o DEV H IJ E ALKMAARDSR o, Nieuwsbulletin voor Alkmaar en omgeving. o Uitgave van: Het Parool,' "Vrij Nederland en Robu o No. 15/580 Vrijdag, 2 Maart 1945 HULP AAN NEDERLAND EN. NEII3RL ANDERS Het Nederlandsciie Persbureau te Londen deelt mede, dat Nederlandsche autori teiten al geruimen tijd in contact zijn met Russische en Foolsche autoritei ten, teneinde informaties te krijgen over Nederlanders, die zich bevinden op gebied dat door de Russen is bevrijd. Ongeveer 100.000 Joodsche Nederlan ders zijn naar het Oosten gedeporteerd, benevens ongeveer 10.000 krijgsge vangenen en arbeiders. Acht maanden geleden is in Zwitserland onder leiding van Dr.Polak Daniels een team van 47 deskundigen gevormd, dat opgeleid is voor hulpwerk in .het Oosten. De Nederlandsen® regeering poogt nu lo. verlof te krijgen door middel van zijn ambassadeur te Moskou om in Polen inlichtingen te verzamelen over be vrijde Nederlanders en 2o, voor Dr„Polak Daniels toestemming te verkrijgen om naar net Oosten te gaan.» De Nedcrlandsche regeering heeft de Russ.regee ring verzocht een verdrag te sluiten gelijk aan het Bri tech-Russische repa- trieeringsbesluit. Het Amerikaansche Roode Kruis in Moskou is bereid voorra den af te staan voor bevrijde Nederlanders. De Nederlandsche autoriteiten geven nu reeds aan zich in bevrijd Nederland bevindende Russen dezelfde be- hc.ndeling als ten deel valt aan onderdanen van staten waarmee de Nederland- si che regeering een repatrieeringsoversunkomst heeft gesloten. Maandag, 19 Februari jli werd in een ingezonden stuk in de "Times" mededee- ling gedaan van de oprichting van een Raad voor hulp aan Nederland, de "Help Holland Council". Voorzitter is Lord Templ-ewood, tot voor kort Britsch Am bassadeur in Madrid. In net Uitvoerend Comité zitten eenige vooraanstaande Eng.industrieelen. De doelstelling van de Raad is: lo. de publieke opinie Opmerkzaam te maken op de ontzaglijke nood in bezet Nederland en zoodoende hei verlangen om te helpen' te vergrooten; 2o. het stimuleeren en bijstaan van nationale en plaatselijke pogingen in Engeland, om kinderen en anderen uit Nederland, die in de komende maanden daar zullen komen, te helpen; !3o. het ondersteunen van alle #frficieele en andere pogingen om in Nederland zelf de nood te lenigen. Medegedeeld werd, dat deze Raad de volledige steun van de Ned.regeering ge niet en dat door middel van de Ned.ambassade te Londen contact zal worden ge zocht met Nederlandsche instellingen. .In een hoofdartikel d$p dd Times" aan de oprichting van deze Raad wijdde, werd medegedeeld, dat EngejLand verwacht, na de bevrijding van geheel Neder land, 20.000 Ned.kinderen te kunnen opnemen. Het blad wij.st op de nauwe ban den die tusEchen Engeland en Nederland al voor de oorlog hebben bestaan en welke na de oorlog nog nauwer zullen zijn, hetgeen het reden te meer acht, om de liulpvebleening zoo groot mogelijk te maken. - o - Uit verschillende berichten die ons via de zender "Herrijzend Nederland' be reiken, blijkt in bevrijd gebied een nijpend tekort aan steenkolen en dus aan verwarming, gas en electrioiteit te bestaan. Om hierin verbetering te breng© is in October van het vorige jaar met Belgie een "Kolenruil-overeenkomso ge sloten. In de practijk bleek deze achter niet te voldoen, daar Belgie veel minder leverde dan wij aan België. Om verbetering in de kolenpositie te be werkstelligen' zal men nu van geall.zijde transportmiddelen ter beschikking stellen voor het vervoer van kolen uit Limbujrg naar de andere bevrijde pro vincies. Van Nederlzi.jdo moet men echter zorgen voor voldoende productie en voor dagelijks - ook 's Zondags - laden en losser; der vrachtwagens, beneyens voor het houden van toezicht bij het transport^, daar diefstallen veelvuldig voorkomen. „o-o-o- - O 0-0-0-0- 0-0-0-0-0-0-0- 0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-Ö-0-0-0-0-0-0-0-0- -0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0- 0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0—0-0-

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1