blad 2 politiek weekoverzicht 24-9-*43 al hebben ze ussolini van de mestvaalt opgeraapt - aie er ondertusschen als een verloopen Rinaldo Rinaldini uitziet - Uuss. heeft zich alleen nog maar meer gedicorediteerd, terwijl groote deelen van het Italië, nsche volk actief meehelpen tegen de Duitschers. Sardinië kwam zonder slag of stoot in geall. handen, Corsica staat op het punt als eerste Jr nsche departement vaaDuit- schers te worden oevrijd. Rhodoe en -ireta worden bedreigd, een aanzienlijk aantal havens aan de .uiriatische zee zijn in geall, handen. 2oo is in het ruiden het tijdstip nabij, dat door de ironie der historie, Duitschland om singeld zal zijn door zijn eigen weermacht. Tot dusverre hielden wij ons bezig met het mislukten der strategische plannen van Duitschland en al is het aangenaam en verleidelijk dit te doen, hoe staat het met de strategische plannen der geallieerden. Wij hebben ons nooit laten weerhouden over de politieke zoowel als de militaire moeilijk heden te spre en, noch over de factoren, die een aanval in het westei in de weg stonden, -hurchill ging hier in zijn rede v.n deze week dieper op in. Sprekende over de strijd bij Salerno zei hij, dat voor het uitvoeren van ge- slaagae landingsoperaties, een geheel nieuw milit ir oparaat moest worden gescitoen en wat is een landing zooals bij dalerno, vergeleken met één in het zooveel sterker verdedigde Westen. Deze landingen, dit bleek ook uit ver chillende uitlatingen in deze week van officiee. e oersonen, kunnen pas in 1944 worden verwacht, door Let pas langzaam tot ontplooiing komen van de geall. krachten. -Bovenalen zijn de verevenings-ster en reeds aan het woeden, zoodat hiervoor ook de geschi te tijd v;.n het jaar al voorbij is. huiver militair gesproken, is er dus weinig, dat pleit vojr een zeer spoedig einde van de oorlog. Doch militaire factoren zijn niet de eenige; niemand Joan dit beter we ten dan Ohurchill. Ook in 1918 was/i het einde ver rassend, de geall. militaire staven hadden al plannen genaakt voor 1919 en 19b0. noewel de binnen!andsche toeetfnd v;n thans niet te vergelijken is met die van 1918, kan toch niemand weten, welke effect op net Duitsche volk en de Duitsche xeiding het falen van het tweede strategische plan maakt. Bij velen bewust, bij allen onbewust, is de wetenschap, dat de Duitsohe neaer- l-ktg onvermijdelijk is, zoo niet dit jaar, dan net volgend jaar. -en vast antwoord op de ilesbeheerschende vraag naar het einde van de oorlog, ia niet te geven, want 11e factoren zijn niet te overzien, zelfs niet aan de hand van een zoo betrouwbaar gids als Churchill. Ons volk moet zich voorbereiden op een worsteling, die nog vele maanden kan duren, voor ue bevrijding gloort. In welne gemoedastemming wij dit antwoord geven, is moeilijk te om schrijven. H.r. de Koningin sprake niet alleen voor zichzelf, toen zij en half jaar geleden zei: .ie het niet persoonlijk ondervonden heeft, kan sxeente benaderen wat de bezetting beteekent. Maar wie daar buiten met het vaderland verbonden is, weet wat het ze gen wil, mee te leven met hen die achterbleven.

De Vrije Alkmaarder | 1943 | | pagina 3