"blad. 2 rede Jhurchill 28/9'44 De fouten van Hitier. Wij zijn heel wat verschuldigd aan de geweldige stommiteiten waaraan de Duitschers zich hebben schuldig gemaakt. Ik heb een vergelijking tusschen Hitier en apoleon steeds verafschuwd, dèfcexx zou een beleediging zijn voor de nagedachtenis van de groote Framsche Keizer en diens militair genie tegenover de verachtelijke D.bendeleider en slachter. Maar in één opzicht kan men ze wel vergelijken. Het karakter van beiden maakt het voor hun onmogelijk ook maar één voetbreed gronds op te geven van wat eens gewonnen was. Hitier heeft de D.legers over geheel Europa verspreid en door koppig tot op dit oogenblik - en dat ondanks Stalingrad en Tunis - stand te houden, heeft hij het zichzelf onmogelijk gemaakt zijn hoofdmacht voor de eindstrijd te con- centreeren. Hitier heeft een groot leger in de alkan verkwist, in N.Italië staan 27 divisies tegenover Alexander, een aantal daarvan zal nooit meer de Al pen overkomen om bij te dragen tot de verdediging van het vaderland. Toen Kit- ler op 20 Juli aan zijn bom ontsnapte, schreef hij zijn redding toe aan de be scherming van de voorzienigheid. Vanuit zuiver mil.gezichtspunt zijn wij het met hem eens. Het zou voor de geall. werkelijk een gevoelige tegenslag zijn, als zij in^de laatste stadia van de strijd het veldheergenie van Korporaal Schickelgruber moesten missen, die op zoo'n merkwaardige wijze tot onze over winning heeft bijgedragen. Vermoedelijke duur van den oorlog. Militair gesproken is er nog veel te doen. Ik zal zeker niet een gissing wagen omtrent de datum van het einde, want meer dan dat zou het niet zijn. Vele personen van groot technisch kunnen en groot verantwoordelijkheidsgevoel koesteren de hoop, dat deze oorlog vóór het einde van 1944 Is afgeloopen. Anderzijds kan nieman - en ik zeker niet - de waarborg geven, dat de oorlog ook niet nog verschillende maanden van 1945 in beslag zal nemen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat als de georganiseerde tegenstand eenmaal is gebroken, de geall.op een bepaalde datum zullen verklaren, dat de oorlog te gen de Duitsche staat is geëindigd en een zuiveringsactie is begonnen tegen ban dieten en oorlogsmisdadigere in de wouden en bergen van Dlnd. Niemand weet wan neer het einde zal zijn, niemand kan het voorspellen, niet nadat de laatste na zi-desperado onschadelijk is gemaakt. De politieke situatie. De vazalstaten. De ééne vazal na de andere heeft zich van de nazi-tirannie losgemaakt en is niet slechts tot neutraliteit overgegaan maar heeft zich tegen zijn oude bondgenoot gekeerd, zoo Roemenië en Bulgarije en nu ook Finland. Hongarije is nog steeds in de greep der nazi's, als het zich los maakt dan zal het de wapens keeren tegen diegene die het meegesleept heeft in de ondergang. Ch. wees op de matiging in de Russ.voorwaarden tegenover Figland. Bulgarije is één der ergste oorlogsmisdadigers en wil, nu het ook de wapens te gen Dlnd.richt, beschouwd worden als één der ereen.volken. Maar wat Gr.Brit. betreft zal Bulgarije zijn overgang moeten bewijzen vóór wij bereid zijn het een plaats in te ruimen. In de landen der Vereen.volken willen wij zeker geen Bulgaar zien. Polen. Gevoelens van vriendschap met Polen vonden s teeds een sterke weerklank in het Br.volk. Rusl.heeft zeker rechten op een veilige Westgrens en een be vriende buur aan zijn Westzijde. Ik vertrouw en ben vast overtuigd, dat Polen en Rusl.er in zullen slagen tot overeenstemming te komen en dat er een Poolsche regeering gevormd zal kunnen worden, die het vertrouwen van alle partijen geniet Frankrijk. Herhaaldelijk heb ik verklaard, dat het ons doel en ons belang is Frankrijk weer sterk te zien en onafhankelijk en met ons in een geest van vriend schap verbonden. Wij hebben goede hoop dat dit spoedig bereikt zal zijn. De ver- vertegenwoordigers van Fr. moeten worden gekend in alle kwesties die met de gTtr» grens van Dlnd.langs de Rijn samenhangen en ook in de finale afrekening met dit land. Het schijnt nu mogelijk het besluit van lgiers van kracht te verklaren, waarbij als overgangsmaatregel de Wetgev.vergadering als gekozen lichaam kan v/orden samengesteld, waaraan het Comité verantwoordelijk zal zijn. Zulk een stap zal het mogelijk maken de voorl.regeering van Fr. te arrkennen, iets wat wij allen zoo spoedig mogelijk hopen te zien gebeuren. Toekomstige wereldorganisatie. Op de conferentie te Dumbarton Oaks zijn vele zwarigheden ter tafel gebracht en v/eer weggelegd, maar ook vele opgelost. De toekomstige v/ereldvrede hangt af van de hartelijke en alles omvattende samen- v/erking en van onderling vertrouwen tusschen de Ver.St. Ruslen Gr.Brit. Niets mag ons teveel zijn om dit te bereiken.Cm tot volledige overeenstemming te komen is een bijeenkomst van de Staatschefs van deze mogendheden noodig.Ik heb goede hoop, dat deze nog voor het einde van het jaar zal plaats vinden. Nederland. De havens van Brest, le HavreBoulogneDieppe en Antwerpen zijn al in onze handen. Aanstonds zullen alle havens van de Spaansche grens tot Hoek v« Holland in ons bezit zijn./ Ik vertrouw, dat de dag niet veraf is, dat onze strijdkrachten er in zullen slagen het gansche grondgebied te bevrijden van on ze standvastige en zwaar getroffen vriend Nederland. Ch. herinnerde er aan, dat Nederl.aan Eng.zijde voor het vestigen en v/aarborgen van de vrede in Europa strijd. Nederland ligt ons na aan het Ixart. Zijn belangen in Europa en el ders verdienen onze steun en zijn trouwens nauw vervlochten met de onze.

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 2