o R O B U o (Het ro.se bulletin) o No. 504 Za./Z°dag,25/6 Ncv.1944 o -O-O-0-0-0-0-O-O-0-0-O-O-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-O-O-0-0-0-O-c-o-o-o- EEN DEEL DER REGEERING WEER IN ONS LAND Uit een regeeringsmededeeling van hedenochtend blijkt, dat Prof.Gerbrandy voor een bezoek in Nederland is aan gekomen. Hij wordt vergezeld door den Min.v.Oorlog, Ir.v.Lith de Jeude, den Min.v.Justitie Mr.v.Heuven Goedhart, den Min.v.Handel,Nijverh.& Landbouw, Ir.v.d.Broeok en den Min.v.Binnen!.Zaken Mr.Burger. Prof.G. zal van zijn be vindingen in bevrijd gebied verslag uitbrenger, aan H.M. en het Kabinet. Het ligt in de bedoeling na eenige tijd naar Londen terug te keeren. De aanwezig heid van de andere Ministers zal van langere duur zijn om beslissingen ter plaatse te kunnen nemen, die voor do goede gang van zaken onmisbaar zijn. Zij zullen naar Londen terugkeeren telkens als hun aanwezigheid in bevrijd gebied niet en in Londen wel noodig zal zijn. Er is voor hun een gebouw gereserveerd waar zij tijdelijk kunnen verblijven en op deze wijze is tevens de mogelijk heid geschapen, dat Ministers wier aanwezigheid in Nederland vereischt is, op gelijke wijze Ned. bezoeken. Het geall.opperbevel heeft alle medewerking toe gezegd. In het ingestelde militair gezag wordt geen verandering gebracht. Van verplaatsing van de regeering van Londen naar een plaats in bevrijd gebied kan, waar het bevrijde gebied in de operationeele zone valt, thans nog geen sprake zijn. "JIT HET V/EEKOVERZICHT VAN R.0. Na verteld te hebben van de ontroering die het bericht van het bereiken van Straatsburg door de 2e tankdivisie onder Gen. Leclair in Frankrijk had verwekt, merkte spreker op, dat er twee steden zijn' die een diepe snaar in hst. Er.gemoed in beweging kunnen brengen, n.1. Parijs, het hart van Er. en Straatsburg, symbool van de eeuwenouds strijd tegen Bind. Deze campagne, waarin het geall.opperbevel de Er.troepen in de gelegenheid heeft gesteld de spits af te bijten is nog niet beëindigd en de D.verliezen zijn nog niet bekend. Bij Eelfort liet een deel der D.zich in Zwitserland in terneeren, een ander deel is in de Vogezen afgesneden en dit zal in de Boven- Dijnsche laagvlakte een goed heenkomen moeten zoeken en evt.over de brug bij straatsburg over de Rijn moeten trekken onder het leveren ven achterhoede-ge vechten. In dergelijks gevechten zijn de D.zesr bedreven, ze hebben er dan ook genoeg ervaring in, aldus spreker. Overgaande tot het strijdgebied rond Aken, werd gewezen op de sterkte van de 1>.linies aldaar en het slechte weer, dat de operaties zeer belemmerdevooral van de geall.luchtmacht. Zelfs zoo, "at de kleine verkenningsvliegtuigen, die - naar men '.vel zegt - zelfs kunnen opstijgen van een zakdoek, op de grond noesten blijven staan. Er is dan cok geen opzienbarende terreinwinst behaald en van een doorbraak is hier nergens sprake. De verliezen san beide zijden zijn hoog en dergelijke acties kosten buitengewoon veel materiaal. In dit verband werd gesproken over het voordeel aan D.zijde van de zeer korte etappelinies. Hoe groot dit voordeel is kan blijken uit de volgende cijfers van verbruikt materiaal. Ter voorbereiding van de beide offensieven bij Aken werden door 1.0 UO kanonnen gedurende meer dan een uur iedere 3 seconden een salvo gegeven. Als ander voorbeeld werd aan gehaald, dat voor de verovering van één dorp 20.000 granaten en 10.000 mor- tierbommen waren gebruikt. Alleen voor het verveer van laatstgenoemde munitie zijn 150 vrachtauto's noodig, zoodat men werkelijk mag spreken van een wonder an organisatiedat men deze offensieven heeft ondernomen voor de haven van Antwerpen volledig in gebruik was. Het winteroffensief van Gen.Eisenhower is ongetwijfeld gericht tegen het hart van Dlnd. Het Ruhrgebied heeft wel zwaar geleden door de bombardementen, maar toch in de D.steenlcoolproductie gestegen tot 270.000.000 ton per jaar. Hiervan is bijna 3/5 afkomstig uit het Saarge- bied, de omgeving van Aken en het Ruhrgebied samen. Zouden do geall.die Aken reeds veroverden en tegen het Saargebied aandringen, ook nog aan de Rijn staan •en vandaar met hun. artillerie een strook van het Ruhrgebied bestrijken, dan. zou zeker één van de pijlers van de D.oorlogsmachinerien.1. de geweldige rteenkoolproductiekapot zijn, Waarschijnlijk doelde Eisenhower dan ook daar op, toen hij zeide, dat de strijd aan het Westfront zal worden beslist ten W. van de Rijn. De eerstvolgende dagen en weken zullen leeren hoe een en ander ich ontwikkelt. Bij dit alles mag wat de Russen doen er, voorbereiden niet uit et oog worden verloren. De veldtochten van de R, hebben altijd geleerd, dat ge langer de voorbereiding duurt, hoe harder de slag aankomt. Maarschalk Sta- in, die persoo.'.lijk de operaties leidt, heeft geweigerd nu Moskou te verla- 1 en voor de in uitzicht gestelde 3-mogendheden conferentiaDe militaire be- eekenis van dit bericht zal de D. niet zijn ontgaan. o-0-0-O-O-O—0-0-0-0—0-0—0-0-0-0-0—0-0—0-O-OeO-O-O»O-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 1