Bollosanrus E i Waterstanden Petten Winterbode Negende uitgaveVrienden van de Hondsbossche” De eerste gezamenlijke VW-gids was een juweel s Schoorlse ouderen „in gesprek” Initiatief van Oorsprong en Ouderenwerk H< I BESCHERMING NATUURSCHOON In 1938 traden Schoorl en Groet samen naar buiten Kees Oud in de Koperen Lantaarn Bollenactie y.v. Duinranders Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier Alkmaar u jONDE DONDERDAG 27 DECEMBER 19gc DE DUINSTREEK PAGINA 4 Zonnehemel BAK I I 11 I i e n n LAAG 1 dagendatum tijd Kom een Oliebollen cm NAP Preek van de week tijd Oud papier - cm NAP I HOOG Boemoerboem An de redaksie van de Duin streek Berichten en tips voor Schoorls allerlei naar Jouke Minkema, Heereweg369, Camperduin. Tel. 1685 of 1892. Uiterlijk tot zondagavond 21.00 uur. Papierc ontainer verplaatst Burgerlijke stand november Tafeltje-Dek-Je Geene vuurtjes I Fraai voorwoord DENT LEZER HEIL! Dijkwerk mensenwerk i .M?7' - Schoort.-- 1 *s 4 Donderdag 27 december 11.35 70 Vrijdag 28 december Zaterdag 29 december Zondag 30 december Maandag 31 december VM Dinsdag 1 januari Woensdag 2 januari 4 4- We maken u nog even attent op de oliebollenaktie ten behoeve van de Schoorlse reddingsbrigade. Oliebol len worden verkocht om de kas van de plaatselijke redders te spekken. U kunt daarvoor terecht op oudejaars dag bij de oprit van kapper Sieb Laan. Een afgrijselijk monster in de polder bij Schoorldam? Een pré-historisch reptiel, dat tienduizend jaar geleden onze aardkloot onveilig maakte? Overgeble ven uit die periode en opgestaan uit de kleibodem van de boorden van ons Noordhollands Kanaal? Niets van dat alles, ofschoon menige polderrecreant .16 12.45 1.20 13.39 2.15 14.35 3.09 15.25 3.57 16.16 4.42 17.01 7.00 19.15 8.20 20.40 9.45 22.20 10.55 23.36 11.45 79 75 89 80 54 73 56 72 61 76 68 79 72 1.17 12.09 2.20 12.55 Beter één pijl op je boog dan tien in de lucht... 93 75 93 83 92 91 90 98 88 104 86 109 De 29e december a.s. is het weer de laatste zaterdag van de maand. Dus de fanfare komt weer bij haar trouwe verzamelaars langs voor het ophalen van het oude papier. Nieuwe adressen zijn van harte welkom. Aanmeldingen bij Riet Lam, tel.: 2176. zich even de ogen uitwrijft met deze machine in zicht. Want het is één brok mechanisme. Een bollenrooimachine, die ter plekke een aantal weken staat uit te blazen van alle vermoeienissen. En die rust verdient hij zeker want er kwa men ook nu weer heel wat bollen uit de grond. Geen nood dus wanneer u, voor al in de vroege schemeruurtjes, voorbij de Rekeroogweg komt, dan kan u niets gebeuren, wanneer u althans voor u kijkt. wie water deert V.NV.V.V.V.V.V.V. die water keert „Contact en samenwerking met leeftijdgenoten om kennis en ervarin gen te gebruiken, te vermeerderen en beschikbaar te stellen voor anderen”, zo staat in de informatie. En verdere informatie kan men krijgen bij De Oorsprong aan de Damweg en bij Ou derenwerk, dr. Heringalaan 20. „Ou deren in gesprek” is bedoeld voor mi nimaal 10 en maximaal 15 mannen en vrouwen van 55 jaar of ouder die... zich interesseren voor wat er in de maatschappij en in hun eigen omge ving gebeurt; die gebeurtenissen wil len onderzoeken en beter begrijpen; die hun opgedane levenskennis en -er varing aan anderen willen overdragen en ook wat willen leren van de erva ringen van andere mensen. Er is een voor dit soort aktiviteiten geschoolde begeleidster aangetrokken. Zij zal de groep tijdens de bijeenkomst met raad 4--+-4-- -4--4-- -4--4--4--4--4--4--4--4--4-- - +-+.+-+.+.+_4._+_+.+_+ Ondanks een groot gebrek aan oe fenruimte, zijn er toch beginnende muzikanten die een bandje formeren. In tochtige natte hoekjes brouwen ze daar vervolgens aan hun act. Op vrij dagavond 28 december geven 6 star tende bandjes een optreden weg. Van blues tot folk, van cover tot zuivere improvisatie. Plaats van dit gebeuren is de „Altamira” te Schoorl. Aan vangstijd is 21.00 uur. Dus allen die beginnende bands een warm hart toe dragen, welkom. Leit ik iemes leste nouw nei de kerstevend van. de Plattevrouwe weest hewwe. Nei niet te brood ete, maar deer nei. Nouw ik hewwe ut bar gesel ing had oor deer niet van, maar ut wazze gien kerstsfeer eerdur kerremis. En al die spelle ik kon dur boina gie- nien en snapte dur ok niet veul van. Nouw ben ik ok gien spelletjes mens dat skeelt ok. Nouw ut wazze zo ok niet beduuld volges Ela, maar ja mit ut spelletjes kirreltje was niet veul te be ginne, die wazze un bietje oigenwois. Nou ja mense deer mekeert altoid wel wat an. Veerder wazze ut goed ver- zurgd en ik hewwe dur van genote. VROUW KOEL SCHOORL - Zaterdag 29 december vanaf 21.00 uur, wordt het jaar 1990 muzikaal uitgeluid door „Kees uit ’t vuistje! Met een uitgebreid repertoi re speelt hij „koper” en goud van oud uit de jaren zestig. De toegang is gra tis. Iedereen is van harte welkom voor plezier met bier, een aardige deun en gezellige wijs... bij Ina en Geis! In het gemeenlandhuis te Alkmaar is de negende uitgave van „Vrienden van de Hondsbossche” gepresenteerd. Deze uitgave is getiteld: „Pieter Bak ker, een dijk van een dijkopzichter”. Het is geschreven door Doekes Bak ker, de achterkleinzoon van Pieter. In zijn inleiding schrijft Doekes het vol gende: „Toen de dijk van de Hondsbossche Zeewering in 1981 op deltahoogte was gebracht, was daartoe onvoorstelbaar veel werk verzet. In de periode van O Aan het einde van de weg staat het hui; van dijk-opzichter Pieter Bakker te Pet ten. Links staat een groepje mensei voor een winkeltje waar van alles te krij gen was, en dat vaak al om 4 uur morgens open ging wanneer de dijk werkers „op tij" (bij laag water) aan dt zeewering gingen werken en tevorer bijvoorbeeld nog even een zakje pruim tabak wilden kopen. Foto: familie-ar- chief Bakker. Tja, dan krab je jezelf als schapen houder even achter de oren. Hoe kon dit gebeuren? Een kerngezonde twee ling, dat wel, maar niet op de af gespro ken tijd. Lammetjes horen niet thuis in een winters landschap, tenzij sneeuw het maartse landschap geweld aandoet. Maar nu, decembermaand? Lammeren? O wee, moederschaap, al leen jij weet wat er gebeurde daar in de Groeter Polder. Want zelfs je baasje Van der Oordt heeft geen verklaring voor deze ’geboorte buiten alle propor ties’. Was er sprake van incest? Moet haast wel want vader schaap is in juni in geen velden of wegen te zien. Die komt pas in het najaar ’opperdan’ om er te zorgen voor nageslacht en dat het weiland straks in maart weer schuil gaat achter dartelende jonkies. Ja hoor, het fraaie weer van de afge lopen zomer was er de oorzaak van dat voor een van de ogenschijnlijk onvol wassen rammen het liefdespad. werd geëffend. Met deze gevolgen. Moeder tje schaap, wellicht was het uw eigen zoon wel. Vandaar! Welnu, toch maar gefeliciteerd met deze toch welkome uitbreiding van het schapegezinnetje. En denk vooral aan loslopende hon den. Want die weten ook niet wat zij zien. SCHOORL - Zaterdag 15 december heeft TTV Duintreffers uit Schoorl haar jaarlijkse bollenactie gehouden. In de 8 wijken die dit jaar op het pro gramma stonden, werden de hyacin tenbollen verkocht. De opbrengst van de bollenactie was zeer goed, de club kan elke stuiver goed gebruiken i.v.m. het toekomstige nieuwe clubgebouw. De papiercontainer, die tot voor kort stond bij de ingang van het spor- terrein van de SV Schoorl is verplaatst naar de Molenweg. Dat moest gebeu ren in verband met de reconstructie van het parkeerterrein en Sportlaan. De papierbak staat nu bij de oude in gang naar het sportterrein, dus aan de Molenweg. En denkt u even aan één richtingsverkeer. De container, waar u alleen papier in mag deponeren, is open van half negen ’s morgens tot zes uur ’s avonds. En in verband met de tamelijk grote veranderingen als ge volg van de herinrichting en omlei- dingsweg, ziet het er naar uit, dat de verhuizing een blijvende zaak is. 1 januari 1991 nieuwjaarswèdstrijd Duinranders 1-Schoorl 1, aanv. 14.00 uur. In de rust F pupillen 1-2. Toch willen wij u de allereerste gids van de twee VW’s hier op deze plek aan u voorstellen, nadat de voorzitter van Groet-Camperduin C. Marees de ze tijdens de presentatie van het nieu we exemplaar, al had geïntroduceerd. Een fraai boekwerkje uit 1938, een schitterend document. Een uitgave van de toenmalige drukkerij Olden burg van de Laanweg, in samenwer king met de Pensionhoudersvereni- ging Schoorl en de VW Groet-Camp. Inderdaad, de allereerste gezamen lijke VW-gids van Schoorl en Groet. Toen al. Ook toen financieel mogelijk gemaakt door de adverteerders. Jaap Eduaard beveelde zijn pension Zee zicht aan. Hotel van de Garde, het grootste pension ter plaatse met 60 bedden. Pensionprijs een rijksdaalder per dag. De Schoorlse Lunchroom van Jaap Swaan, nu de Viersprong. De smederij en rijwielhandel van Leijsen. Melkinrichting A. Gutter. Brandstof fen van Gert Selhorst. De electrische! schoenmakerij van Bertus Stam, koek- en banketbakkerij van F. Wezel in Schoorldam, Brood en banket van Klaas Graaff in het hartje van Schoorl (nu Lammers). De Wijs en Broers met heerlijke Schoorlse Duintjes, keurig verpakt met foto’s van Schoorl. Voor prima groenten en fruit naar Piet Beeldman. Pension Golfzang in Cam perduin van J. Leeuwenkamp. Pen sion Scoorlewald bij de Boschmans- weg van Reijer Wognum. De Heeren- kapsalon van D. Slot, tevens pension De Olm. Sigaren en sigaretten van C.J. Dongelmans in Catrijp t.o. de kerk. De Rode Leeuw! met volières, glijbanen SCHOORL - Heel officieel werd een paar weken geleden de nieuwe VW- gids voor het komend jaar ten doop gehouden. Een gezamenlijk product van (nog) twee in de gemeente Schoorl opererende VW’s. Ze zijn de laatste tijd, met name in het achter ons lig gende jaar, wat nader tot elkaar geko men. De samenwerking is goed, en dat is waarachtig wel anders geweest. Boekdelen! Daarover genoeg gezegd en geschreven. Nu de werkelijkheid, de realiteit. Schoorl en Groet-Cam perduin zijn nog niet gefuseerd. Daar over wordt alleen nog maar zacht ge fluisterd. Alles moet z’n tijd hebben. Dit ook. Voorop staat het naar buiten treden, samen met andere kustge- meenten Bergen en de Egmonden. Promotie. Het toerisme weer volop naar dit gebied,halen. Samen sterk! Geboorten: Anne M„ dochter van J.H.A. Leijsen en Y. Stam. Huwelijken: Arne J. Oldenboom en Helga C. Düs- ter. Overleden: Klaas Groet w/v G. Duin; Maria Zan der w/v W. Muskee; Adriana P. Hanse; Bertus P. Vlaar e/v A. A. van Veen; J.C. Dekker e/v A.C.M. Bos; Jozef W. Bak ker. Het project Tafeltje-Dek-Je doet het uitstekend in Schoorl. De UW voert het werk enthousiast uit maar kan nog best een aantal medewerkers gebruiken. Wie een auto beschikbaar heeft en maaltijden wil rondbrengen kan zich opgeven bij mevrouw Götte, tel. 3242. De wintermaanden staan weer voor de deur en daarom gaat ook het zonne- hemelproject van de UW weer van start. Bejaarden, die een glimpje zon moeten ontberen kunnen er gebruik van maken. Er worden nog wat mede werkers gezocht die zich hiervoor in verbinding kunnen stellen met me vrouw J. Schekkerman, tel. 2624. Rookt niet, stookt gééne vuurtjes en werpt niet onachtzaam lucifers e.d. weg, in de duinen, bosschen, heide, beplantingen, enz.; ééne vonk kan onherstelbare schade aanrichten! Loopt niet buiten de wegen en voet paden; hoe licht toch kunt ge de ontkiemende plantjes vertrappen! Rukt geene takken af en plukt gee- ne bloemen in de vrije natuur; éér ge thuis komt, zijn plant en bloem gewoonlijk verdord! Gooit nimmer papieren, doozen of schillen weg in de duinen, bosschen of langs de wegen; begraaft ze even of werpt ze in de daarvoor bestemde manden. Helpt bij duin- en boschbranden krachtig mede tot blussching, on der leiding van Brandweer en Poli tie! Opdat „mooi Schoorl” tot in lengte van dagen blijve „de parel van Noord Kennemerland”! SCHOORL Renze Engelkens, cultureel werker bij De Oorsprong en Hilly Visser, coördinator van het plaatselijke ouderenwerk hebben het initiatief genomen voor de start vain een gesprekskring van en voor oude ren. Mensen van 55 jaar en ouder krij gen de gelegenheid om, zoals zij zich dat voorstellen, „met en van elkaar wijzer te worden”. En dat allemaal onder het motto: „Ouderen in ge sprek”. Het zijn in totaal twaalf bij eenkomsten van ongeveer twee uur. De kosten bedragen negentig gulden, inclusief het materiaal. Visser en En gelkens weten, dat ouderen een steeds groter wordende groep gaat worden in onze samenleving. Er wordt al heel veel gedaan voor mensen boven de 55 jaar. „Ouderen in gesprek” is weer iets heel anders. De waarschuwingen op de achter flap van de VW gids uit 1938 willen wij u ook niet onthouden: en Amerikaanse schommels. Het bad paviljoen van Ype Minkema met, zoals dat staat in de advertentie „voor hen gelsport eigen vischwater” (Waar haal je de lef vandaan want dat was na tuurlijk gewoon de zee!) 1977 tot en met 1981 was nodig ge weest een lading zand die in 150.000 vrachtwagens past, 30.000 kubieke meter klei en 140.000 ton asfalt. De dijkvoet werd 150 meter breed. Knap pe technici, snelle computers en mo derne grondverzet-machines hebben dit gigantische werk mogelijk ge maakt. Dezelfde zee en dezelfde stor men als die van vandaag beukten ook honderd jaar eerder op de Hondsbos sche. Ook toen moest de dijk worden hersteld en verbeterd. In die tijd had- 1 (Uit <Je verstrekte gegevens kunnen geen rechten worden ontleend) *—4—4—4—4—4—41—4—4—4—4—4—4—4—4F-4—4--4—4—4—4—4--4--4—4—4-- Een fraai voorwoord in de gids van niemand minder dan Schoorls burge meester Baron van Fridagh. We laten u meegenieten: De uitgever van den Gids voor 1938 vraagt mij, ook thans weder een voor woord ter aanbeveling te willen schrij ven. Ik heb me afgevraagd, of het nog noodig is, om zulks te doen, nu met de natuurschon zóó gezegende Gemeente Schoorl allengs in den lande méér en méér bekend is geworden, mede dank zij de krachtig gevoerde propaganda! Intusschen, gelet op de tijdsomstan digheden, welke iedere „seizoen- plaats” den plicht opleggen om „pa raat” te zijn en te blijven, en op eerlij ke wijze met hare zusteren in binnen- en buitenland te concurreren, wil ik ook heden gaarne verklaren, - con amore, - welk een genot voor geest en lichaam een verblijf in deze fraaie, rus tige omgeving biedt. Te Schoorl en Aagtdorp kan men in de beboschte duinen en de Gemeente lijke Nollen heerlijk wandelen, te Camperduin van het strand en ‘t zilte nat genieten onder deskundig toe zicht, terwijl te Hargen, Groet, Catrijp en Bregtdorp de maagdelijke duinen veel afwisseling schenken; ook het polderlandschap spreidt zijne bekoor lijkheden ten toon, waarvan het cen trum Schoorldam gelegenheid tot roeien en visschen geeft. Goede hotels, pensions en te verhu ren woningen voor alle soorten beur zen, alsmede kampeerterreinen, treft men in alle deelen der Gemeente aan, terwijl een ijverige middenstand zijn best doet om het den gasten in de win kels naar den zin te maken. Wanneer ik er nog aan toevoeg, dat motortram en autobus in 18 en 25 mi nuten tot Schoorl en de laatste 40 mi nuten tot Camperduin aan Zee rijden van Alkmaar uit, - en dat er huurau to’s en taxi’s beschikbaar zijn, - en dat binnenkort een aanvang wordt ge maakt met het rijwielpad van de Ber- gergrens af langs den duinvoet naar Camperduin (Strandweg), dat een der mooiste van ons vaderland belooft te worden, dan moge ik eindigen met de opwekking: komt Uzelve overtuigen, en, genietend van de gezonde zee- en dennenlucht, zult Ge verklaren, dank baar te zijn dit lustoord te hebben be zocht! En Ge komt weder! VAN FRIDAGH, Burgemeester. SCHOORL, 24-1-1938. den de mensen minder machtige hulp middelen dan nu, maar was de strijd tegen het water net zo nodig. Ook net zo’n uitdaging als nu. Hoe een van die mensen toen de uitdaging aannam en ruim een halve eeuw aan de dijken heeft gewerkt, wil ik wat concreter maken aan de hand van gegevens over mijn overgrootvader, dijk-opzichter Pieter Bakker”. Er volgt dan over 24 bladzijden een heel interessant relaas over dijkwerkzaamheden en kustver dediging, waarbij Pieter Bakker een hoofdrol speelt. De uitgave, zoals ge meld de negende, laat ook een aantal schitterende (oude) foto’s zien. Kaar ten geven aan, hoe het vroeger alle maal toeging. Voor vijf gulden per jaar kunt u overigens lid worden van de „Vrienden van de Hondsbossche”. Elk jaar ontvangt u vervolgens zo’n fraaie uitgave. Voor meer informatie kunt u bellen met 072-193636. Dijkwerk is mensenwerk. In het verleden deden grote ploegen dijk werkers met eenvoudig gereedschap en transportmateriaal him zware werk aan het onderhouden en repare ren van de Noordhollandse dijken, ze deden dit vaak alleen met de inzet van eigen lichaamskracht of geholpen door paarden, later met behulp van (stoom)machines. Nog later zette deze mechanisatie zich door met onder an dere het gebruiken van vrachtauto’s en hijskranen. Tegenwoordig wordt dijkwerk met behulp van modem - vooral hydraulisch - materieel en computers uitgevoerd. Desondanks, of misschien wel juist daarom, is dijk werk mensenwerk gebleven. De negende uitgave van de Vrien denkring Hondsbossche gaat over ie mand die bijna zijn hele leven wijdde aan het dijkwerk: dijk-opzichter Pie ter Bakker. Een Zeeuw, die als zovelen vóór hem, naar Noord-Holland kwam om Neptunus met noeste arbeid te be strijden, met het duurzame behoud van het land als inzet. Pieter Bakker werkte èn aan de Hondsbossche Zee wering èn aan de zeedijken van Drechterland. Trouw aan het dijk werk leeft voort in de taak van Noor derkwartier, dat thans al bijna 75 jaar voor droge voeten zorgdraagt door een optimale conditie van de Noordhol landse waterkeringen, te waarborgen. Als was het de gewoonste zaak van de wereld. en daad bijstaan. Het zal blijken, dat het onderling contact en de gezellig heid even belangrijk zijn als het on derwerp van bespreking. Belangrijke onderdelen zijn zelfwerkzaamheden en zelfonderzoek. Bedoeling is dat de deelnemers zelf hun programma ma ken. Hierdoor kunnen heel uiteenlo pende onderwerpen aan de orde ko men. Enkele voorbeelden: woonmoge- lijkheden van en voor ouderen; vakan tiemogelijkheden voor ouderen; spe len met taal; kijken naar kunst; veilig heid in en om het huis; relatie arts patiënt; werken/niet werken; aktuele ontwikkelingen in de leefomgeving. De groep maakt zelf een plan hoe zij het onderwerp gaan bestuderen, bij voorbeeld door: onderlinge gesprek ken; door het lezen van artikelen en kranten; door het bezoeken van de bi- blitoheek; excursies; het uitnodigen van deskundigen; intervieuws of en quêtes. Wat wordt er gevraagd? Trouwe deelname gedurende het thema dat u samen hebt gekozen; inzet van uw kennis, ervaringen en vaardigheden; bereidheid nieuwe kennis, erva ringen en vaardigheden op te doen: open staan voor nieuwe kontakten. Wat wordt er geboden! Een uitdaging; meer dan oppervlakkige kontakten met leeftijdsgenoten; een mogelijkheid uw eigen capaci teiten produktief te maken en te ontwikkelen; gezelligheid, plezier bij wat u doet; een mogelijkheid om bij te blijven en aktief te zijn in deze maatschappij. Eind jaren dertig leidde er nog een trap langs het klimduin. Voor een duppie mocht je naar boven. Afrekenen met Tij- men Timmerman, eigenaar van de Roo- de Leeuw. Wi 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Duinirafi.

De Duinstreek | 1990 | | pagina 4