-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o- 0 DE VRIJE ALKMAAR D E. R 0 Nieuwsbulletin voor Alkmaar en omgeving o Uitgave van: Het Parool, Vrij Nederland en Robu o -o-o-o-n-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o- No 7/572 Maandag, 19 Eebr.1945 INFORMATIES OVER TOESTANDEN IN BEVRIJD GEBIED Mevr. JJr. H. Verweij-Jonker vertoeft momenteelkomende uit bevrijd gebied, in Londen, waar zij voor Radio Oranje eenige toe spraken heeft gehouden over bovenstaand onderwerp. De volgende interessante 'bijzonderheden deelde zij mede. Da rantsoenen in bevri.i d ge bi e_d Wel worstelt men in Fevrijd gebied nog met de materieele problemen en met de vraag hoe in de allereerste levensbehoeften ken worden voorzien. De toe stand is echter, vergeleken mot enkele maanden geleden, merkbaar vooruitge gaan. De bonnenlijst in Eindhoven van 21 tot 23 Januari 1945 (dus van één week vermeldde de volgende rantsoenen: yOA'-f-Volwa.90enen3 kg. -aardappelen, 2.400 gram brood, 1-j 1. taptemelk, 125 gram margarine250 gram vleesch, 250 gram suiker, 250 gram peulvruchten, 125 gram jam, 100 gram zout en 70 gram bloem. W~>or .leugQx.'js personen extra, l-g- kg. aardappelen en 400 gram brood. Lliir.Ar.12 jar'gen extra: 3t 1. melk, gedeeltelijk uit blik, een pakje cho colade. oen pakje kinderdrankpoeder jJlpr. kinderen onder de4 jaar extra' 5-1- 1. melk, 250 gram bloem en 250 gram rogge vlokken of puddingpoeder, kinderdiankpoeder en chocolade. Geen peul vruchten en slechts lj kg, aardappelen. Artikelen die niet op deze lijst voorkomen, doch anders ook regelmatig wor den verstrekt zijn: echte koffie, appelen en eenheidszeep. Kinderdrankpoe der wordt slechts zelden verstrekt, echter wel vaak Eng. biscuits. Niet in alle deelen van bevrijd gebied zijn dezelfde rantsoenen. In Zuid-Limburg b.v. krijgt men minder aardappelen, echter weer meer boonen en biscuits. Zeep is nog zeer schaarsch in bevrijd gebied. Maandag 30 Januari werd voor het eerst een bon voor Eng.huishoudzeep bekend gemaakt. Vrij te krijgen zijn: mosse len, oesters en zee'bliek. Duidelijk mag worden verondersteld, dat een groot deel van deze voedingsmiddelen niet uit het land zelf kunnen worden betrok ken, maar van geall.zijde moeten worden aangevoerd. Een van de grootste problemen is de energie-voorziening. Steenkool die door onze mijnen wordt geproduceerd, kan door het verloop van de frontlijn Zee land en Brabant niet bereiken. Belgische kolen zijn er onvoldoende en deze zijn van een andere kwaliteit. De kolenvoorziening zal voorloopig nog wel zeer onvoldoende blijven. In de steden is enkele uren per dag gas en weinig electriei teit. Mevr. Verwey besloot: "Er zijn nog moeilijkheden, maar de vooruitgang in de toestand is onmiskenbaar", hetgeen wij allen zeker hartgrondig kunnen bea men:. Aan een andere informatie van Mevrouw Verwey ontleenen wij het volgende. Het voorloopig herstel van de oorlogsschade maakt goede voortgang. Het puin is weg en de huizen zijn dicht getimmerd. De communicatie is verbeterd,maar laat nog veel te wenschen over. Ook het geestelijk contact is weer veel be ter door de eigen radio en de vrije pers. Intusschen gaat de oorlog door en men ondergaat daar de naöeelen van, zo'oalsgebrek aan ruimte, overvolle we gen en zoo nu en dan slachtoffers onder de bevolking. Over de gealltroepen is men uitstekend te spreken. "Als wij in de afgeloopen maanden niet hope loos ondervoed raakten", aldus Mevr.V."is dat te dankennaan de individueele hulp van de geall. soldaten. Met letterlijk uit eigen mond gespaarde rant soenen hebben zij ons onze kinderen helpen voeden en dat niet af en toe, maar dagelijks. Voor de wijze waarop zij hierin handelden, zullen wij ze wellicht nog dankbaarder blijven clan voor de bevrijding zelf." Radio Oranje deelde Zaterdagavond mee, dat de hulpactie "Het Zuiden helpt het Noorden", waarover wij vorige week berichtten, door het Roode Kruis voor geheel Zuid-Nederland is overgenomen. Blijkbaar is men dus op de goede weg met de organisatie van de hulpverleening. -o-

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1