; 30506 kinderwinkel, kinderjack; 31711 Boekweit, aardewerkpot bon; 34822 Femandel, trui; 35239 Berger wijnhandel, kist wijn; 36404 sport- shop Bergen, sportjack; 41994 kolber, fotocamera film; 49194 Pareltje, houten paneel; 49538 ’t Vetertje, reis koffer; 49610 Broekengarage, spij- kerkleding; 50376 Voorberg, schoe nenbon; 53007 BB Mode, linnen blou se; 55229 Admiraal, mand delicatesse; 55290 Leering, kerstartikelen; 56392 Geerts, koekepan; 58352 Joblan, trui; 63187 Tally Ho, leren tas; 63196 Loui se Grummelt, Indiase sprei; 63369 Jonkers, 200.- verf artikelen; 74969 Manjeviek, horloge; 78640 Beentjes, haar-verzorgingartikelen. 14072 fruitmand, Fa. Wokke; 14099 pompkrik, Texaco; 18077 banket met mand, Koolmees; 20522 sieraden, Fin se Winkel; 23684 overhemd, Smodzy; 28265 boeken, Eerste Bergense Boek handel; 28613 cadeaubon, Pastoor Optiek; 34892 wijnpakket, Fa. Kok- kes; 38685 herenpullover, Chap; 39984 CD rek cadeaubon, Bon Ton: 40833 vleeswaardebon,slagerij De Heerlijkheid; 74909 kledingwaarde- bon, De Pee Mannenmode; 74963 ge reedschap, fa. Duin. bruik. En omdat het transparant in vormgeving moet blijven. Vanaf de kruising Prins Hendriklaan en Na- ssaulaan, het Raadhuis nog kunnen zien. Een voetpad van de kruising, met brug over de vijver, door een glazen poort in de kunstkoepel, naar het raadhuis toe, dat is mooi. Warempel, Jacques, dit is couleur locale, ik heb het begrepen. Wat vind jij ervan, Jac ques Capucijner. Een lumineus idee, Trappist, is het niet te hoog gegrepen, beste vriend. Een vredesduif moet hoog vliegen om' de post te bezorgen. Mag hij, ’t is een doffer, landen op de koepel, als symbool, aangenaam. Ar rèt, stop nou maar, op hoop van zegen, prettig kerstfeest. Bergen nh, 7-12-1990 J. TRAMPER voormalig directeur gemeentewerken in Zuid-Holland BERGEN Een inwoner van Ber gen heeft zich verdiept in de proble matiek van Huize Kranenburgh, Ans Wortel en het te stichten museum voor de schilders van de Bergense school. „Het artikel van Marius Hofhuis”, zo schrijft de heer J. Tramper van het Za kendijkje, „sprak mij sterk aan. Het is een artikel met een hart en er moet mijns inziens een uitweg gevonden worden nu we in een tijd leven van „vrede-op-aarde”. Daarom heb ik een verhaal geschreven, dat niet mee hoeft te doen in de wedstrijd van het mooi ste kerstverhaal. Het is meer een bij drage aan de Duinstreek en aan héél Bergen.” Tot zover de heer J. Tramper in een begeleidend schrijven bij zijn „kerstverhaal” over de bedelaar en de kunstenaar die hij „Frêre Jacques” en „Appèl” noemt. Wat ben je stil geworden, Appèl, zeg eens wat, man. De naam Arrèt zou je ook niet misstaan, je arrèteert steeds. Is het nou met een accent cil conflex of toch een accent dé cu, een dakje, ge loof ik. Zeker ook op de MAVO geze ten, Jacques. Zeker weten, Appèl, mooie tijd, ik zong in die tijd als Lilli Marleen, under der lanterne. In Lon den werd het zelfs gezongen. Heb je het ook gehoord, ze zeggen dan de ka pel van onze Zusters Ursulinen weg is. Een schepping weg, gelukkig niet weg in de devotie, waar hart en ziel samen gaan. Daar krijg ik een ingeving, Jac ques, kan Bergen een eigentijdse ka pel, een koepel terugkrijgen. De fun dering van de devotie, de wijsheid, de VA Van boven naar beneden 1. reukwater 2. zintuig 3. keer 5. overal 6. belofte 7. karakter 9. onbedekt 10. plaats in Groningen 11. tevens 13. ieder 16. plaats in Noord-Brabant 18. meisjesnaam 19. damesgeur met een jongensnaam 21jongensnaam 22. een geur van bekende schilder 24. eerste twee letters van niezen en vervolgens van oever 26. bandje 28. bloem (dialect) 29. stadium 31. laster/hoon 32. insectenetend zoogdier 34. halm 35. iets geheel nieuws (latijn) 37. bijenhouder 39. bijbelse naam 41. parfum/cosmeticahuis uit Parijs 42. verdikt sap 43. voegwoord 45. priester (afkorting) 46. sober 48. bekende parfumerie in Bergen 49. opschirft 51biljartstok 52. alcoholische drank 53. bakken 58. schoonheidsmiddel voor gezicht 60. drinkvoorwerp 62. sandwich 63. gedwee 65. krachteloos 67. langs 68. getij 69. lof x 71. functie/positie 72. gezellig ’swiM 73. herenmodezaak in Bergen 74. militaire politie (afkorting) 76. deel van het dak 78. las/voeg 79. lucht 80. grote watervlakte 82. nummer (afkorting) 84. pers, voorn.woord BERGEN - Voor de tweede keer heeft de notaris van Bergen, de heer Brons de prijzen getrokken in de twee de grote actie van de zakenclub Ber gen. Direct na het sluiten van de win kels jongstleden zondag kwamen be stuur- en actieleden van de Zakenclub bij elkaar in café-restaurant „De Brink” van de familie Tilstra. Moe van het zaken doen, want wat was het zon dag ontiegelijk druk in het dorp, von den de winkeliers toch nog de tijd en de energie om samen met de notaris de winnende loten te trekken. Een aantal Bergenaren konden de verleiding niet weerstaan en kwamen in De Brink een kijkje nemen hoe dat allemaal toeging. Ze wonnen jammer genoeg niets, maar ze mochten wel wat lekkers bestellen bij de ober! En zo waren ze niet helemaal voor niets gekomen. Wim Lemair, het echtpaar Roos, de notaris, drie Bergenaren èn uw verslaggever hebben het varkentje gewassen. Alle loten, kleine maar ook grote strookjes werden uit de bussen over het tafels gestrooid. Soms waren er hele pakjes van wel tien of vijftien lo ten in elkaar gevouwen. Die werden zo goed mogelijk losgestrooid, alle onge- hoempa, hossen bijOp de kloosterzol- der lagen nog perfecte kleren, motvrij bewaard. Zij willen graag eens wat anders aantrekken. De beeldend kun stenaar koos voor een jagerskostuum met hoedje en stevige stappers. Zijn naam is Appèl, zijn gezicht nogal ern- stig, gaf hem de bijnaam van Trappist, straks dineren in het dorp, wat denk jij lichtjes. Lichtjesavond in december, J-x A een andere tijd. Ja, na tuurlijk, volgend jaar weer, gaan we zeker eens heen. Zou jij zo rijk willen ven, verkennend bezig zijn, dat trok zijn, als de mensen die hier wonen. Mij u™ z.„t-n - niet gezien, zoveel zorgen om het vol te houden. Onze boekhouding zit in de portemonnee, zij hebben een kluis no dig. Dan nog wat, de staatsruif heeft een mooie combinatie. Een mooie wijn veel langwerpige gaten en vele onder- Uniek in Holland een Raadhuis met een kunsttempel’’, voor de „Bergense School" nog wel. P^A I -L-fnA yC danen. De opperhooimeester neemt teveel hooi op zijn vork. Deelt teveel ters. De paraplu moet groter worden broodje gezond, zelvers. Eten 5? Daar zie ik de Fransman in de verte, zie je wel, Appèl. Nou wat schimmig nog, mijn ene oog is soms wat traag. Kop op, kerel, dat is niet zo erg. Als het tussen je oren maar goed zit. Perfect hoor Jacques, ik heb verder niets te klagen. Trouwens klagen helpt geen zier, het geeft alleen gemier en gedon der in de glazen. Hé jongen, niet grof worden in je mond, dat kan ik niet verdragen. Hou je liever bij de klassie ke leer in je vormgevingsdrang. Dat is kunstzinnig boetseren. Wat doen we, slaan we links af naar de zee of gaan D r x - we rechtdoor naar het oosten Bergen- ^edelstudenten weten wat zielepijn is, binnen. Laten we maar oostwaarts h 1P ma°T’ gaan. De wijzen kwamen uit het oos- het Hollandse huis lopen zij richting ten, doen wij het andersom. Het is er r?;; i-j. - trouwens wel de tijd voor: Bergen in de kerstsfeer, dat trekt mensen. De Eeuwige Laan dan zie je de einder met steden ze veel tijd. Zij komen van goe- dat is toch op den huize, voor hen nogal benauwend. Te burgerlijk, vinden zij. Meer bele-

De Duinstreek | 1990 | | pagina 13