-0-0-O-0-0-0-0-O-O-O-0-0-0-OO-O-O-O-0-0-O-0-0-O-O-O-O-Q-O-O-O-O-0-0-O- S VRIJE ALKMAARDER 0 Nieuwsbulletin voor Alkmaar en omgeving Uitgave van: Het Parool, Vrij Nederland en Robu o -o-o-d-o-ó-o-0-0-0-o-0-0-0-0-0-o-o-c-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o- No6^571 Zaterdag, 17 Febr.1945 UIT HET V/EEKOVERZICHT VAN RADIO ORANJE Aan het 0.front is Dlnd. s positie- j.n de afgeloopen week aanzienlijk slech ter geworden. De in O.Pruisen afgesneden D. zijn verder in het na.uw gedreven de marinebasis Elbing is gevallen mat een groot deel van de werven en fabrie ken in tact; Rokoeofsky heeft een geheel leger op de linkeroever van de Y/eiet sel; het garnizoen van Posen is gedeeltelijk, dat vanSchneidemühl geheel ver nietigd; de bruggehoofden ever de beneden-Oder werden gehandhaafd en zelfs zijn al vier vaste oeververbindingen aangelegd (dit volgens D.berichten) tusschen Frankfort en Breslau is het geheels D. front ineengestort, de bedit i- ging van Berlijn is daarmee vergroot en een nieuwe bedreiging voor Dresden daarmee geschapen, terwijl de D.troepen in Eeneden-Silezie tegen het Reuzen gebergte worden aangedrukt. De D. zijn er niet in geslaagd hun front in Oost- Dj na. te stab'ili seerenhetgeen dubbel pijnlijk voor ze is, daar een nieuw offensief kan worden verwant.' in de richting van We enen, peu de strijd om Boe dapest met een éclatante overwinning -'S-n de Russen is geëindigd. De vijand verloer hier 160.OOC man, het we.dé se:» 'tweede zij het kleiner, Stalingrad, echter niet op 2.000 km, vrn de in.grens, maar op de drempel van Oostenrijk. Daarbij kwamen de vernietigende bombardementen op Chemnitz, Dresden en Oott- bus, waaruit een verkeerschaos ontsto ;d. De D. durven bovendien nog nauwe lijks troepen te onttrekkei aan het- W.fro?it. Zoodra daar operaties op groo- ter schaal mogelijk zijn vis het dal wan de Roer zou dit gevaarlijk worden. Zoolang de D. de dammen in deze n vier neg in handen hadden, was een derge lijke onderneming te hachelijk, ze vuren een pistool in handen van den vij and. Dit pistool kon echter naar éénmaal afgeschoten worden en dit is nu ge beurd. Zoodra echter het water zal zijn afgevloeid, zijn er weer greoter mo gelijkheden voor het Britsche 2e en Am.9e leger onder Montgomery. /oor Dlnd. is de militaire situatie in één woord hopeloos. Nazi-Dlnd. gaat onherroepelijk ten onder. Het D.volk weet dat en de^D.leiders weten dit. Het leger vecht door, maar het aantal gevangenen neemt toe. Toen de D.nog in Rus land vochten was het aantal dooden tegenover het aantal gevangenen 10 tegen 1, nu is het niet zelden zoo, dat er zich meer D. overgeven dan dat ex door vechten. Ook uit beschrijvingen van neutrale correspondenten uit Berlijn blijkt, dat een groote en doodelijke vermoeidheid zich van het D.volk mees ter maakt, hetgeen niet te verwonderen is na de toenemende spanning van de afgeloopen twaalf jaar. Hier teekent zich één van de problemen af die zich zullen voordoen als de militaire bezetting van Dlnd., waartoe op de Krimcon- ferentie is besloten, een feit zal zijn geworden. In totaal hebben meer dan 600 personen aan deze conferentie deel genomen.Dat zoo groote resultaten als in het communiqué medegedeeld in acht dagen konden worden bereikt - afgezien van wat niet bekend is gemaakt - wijst er op, dat van meetaf aan groote overeenstemming bestond. Bekend is, dat Engeland graag had gezien, dat de conferentie in'Londen zou worden gehouden, Achteraf lijkt het beter, dat hij in Rusland plaats vond, het is of de Russen zich op poli tiek terrein in eigen huis gemakkelijker bewegen. Men kent de gevoeligheid der Russen bij de verkiezingen in Oost-Polen. Nu stemden de Russen toe, dat de Eng.en Am.ambassadeurs in Moskou samen met Molotov een commissie zullen vormen voor de uitbreiding van het Lublin-comitéterwijl de aldus gevormde Poolsche regeering vrije en geheime verkiezingen zal moeten toestaan en or- gani3eeren, wa.arna de aldus gevormde regeering pas erkend z Ci 1 worden wanneer deze naar behooren zal zijn gevormd en alle beloften nagekomen. De Eng. en Am. zullen in feite bij deze verkiezingen waarnemers hebben in Polen. Dit zijn vergaande concessies der Russen. Met het feit dat de Poolsche regeering in Londen deze voorstellen bruusk van de hand heeft gewezen, heeft zij noc. zichzelf, noch de geall. zaak een dienst bewezen.. Met deze conferentie zijn niet alle problemen uit de wereld geholpen. Het is b.v* de vraag of de organisatie van de wereldvrede en -veiligheid, "waarvoor het Handvest in 3.ïranol6CQ zal worden uitgewerkt, overeen zal komen met ae -Ne de rlandsche -

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1