NIEUWS TAF JE PR PUTTE.' V/3STSLIJK FRCXT Het geallopperbevel heeft de buitenl-andache arbeiders in Dlnd.meegedeeld wat te doen als de geall.legers binnen hun bereik zijn. Zij moeten dan in hun schuilplaats blijven tot het gebied van vijanden gezuiverd is. Dan moe ten hun leiders zich met de milautoriteiten in verbinding stellen die hun üai zullen zeggen waf verder te doen. Lafer zullen allen individueel on dervraagd worden om te voorkomen dat verkeerde elementen mee zouden repa- trieeren. Gen.Sisenhower heeft een bezoek gebracht aan het ho of dkv/arti er van het 2e Br.leger en een onderhoud gehad met Gen.Dempsey. Later bezocht hij ook de hoofdkwartieren van het le en 9e Am.leger. In Nederland zijn plaatselijke vorderingen gemaakt ten N.van'Venlo. De D. hebben in de laatste dagen hun aanvallen met V-wapens achter de linies in België en Nederland verhevigd. De Amer. staan nu in Jülich en in Linnich, van laatstgenoemde plaats hebben ze reeds 2/3 in handen. Beide plaatsen zijn belangrijke knooppunten en industriecentra (leer en textiel) en lig gen in de laatste D.verdedigingslinie voor de vlakte van Keulen. Vier D. divisies werden in dit offensief al onschadelijk gemaakt, 2 werden, vernie tigd en 2 tot de terugtocht gedwongen. Van ten N. van Merzig tot ten Z,. van Saarlautern staan de Air;, aan de Saar. In beide genoemde plaatsen wordt gevochten. Ook de Saar is enorm gezwollen. Normaal is ze niet meer dan 50 k breed, nu 100 m. en op sommige plaatsen zelfs 400 m. De kolenmijnen van Saarlautern zijn al in geall.handen. Saarunion is nog niet geheel bevrijd. Op dit punt hebben het 3e en 7e -Am.leger contact met elkaar. Meer naar het Z. is het 7e Am.leger opgerukt tot Hagenau. De troepen van dit leger die vanuit Straatsburg naar het Z. oprukken staan bij 3ele stat, 20 km.ten N. van Colmaar. De D. hebben de 3 bruggen bij Straatsburg over de Rijn opge blazen, de meeste pijlers zijn echter nog in tact. Tijdens dit winterof fensief, dat nog sreen 3 weken aan de gang is, hebben de geall.meer dan ICC.000 D. bui ten"gevecht gesteld; 50.000 daarvan werden gevangen genomen, de rest werd gedood of gewond. Q05TELIJK DROLTIn het winteroffensief der Russen begint schot te komen. In het overzicht van het 0.front merkte de verslaggever vanR.C.op: "ter wijl de Britten en Amerikanen de voordeur rameien aan de Rijn, is Rusland bezig aan de achterdeur te kloppen aan de Donau. Duitschiand heeft het waarlijk te druk om alle klanten te woord te staan". HongarijeIn het nieuwe offensief ten W.van de Donau veroverden de R. Paks, 90 km.ten Z.van Boedapest. Oprukkende in de richting van het Balatonmeer en Oostenrijk werd Kaposvar veroverd TsjSIowakijeDe Ondava werd op 2 punten overgestoken en de Russ.troepen bevinden zich nu op nog slechts 30 km.van de spoorlijn Kassa-PresovIn de afgelocpen week werden hier 3.000 D.en Kongaren gevan gen genomen. Jcs-go-Slavië, ïito's troepen zijn de Oostenrijksche grens nog op een nieuw punt overgestoken. Elders drongen zij door tot aan de Adria- tische zee dicht bij Triest. LU CHTFRONTDe Brenner-pas is door geall.luchtaanvallen, waarbij o.m. een dam werd gebombardeerd en de spnorlijn op 3 plaatsen vernield, minstens voor een maand onbruikbaar gemaakt. Nu de synth.olie fabrieken in het Ruhr- gebied door de bombardementen allen zwaar beschadigd zijn, wo rden benzol- fabrieken aangevallen. Gisteren werd er een bij Dortmund gebombardeerd. Andere doelen van de afgeloopen dagen waren: Koblenz, Bingen, Frankfort, Heidelberg, Hagen, schepen in de Rijn, opslagplaatsen voor V.2 en een fa briek in Venlo, waar zich mitrailleur-schutters hadden opgesteld. Deze fa briek werd door 2 escadrilles typhoons volkomen vernietigd. Ook boven het Saargebied was de ^ushtmacht ter ondersteuning van de gealllegerszeer actief Z'vVEDEN. Dlnd. heeft het aanbod van de Zweedsche regeering afgeslagen om de bewoners van het Noordel.deel van Noorwegen te hei-pen, nu de D. dit gebied zoo grondig verwoesten. De Zweedsche regeering had aangeboden transportmid' delen ter beschikking te stellen om de vluchtelingen naar Zw.te brengen. BELGlE. De 3oc.partij heeft twee wetsvoorstellen ingediend tot nationali satie van de Belg.wapen- en electriciteitsindustrieDe soc.hebben beslo ten de regeering Pierlot te blijven steunen en de 2 zetels te aanvaarden die door het aftreden van de comm.ministers vacant zijn gekomen op voor waarde, dat de regeering maatregelen betreffende voedsel- en steenkooldis- tributie zal bespoedigen. NEDERLAND In opdracht van den Minister v.Sociale Zaken heeft Dr.A.A.van Rijn zich naar Nederland begeven voer het regelen van een aantal sociale aangelegenheden. Lt.GouvGen.van Mook en Lt.Gen.v.Ooyen zijn voor een inspectie-tocht door bevrijd Indonesië in Hollandia aangekomen. /Het Belg.Comité voor hulp aan Nederl. heeft een oproep tot inzameling van sueelsoed doen uitgaan om dit omstreeks Kerstmis naar Nederl.te kunnen zenden. -

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 2