-o-o- NIEUWS VAN DE FRONTEN. WESTELIJK FRONT. De D. hebben momenteel het initiatief aan het Westelijk front'weer verloren en de geall.zijn bezig het te hernemen. Tusschen Celles en Eochefort is een groote D.troepenmacht omsingeld. Grandmenil, eveneens in het centrum van het front werd door de geall.heroverd, evenals Manhay, een belang rijk kruispunt aan de twee groote wegen naar Luik en Namen. In het Z.deel van de D.saillant is het 3e Am.leger onder Gen.Patton over een 60 km.breed front tusschen Bastogne en Echternach tot het offensief overgegaan. Bij Eastogne woedt een hevige tankslag, de corridor naar deze plaats is door de geall. ver breed. Ook ten O.van Echternach werd terreinwinst gemaakt en zelfs staken de geall.hier de D.grensrivier de Sauer weer over. De D.schijnen hun manschappen van de flanken van hun penetratie terug te trekken naar het centrum en zich daar in te graven. De geall.luchtmacht blijft zeer actief. Tengevolge van deze activiteit en die van het leger heeft de vijand zeker reeds 1.000 tanks en 700 a 1.000 vliegtuigen. Ook worden vele krijgsgevangenen gemaakt. In de laatste 24 uur van de berichtgeving - die nog steeds 36 uur achter is - was het aantal door de geallbinnengebrachte gevangenen 3.000. Zooals eerst hier en daar ge in .-deerde groepen geall.soldaten stand hielden achter het front - welke inmid dels zijn ontzet - bieden nu groepen geïsoleerde D. o.m. bij St.Hubert nog hevige tegenstond. QQ3IELIJK FRONT. Er zijn nu 28 buitenwijken van Boedapest in Ruse.handen en Russ.troepen dringen steeds verder de stad binnen. Ten N.en Z.van de stad vor deren krachtige Russafdeelingen snel Westwaarts. Het doel van de opmarsch ten Z.is het den vijand onmogelijk te maken Boedapest nog te ontzetten en van de opmarsch ten N. de bres die in de Duitsch-Hongaarsche linie is geslagen te ver- breeden- en de vijandelijke troepen die zich nog in de bocht van de Donau bevin den te omsingelen. De Russ.vorderen ook snel ten N.van de Donaubccht, ze be reikten de Gran, een zijrivier van de Donau, over een 50 km.breed front. De troepen die oprukken naar de vlakte van Bratislawa bevinden zich op nog slecht 15 km.van Komarom. ZUIDELIJK FRONT. De D.zijn een offensief begonnen in het dal van de Serchio, waarbij ze Barga, 30 km.ten N.van Pi sa heroverden. De troepen van het 8e leger hebben in de Adriatische sector de buitenwijken van Alfonsine aan de weg van Ravenna naar Ferrara bereikt. LUCHTFRONTEr wordt de laatste dagen weer melding gemaakt, behalve van zeer vele vluchten ter ondersteuning van de troepen aan .het W.front, van aanvallen op lanceerbanen, opslagplaatsen e.d. van V.2 in Nederland. Het aantal slacht offers in Engeland tengevolge van luchtaanvallen gedurende de eerste 11 maan den van 1944 bedraagt 8.000 aooden en 21.000 gewonden. Vanuit Italië werden olie-installaties bij Regensburg en in TsjSlowakije aangevallen,evenals spoor wegen aan weerszijden van de Brenner, welke voor de bevoorrading ven Kessel- ring's leger in Italië van veel belang zijn. VERRE OOSTEN. De strijd op Leyte en Samar is geëindigd, De Japanners leden een enorme nederlaag. Aan manschappen verloren zij 113,000 man (de Amerikanen 11.000)er werden nog geen 500 krijgsgevangenen gemaakt. Sr worden vele en groote vluchten in het gebied van de Stille Oceaan gemaakt. Van de de laatste dagen uitgevoerde aanvallen releveeren wij Brit sche "bommenwerpers vanaf vlieg dekschepen op Belawan Deli, Sabang en Oleieh, allen op of bij N.Sumatra; vanaf de Saipan-e j. land en driemaal op de Bonin-groep; twee aanvallen op Tokio, ter wijl bovendien Am.oorlogsschepen en vliegtuigen een Jap.eskader op weg naar Mindoro aanvielen en daarvan 3 torpedojagers in de grond boorden en een slag schip en kruiser troffen. Ook de aanvallen op Manilla en in het bijzonder op het daarbij gelegen Jap.vliegveld duren voort. FRANKRIJK-FOLEN-RUSLANDDe Fransche regeering heeft een vertegenwoordiger be noemd te Lublin, terwijl het Poolsche Bevrijdingscomité een afgevaardigde naar Frankrijk zond. Er wordt nadrukkelijk op gewezen,dat dit geen erkenning door Frankrijk van het Poolsche Comité inhoudt, doch dat deze vertegenwoordiging uitsluitend is ingesteld om de repatrieering van de duizenden Frans.chen in Po len en duizenden Polen in Frankrijk te vergemakkelijken./De Fr.houding ten op zichte van de Russ.eischen aan Polen bleek uit de redevoering van Bidault ter gelegenheid van de stemming over de ratificatie van het Fr.-Russ.vere ag. Hij zeide o.m.dat de S.U. een Poolsche staat wenscht welke bereid is met Rusland samen te werken en krachtig genoeg is Dlnd.te weerstaan. De Russ.regeering o- verweegt aan Polen Oost-Pruisen, Pommeren en het geheele industrie-bekken van Sileziê af te staan als schadeloosstelling voor de gebieden in het 0.waarvan Polen dan afstand zal moeten doen. Hierdoor worden Dlnu.tevens de gebieden ent nomen met grondstoffen belangrijk voor de oorlogvoering. Frankrijk kan wioh hiermee vereenigen. Frankrijk zelf verklaart de bedoeling te hebben het Rijn land en het \'!e stf aal sche behnen aan Dlnd.te ontnemen. De toekomstige status van deze gebieden is echter een kwestie die alle bondgenooten aangaat. FRANKRIJK. De havenwerken vanDieppe en Bod.oüne zijn weer voor gebruik gereed. Ze zijn door de geall.ter beschikking gesteld van de Fransche Marine. -o-o-o-o-

De Vrije Alkmaarder | 1944 | | pagina 2