-0-0 0—0 0-0 0 0-0 0—0-0 0-0-0 0 0-0 0-0-0 0 0-0-0-0 0 0 0 0 0-0-0 0 H 3 T P A R C O L - BULLSIH r/ n voor Alkmaar en omgeving verzorgd door "ROBU" T IJ O J Qt ^-0-0w0-0-0-0-0-0-0-9-0-C-0-C-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-O-0*-0-0- No. 49/533 Za/Z°d:g27/28 Jan.3945 Ja KSGB3KING3V00RLICHTINGSDIDN3T DEELT UEPJC: Aan den Heer Mr.J.A.Burger ia door K.H. de Hohing in op zijn daartoe strekkend verzoek eervol ontslag verleend uit zijn ambt van Minister van Binnenl.Zaken onder dankbetuiging voor de in deze functie bewezen diensten, 'lot op het oogenblik dat in de aldus ontstane vacature op andere wijze zal zijn voorzien, zal de Heer van Boeyen, Minister van Algemeens Zaken, tijdelijk belasting worden met het beheer van het Departement van Binnenlandsche Zaken. Het A.N.B. verneemt uit bevoegde bron: Dit ontslag is het gevolg van een door Mr. .Burger co 14 Jan. jl. zender voorkennis van den Mini ster-Pre si den" voor de zender "'Herrijzend. Nederland" uitgesproken radiorede. In deze rede- behandelde Mr. Burger naar het oordeel van den Min.-Pres. het vraagstuk de: zuivering op een voor collaborateurs vergoeilijkende wijze, Dit is naar be oordeel van Prof.G-erbrandy in strijd met de door de regeering vastgestelde gedragslijn en in tegenstelling met de politiek van onverzoenlijkheid, die de regeering steeds heeft gevolgd net betrekking tot aan den vijand verle-': de hulp of steun. Door zijn redevoering is Mr.B. naar het- oordeel van Prof Gerbrandy afgeweken van de politiek die de huidige regeering steeds gevolg, heeft, nlondersteuning van het taai volgehouden verzet van het Nederland sche volk tegen den overweldiger. Afwijking van deze politiek kan niet an ders den een ondermijnend effect hebben op het verzet dat -ongebroken tot uiting komt in bezet Nederland. Mr. Burger daarentegen is van-meening var. de politiek der regeering in geenen deels te zijn afgeweken. In zijn radio rede bedeelde hij slechts tegen excessen bij de zuivering te waarschuwen. Mr, Burger .was bereid dit toe te lichten, hij achtte echtor het vertrouwer tusschen. den Minister-President en hem dermate vermindert, dat hij daarin aanleiding vond zijn verzoek tot entslag in te dienen.- Een uittreksel uit bedoelde radiorede met dr gewraakte passagehopen wij morgen in ons bulletin op te nemen. JJI.T HETFffiBKOVSiRZICHT VAN_ RADIO ORANJiiJ_ ü/tgaande van de" ulVspraakToO jaar geleden door een Duitscher gedaan: "D'ie Y/eltgeschi chte ist das Weltgericht" (de wereldgeschiedenis is het we reldgericht) werd gewezen op het zich momenteel voltrekken van dit gericht aan het Duitsche volk, In West-Bind. heeft de typische Duitsche drangtot zelfvernietiging geleid tot verwoesting van steden als Aken en Saarbrücken, in het Oosten hebben nu duizenden Duite'chers in een half uur tijd huis en hof moeten verloten, naar het vV". vluchtende, loopende in de ijzige koude, soms op wagentjes getrokken door tanks, anderen samengeperst in treinen, vluchtend naar streken die onder het bereik liggen van de geall'.bommenwer pers. Wij beleven wereldgeschiedeniser wordt aan Bind.^een gericht vol trokken, Hóe lang het nog zal duren weet niemand, maar één ding is duide lijk, de ernstige militaire crisis ontstaan door het Huse.winteroffensief dat pas veertien dagen aan de gang is (i) is neg lang niet bezworen en w... de Russen reeds bereikt hebben is formidabel. Opper-31leziedat- 1/3 ven Dlnd.1s steenkool en benzine en 2/5 van zijn staal leverde, is afgesneden van het Buit sche Rijk, Oost-Pruisenwaar 20 Duit sche divisies staan is - inmiddels - eveneens van Dlnd geïsoleerd en de Russen rukken op in de richting van de Dommersche en Brandenbrugsche grens. Deze is versterktdat was echter ook het geval bij de grens van Siiezie en van Oost-Pruisen en d- Russen zijn er toch doorheen gegaan als een mes door de boter. Zeer klaar blijkelijk waren de D. volkomen verrast' dopr de snelheid van de Russ. op- marsch. Lodz en Krakau hebben weinig geleden, de petroleum-installaties van Radorn en Gorlice bleken volledig in tact, in Kielce warén a'lle fabrieken normaal aan het werk, de trams reden, enz. en zelfs hebben de Russen in het nu veroverde deel van Polen de spoorwegen weer in gebruik genomen met Du.it- lollend materiaal. Het Duitsche opperbevel zal in het Oosten moeten komen - als het dat kan - tot het opbouwen van een geheel nieuw front en dat zal moeilijk gaan, want er is daar geen verdedigingslinie die te vergelijken is met de'Siegfriedlinie en er zijn geen natuurlijke barrières. Normaal gesproken hebben de Russen nog 1-t maand winterweer voor de boeg. In de tijd dat zij dit offensief in het. Oosten kunnen volhouden, worden 100 di visies vastgehouden in Italië en aan het Westelijk front. Uit het ruiden kunnen zij niet gemakkelijk teruggenomen worden omdat de Po-vlakte een van de belangrijkste Duitsche voedeelgebieden geworden is na. het verlias van de Oekraïne, Oost-Pruisen eti Polen, vandaar dan ook da pyrdnekicj ge Dmt- r, Nf-crd-Tt»! ia. In h«'t !•-- het' Duitaobé offensief "H - me* --- -o-

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1