"WESTELIJK FRONT» Veldmaarschalk Montgome ry heeft gisteren in een perscon ferentie verklaard, dat de geall. nu weer het initiatief in de Ardennen in handen hebben. De vijand wordt teruggedrongen en lijdt zware verliezen. De strijd is echter nog niet voorbij, er moet nog veel gedaan worden. Montgome ry gaf toe, dat Von Rundstedt een harde slag had toegebracht, doch wij heb ben ons hersteld en hij is er niet in geslaagd z„jn succes uit te buiten. Tot de journalisten zeide hij, dat uit de dagorder van Von R. bij het begin van de strijd bleek welk doel deze nastreefde en dat dit de laatste groote D.poging was de oorlog te winnen. Op de landkaart kan men zien welke vorde ringen hij maakte en daarmee zullen de D. de oorlog niet winnen. Montgome - ry zeide: Wij zijn gereed gebruik te maken van het initiatief, dat de~D.heb ben verloren. Er werden in de Ardennen weer vorderingen gemaakt. De be langrijke weg Vielsalm-Laroche werd op drie plaatsen overschreden.Het ver lies van deze hoofdweg zal voor de D. groote transportmoeilijkheden mee brengen. De tweede belangrijke weg, nl. die van St.Vith naar St.Hubert zijn de troepen van Gen.Patton tot op 4 km. genaderd. Ten N. en Z.Vc.n Straatsburg neemt de D. druk toe.De D. zijn ten N. van de stad er in geslaagd een aan-° tal tanks en 5 a 600 man over de Rijn te krijgen» Ook in de sector Colmar. ten Z van de stad, werden door den vijand aanvallen gedaan over het Rhone- Rijnkanaal. De D.voorhoede die tot Wingen, ten Z.van Bitsche, was doorge drongen, werd omsingeld. In Nederland hebben botsingen plaats gehad tusscten geall. en D.patrouilles. Ten N.van Breda hadden de D. een klein steunpunt over de Maas bij Cappelscheveerdit is echter door Poolsche troepen opge ruimd. Ook poogden zij Wanssum, tusschen Venlo en Roermond, in te nemen, doch ook hier is de vijandelijke patrouille vrijwel vernietigd. OOSTELIJK ERONT. De D. hebben in hun poging Boedapest te ontzetten Eszter- gom heroverd. Ten N.van deze plaats hebben de Russen echter een nieuwe groote aanval ingezet om te pogen achter deze ontzettingstroepen om te trekken. De troepen van Malinofsky zijn nl'. vanuit hun bruggehoofden op de 16. oever van de Gran tot de aanval overgegaan en zijn daarbij door de D. stellingen heengebroken en 20 km. gevorderd in de richting van Bratislava (Presburg), waar zij nu minder dan 90 km. van verwijderd zijn. Duitsche troepen die bestemd waren om mee te helpen Boedapest te ontzetten, moeten nu deOostenrijksche grens beschermen. Nu de bezetters van Boedapest hopen verlost te worden is de strijd nog in hevigheid toegenomen, wel geven zich veel Hongaren over. ZUIDELIJK ERONT. De Ganadeezen maakten ten N.van Ravenna in twee richtin gen vorderingen. Zij drongen door hot .het Meer van Comachio en een deel der troepen bereikte de Adriatische kust, waardoor een aan cal D.troepen in dit moerassige gebied is geïsoleerd, een ander deel rukte in "W.richting op langs de Z.oever van dit meer. Am.bommenwerpers deden een aanval op de ha ven vanGenua en bombardeerden het It.mailschip "Roma", thans D.vlie gdekschip. LUCHTERONTGisteren hebben 1.650 Am,vliegtuigen spoorwegemplacementen,brug gen en verbindingen achter het front gebombardeerd. Gedurende deze i aval- len was de koude zoo hevig, dat de thermometers 45° Celsius onder 0 aanwe zen, "Vannacht waren voor de 12e achtereenvolgende nacht weer groote forma ties geall.vliegtuigen boven Dlnd. die dit keer met een tusschenruimte van twee uur twee aanvallen uitvoerden op München. Zaterdag werden de spoorbrug gen bij Culemborg en Vianan gebombardeerd. VERRE 00STENDe luchtaanvallen op Luzon nemen in hevigheid toe.Am.vlieg tuigen deden voor het eerst uitgebreide aanvallen langs de Chineesche kust, waarbij honderden Jap.vliegtuigen werden vernietigd en tientallen schepen. - o- Door lezing van dit bulletin blijft ge op de hoogte wat er in de wereld ge beurt, kunt ge eenigszins boven de gebeurtenissen van de dag uitzien naar het einde van deze eilende, Dit legt U echter ook een verplichting op,nl. om in Uw omgeving degene te zijn, die vertelt over de wereldgebeurtenissen, degene die zich niet mee laat sitepen door een enkele tegenslag, doch die vecht tegen opkomende moedeloosheid bij anderen. Doet ook in dit opzicht Uw plicht, het mee helpen hoog houden van het moreel van het Nederlandsche volk, is een belangrijke taak In dit verband is nu Uw eerste plicht: vecht tegen aanmeldings- en Auswei- se-aanvraag-men i;alite it» Zelfs wie niet opwekt tot verzet is mede-schuldig aan dcz.e poging tot ontmanning van het Nederlandsche volk. HELPT WAAR GE KUNT

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2