Zaterdag en Zondag, 23 en 24 September 1944 WESTELIJK PRONT. De strijd "bij Arnhem is nog niet beslist, er wordt enorm hard gevochten. Op enkele punten hebben Britsche patx-ouilles vanuit het Zuiden de Rijn bereikt en contact gemaakt met parachute-afdeelingen die Donderdagmiddag in de Betuwe waren geland. Ook Zaterdag werden weer duizenden soldaten door de luoht aangevoerd met voorraden en uitrustingsstukken. Het convooi had een leng te van 450 km. Er was zeer krachtige Duitsche afweer, cbtotx maar door de steun van groote formaties geall. jagers, die minstens 27 D. toestellen neerschoten, konden de luchtlandingstroepen worden neergelaten. De hoofdmacht van het Brit- sche 2e leger zou kist hebben bereikt, de Duitschers hebben hier hun beste troepen in de strijd geworpen. Uit de berichten is op te maken, dat de in het begin van de week gelande hoerpen nog steeds stand houden aan de Rijn bij Oos terbeek - waar dus nu contact zou zijn gemaakt - en ook ten N.van Arnhem in de bosschen, hetgeen waarschijnlijk is bij het vliegveld Deelen. Vrijdagmiudag werden de uitgeputte troepen aan de Rijn - zij hadden in zes dagen en nachten geen slaap gehad - door de D.luidsprekers in slecht kngelsch toegeschettert zich over te even, hetgeen de woede van de mannen zoo gaai de maakteji dat ze met zoo mogelijk nog grooter verbetenheid verder vochten. De verkeersbrug bij Arnhem is volgens ue tot nu bekende gegevens nog in t^ct. Vaststaat dat er ontzettend hard aan beide zijden gevochten wordt. De Duitschers weten, dat als het de geall.lukt hier de Rijn over te steken, de geheele Vest-Phaalsche laagvlakte open ligt. Dit beteekent zeker niet, dat de geall. Nederland dan niet verder zullen gaan bevrijden, integendeel, Eisenhower heeft beloofd.dat wij geen dag hnger onder de D.bezetting zullen leven dan noodig is en ook in Frankrijk gingen de geall.colonnes na de verovering van Avranclies zoowel in N.Oostelijke richting als naar het Oosten. 0®k langs de toevoercorridor via kindhoven en Nijmegen wordt felle strijd geleverd. De Duitschers hadden daar bij Vrijdagin de namiddag succes, toen zij er met een aantal (in het ééie be- ricat wordt gesproken van 200, in het andere van 20) tanks in slaagden, de weg tusschen Veghel-en Uden af te snijden. Direct daarop kwamen echter Typhons met raketprojectielen in actie en verdreven ze de bosschen in Oridertusschen werd de corridor weer verbreed, naar het Westen werojfi Vessem SitxxfeÊÏjji bereikt en naar het Oosten werd er gevochten bij Helmond en Weert werd bevrijd. Deze ver breeding is gunstig om nieuwe Duitsche flankbedreigingen verder Noordwaarts beter het hoofd te kunnen bieden. Uit correspondentenbe richten blijkt, dat het in Nijmegen Ned.patriotten waren, die er in slaagden de dynamietladingen onder de verxceersbrug onklaar te maken. Ook in Dlnd. uoefc de vijand momenteel hevige tegen-aanvallen o.m. ten O.van DiekirchA waar de Am. eenig terrein moesten prijs geven, terwijl de aanvallen bij Busbach en bij Ketz werden afgeslagen. Stolberg kwam in geall.handen. Ten Oosten van Antwerpen werd nu het Schelde- Jlaaskanaal overschreden. In Frankrijk is de algemeene aanval ingezet tegen de havens Calais, St.Eazaire en Lorient, die nog in D.handen zijn. Zoowel in Boulogne, bij Kaap Griz Nez als in rest ia de Duitsche tegenstand geëindigd. In laatstgenoead^iaats gaven zich 37.000 D.over w.o. 5 generaals. In België is het Kabinet afgetreden. Pierlot gaf als zijnwensch te jennen, dat één der leiders van de verzetsbeweging als nieuwe Eerste Minister op zal treden. In een persconferentie door Gen.Eisenhower gehouden deelde deze mede, dat volgens hem er voor de Duitschers in de huidige militaire situatie geen enkel uitzicht meer bestaat, ken deel van zijn mededeelingen kon nog niet worden gepubliceerd, daar deze betrekking hebben op de momenteel aan de gang zijnde strijd./ De Duitschers zijn bezig de havens van Amsterdam te vernietigen. R.0. deelde mede, dat Ned. arbeiders a raison van f.6.- per dynamietgat hieraan hun medewerking verleenen 00 •'■TaLIJT: PRONT. Oostzee staten. Na in 24 uur 90 km. opgerukt te zijn veroverden de Russen Reval (Tallin) en 800 andere plaatsen, daarna trokken twee colonnes in Z.W.richting en werd ook reeds Parnu aan de Pinsche golf, de beste haven die de Duitschers toen :,og hadden, veroverd. Riga is nu vrijwel omsingeld,11 Duitsche transportschepen die vanhier troepen wilden evacueeren, werden door R.vliegtuigen tot zinken gebracht. Roemenië16 km.van de Hongaarscim grens werd Arad door Russ.en Roem.troepen veroverd. Over een 80 km.breed front werd de Hongaarsche grens bereikt. Polen. De patriotten van Warschau hebben nu con tact met de Russ. troepen die over de Y/eichsel trokken. Russ. vliegtuigen hebben wapens en munitie voor Warschau afgeworpen. Joe&p -SlaviëHet comm.van M«.Tito meldt terreinwinst in Dalmafcie, Slowenie, Servie en Macedonië. In Albanië

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 1