I -0-0-0-0-0-0-0- 0 -0-0-0-0 -- 0-0-0 - O- 0-0-0-0-0-0 -- 0-0 - 0 -0-0-0 0-0-0-0-0-0-0- 0 HUTPAROOL - BULLETIN voor Alkmaar en omgeving verzorgd door "ROBU_"i 'Q -0-0-0-O-O-0-O-0-O-0-0-O-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-O-0 -0-0-0- No. 60/564 Vri i da-9 Februari 1945 R lü GEERIN Gr SVERt ILARIITG Ne ontwikkeling der oorloosgebeurtenissen sinds Juni 1944 heeft ten gevolge gehad dat, terwijl het grootste gedeelte van het Luiden des lande met een bevolking van ongeveer twee millioen zielen bevrijd is, het Noorden nog in steeds toenemende nood zucht onder de druk van den overweldiger. Het Neder lands ohe Kabinet dat bestemd was af te treden ten tijde van de algeheels be vrijding des lands, heeft in verband met bovengenoemde ontwikkeling den Mi nister-President gemachtigd aan II.M. de Koningin het ontslag van het heele Kabinet c.an te bieden, teneinde H.M.de Koningin de gelegenheid te geven het Kabinet - met volkomen handhaving der beslissing: dat het zal aftreden bij d? geheele bevrijding des lands - in overeenstemming te brengen met deze gewij zigde omstandigheden. 3ovenaien hebben de Ministers Albarda en van den Tem pel hun ontslag gevraagd, omdat zij zich niet konden vereen!-.en met de wijz-. waarop de ".'.inister-President het ontsla.- van Mr.Burger heeft bevorderd. K.M. de Koningin heeft de ontslagaanvraag in overweging genomen en Prof.Crer brandy verzocht zich te belasten met de reconstructie van het Kabinet en daarbij als uitgangspunt ook te nemen, dat in het Kabinet in zijn nieuwe sa menstelling het reeds bevrijde deel des lands vertegenwoordiging vinöe en dat tevens kr. chten in bevrijd Nederland zooveel mogelijk worden ingescha keld ten bate van de voorbereidende maatregelen die genomen moeten worden met het oog op de bevrijding van het Noorden. Prof.Gerbrandy heeft K.M, de Koningin verzocht deze opdfaoht in beraad te mogen houden. - o- "er toelichting teekenen wij hierbij aan, dat in bovenstaande re/.eerings,- erklsring twee verschillende zaken behandeld worden, daar is lo. de ont- iagaanbieding ven het geheele Kabinet en Po. de ontslagaanvrage van de Mi nisters Albarda en van den Tempel. Om met het laatste te be innen. Het blijkt dus nu, dat men in bepaalde - sociaal-dem. - regeeringskringen van meerling is, dat- de redevoering van Minister Burger voor ''Herrijzend Nederland" geen aanleiding had mo;.en worden tot zijn ontslag. Uit de formuleering "t-.e wijze waarop de Minister-President het ontslag heeft bevorderd" meenen wij of te mogen 'leiden, dat men van meening is, dat door den Min.Pres. de gewraakte uitlating is aangegrepen om zijn vertrouwen in den Minister van Binnenland- eche Zaken zooal niet op te zeggen, dan toch dubieus te maken. In hoeverre nog andere aanleidingen tot dit ontslag aanwezig waren dan bedoelde redevoe ring kan van hieruit moeilijk worden beoordeeld. V/el kregen wij de indruk, dat uit benoemingen in bevrijd gebied ook was gebleken, dat bet optreden var Ar.Burger "vergoeilijkend" was ten opzichte van •'twijfelachtige" figuren en net is daarom waarschijnlijk, dat men van regeeringswe.e zelfs de schijn heeft willen vermijden, dat en door laatstgenoemde houding èn door uitla tingen als door Mr. Burg er gedaan, de verzetshouding van nop. bezet gebied L: den rug wordt aangevallen. "wat de ontslagaanvrage van het geheele Kabinet betreft merken wij op, dat dit o.i. begrepen moet worden als een geste om de gelegenheid te scheppen dit Kabinet met de veranderde omstandigheden in overeenstemming te brenger lo. omdat het onjuist is dat een bevolking van 2.000.000 zielen, vrijwel uitsluitend bestaande uit Katholieken, daarin geen vertegenwoordiging meer vond; 2oom de mogelijkheid te benutten vooraanstaande figuren uit reeds bevrijd gebied in het Kabinet op te nemen en 3oop deze wijze, nu er zoo', groote periode blijkt te verstrijken tusschen de bevrijding- van het- eene deel van Nederland en het andere, toch de gedane belofte mest. nd te doen. dat het Kabinet direct na de bevrijding af zou treden,o idat daarin de Neder landers uit de verzetsbeweging en hen die de bezetting hebben meegemaakt, j.) te nemen. Uitdrukkelijk wordt er in de regeringsverklaring op ewezfen, dat deze belofte weer van kracht wordt na de bevrijding van geheel Neder land, zoodat dus dan Noord-Nederland daarin, ook vertegenwoordigd lcan worden. -o-o-o-

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1