o voor Alkmaar en omgeving verzorgd deer "ROBU" 'r -C-O-O-O-O-O-C-O-0-0-0-0-O-0-0-0-0-0-0-C-O-C-0-0-O-O-O-O-O-O-C-O-O-0-0-0- No53/557 Donderdag, 1 Eebr. 1945 IJTORUICKEN UIT BEZET DUITSOHLAND. Een der medewerkers van '"Herrijzend Nederland" Beter Vrijman, bracht een bezoek aan Aken. Hij vertelde, dat Aken een vrijwel do ode stad is geworden. Bij een urenlange wandeling door de stad trof hij geen enkel onbeschadigd huis aan. Van de normaal ruim 170.OCC inwoners zijn slechts 10.000 over',' menschen die zich voor de S3 verbergen hebben kunnen houden en wonder boven wonder gespaard werden. Ondanks dit handjevol noemt de nieuwe burgemeester zich - wat blijven ze toch verzot op titels - "Ober-Bürgemeie ter In eer; onderhoud dat Peter Vrijman met dezen ambtsdrager mocht hebben, kwam een merkwaardige mentaliteit naar voren. Aan het verslag van ditoonderhoud ont- leenen wij de volgende, meest sprekende gedeelten. De Ober-Burgemeister meende, dat de Hollanders, Belgen cn Eranschen straks zeker niet onvriende lijk tegenover de D. zouden staan. Met de Polen zou dit zi. wel anders we zen, aan hen zou zeker Oost-Pruisen moeten worden afgestaan. Toen onze ver slaggever hem vertelde van de wijze waarop zijn landgenooten in Bezet Ne derland te keer gingen, was zijn antwoordi "De nazis zijn slechts (i) zoo wreed, om de schuld zoo groot te maken, dat het Duitsche volk zich niet 0- ver zal geven uit vrees allemaal opgehangen te werden". Daarop herinnerde Peter V. hem er aan, dat deze wreedheid toch niet dateert ven de laatste tijd en vroeg hem, wat hij vond van de Amerikaansche bezetting en of hij dankbaar voor de bevrijding was. De Ober-Burgemeister vroeg, of interviewer deze vraag uit propagandistisch oogpunt stelde, want in werkelijkheid is Aken niet bevrijd, maar bezet, aldus zijn bewering. Hij meende het antwoord schuldig te moeten blijven op de vraag, hoe hij zioh de toekomstige ontwik keling van Dind. voorsteldedaar hierover - volgens hem - wel een besliseh. genomen zou worden door de overwinnaars. Ober-Burgemeister sprak nog de ho.pp uit, dat het Neaerlandsche vclk dat zioh altijd zoo vriendelijk had betoond tegenover het Duitsche, het net zoo zou helpen als na de vorige oorlog en ook hoopte hij, dat de nauwe verbindingen van Maastricht 6n Luik mot Aken weer spoedig zouden worden hersteld. Peter Vrijman gaf als zijn persoonlijke meening weer, dat het op zich zelf voor hem een belevenis was, dat hij, die vier maanden geleden nog machte locs stond tegenover een 14-jarige Hitler-jongen, nu zonder schroom ken zeggen wat hij op bijn hart had tegen een Dui tschei autoriteitMisschien v/as de burgemeester te vertrouwen, misschien was hij een fatsoenlijk man, maar, aldus Peter V., de afstand tusschen ons en de D, is niet te over bruggen. Vol wantrouwen luisteren we als ze tekeer gaan tegen Hitier en zijn bende, van weerzin zijn we vervuld als ze spreken ever niet haten.Ons scepticisme is zoo groot, dat zij tegenover ens niet moeten spreken over opbouw. Verslaggever kon zich bij de vele Duitschers waarmee hij sprak niet onttrekken aan het idee, dat allen probeerden te speculeeren op onst.mensci lijk gevoel, met dan nog de dreigende stok achter de deur van: als je door blijft gaan met haten, gaan wij, maar ook jullie met ons, ten gronde. - 0- IN BEVRIJD NIJMEGEN zijn van de 21.000 huizen 4.000 geheel vernield, 2.000 zwaar beschadigd en 12.000 liepen glas- en dakschade op. Het aanta-l totaal getroffen burgers (dus zij die letterlijk alles hebben verloren, behalve cU kleeding die zij aan hebben) bedraagt 8.000. Een Veel grooter aantal heeft iets kunnen redden en 12.0<;0 menschen zijn dakloqs, waarvan velen in schuil kelders leven of in groote gebouwen zijn ondergebracht. Er wordt regelmatig belangrijke en practische hulp verleend door het Vrouwen Hulpcorps. Dit treedt zoo weinig mogelijk administreerend en regi,streerend op, doch ver leent meteen daadwerkelijke hulp.Het Cknadeesche^Roode Kruis heeft 100 kis ten met kleeding gestuurd. Ook de hulp uit België is ojaorm. Een collecte in geteisterd Nijmegen gehouden bracht in 3 dagen f.3^.Q00.- op. Op Nieuw jaar verwaohtte men'f .130.000 ter beschikking te hébben., dit bedrag zou dan geheel van.en voor Nijmegenaars zijn. - 0-0-0- -O-O-0-0-0-0-0-0-C-0-0-0-0-U-0-Ó-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0- - HET PAROOL - 5 UL L E T I N c

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1