Stfltegebieden: „bescherm de aanwezige rust en stilte Medicijnkasten in regio A lkmaar relatief laag Foto van de maand 3 Egmondredders in boekRedden en bergen Niet één, maar twee Huizen Ramp! w O «O fel lIBtel l*f 1 111 fil 8 8 8 4 f H •40 I DE DUINSTREEK s ■jir - f I 95 ken is blijkt uit tal van maatre- >90. I ag r) ALKMAAR De kosten die voor medicijnen wórden ge- Recreatieve aspecten Nieuw systeem Ecologische aspecten Planologische aspecten Ingezonden brief de op één na laagste van heel Nederland. Dat blijkt uit de cijfers van ziektekostenverze keraar Noord-Holland-Noord. Maar dit feit geeft geen reden tot juichen als we de prijzen die in Nederland voor medicij nen wórden berekend vergelij ken met die in andere landen in Europa. Per j aar geven wij drie miljard gulden Uit aan genees- blacf Koopkracht staat een voorbeeld. gelen die tegenwoordig wor den genomen om de kosten te rug te dringen. Coinplot middelen. Als hier de Belgi sche prijzen zouden gelden, dan zouden we met de helft minder toekunnen. Sommige geneesmiddelen zijn bij ons negen maal duurder dan in Griekenland. „De prijs voor medicijnen is zo hoog als een land dat toestaat,” zegt drs. M. Snijders, adjuncUdirecteur van Noord-Holland-Noord. Dat deze pil niet meer te slik- DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 IÉ t 10 0 ^sin4 Schoorl/ Bergen en Egmond PAGINA 19 A.M. Schoonderwóerd ssè- V. 0:0 4 Bergen Overveen Het huis Ramp. Tekening door H. Pola, omstreeks 1700. 4 merk je steeds dat het complot tussen 0? IK t’i>o n 1 1 L of ruiken van mensen worden veroor zaakt. ASA. De aandacht wordt getrokken door het prachtige neussierraad met kleurrijke edelsteentjes. 1 Eén van de vele foto’s in het boek,, Red den en bergen". Hier de Egmondse reddingbootbemanning in 1911. Op de achterste rij, in het midden met bolhoed, schipper Philip pus („Kalfie") Stam; rechts naast hem burgemeester Eyma (foto: KNZHRM). :n BERGEN - U kunt de foto van de maand weer zien hangen in de foto- printshop van Cees Noort aan de Oude Prinsweg. Deze foto die in kleur in de Stiltegebied in Schoorl „Gelet op het gegeven, dat plaatse lijk sprake is van verstoring, slijtage en erosie van het duinmilieu door de recreatie zullen geen maatregelen worden getroffen die het bezoek aan de duinen in belangrijke mate zullen vergroten. In beginsel wordt slechts gedacht aan die vormen van open luchtrecreatie welke van rustige aard zijn. Niet strikt aan de duinen gebon den vormen van recreatie worden niet toelaatbaar geacht”. In de bestemmingsplannen van de gemeenten Schoorl, Bergen en Eg- mond is het duingebied planologisch goed beschermd. De vigerende be stemmingen zijn duingebied, bosge bied en natuurgebied. Enkele terrei nen ten zuiden van Camperduin (ge- cl is dat Nieuwedieper Wim Kalkman - hebben een deel van hun honorarium geschonken aan de twee maatschap pijen. Het spreekt vanzelf dat de befaam de Helderse redder Dorus Rijkers re gelmatig in het boek opduikt. Ook de minderbekende Klaas Duit komen we enkele malen tegen. Het waren roei- redders met een ongelooflijke moed. Het is niet voor niets dat het schitte rende reddingsmuseum in Den Helder naar Dorus Rijkers is vernoemd. Ga daar ’ns naar toe! In „Redden en bergen”, gestoken in de fel oranje kleur van reddingsvesten en ander materieel, vinden we o.a. de mysterieuze stranding van de „Prince George” bij Camperduin (1921), de stranding van de „Fremad” bij Schoorl (1871), die van de „Drozd” bij Egmond (1952), van de „Petschora” bij Egmond (1866) en van vele andere schepen. Dit spannende boek begint in 1824 en eindigt in 1990. Allerlei soorten reddingen - met roei- en motorboten en met helicopters - treffen we in dit boek aan. „Redden en bergen” spreekt velen aan die geïnteresseerd zijn in zee en scheepvaart en... in KNZHRM. In elke boekhandel. Deze gebieden met duinen en bossen vervullen een belangrijke funktie voor met name wandelen en fietsen. Het re creatief gebruik is zeer extensief van karakter en gericht op natuur-land- schaps- en rustbeleving. Nabij Eg mond aan Zee zijn enkele tweede- huisjesterreinen gelegen. In het oosten en zuiden van het duingebied Eg- mond-Binnen zijn een aantal kam peerterreinen gelegen. Snijders heeft voortdurend gezien dat een beleid dat gericht was op de prijs, de doelmatigheid en de kwaliteit van de distributie aantast: „Onze re gio, de kop van Noord-Holland, West- Friesland en Alkmaar, is op het gebied van geneesmiddelenvoorziening de op een na goedkoopste in Nederland. Dat komt onder andere doordat hier een goed overleg is tussen apothekers en huisartsen. Ook zijn er veel apotheek- houdende huisartsen en de mensen in dit gebied zijn zuinig van aard.” REGIO - Ook in het nieuwste mari tieme boek van Allernaarder Ger van der Burg spelen reddingsoperaties voor de kust van Egmond, Bergen en Schoorl een rol. Anders dan in zijn vorige twee boeken „Geen zee te hoog” en „Varen” legt hij nu het ac cent op het werk van de twee red- dingsmaatschappijen. Uiteraard ver geet hij daarbij de inspanningen van de bergingsfirmas niet; zij moeten de schepen binnenslepen als de beman ning gered is. „Redden en bergen, weer of geen Het onderhavig duingebied is zowel vanuit ecologisch als recreatief oog punt waardevol. De recreatie in het gebied is grotendeels gericht op de be leving van natuur, rust en stilte. Een aanwijzing van deze drie gebieden als stiltegebied sluit hierbij goed aan. Het duingebied Egmond-Binnen (gebied 48) wordt aan de zuidzijde begrensd door de Zeeweg tussen Bakkum en Ca- stricum aan Zee. Door een omissie is het zuidelijk gedeelte, gelegen op het meente Schoorl) zijn bestemd als gas- winningslokatie, parkeerterrein en horecavoorziening. In de beschreven duingebieden zijn geen ruimtelijke ontwikkelingen voorzien die een be dreiging kunnen vormen voor de rust en stilte. Het duinmilieu is zeer complex en gevarieerd. Op korte afstand zijn er grote verschillen in klimaat, hoogte- ugging, expositie en dergelijke. Dit leidt tot een grote afwisseling in be groeiing. In grote lijnen zijn er van west naar oost de volgende typen be groeiing aanwezig: open duingebied (zeeréep), open duingebied met stru welen, en vervolgens loof- en naald- Volgens het streekplan Noord-Ken- nemerland moeten de duinen worden beheerd als een aaneengesloten duin gebied. In grote delen van dat gebied is de inrichting en het beheer tevens ge richt op de waterwinning. Voor het re creatief gebruik van de duinen geeft het streekplan de volgende beleids voornemens: Ramp bewaard. In 1705 verliet de fa milie Ramp Overveen en betrok in Bergen een groot huis dat reeds aan de familie Ramp toebehoorde en ook Huis Ramp werd genoemd. Dit huis, waar bij een groot bos - het Rampenbos - behoorde, was gesitueerd aan het we- steinde van het Wiertdijkje, begrensd door de Buerweg. Beide Huizen Ramp zijp gesloopt: Overveen in 1737, Ber genomstreeks 1775. Zoals bekend zijn van het Berger Huis Ramp onlangs restanten teruggevonden. Bij nadere beschouwing van de tekeningen Van béide Huizen Ramp vallen de verschil len duidelijk op. Snijders was als adviseur van de Ver eniging van Nederlandse Ziekenfond sen betrokken bij de totstandkoming van het nieuwe systeem: „Ik heb niet de neiging om spastisch over de prij zen te gaan doen. Wanneer je be schaafd met elkaar omgaat valt er best een oplossing te vinden. Wij hebben als voorwaarde gesteld dat in principe niemand genoodzaakt zal zijn om bij te betalen. De medicijnen voor reuma- en hartpatiënten en diabetici zijn erg duur. Deze mensen mogen niet de du pe worden van het geneesmiddelen vergoedingssysteem. Daarnaast moe ten de mensen weten dat een goedkoop geneesmiddel net zo goed kan zijn als een duur medicijn, want anders wordt de relatie tussen huisarts en patiënt verstoord. En dat mag nooit gebeu ren.” Complot arts en patiënt sterker dan de overheidl! Tijdens de lezing in de bibliotheek op 8 november jl. over oud-Bergen was de spreker enigszins onzeker in zijn toelichting bij de diaprojectie van een oude tekening van het Huis Ramp te Bergen. Deze onzekerheid was volko men terecht, omdat het getoonde beeld niet het Huis Ramp tè Bergen betrof maar wel het Huis Ramp te Overveen bij Haarlem. Als nadere toelichting het volgende: de uit Haarlem afkom stige familie Ramp bewoonde van 1636 tot 1705 een groot huis met bijge bouwen in Overveen. Dit huis werd Huis Ramp genoemd. In het gemeente-archief van Haar lem wordt nog een door A. Rademaker in 1712 gemaakte gravUrë van dit Huis 0-..T. Maar ook in de kop van Noord-Hol- land zal men worden geconfronteerd met het nieuwe overheidsbeleid. Op 1 april 1991 wordt het nieuwe genees- middelen-vergoedingssysteem van kracht. Groepen medicijnen zijn van af dat moment aan een bepaalde prijs gebonden. Wie een duurder middel wenst te gebruiken zal moeten bijbe talen. Daarnaast willen alle betrokke nen afspraken maken over de voor te schrijven en af te leveren hoeveelheid geneesmiddelen. Bijvoorbeeld nooit meer dan veertien dagen en bij chroni sche aandoeningen drie maanden. leerbaar, er moest voortdurend onder zoek worden gedaan en vaak ontston den ruzies. We hebben met zijn allen kwartjes geïnvesteerd om dubbeltjes te vangen en hebben dus gefaald.” -JT T -.4 '«44- A 1 m **4'^*. 4 0/1 -11- - gram wórdt uit Griekenland inge- pillen die thuis in de medicijnkastjes voerd voor 950,- per duizend stuks, blijven staan. Bij iedere verandering merk je steeds dat het complot tussen ipronkelijke produ- hulpverlener en patiënt sterker is dan cent, 2738,- per duizend. De tablet- de maatregelen die de overheid treft, ten worden dus goedkoop naar het buitenland geëxporteerd, door een importeur weer terug naar ons land gehaald en blijven ondanks de scha kels van de tussenhandel goedkoper dan de middelen die rechtstreeks wor den verstrekt. Snijders: „Het is dus onzin dat duur altijd beter is, maar maak dat de mensen maar eens wijs.” bossen. Nabij Schoorl bestaat de be groeiing voor een groot deel uit na tuurlijke heidevelden en in de jaren ’30 aangeplante dennenbossen. De gevarieerde begroeiing brengt een gevarieerde fauna met zich mee. De broedvogelbevolking is rijk, zowel naar aantal soorten als naar indivi- duen-tal. Buiten het broedseizoen is het duingebied van belang voor grote aantallen doortrekkende vogels, o.a. vele soorten zang- en roofvogels. Ook de zoogdierfauna is goed ontwikkeld met o.a. diverse soorten marterachti- gen en vele soorten knaagdieren. Het duingebied is voor broedende en dóórtrekkende avifauna en voor de zoogdierfauna van groot ecologisch belang. Verstoring, waaronder akoes tische, kan zeer hinderlijk zijn voor de vele vogels en zoogdieren die hier per manent of tijdelijk aanwezig zijn. weer”, een uitgave van Pirola, is weer een machtig boek van de zee, de zeelui en de kustbewoners ggeworden. Ruim 100 foto’s en tekeningen illustreren de 40 verhalen over reddingsoperaties langs de Nederlandse kust. Het was in 1824, na de ramp met het schip „De Vreede” onder Den Helder, dat zowel de NZHRM als de ZHRM (beide kregen later de K van Koninlij ke ervóór) werd opgericht. Het be langrijke werk van deze sympathieke maatschappijen is genoegzaam be kend. Zeker in Egmond aan Zee, waar het reddinggebeuren zo’n centrale plaats in de gemeenschap inneemt. Het mooie (nieuwe) materieel in het nieuwe beterhuis oogst alom bewon dering. Achterin „Redden en bergen” wordt het werk van de reddingmaatschap- pijen (die geheel op vrijwillige bijdra gen draaien) nog eens extra belicht. De beide auteurs - naast Van der Burg etalage staat is gemaakt door Gerard Roosenboom van de Dirk Klompweg in India. Hij gebruikte een Nikon Ca mera 801 AF en een Fuji-film van 100 grondgebied van de gemeente Castri- cum, niet in het streekplan Amster- dam-Noordzeekanaal-Gebied als stil tegebied aangewezen. Aanwijzing als stiltegebied is gewenst en zal moeten worden gerealiseerd bij eerstvolgende (partiële) herziening van dit streek plan. Aan de randen van de duingebieden zijn enkele meer intensief gebruikte recreatieterreinen aanwezig. Gedoeld wordt op de strook met bestemming parkeerterrein en horeca te Schoorl, de skibaan in Bergen en het recreatie- woningenbeleid ten noorden van Eg mond aan Zee. Deze drie terreinen zullen buiten het stiltegebied en dientengevolge buiten de werkingssfeer van de veror dening gelaten moeten worden. De meeste medicijngebruikers mer ken weinig van deze enorme prijsver- De prijzen Zan de geneesmiddelen schillen, omdat zij via het ziekenfonds verschillen enorm. Daar is een aantal verzekerd zijn. Maar de ziektekosten verklaringen voor te geven. Nieuwe verzekeraars worden dagelijks met geneesmiddelen worden door farma- deze bedragen geconfronteerd. In on- ceutische multinationals op de markt ze regio is dat Noord-Holland-Nóord. gebracht. Op deze merkgeneesmidde len rust octrooi. Dat wil zeggen dat geen andere geneesmiddelcnprodu- cent het medicijn mag hamaken; Tij dens die tfctrooipcriod^ Wil. de pgódu- cent zoveel mogelijk whist maken. Snijders: „Met veel bombarie wordt het middel op de markt gebracht, liet Jou nog beter zijn dan andere midde len eii nog minder bijwerking hebben. Het percentage nieuwe medicijnen dat Werkelijk beter is, is schrikbarend laag. In de meeste gevallen voegt het nieuwe produkt niets tóe aan de be staande middelen. Maar de huisarts hoopt dat het produkt werkelijk beter mate. In een luidruchting en jachtig kan verstoring door alleen al het zien leven moet de mens zich daarin kun nen terugtrekken. Daarnaast kunnen stiltegebieden van essentieel belang zijn voor het voortbestaan van bepaal de ecosystemen, die weinig verstoring verdragen. Daarbij gaat het vooral om bepaalde diersoorten en met name vo gelsoorten, die in dit opzicht hoge ei sen stellen aan hun biotoop. Of bij de bescherming van stiltegebieden het accent wordt gelegd op het weren van 't Huis te. Kami ijjo Maar ook de apothekers en de indus trie zijn slim genoeg om de nadelige gevolgen van het overheidsbeleid te ontduiken. Een apotheker is een koop man. Hij moet een gedeelte van zijn winst halen uit de verkoop van medi cijnen en daarom heeft hij er absoluut geen baat bij om minder af te leveren. Tot voor enkele jaren geleden kreeg de apotheker een abonnement-honora- num, een vergoeding voor iedere pa tiënt die bij de apotheker stond inge schreven. Wanneer hij daarnaast me dicijnen goedkoper kon inkopen, mocht hij de winst in eigen zak steken. Deze regeling verdween en nu krijgen de apothekers een honorarium van 10,35 per receptregel. Zij willen de patiënten dus wel zo vaak mogelijk terugzien. Als je een apotheker vraagt 1 om doelmatig af te leveren en tegelij kertijd de winst tussen in- en verkoop tot nul te reduceren, dan vraag je hem feitelijk mee te werken aan de daling van zijn eigen inkomen. Zo’n systeem moet dus wel falen. De apothekers 44 10 14 Provinciale Staten hébben bij het vaststellen van hun mtentieprogram- ma „Stiltegebieden” hét voornemen om in een komende streekplanbeslis- sing rekening te houden met het be schermen van de aanwezige rust en stilte in de in dat programma genoem de gebieden. En na afweging van de verschillende belangen, die gebieden als „Stiltegebied” aan te wijzen. De provincie brengt in een tweetal fraaie i en overzichtelijke ontwerpprogram- j ma’s met kaartbijlagen een overzicht van de in onze provincie in aanmer king komende stiltegebieden. Onder stiltegebied wordt verstaan een gebied in de orde van grootte van enige vierkante kilometers of meer waarin de natuurlijke geluiden niet of nauwelijks worden verstoord door I i menselijke aktiviteiten. Stiltegebie den moeten, aldus een memorie van toelichting van het intentieprogram- ma, als oorden van rusf van belang I worden geacht. Zulks in toenemende i ""■'lil 1’1 Van deze 3 gebieden is alleen het duingebied Bergen-Egmond onder- zocht. Akoestische onderzoeken in 'eluid in het "belang van de rustzoe- duingebieden nabij Castricum en ZZandvoort hebben aangetoond dat creatie, dan wel het instandhouden door de grote gelijkheid en het be- schermende karakter dat op genoem- afhangen van de aard van het gebied. de gebieden rust, de onderhavige ge- het beheer ven een stiltegebied bieden gelijk zijn. De gebieden kun- - De gebieden worden behoudens inci denteel vlieg- en recreatieverkeer niet verstoord. - In gebied 47 (duingebied Bergen-Eg- ïnond) is geconstateerd dat bij oosten wind verstoring door wegverkeer plaatsvindt; aannemelijk is dat dit ook in gebied 48 (duingebied Egmond- Binnen) voorkomt. •- Het heersende geluidsniveau va rieert afhankelijk van de windrichting van ca. 25 dB(A) bij aflandige wind tot 45 dB(A) ten gevolge van de branding bij wind van zee. Op grond van het bovenstaande mag worden geconcludeerd dat het gebied als stiltegebied de kwalificatie „goed” verdient. ze regio is-- Deze coöperatie van ziekenfondsen en particuliere ziektekostenverzekeraar heeft te maken met ruim vierhonderd duizend verzekerden, dertienhonderd hulpverleners en honderddertig in- “.,ueL uus wel lalen- ue apotnexers stellingen. Snijders noemt zickzelf pngennaar compensatie zoeken, als gekscherend de zorginkoper: „Wij/ net opdelen van een recept in meerde- moeten zorgen dat de verzekerden de re1_cePt®n meer te kunnen decla- hulp krijgen waar ze premie voor be- tereh. Ook werden er door de apothe- talen. De fout in dit land is dat we kers groothandels in het leven geroe- alleen kijken naar de prijzen van de ^eze zogenoemde rugzak- produkten terwijl de kosten per inwo- p-oothandels konden zij goedkoop in ner erg laag zijn. Dat komt omdat Ne- koPe,n en du4ulrde1 verkopen. De winst derland een uitstekend distributiesys- othandel k°mt dan uitein- teem heeft via huisartsen en apothe- toT£h weH ,n de zakvan de aPo’ kers. In België zijn veel medicijnen theker. Deze afspraken zijn oncontro- is cn'schrijft het nieuwe, duurdere, gc- vrij bij de drogist te verkrijgen. De neesmiddel voor. Wanneer het octrooi Nederlandse overheid heeft jaren ge- leden geprobeerd de consumptie nog maakt zijn in de regio Alkmaar ten hét geneesmiddel maken. Dan verder terug te dringen door het in- j_ i-.4124.^^ ii spi-eékt men van loco’s. Deze loco’s voeren van de medicijnenknaak. Maar zijn aanzienlijk goedkoper dan het daardoor werd een goed werkend sys- --:jj_i l_u teem verstoord. De artsen hebben er nauwelijks belang bij om patiënten vaak terug te zien en de medicijnge bruikers voelen er weinig voor om o voor iéder herhalingsrecept een knaak prijsregulering is. Dat wil zeggen dat te betalen. De artsen willen wel zo een producent van geneesmiddelen doelmatig mogelijk voorschrijven, kan vragen wat hij wil. In overige lan- maar door het invoeren van de medi- den heeft de overheid een grote in- cijnenknaak gingen ze grotere hoe- vloed op de prijsontwikkeling. Snij- veelheden verstrekken. Het gevolg daarvan is dat iedere apotheker per jaar gemiddeld voor honderdduizend gulden aan medicijnen terugkrijgt. En dan denk ik maar even niet aan al die 4//^- verloopt mogen ook andere producen ten hét geneesmiddel maken. Dan spréékt men van loco’s. Deze loco’s oorspronkelijke geneesmiddel en heb ben veelal dezelfde werking.” De tweede reden voor het verschil in prijzen is een politieke. Nederland is het enige land in Europa waar geen een' producent van geneesmiddelen den heeft de overheid een grote in- dérs: „De prijs voor medicijnen is zo hoog als een land dat toestaat.” In het 41_.a Koopkracht staat een voorbeeld. Hét plastablet Alpactone 100 milli-, per dui:IM In Nederland kost hét middel, afgele verd door de oors; gelegd op het weren van belang van de rustzoe- :ende mens, in het algemeen de re- van ecosystemen, de natuur, zal mede Aan hét beheer van met als primair doel natuurbehoud nen als volgt worden beschreven: zullen veel strengere eisen en beper kingen moeten worden gesteld dan aan een gebied dat meer hoge recrea tieve kwaliteiten kent. Zo is bijvoor beeld bij verstoring van de fauna ge luid hiet de belangrijkste factor. Ook Samenstelling Jouke Minkema

De Duinstreek | 1990 | | pagina 19