Eenig commentaar op de rede van Churchili van 28 8eot.'44 outleend aanR, O. Ch. begon terecht met te zeggen, dat in de zeven weken sinds het Lagerhuis op reces was gegaan, het beeld van de oorlog in Europa geheel gewijzigd was. De verliezen in die periode door de D. geledai hebben - aldus Ch. - de ondergang van Llnd.zeker gemaakt. De gegeven cijfers van de L.verliezen van 500.OoO man krijgsgevangenen en ongeveer 400.Odü dooden engewonden, tegenover de geall. verliezen aan dooden, gewonden en vermisten van nog geen 250.000, bewijzen dat de geall.verliezen slechts 1/4 bedroegen van de vijandelijke. Op de eerste in vasiedag waren ook 250.(XC man aan land gezet en sindsdien is dat aantal ver tienvoudigd. Wanneer wij bedenken dat de opbouw van deze legers heeft plaats gehad aan de open stranden of, zooals Ch.zeide, in de synthetische havens aan de Nor...andische kust, dan is duidelijk welk een geweldige organisatorische prestatie, «enig in de wereldgeschiedenis, is geleverd. Ch. deelde mee, dat "éón van de grootste militaire genieën van deze tijd, Stalin" over het geall. offensief in de meest warme en waardeerer.de woorden heeft gesprot-en. Met betrekking tot de bevrijding van Nederland werd door R.C. opgemerkt: Al houdt de ganscne geall.oorlogvoering er etnstig rekening mede, dat het einde van de oorlo; tegen Llnd. pas volgend jaar komt, dan hoeft dit nog niet te lketee^enen dat dit einde ook voor ons vaderland zoo lang op zich zal laten wacntsn. De Amer. legers stellen zich op aan de I). grens van A_:en tot Easel. Het is geenszins de bedoeling van de Eng.legers tot stilstand te worden gedwongen bij onze groote rivieren. ij mogen zeker uit de wooraen van Cliurchill conclu- deeren, dat, ondanks de tegenslag aan de Rijn, door het geall.opperbevel de bevrijding van ons vaderland zal v/orden voortgezet met uiterste spoed en groot ste energie. Uit de repliek van -Ünister Ld en namens de regeering: Le voorwaarde "onvoorwaardelijke overgave" aan Duitschland beteekent, vrede zenaer overleg met dat land. Dlnd. heeft na de vorige oorlog een volledige af wezigheid van eenige ernst getoond ter zake van de uitvoering van de ontwape- ningsbepalingen van het Verdrag van Versailles. Op dit oogenblik is Himmler bezig jonge fanatieke nazi's op te leiden, teneinde gedurende de bezetting door de geall.van Llnd., het verzet voort te zetten. Hij is bezig ue fundamen ten te leggen voor een geheime organisatie om nog Jaren de geest van het na zidom levendig te houden, «ij moeten er ons voor hoeden, ooit weer te lijden te krijgen wat -ij nu beleven. Over ae eenheid tussc.ien de geall.zeide Eden: Llnd'e eenige hoop is tweedracht tueschen de geall., m ar daarin zal het teleurgesteld worden. De Burop. Advi- seerenae Coiaassie heeft weinig publiciteit genoten, maar zij heeft een krach tige grondslag gelegd voor de samenwerking der groote mogendheaen. Met betrekking tot Frankrijk bevestigde Eden, dat het de politiek der regee ring is de provisioneele regeering van Frankrijk te erkennen als deze binnen kort tot instelling van een adviseerend lichaam overgaat. De Britsche regee ring is niet van plan deze erkenning op te schorten tot na de verkiezingen, die mogelijk nog 18 maanden op zich zullen laten wachten. Blijft allen tot het allerlaatste voorzichtig bij het doorgeven van deze berichten. Allen/ d.ie deze berichten regelmatig lezen hebben de taak, gerilchten en onjuiste berichten tegen te spreken. /echt tegen pessimisme, werkt mede aan het verzet I! Waarmee kunt gij straks naar voren komen, als U wordt ge vraagd: "V/at deed GIJ om onze bevrijding te bespoedigen

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 3