klaarde te ho pen, dat iem,.nd die de bezettingstijd in Nederland had meege maakt zou worden aangewezen als kabinetsformateur na de geheele bevrijding van Nederland, dus zou hij er niet naar streven om ns de bevrijding opnieuw leider van de Nederlandse re.eering te worden - iets wat Churchill in Engeland wel wilo Vast staat, dat Gerbrandy voor ons land de aangewezen man is geweest in deze oorlogsjaren. In dezen onverzoenlijken te enstander van het Nazisme hedden wij onzen - kleinen - Cle^enceau. Ik spreek de hoop uit, dat hij '-r in zal mogen slagen zijn regering te reorganiseren, in de eerst komende maanden LENTE. Vandaag moest ik er weer eens op uit, probeeren of er iets te krijgen was... maandenlang is dit nu al zoo, maar vandaag was het plotseling anders, vandaag scheen de zon in een strakblauwe hemel, vandaag voelden we weer de echte zon newarmte -in ons huis. Ik kwam langs tuintjes met sneeuwklokjes, bloeiende win ter-akonieten, ontspruitend groen aan de heesters. Ik tilde, mijn hocfd hoog om de zonnestralen zooveel mogelijk te voelen, maar nee, toch vas het geen lentevreugde sis vroeger, heel ancers is deze jonge zonnewarmte nu. De lucht is niet alleen daarvan vervuld maar ook en hoe, van het gebrom der honderden kunnen we hem stellig nog niet mi: t W 0 R D T overtrekkende vliegtuigen. M'n eer zoo wonderlijk gemengd vervuld me'; is*-meer echt goed in deze tijd, alle logsnoodzaak verknoeid". Haar dan re gedachte als ik 'buiten loop in zonneschijn en vliegtuiggeronk is: een iu.vvg 11 hoog over mijn hoofd vliegen na ic. L wordt door het oorlogsgeweld of denk ik aan al die jonge kerels die den vijand. Die jonge kerel voorjaar, zooal's jonge men ni et de o o daar ide cnei: on liever ook genieten van het beginr van genieten kunnen.. En de pen Vrouwen, kinderen, oude menseden, die van angst vervuld het gei om: ren naderen en die toch ook zoo ontzaglijk graag in vrede zouden wil].en ven,. Wij ,snis ten niet meer als vroeger van de eerste krachtige zonnesc maar de piloten, zij wagen hun leven en onze "vijanden" kost dit .het io v Dus, veroorzaakt die vliegerij alleen aan alle kanten verlies Ik pio: over, waar zit de knoop Ik buig mijn hoofd weer, dit zijn geen lentegedachten, ik weet zelfs me meer of wat gebeurt goed is of slecht, Is het een gebed dat zich in mij vorrat, als ik vraag om kracht om uit de doolhof te komen. Is het zwakte, als het verlangen mij bijna te machtig' "viiand" waarheen ze gaan om hun last o - .e naar de tijd, dat ven zeggen, zooalt 0 V ik en met mij raillioenen over de gansche wereld weer de dichter Adarna van Scheltema: "Zie 'k heb mijn hoofd weer opgeheven Ik wil een dappre kerel zijn, Ik wil weer vechten met het leven En lachen in de zonneschijn." - o- -I E T 00 3 T E L IJ" K F R .0 N T R Z I C H T VAN Legergroep A. Gen Bagramian B. ii Tsj erniakofsky C. M. Rokosof sky D. M. Sj oekov E. M. Koniev P. Gen .Petrov G M. Malinof sky H. M. Tolboe chin Opmarsch richting Kurland Oost-Pruiscn Dantzig en Corridor Stettin en Berlijn Dre sden-Berlijn-03il Moravische Poort Bratislava-Weenen Zuid-Duitschland (langs beide zijden Bal.Heer) De grootte der legers wordt ge teekend door generaals in de dagorder van Sommerfeld en Sorau ^06 •rf^-xy WiT evk het noemen van 28 die de verovering! meldde Het front van Koniev strekt zich uit over een lengte van 250 kra. van diep in Branden burg tot bijna aan de Tsj.Slow. grens. Een nieuw R.kanon met een kaliber van 15.2 era.gemonteerd op tank-cha.ssis, snelheid 30 Tm per uur,heeft belangrijk tot de snelle op- marsch bijgedragen. -o- 'J£c

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 4