weekblad r 325 jaar marine in- wclortl-en-beeld „Niets is moeilijk voor hen die willen!” Is. Gezamenlijke VW-gids Schoorl en Groet- Camperduin Eerste exemplaar voor burgemeester Bernard Attentie Bestellen kan nog ziepag.3 Tuincentrum SURSUM CORDA Schoorl liillï lljll R 1991 WN’ ur 1039 ns. mt. ten olis ennis :en- nd- tuis ttig Kost het niet erg veel geld alle maal? Karwei-Onderhoudsdienst komt! J 1 Bibliotheek Bergen A-markt Tielrooy Schoor! A-markt Kraakman REDAKTIE „DE DUINSTREEK” JM Patisserie Wij wensen u fijne feestdagen Herstructurering Snelheids controle KERSTBOMEN behandeld tegen naalduitval KERSTGROEN mooi decoratief KERSTSTUKJES KAMERPLANTEN BLOEMBOLLEN V Amnesty International Schrijven voor gevangenen Kerstdienst in Vredeskerkj e BERGEN Je mag als Bergenaar toch best blij zijn met dit dorp en z’n inwoners. Soms zelfs een béétje trots zijn op elkaar. Want er wonen nu eenmaal in dit dorp altijd mensen die weer nèt iets méér presteren, iets anders doen, of iets bijzonders hebben! Neem zou zo’n Bergenaar als Hans Haring. En neem dan zo’n boek over de marine dat hij geschreven heeft. Dat zijn toch fantastische dingen. Want dat boek gaat de hele wereld over. Dat is een vorm van Bergen-promotie op z’n grootst. Niemand min der dan de Prins der Nederlanden, prins Bernhard heeft het voorwoord geschreven. En volgens een persoonlijk briefje aan Hans Haring is de prins er ook erg content mee. U heeft het boek nog niet in de boekenkast staan? Bestelt u deze eerste druk maar snel, want anders bent u echt te laat! De Duinstreek van week 52 (kerstweek) zal verschijnen op donderdag 27 december. Kopij en advertenties dienen uiterlijk vrijdag 21 december om 10.00 uur te zijn aangeleverd op de bekende adressen. Ook de inleveringstijden van de Duinstreek van woensdag 2 januari zijn gewijzigd i.v.m. nieuwjaarsdag. Kopij en advertenties dienen dan uiterlijk vrijdag 28 december om 10.00 te zijn aangeleverd. De Duinstreek Kleine schakel Hoe werkt dat nu met zo’n uitgeverij? kerstspelen in de Ruïnekerk Presentatie Bergense VW- folder 1991 Ten: Hebben jullie dan nog andere projecten onder handen? Regendruppels WEEKBLAD „DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan^huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Ëgmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage: 14.200 exemplaren MODE 66e JAARGANG - NUMMER 51 WOENSDAG 19 DECEMBER 1990 de duinstreek 5 uur' Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn jur jr ur ’90 B •aaf. 1/V 3 OHH J.M. i Auteur Hans Haring achter zijn camera op Aruba, genomen door Ab v.d. Meer van Foto AVDKM te Katwijk. BERGEN Jonge studenten van de Hoge School Alkmaar waren jongstle den vrijdagmiddag even „te gast” op het grasveld rond de Ruïnekerk. De studenten mogen naar de winter triathlon in Inzel vanuit de Hoge School, maar ze moesten wel aan een bepaalde voorwaarde voldoen. Die voorwaarde was geld inzamelen voor een springkussen voor de leerlingen van de Mytylschool in Bergen. Ze heb ben hun best gedaan om sponsors te Stationsstraat 5 Bergen Tel. 02208-13341 :ijgt 7/ MD Bergen Koopavonden op donderdag 20 en vrijdag 21 december tot 20.00 uur Stationsstraat 1Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Advertentieprijs 53 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189, 1860 AD Bergen Dorpsstraat 1, Bergen, telefoon: 02208-12473 Bei 072-626050 en... Voor u een luxe gift van Marc O’Polo bij aankoop van een Mare O’Polo artikel In het kader van de herstructurering van het VVV-wezen in onze provincie staat er nogal het een en ander te ge beuren, vooral voor de streek-VVV’s, Niet alleen veel geld, maar ook veel tijd. Het boek over de marine kost al leen al meer dan een half miljoen. Toch is een tweede druk niet onwaar schijnlijk, want er is een „wereld-be- langstelling” voor zo’n boek. De reali satie van dat boek was ook om andere redenen niet zo eenvoudig. Zelf wist is verdomd weinig af van de mariniers. En Joop, die wel veel wist, moest het BERGEN - Op donderdag 13 de cember 1990, heeft er van 10.00-10.30 uur een snelheidscontrole plaats ge vonden op de Eeuwigelaan. Van de 66 gecontroleerde voertuigen reden er 2 sneller dan 59 kilometer per uur waar 5 0 km per uur is toegestaan. De hoogst gemeten snelheid was 68 km per uur. Van 10.35-12.00 uur vond er weder om een snelheidscontrole plaats op de Eeuwigelaan. Van de 176 gecontro leerde voertuigen reden er 10 sneller dan 65 km per uur waar 50 km per uur is toegestaan. De hoogst gemeten snel heid was 99 km per uur. professioneel gemaakt in de geheel verbouwde plantenkas de laatste: Vz prijs!! B 1-1 12609 Kees Bakker, geflankeerd door twee directeuren van de Verenigde Spaar bank, de heren Pedroli en Kuit Ondemeiners actie! We hebben even een 1 j met Hans Haring, want hij is onop houdelijk zo L1_L_ baasje. Maar voor „De Duinstreek” is er natuurlijk wel even tijd. We praten over het boek dat nu al BERGEN - De gevangenen van de maand zitten langdurige gevangenis- strafen uit in Albanië, Laos, Marokko en Ethiopië. U kunt hen steunen door brieven te schrijven aan dc autoritei ten in dc betreffende landen. In de openbare bibliotheek te Bergen kunt u op vrijdag 28 december 1990 van 15.00 tot 16.30 uur voorbeeldbrieven halen bij de medewerkster van Amnesty In ternational, afdeling Bergen. De schrijfavond in het gemeente huis te Bergen vindt deze maand niet plaats in verband met de feestdagen die in een heel andere constructie te recht zullen komen. Er komt een ster ke provinciale VVV (waarover overi gens vandaag in het provinciehuis de besluitvorming valt) met regio-orga- nisaties, waarin de lokale VW’s zul len kunnen participeren. Een struc tuur zoals deze wordt nagestreefd bij de vijf kust-VVV’s die Marees al eer der noemde. „Natuurlijk heeft een en ander ook zijn financiële parag De hoop is er op gevestigd dat d meenten en provincie goed z meedoen.” Marees ging in op de promotie, een belangrijk facet in het geheel. In onze provincie is een afname van het toeris me van zeven procent, terwijl dat over het hele land gezien gelijk blijft. „Wij in Noord-Holland blijven dus duide lijk achter. Er zal terdege aan de toe ristische weg moeten worden getim merd. Met de geschetste uitstekende samenwerking zijn we daarmee dus goed op gang." dit geval, want de ondernemers-rond- de-Ruïnekerk schaarden zich aaneen. Alle ondernemers schaarden zich aan een. Niet alleen de winkeliers, maar pok de garagemensen, de makelaar, de tandarts en de horecajongens. Daar kwamen nog twee particulieren bij en toen was de vijfduizend gulden snel compleet. En op het kerkgrasveld kregen de knapen, onder aanvoering van hun sportleraar, uit handen van schoen- winkelier Cees Bakker de hele outfit uitgereikt. BERGEN - Op maandag 24 decem ber en maandag 31 december zal de openbare bibliotheek gesloten zijn. Dit geldt natuurlijk ook voor de beide kerstdagen en nieuwjaarsdag. De an dere dagen zijn de openingstijden on veranderd. BERGEN AAN ZEE Traditiege trouw vindt op eerste kerstdag de kerstviering plaats in het Vredeskerk- je te Bergen aan Zee. Sinds jaar en dag is het de gewoonte dat deze dienst plaatsvindt ’s middags om 4 uur. Het bestuur van het Vredeskerkje (de MAD Stichting) handhaaft ook dit jaar deze oude traditie. Het thema van deze viering is „ver zoening”: een bij uitstek aan mensen geschonken mogelijkheid. Organist m deze dienst is de heer Hans Steehou wer (die reeds menig orgelconcert in de Ruïnekerk op zijn naam heeft staan); cantor is mevr. Jacqueline Ele- mens, de vaste cantor van de Ruïne kerk. In de dienst gaat voor ds. M.A. van Rhijn. De kerk is open vanaf 15.30 uur. Tegelijkertijd verschijnt het door de MAD Stichting uitgegeven boekje „Tot leven geroepen”. Het boekje om vat de tekst van tien preken die in de afgelopen zomer in het Vredeskerkje zijn gehouden door verschillende voorgangers. Het boekje is te koop bij de „Eerste Bergensche Boekhandel” en verder in de kerk te Bergen aan Zee. Iedereen, ongeacht kerkelijke of le vensbeschouwelijke achtergrond, is op eerste kerstdag in de dienst van harte welkom. SCHOORL Dat de beide VW’s Schoorl en Groet-Camperduin met een gezamenlijke informatiegids op de markt komen, is niet voor de eerste maal. In 1938, tweeënvijftig jaar gele den dus, schreef de toenmalige burge meester van Schoorl baron van Fri- dagh het voorwoord in ëen overigens bescheiden gidsje waarin Schoorl zich ging verkopen. Dat was nog de tijd van de beide voorzitters: M.W. van de Gar de sr. en T.T. Mèdendorp. Een plezie rige duik in de historie deed de huidige eerste man van de VW Groet-Cam perduin C. Marees tijdens de presen tatie van de nieuwe gids voor 1991. Veel genodigden in De Blinkerd, vori ge week vrijdagmiddag, toen burge meester Bernard zich buitengewoon verheugd toonde, omdat hij het eerste exemplaar in ontvangst mocht nemen van Hans Vestering, die de provinciale WV vertegenwoordigde. De geza menlijke gids is het resultaat van een goede samenwerking tussen de twee plaatselijke VVV’s die nu definitief de strijdbijl, waarmee jarenlang werd gestreden, hebben begraven. Sterker, de bedoeling is om de samenwerking, die met name het laatste jaar gestalte kreeg, nog verder uit te bouwen tot wellicht een fusie. Marees legde tevens de nadruk op de goede samenwerking met de omrin gende VVV’s Bergen en Egmond. Dat resulteerde ook in het collectief bezoe ken van beurzen en het adverteren in binnen- en buitenlandse bladen. „Er ligt voor 1991 een schitterend promo- tieplan klaar met een budget van der tig mille en dat is iets om u tegen te zeggen,” aldus de Groeter VVV-voor- zitter. Met de andere kust-VVV’s gaat men een gezamenlijke wervingsfolder uitgeven. „En onze hoop is dat er voor 1992 een gezamenlijke informatiefol der op de markt zal verschijnen,” al dus Marees. Ernst Langeveld, voorzitter van de VVV Schoorl, wees op het belang van de gezamenlijke gids. „Wij in het Schoorlse en Groetse zijn maar een kleine schakel in het hele VVV-wezen. Maar deze gids is een stap, op weg naar een andere vorm en een nieuwe fase in het toeristisch gebeuren in deze streek. De duinstreek is het gebied dat we met z’n allen moeten verkopen en daarom is de samenwerking van de kust-VVV’s onderling van wezenlijk belang. Het gaat om de psychologische achtergrond van de eerste stap op weg naar de nieuwe structuur. Want die zal er ongetwijfeld moeten komen. En we mogen concluderen dat deze stap net op tijd is. In onze provincie en in onze streek neemt het toerisme niet toe. Er zijn conflicten met de dagre creatie. Deze druk op ons gebied is enorm groot. Het verblijfstoerisme zal blijvend moeten worden gestimu leerd, juist vanwege de werkgelegen heid en economische groei.” Langeveld bracht de noodzaak van het geld, de kennis en de informatie ter sprake die samenwerkende VVV’s be zitten. „Die zullen moeten worden ge bundeld. Dat geeft uiteraard ook een stukje macht. Met elkaar sterk staan om naar de provincie, gemeente en be drijfsleven toe zaken erdoor te krij gen.” De voorzitter meldde tevens dat tig jaar geleden! En ook nu. Het boek laat zien hoe de mariniers zich voorbe reiden op hun taak. Het amfibische karakter neemt vanzelfsprekend een belangrijke plaats in. U ziet foto’s van hun oefeningen in Schotland en in Noorwegen waar ze „eigen” oefenlo- katies hebben. Maar u ziet ze ook In het Caribisch gebied waar ze ooit hun sporen hebben verdiend en waar de Nederlandse mariniers nog altijd graag geziene gasten zijn. Voor de realisatie van dit boek, is Hans Haring letterlijk de wereld inge trokken. Hij is gaan werken tussen de mariniers in, hij heeft een levend por tret geschilderd van een levend corps. En hij doet dat op een onvergetelijke manier. Vol vaart en verve. Op een ma nier waar ook de prins van heeft geno ten. Een beter compliment kon onze Bergense marktmeester-winkelier- schrijver en organisator nooit krijgen. De mariniers én de geschiedenis van ons land zijn nauw verweven met el kaar. Door de eeuwen heen zijn we een zeevarende natie geweest. En die ge schiedenis wordt op een spektaculaire manier beschreven. Hans Haring: „Ja, we hebben niet te klagen over de belangstelling voor dit boek. Het is een echt jubileumboek en standaardwerk tegelijk. Er is een on gelooflijk leuke koninklijke reactie en ook waardering voor het werk dat we er aan gehad hebben. Maar laat ik meteen maar zeggen dat ik dat niet allemaal alleen heb kunnen doen. We hebben een team gevormd en alle me dewerking gehad van de autoriteiten. Ik wil daar graag alle anderen die heb ben meegewerkt bij betrekken: foto graaf Ab van der Mmeer, vormgever Nico Redeker, natuurlijk ook mijn collega-uitgeyer Marrit' Velink die voor de coördinatie heeft gezorgd. En niet in de laatste plaats mijn helaas twee weken geleden overleden vriend en collega Joop Klein Essink. Hij was juist de man die van vroeger al de con tacten heeft gehad met het koninklijk huis. Joop heeft met de prins samen bijvoorbeeld kleiduiven geschoten. Daarna hebben we samen Soestdijk bezocht om de prins te vragen of hij bij ons in het Comité van Aanbeveling wilde zitten. En de prins zei ja! Voor ons en voor de marine natuurlijk pri ma. Joop was een kei in het contacten leggen. We missen hem heel erg als vriend en als medewerker.” „Wij werken veel met freelancers. En voor die internationale sportserie doën we veel met Ric van Dijk uit Warmenhuizen. Hij is vormgever en illustrator. En voor dat boek over blaasorkesten bijvoorbeeld werken we weer met de Alkmaarse neerlandi cus Rik Ages. En voor een grote pro- duktie in twee delen over de voorlich ting van gemeenten naar burgers doen we veel samen met schrijver David van der Lijn. Het bedrijf „Gemeente werken” staat in dat boek centraal. Elke gemeente heeft zo’n bedrijf, maar vinden voor dat hele goede doel. Want als kinderen op zo’n springkussen goed bezig zijn, leren ze zich echt ont spannen. En voor de leerlingen van die school is dat erg goed! De plaatselijke Verenigde Spaar bank (voorheen Nutsspaarbank) be gon met een bedrag van 1250,- be schikbaar te stellen. Dat was niet ge noeg, want een springkussen kost wel 5000,-. Goede raad was niet duur in vanwege zijn gezondheid op het laatst laten afweten. Ik heb alle verplichtin gen toen overgenomen, maar het was wel een hele klus. Dat kan ik achteraf wel zeggen. Trouwens, de mariniers zijn heel andere mensen en de sfeer is daar ook volslagen anders dan in het leger. De mariniers hebben echte ver kenningstaken in het voorveld, zoals dat heet. En ze zijn ook belangrijk in vredestijd, hoe je het ook bekijkt. Ook op het gebied van de terreurbestrij ding is het corps mariniers toonaange vend. Denk eens aan de hulp die ze bieden bij rampen. Grote, maar ook kleine rampen. De ME als Mobiele Eenheid is bekend, maar deze jongens vormen de BBE. Dat is een Bijzondere Bijstands Eenheid. We hebben na tuurlijk ook grote medewerking gehad van de Staatsdrukkerij in Den Haag. BERGEN - Ieder jaar worden in de Vrije School in Bergen middeleeuwse kerstspelen opgevoerd. De spelen Worden door leerkrachten en ouders als geschenk aan de leerlingen aange boden. Van oorsprong komen deze kerstspelen uit het dorpje Oberufer in West-Hongarije. Ze werden in 1919 direct bij het ontstaan van de eerste Vrije School door Rudolf Steiner inge voerd. Vrijdagavond 21 december is er in de Ruïnekerk in Bergen een opvoe ring van het paradijsspel en het kerst spel speciaal voor belangstellenden üit.Bergen en omgeving. Ook kinderen vanaf 8 jaar zijn van harte welkom. In het paradijsspel zien we hoe na de zondeval Adam en Eva uit het paradijs Verdreven worden en hoe het paradijs Verloren gaat. In het kerstspel dat daarop volgt, wordt door de geboorte Van Jezus het verloren rijk herwon nen. De aanvang is om 19.30 uur. De toe gang is gratis, er kan een vrijwillige bijdrage gegeven worden. BERGEN/BERGEN AAN ZEE Vrijdag 21 december ’s mid dags om drie uur vindt in restau rant „Het Huis met de Pilaren” de officiële presentatie plaats van de nieuwe accommodatiefol- der van dc beide VVV’s. Het eer ste exemplaar wordt in ontvangst genomen door de heer J.P. Stomps, wethouder van (o.a.) re creatie en toerisme. Het in vier kleuren uitgevoer de, 82 pagina’s tellende boekje, een produkt van Drukkerij Van Ketel, wordt vanaf 2 januari 1991 toegezonden aan bepaalde cate gorieën VVV-leden. Dit zijn lé den met een hotel, pension of ap- partementenbedrijf, alsmede le den die logies met ontbijt ver strekken. Het is nu voor het twee de jaar dat de VVV’s Bergen en Bergen aan Zee samen een folder uitgeven. Burgemeester Bernard (rechts) neemt het eerste exemplaar van de gezamen lijke VVV-gids in ontvangst uit handen van provinciaal VVV-vertegenwoordi- ger Vestering. prijsje een zomerhuisje op de kop kun nen tikken. Ik was nog erg jong en kan mij daar weinig meer van herinneren. Wat mij wel is bijgebleven is dat er grote hoeveelheden regendruppels via het dak naar binnen kwamen. Alle potten en pannen moesten uit de kast worden gehaald om het hemelwater op te vangen. Waar ik naar toe wil is kwaliteit van de te bieden accommo daties. Daar vragen de mensen.om. Burgemeester Bernard ten slotte zei te hopen dat de beide plaatselijke VVV’s toch in de nabije toekomst sa men verder zouden kunneïi gaan. De terugloop van het toerisme maakt dit noodzakelijk. „Een gedwongen huwe lijk is geen goed huwelijk. U hebt el kaar nu gevonden en ik hoop en ver wacht dat het hierbij niet zal blijven. Dat het één grote VVV zal worden, kan ik als burgemeester waarschijnlijk niet meer meemaken.” (Bernard gaat volgend najaar in de vut, red.) daar is nog niet eerder op deze manier over geschreven. Misschien hebben wij wel een neus voor de „gaten in de markt”. Maar over belangstelling hebben we niet te klagen. „Ja, we barsten van de ideeën. We werken bijvoorbeeld al meer dan vier jaar aan een serie boeken over vracht wagens. De Bergense college-journa- list Niels Jansen is daarin een specia list. En midden volgend jaar hopen we ook te starten met een groot voorlich- tingsboek voor de rijksoverheid. Dat is bijna een opdracht van meneer Lub bers zelve. En intussen zijn we ook druk met een echt Bergens project. Het boek over de „Beelden-de Kunst in Bergen”. Zo gaat dat heten. Alle beelden die in Bergen te vinden zijn Maar het is er gekomen. Zeveneneen- halfduizend exemplaren wachten op kopers. Het kost 95,-, maar het is dan ook het beste boek dat ooit over onze marine geschreven is. Dat zeg ik niet alleen, maar dat zegt het konink lijk huis ook. Dan is het toch zo?” MH. het teruglopen van het toerisme mede wordt veroorzaakt door onderkomens die niet meer van dezetijdzijn. „Daar om is klassificatie van accommodaties belangrijk. De basis moet goed zijn, maar daar mankeèrt het nogal aan.” Langeveld pleitte ten slotte voor meer betrokkenheid van het niet-lo- giesverstrekkende bedrijfsleven bij het VVV-gebeuren. Dit om financieel een grotere vuist te kunnen maken. - Hierin zal ook de gemeente een taak moeten vervullen. In ruil daarvoor zal men invloed op het te voeren beleid kunnen hebben. Als voorbeeld noem de Langeveld een initiatief van een WV-bestuur dat een publiekstrekker a la Valkenburg in huis zou willen ha len. Bedrijfsleven en gemeente zouden, hier een halt kunnen toeroepen. Het was de provinciale man Veste ring die de „eerste” nieuwe VVV-gids overhandigde aan burgemeester Ber nard. Vestering schetste zijn eerste kennismaking met de gemeente Schoorl als volgt: „In de jaren vijftig deed ik mijn eerste ervaring hier op. Mijn ouders hadden voor een leuk komen daarin! Trees Staarink, de Bergense fotografe, heeft haar werk al af. Als we rond zijn met het financiële deel kunnen de tekstschrijvers aan de slag. Het wordt een prachtig boek, re ken maar. En ook dat boek gaat weer in de landelijke belangstelling, let maar op! kort gesprek beroemd is. „Mariniers 325 jaar Qua 'j - PatetOrbis”. Hans Haring heeft er een druk-als-een-klein- boeiend boek van gemaakt. Dat kan ook eigenlijk niet anders, want de ma riniers vormen een boeiend en spekta- culair corps. Driehonderdvijfentwin- - -

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1