weekblad weer even in Alkmaar Hooitijd in de winter ’Bello’ ’Belangrijk dat er een aanspreekbare figuur is’ Nieuwjaarsbijeenkomst voor Bergenaren Mooie gids beide Bergense WV’s voor wethouder Stomps €P V. Gemeente Bergen in kerstweek zeer beperkt bereikbaar Filmhuis Schoorl Nieuwj aars bijeenkomst UW Bergen Avondtoespraak Stereo Center v i ’^8 U s I 1 'H hU i l IR LÜ HA® ER 1991 ./fff Bruisend het jaar 1990 afsluiten en 1991 verwelkomen metzie pag. 3 Karwei«Onderhoudsdienst (>lohc/ê'#8pAG2! Patisserie WEEKBLAD „DE DUINSTREEK” Verschijnt huis-aan-huis te Bergen, Bergen aan Zee Schoorldam, Schoorl en Groet Camperduin, Egmond aan den Hoef Egmond-Binnen Egmond aan Zee en Warmenhuizen Oplage 15.600 exemplaren REDAKTIE „DE DUINSTREEK” Advertenties 55 ct. per mm Kontrakten speciale tarieven Korr. Postbus 189,1860 AD Bergen STEREO CENTER HEEFT VOOR 0 MITSUBISHI FAXEN TEGEN GROOTHANDELSPRIJZEN 1950.- SCHOORL - Na het vertrek om gezondheidsredenen van pas toor J.J. van der Velden, heeft de Schoorlse parochie Joannes de Doper een pastoraal werker in huis gehaald. Het is pastor S. van Diepen, die onlangs door de deken van Alkmaar, W. Klück, is geïnstalleerd. De nieuwe pastor is getrouwd en heeft drie kinde ren. Hij zal zich binnenkort met zijn gezin gaan vestigen in de pastorie in Catrijp. Gehuwd dus. En daarom zal Van Diepen niet mogen voorgaan in eucharistievieringen. Zo heeft Rome dat bepaald. Het ver plichte celibaat, de ongehuwde staat, voor elke geestelijke. Wordt de nieuwe pastor daardoor in zijn taken binnen zijn parochie beperkt? „Nee”, dat ziet hij zelf niet zo. Die taken zijn zo veelomvattend dat hij die beperkingen beslist niet zo zal ervaren. Boerenzoon Jongeren en hun eigen leefwereld „Belangrijk is dat de parochie een eerst aanspreekbare figuur heeft. En de eerste contacten met de mensen hier zijn al bijzon der positief en zelfs hartelijk geweest. Mijn installatie in een volle kerk was al een belevenis en de fijne reacties na afloop om niet te vergeten. Heb ook veel bloemen gekregen. Ja, ik ben er van overtuigd in een fijne parochie te zijn gekomen.” Pastor Van Diepen beseft overigens dat het zowel voor de parochianen als voor hemzelf wel een kwestie van wennen zal zijn. Dus ook een kwestie van tijd. „Men is hier een pastoor gewend die alles deed en ook was. Maar wanneer ik zie met hoeveel leken er al binnen deze parochie wordt gewerkt, dan moet ik constateren dat dit niet meer door één persoon kan worden gedaan. Ik hoop van harte dat men mij hier de tijd gunt om mij waar te maken.” Geen goddelijke wet De heer Van Diepen is theoloog en pastoraal gevormd. Hij is echter niet tot priester gewijd omdat daarvoor de celibaatswet- ten van kracht zijn. De pastor constateert evenwel nuchter dat dit ’slechts een theologisch en uiterlijk verschil is. Vieringen beleef je immers met elkaar.’ I - I F T 66e JAARGANG - NUMMER 52 de duinstreek Nieuwe pastor Van Diepen - sion in de buurt van de We- Bijvoorbeeld: ia van de St. St.-Nicolaas- „Ooit zou het dorpje door stuifzand geheel verdwijnen. Men zag tijdig de oplossing, overigens heel simpel: helmgras en bomen planten. Nu het geloof dreigt onder te stuiven, zul je weer de nodige maatregelen moeten nemen. Met elkaar!” veie en om de N komt! elaardijog stheken ekenngen dies >JVM 1 j Dorpsstraat 1Bergen, telefoon: 02208-12473 Stationsstraat 1, Bergen - Tel. 02208-97220 Fax 02208-95448 Uitgave van: B.V. Noorderpers Hoorn Ipk’s, ;t. 80 04' a®! 072-626050 en... dit jaar waarin d overgeslagen. van de Schoorlse parochie BERGEN AAN ZEE - Toen kortge leden stoomloc 7742, genaamd ’Bello’, tussen de NS-stations Alkmaar en Heerhugowaard pendelde in verband Jx IL_x J/111.. maar-Den Helder, was dat een dubbel historisch gebeuren. Was het immers in 1990 ook niet 85 jaar geleden dat de stoomtram Bergen voor het eerst bin- Pastor S. van Diepen. In zijn parochie Joannes de Doper wacht hem veel werk. Hij heeft er zin in. „Met elkaar, want samen redden we het." Wanneer ze zelf kinderen hebben, ko men ze vaak weer terug. Dan worden ze weer wat aktiever. In het vereni gingsleven zie je ook die golfbewe ging. Jongeren hebben een éigen leef wereld gekregen. Minder verblijfstoerisme betekent een aanslag op de werkgelegenheid in de gemeente Bergen, waar velen een be staan in de toeristische bedrijfstak hebben. Nadat Henk Jellema de dames The- lia van Welsenes (Bergen) en Nel Groot (Bergen aan Zee) en hun mede werksters, alsmede coördinator Henk Boekel van drukkerij Van Ketel en de vele adverteerders hartelijk voor hun inzet had bedankt, ovehandigde hij de eerste gids aan wethouder Stomps van recreatie en toerisme. De heer Stomps toonde zich ver heugd over het fraaie stukje drukwerk was gekomen. Ook daarover was hij mede door de aanbevelingen in het Jellema gaf aan dat promotie niet sen betekent (kosten 40.000.-), maar dat m nauwe samenwerking tot stand was gekomen. Ook daarover was hij verheugd. De wethouder hoopte dat - mede door de aanbevelingen in het DPO/TRAP-rapport - er in goede har monie gewerkt kan worden aan een betere toeristische infrastructuur, waarbij het karakter van de beide dor pen gehandhaafd blijft. De heer Stomps zag ook in 1991 voldoende mogelijkheden tot overleg tussen ge meentebestuur en de beide WV’s. Na afloop van het officiële gedeelte ble ven de aanwezigen nog geruime tijd bijeen. En over de sportende jeugd op zon dag grapt Van Diepen even: „Ik hoor nu voor het eerst van Duinrand S. Welnu, als die club voetbalt onder kerktijd, dan is dat jammer voor mij .want dan kan ik niet kijken.” Maar dan serieus: „Jeugd is over het alge meen buitengewoon gevoelig voor be moeizucht. Je moet daarom heel voor zichtig zijn en jongeren eerst leren Jeugd. Jongeren. Het is één van de vele aspecten binnen het parochie werk van pastor Van Diepen. Maar er wacht hem meer. Zegeningen van zie ken, stervensbegeleiding en de ver werking van rouw. Er zijn tal van voorbeelden op te noemen waarbij mensen in een crisissituatie terecht kunnen komen. Maar eveneens de blij de kanten van het leven, de geboorte, de doop, huwelijk en jubilea. Van Diepen zal het allemaal gaan doen, niet als pastoor, priester,, maar ’ge woon’ als pastoraal werker. Maar nog maals, hij ziet dat niet als onoverko- menlijk. Hij waagt zich overigens niet aan een voorspelling wanneer het gaat om het doorbreken van de celibaats- wetten. -„Er zal nog heel wat water door de Tiber in Rome moeten stro men”, weet hij. BERGEN - Het gemeentehuis zal tot en met 1 januari gesloten zijn. In woners van Bergen kunnen er dan nog slechts voor heel dringende zaken te recht. Zo zal de afdeling Burgerzaken enkele uren geopend zijn op vrijdag 28 december van 10.00 tot 12.00 uur voor het aangeven van geboorten en over lijden. Voor noodgevallen is de chef van de ze afdeling, de heer P. Kooijman, thuis te bereiken, telefoon 96437. Voor drin gende bijstandsaangelegenheden is op dezelfde tijden, maandag24 en vrijdag 28 december van 10.00 tot 12.00 uur, een medewerker van de afdeling so ciale zaken bereikbaar op telefoon nummer 97615. oeuvre op straat ten gehore te brengen. Heleen Coco bespeelt dan de cello, Rikje Ruiter en He leen Boer, viool. Het trio vindt dit de plaats bij uitstek om klassieke muziek dichter bij de mensen te brengen en uit de elitaire sfeer te halen. Dat ze hiermee hun doel bereikten bleek al gauw. Vanaf het moment dat zij zich presen teerden als „straatstrijkje” tij dens een warme zomernacht in 1987 in Amsterdam, is het trio een succes gebleken. Ze hebben het hartstikke druk en daar zullen wij terdege rekening mee moeten houden. Laat ze zelf kiezen. Niet wij, maar zijzelf bepalen of en wanneer zij naar de kerk gaan. Ik wil onze jonge parochianen graag leren kennen. Vraag is of zij daarop zitten te wachten. Het is een apart probleem, SCHOORL - Het filmhuis verleent op zaterdag 29 december om 21.00 uur de Portugese film „Herinneringen aan het gele huis” van Joao César Montei ro. Met o.a. Joao César Monteiro en Sabine Sacchi. Korte inhoud: een arme man van middelbare leeftijd woont in een pen sion in de buurt van Lissabon. Hij noemt zich Joao de Deus en lijdt een leeg, vegetatief bestaan. Zijn katho lieke hospita is niet gemakkelijk en zeer zuinig: stipt om negen uur ’s avonds schakelt ze het licht uit. Maar gelukkig heeft ze een aanbiddel ijke, klarinet-spelende dochter waar Joao zich aan kan vergapen. Zelfs haar lauwe badwater is voor hem een lust. Wanneer hij zich aan de dochter vergrijpt, wordt Joao op straat gezet en dan doet hij inderdaad iets raars. Hij koopt een uniform en marcheert dronken een kazerne binnen „voor een opstand tegen de regering”. De politie is snel ter plaatse en hij belandt in een gesticht. Zijn gekte verlost hem van zijn machteloosheid. Zaterdag 5 januari is er geen film. Het filmhuis vervolgt het programma op zaterdag 12 januari met de film Crimes and Misdemeanors. Alle Bergenaren zijn op woens dag 2 januari a.s. vanaf 20.00 uur van harte welkom op het ge meentehuis, Elkshove 1 om in in formele sfeer met het gemeente bestuur nieuwjaarswensen uit te wisselen. De muzikale omlijsting van de ze bijeenkomst wordt verzorgd door 2 leden van het Midzomer- nachttrio. Voor deze gelegenheid speelt Helen Coco op de piano en Rikje Ruiter viool. Doorgaans zijn zij gewend hun klassieke a’s en oudere kinderen uitgenodigd, om op 20 december om 18.45 uur aan wezig te zijn. Dit leverde in een prach tige versierde aula een volle zaal op. Met een heel mooi decor van Andre van der Steen. De kinderen van de feestmoeders die ook meededen hadden wel wat moeite met al die oefensessies die die grote mensen nou eenmaal nodig heb ben. Maar het eindresultaat was er dan ook wel naar. De kerstmusical deze kerstviering, waarin zeven liedjes waren opgeno men, en met een totale toneelbezetting van 23 personen werd uitgevoerd liep werkelijk gesmeerd. Joezoef de zoon van Koning Balthasar vertolkte de hoofdrol en werd zeer goed en leuk gespeeld door de kartrekster van dit kerstspel Riet Rotthier. Een aantal kinderen speelde een dubbelrol het geen heel leuk met het decor gecombi neerd was. Na een achtervolging van de gouden ster van drie dagen en nachten kwam Joezoef bij de stal in Betlehem aan. De drie koningen wa ren al gearriveerd en hadden hun ge schenken aangeboden. Joezelf kwam met lege handen omdat hij onderweg zijn geschenken al had weggegeven. Een bal een boek en zijn gen. Een verhoging van de adverten tietarieven met 6% in 1991 betekent weer een aanslag op het budget. De groeiende noodzaak voor groot scheepse promotie heeft de WV’s al enkele jaren tot hechte samenwerking aangezet. De voorzitter uitte zijn te vredenheid over de fantastische sa menwerking tussen de beide Bergense WV’s, die veel verder gaat dan een gezamenlijke gids. Ook de goede sa- BERGEN - Op vrijdag 4 januari or ganiseert de afd. Bergen van de Unie van Vrijwilligers van 10.00 tot 12.00 uur in „Het Kompas” Dr. van Peltlaan 1 een nieuwjaarsbijeenkomst. De bij eenkomst zal worden opgeluisterd met zang van het Dames Ouderenkoor Bergen. Het bestuur verwacht voor dit gezellig samenzijn een grote opkomst van medewerkers, donateurs en van belangstellenden voor het UW werk. Pastor Van Diepen is drieënveertig jaar geleden geboren in Wijde Wor- mer. Hij komt uit een gezin met elf kinderen. Zijn vader was veehouder en ook de jonge Van Diepen groeide op tussen de koebeesten. Hij zou echter niet in de voetsporen van vader door gaan. Integendeel zeg maar, want hij studeerde theologie aan de Katholieke Theologische Hogeschool in Amster dam, nadat hij het gymnasium had ge volgd. De toekomst zag er aanvanke lijk niet zo rooskleurig uit omdat het in de jaren zeventig allesbehalve ge makkelijk bleek om als pastoraal werker aan de slag te komen. „Daarom”, vertelt de heer Van Diepen, „heb ik ongeveer zestien jaar in het onderwijs gezeten als leraar maatschappijleer en katechese.” Voordat hij naar Schoorl kwam, heeft hij veel pastoraal vrijwilligerswerk gedaan in een Alkmaarse parochie. Zijn ervaringen daar zullen zonder twijfel hebben meegewogen voor het bisdom bij de selectieprocedure. Twee jaar geleden zocht Van Diep- ens voorganger, pastoor Van der Vel den, de publiciteit met een oproep aan de sportende jeugd. Met name de zon- dagssporters. Wedstrijden en andere sportaktiviteiten vallen dikwijls sa men met kerkdiensten. Gevolg is dat vooral de jeugd het laat afweten en vaak de kerk voor gezien houdt, Van der Velden bleek een roepende in de woestijn. Pastor Van Diepen denkt er iets genuanceerder over. Toen hij het woord voerde tijdens zijn installatie enige weken geleden, haalde hij even de situatie van vandaag met betrek king tot het geloof aan. Hij vergeleek deze met de historie van Schoorl. Spreker betreurde het dat het pro- motiebudget van de WV’s altijd een sluitpost op de begroting iser zou nog veel meer moeten gebeuren om de te rugloop in een vooruitgang om te bui- vanwege zijn trouwe dienst als Goed Heiligman. Direkt na dit feest was het oefenen geblazen voor de uitvoering van het kerstspel. Een echte kerstmusical was hun uitdaging deze keer maar dan ook met alles erop en eraan. Zoals een re gisseuse, toneel meesteres, decorbou wers en bouwsters, kostuumontwerp sters en naaisters, en voor de vloeiende voortgaande beweging een vertelster. Ale enige jaren wordt dit kerstspel op gevoerd in de laatste schoolweek van het jaar. Maar nu bedacht deze feestcommis sie dat het wel leuk zou zijn deze musi cal, waar toch heel veel werk in zit, na de kerstmaaltijd voor een wat groter publiek te spelen. SCHOORL - Heeft een mens een en gel? Over deze vraag gaat de avond toespraak die door Arij van der Vliet, geestelijke in de christengemeen schap, verzorgd zal worden. Bij deze toespraak die in de kerk zal worden gehouden draagt de geestelijke en hel per een gewaad, de kaarsen op het al taar branden en er klinkt muziek. Aan het begin wordt er een stukje uit de bijbel gelezen en aan het eind wordt het Onze Vader gesproken. Tijd: maandag 31 december 1990 om 18.00 uur. Plaats: kerk van de christengemeenschap, Boschmans- weg 13 te Schoorl. Duur: tussen 45 en 60 minuten. Inlichtingen bij A. van der Vliet, 02208-98510 of A. Hibma, 072- 641182. nenreed? Overigens, er stond in 1905 een heel andere locomotief voor de tram dan de schitterend gerestaureer- rde loc ’Bello’ van de Stoomtram met het jubileum van de spoorlijn Alk- Hoorn-Medemblik; deze is van 1914. Toen we ’Bello’ glimmend gepoetst ergens dampend op het Alkmaars em placement zagen staan, viel het op hoe deze dappere overlevende bij het mo- kennen. En wat de coördinatie betreft is het zo dat bijvoorbeeld de viering met het jongerenkoor al op de zater dag plaatsvindt. En uitgaan op zater dagavond kan dan altijd nog na de vie ring. De zaterdag is er tenslotte niet voor niets. Vroeger waren alle aktivi- teiten op de zondag. Maar het is heel bijbels om op zaterdag al met de zon dag te beginnen. Lijkt mij ook een uit stekend begin. Ik ben van mening dat, W p t wil je de jeugd voor je winnen, je hen aspecten moet benaderen en met hen moet pra ten. Hun vragen en kwesties komen dan vanzelf naar voren. Ik persoonlijk lig er niet wakker van dat je ze op een bepaald ogenblik in de kerk mist. In zijn openingswoord benadrukte VW-voorzitter Henk Jellema de ab solute voorrang die de promotie op dit moment moet hebben. De achteruit gang van het toerisme (7% per jaar) in deze regio is onduldbaar, zo zei hij. Een zonnige zomerdag in 1954. Passa giers stappen in Bergen aan Zee uit de tram. Loc 7742 (links) rijdt nu nog (foto: L. Albers, collectie S. Selleger) derne materiaal, qua grootte, in het niet viel? Het leek of een kleinschali ger verleden werd opgeroepen. Het deed goed onze Bergense ’Bello’ zo bezig te zien, bewonderd door ve len. Een stukje historie van de heer lijkheid leeft, nee, rijdt voort in het heden, schoner en kleuriger dan ooit. Ga deze zomer eens kijken bij de SHM in Hoorn en zie hoe men daar de mu seumstukken vakkundig vertroetelt. HJ Alles over ’Bello’ in het boek 'Stoomtrams rond Alkmaar’. BERGEN - De eerste van de 35.000 nieuwe accommodatiegidsen van de VVV’s Bergen en Bergen aan Zee is vrijdag 21 december jl. overhandigd aan wethouder J.P. Stomps. Dit ge beurde tijdens de feestelijke presenta tie van deze kleurige uitgave in res taurant „Het huis met de pilaren”. Van verscheidene WV’s uit de naaste omgeving - met name uit Bergen aan Zee - waren vertegenwoordigers naar de „huiskamer van Bergen” gekomen. Ook gaven verschillende raadsleden acte de présence. Alsmede directie en enkele bestuursleden van de betrok ken WV’s. Vanaf 2 januari 1991 is de folder, gedrukt door Van Ketel te Schagen, voor leden en publiek be schikbaar. De 82 pagina’s tellende brochure wordt niet alleen in Neder land en Duitsland verspreid, maar gaat ook naar Scandinavië, Frankrijk, België, Spanje, Italië en Engeland. De NBT-kantoren te New York en Tokyo ontvangen eveneens pakketten Ber gense gidsen. waar je, denk ik, niet alleen aan moet werken.” alleen een produktie van 35.000 gid- C 1 71 z». ook een advertentiecampagne van 18.000.-. Daarnaast zijn er reclame acties in NBT- en Streekverband en in samenspraak met de provinciale VVV. Samen met de Streek-VW Alkmaar en Omstreken worden tal van beurzen in binnen- en buitenland bezocht. menwerking met de VVV’s van Schoorl en Groet-Camperduin werd geroemd; de VW-Bergen speelt daar bij een coördinerende rol. Met de VW-Egmond aan Zee zijn eveneens nauwe banden, hoewel er momenteel - in verband met de onzekere situatie aldaar - even pas op de plaats wordt gemaakt. Medegedeeld kon worden dat de ge zamenlijke advertentiecampagne in 1991 een bereik heeft van 13.7 miljoen Duitse gezinnen en van 12.6 miljoen Nederlandse gezinnen. Er zal diverse keren maandelijks geadverteerd wor den in tal van bladen. In het mededelingenblad van de Hervormde en Gereformeerde ge meente van Schoorl schrijft dominee W.Ph.E. van Kooten niet zonder de nodige kritiek op de kerkelijke wet aangaande het ongehuwd zijn van een geestelijke: „Hoewel ik bewondering heb voor mensen die uit vrije wil in kloosters leven en op deze wijze voor een kerk gemeenschap een zeer speciale in breng kunnen leveren, zoals ook uit de geschiedenis is gebleken, vind ik per soonlijk het verplicht celibaat voor el ke geestelijke onnodig en onnatuur lijk. Het zegt de mensen niets meer, zeker in het westen, en het doet ze ook niets meer. Het brengt de geestelijken zelf, naar mijn mening, in een onver antwoord isolement. De celibaatsver plichting is gelukkig geen z.g. godde lijke wet, alleen een kerkelijke. Het kan dus worden veranderd en moge lijk is dat toch wel vóór het jaar 2000 het geval”, aldus de dominee. Pastor Van Diepen helpt het de do minee hopen. Maar hij houdt het toch op het water van de Tiber. En dat is veel. Heel veel. smbermaand is Dus werden alle ouders opa’s en om- dierbare hondje Pluto gaf hij als troost ~’‘4J voor een geplaagd meisje, een eenza me oude man en een verlamde jongen die hij onderweg was tegengekomen. Toch waren zijn lege handen het grootste geschenk voor het kindje, en dat zong Maria hem toe. Alle kinderen en moeders werden met heel veel ap plaus bedankt voor hun perfekte uit voering van het kerstspel. De kinderen van groep acht zongen nog een prach tig Engels kerstlied als afsluiting van TYPE FA-1550 al aansluiting via telefoon, compatibiliteit Gil en GUI, zendsnelheid 30 seconden, autom. papierinvoer, kopregel, verzendbevestiging. kopieerfunktie, LCD-display Normaal 1995.- ex. btw 4 nu ex. btw0 tl TYPE FA-215T 'K’ aansluiting direkt aan het telefoonnet, M compatibiliteit Gil.en Gill, halftoon weergave 16 stappen, zendsnelheid 18 seconden, autom. ‘X’ papierinvoer voor originelen, kiesautomaat voor al 16 nummers, verzendbevestiging, kopieerfunktie, LCD-display, voetregel, uitgesteld verzenden, kopregel a? Normaal 2995.- ex. btw nu ex. btw - J TYPE FA-4680 aansluiting direkt aan het telefoonnet, 'H’ compatibiliteit Gil en Gill, halftoon weergave 16 w stappen, zendsnelheid. 9 seconden, autom. papierinvoer voor originelen, kiesautomaat 32 nummers, verzendbevestiging, kopieerfunktie, w LCD-display, kop- en voetregel, uitgesteld verzenden, geprogrammeerde verzending met 3 timers met elk 16 adressen. Groepsve^zending v, naar max 100 nummers Normaal 6995.- ex. btw ^^05 Stationsweg 60, Alkmaar (t.o. het NS-station) Tel. 072-111213 papierinvoer voor originelen, kiesautomaat voor LCD-display, kop- en voetregel, uitgesteld verzenden, geprogrammeerde verzending met 3 naar max 100 nummers Normaal 6995.- ex. btw nu ex. btw fJL* r,ip ^ir3 <hr3 <5o*3 .AL 3 3

De Duinstreek | 1990 | | pagina 1