Mijnheer de Loco-Burgemeester. Hartelijk dank ik U voor de vriendelijke woor den, waarmede U mij zooeven hebt welkom ge- heeten en de ambtsketen hebt omgehangen; ze hebben mij diep getroffen. U zult allen begrijpen, welke gevoelens mij hebben bezield, toen ik na drie jaren van scheiding wederom het bordes van het stadhuis beklom en daarna de raadszaal binnentrad. Mijn gedachten gingen even terug naar 11 jaar geleden, toen bij mijn installatie als burgemeester slechts mijn oud ste zoon van 9 jaar de familie vertegenwoordigde. Thans zie ik mijn lieve vrouw, omringd door 4 jongens, hier aanwezig om de officieele verwel koming mede te maken na mijn terugkeer in Alk maar. In de bekende open brandweerwagen, voor afgegaan door de politiemotor ben ik uit het Zuiden mijn gemeente binnengereden, omringd door mijn trouwe politie-ambtenaren en wakker brandweerpersoneel. Het gejubel en gejuich van de Alkmaarsche bevolking heeft mij onderweg zeer geroerd en thans zie ik in deze zaal hier vereenigd tallooze bekende gezichten uit het verle den en nieuwe gezichten, uit de eervolle B.S. Wel mis ik onmiddellijk Mr. Koelma, mijn beste ge meente-secretaris, naar wiens spoedige en behou den terugkomst mijn innige wensch uitgaat. Mijnheer de Loco-Burgemeester, ik dank U persoonlijk zeer voor de voortreffelijke wijze, waarop U in de afgelopen jaren mijn plaatsver vanger zijt geweest. Reeds daartoe aangezocht in de zomer van 1942 werd deze functie het vorige jaar officieel bevestigd. Ik zie U hier niet in de eerste plaats als den President van de Arr. Recht bank, maar als een stille illegale werker, die achter de schermen zoo'n verdienstelijk werk in het belang van Neerlands' bevrijding heeft verricht. Daarnaast wil ik op de eerste dag van mijn herintreding mij omringd zien door de trouwe figuur van den Heer Frits Ringers, de bekende Brandweer Commandant, die door zijn onverzet telijke houding tegenover het Duitsche gezag en zijn groote medewerking op illegaal terrein de aloude naam van zijn Alkma«rsch geslacht heeft hoog gehouden. Tenslotte heb ii op dit plechtig oogenblik naast mij genomen de PI- Ct. van de Binnenland- sche Strijdkrachten van Alkmaar, om daarmee te eeren die verdienstelijke leden van alle verzets groepen, welke in hun heldhaftige strijd de be langen van ons Vaderland in de afgeloopen jaren zoo voortreffelijk hebben gediend. Ik dank de aanwezigen allen, en speciaal het gemeente-personeel, voor het goede werk, dat zij gedurende de zware oorlogsjaren, op welk terrein ook, voor onze stad hebben verricht en roep ook in de toekomst hun steun en medewerking in. Tenslotte zou ik willen eindigen met het laat ste gedeelte van het 2e couplet van het Wilhel mus, dat mij in deze drie jaren steeds voor oogen heeft gestaan: Maer God zal mij regeeren Als een goet instrument Dat ick zal wederkeeren In mijnen regiment. Na het zingen van hef le en 6e couplet van het Wilhelmus was de zitting beëindigd. Men ging echter niet uiteen, dan nadat alle aanwezigen den Burgemeester en zijn echfge- noote de hand hadden gedrukt. De burgemeester en zijn gezin begaven zich hierna op het bordes van hef Stadhuis, waar hem een geheel spontane huldiging van de burgerij ten deel viel. Hierop volgde een ge meenschappelijke zang. welke door onzen weer- gekeerden burgervader werd geleid. De intocht der geallieerde troepen Toen in den middag de eerste colonnes Ca- nadeezen Alkmaar binnenkwamen, maakten wij als burgers van Alkmaar mee, wat wij vroeger slechts in de bioscoop konden zien. Een in tocht. een bejubeling, een enthousiasme en een vlagvertoon, dat we alleen mogelijk gedacht hadden in een New York of Parijs ter ge legenheid van de viering van een heugelijk na tionaal gebeuren. De vreugde steeg ten top Den „tommies waarvan het soms moeilijk was één te ontdekken onder de met jonge menschen bijna schuilgaande auto's, werd ovatie op ovatie gebracht. De officieele bevrijding van Alkmaar had echter pas Woensdag plaats, toen omstreeks twee uur de commandeerende kolonel van .onze" bevrijdingstroepen ten stadhuize aankwam, ver gezel o m, door egnige leden van het milifnir gezag. Na het inspecteeren van de tegenover het stadhuis opgestelde afdeeling van de N.B.S. werden deze officieren begroet door Majoor Gonlag. districtscommandant van het S.G. in district Je, waarna men zich in de raadszaal terugtrok, waar achter gesloten deuren een zitting plaats vond. Zangdienst in de Groote Kerk Dit was een prachtige, stijlvolle uiting van de vreugde en dank aan God van de geheele Alk maarsche burgerij voor de bevrijding. De mede werkende koren onder leiding van den Heer J. G. Kuiper, het spel der organisten, de Heeren H. van Westrienen en P. A. van Langen, even als de liederen ten gehoore gebracht door den bekenden zanger Rotgans, waren verklankingen van de gevoelens die ons deze groote dagen be zielen. Gevoelens, die ook met een gespannen bewogenheid tot uiting kwamen in de gemeen schappelijk gezongen liederen. Onze Binnenlandsche Strijdkrachten. Wij zouden in dit toch reeds door de beperkte plaatsruimte onvolledige verslag, tè onvolledig worden, als wij niet reeds op deze plaats een woord van hulde en dank brachten aan de mannen van de B.S.. deze waarachtige ..Bloem der natie", waarvan velen in deze jaren met ware doods verachting zich hebben voorbereid op deze over gangsperiode. Wij zullen hopelijk in de komende weken nog gelegenheid vinden een en ander over het werk van de B.S. te vertellen. Nu willen wij ze echter reeds huldigen door het publiceeren van onder staande coupletten, door onzen Alkmaarsche historicus Eikelenberg gedicht TER GELEGENHEID VAN ALKMAAR'S ONTZET IN 1573. Juigt, Burgers, Juigt: Al 't Veld is vrij, De vijand is geweeken Geweetens dwang en Tirannij, Gereet om in te breken En vlammend op Goloozen buijt, Heeft, door Uw Dapperheidt gestuijt, De vlugt-Trompet gesteeken. Op Jongelingen zijt verheugd! De Felste Doodsgevaren Hebt Gij in 't Teederst van Uw Jeugd, Als mannen hoog van Jaaren Veragt, en 's Vijands Vuur gedooft. Een Eikelkrans voegt om Uw hooft Te pronken in Uw hairen. Generaal Eisenhower tot de Verzetsbewe gingen. Generaal Eisenhower richtte de volgende dag order tot de leden van de Verzetsbewegingen in Frankrijk, België, Nederland en Noorwegen „Uw land is, dank zij de gezamenlijke inspan ning van alle troepen onder mijn bevel, thans bevrijd. Onder deze troepen reken ik ook de leden der verzetsbewegingen, die zich zóo lang en met onverzettelijke moed hebben gewijd aan de strijd tegen den gemeenschappelijken vijand. Ik heb uw werk met bewondering gade geslagen en weet hoe moeilijk uw taak is geweest. In dit uur der overwinning dank ik U voor Uw discipline en moed en voor de onschatbare diensten die gij hebt bewezen aan de geallieerde zaak en aan alle Verbonden Volken". Hef lijk van Hitier De Russen vonden in de ondergrondsche gangen van de Rijkskanselarij vier verkoolde lijken, waarvan één dat van Hitier zou kunnen zijn. Men is bezig met een onderzoek dat tot identificatie moet lijden. UIT DE OMGEVING Heiloo Dinsdag bracht de wnd. burgemeester van Heiloo, Jhr. Mr. F. H. van Kinschot een be zoek aan deze gemeente, schoolkinderen zongen hem het „Wilhelmus" en .God save the King" toe. Het was een goed begin van een grooten dag. want 's middags passeerden hier de Ca- nadeezen, die door hun komst voor de wer kelijke bevrijdingssfeer zorgden. Woensdagmorgen had een bijeenkomst plaats op het sportlerrein achter „Hollands Roem", waar de heeren geestelijken, allen behoorende tot verschillende richtingen, een korte rede uit spraken. Wij meenen in het bijzonder te moeten memomeeren de rede van pater Toebosch, waarop wij morgen hopen terug te komen, 's Middags heerschte tijdens de kinderzang bij het Raad huis een gezellige stemming in het dorp, die 's avonds bij den rondgang van de fanfare corpsen „Eensgezindheid" en „St. Caecilia" haar hoogtepunt bereikte. De binnenlandsche strijdkrachten, onder com mando van den heer J. Dekker wisten de orde op juiste wijze te handhaven, zoodat in de af geloopen dagen ook tijdens het opbrengen van N.S.B.ers en dergelijke geen ongeregel- heden voorkwamen. Limmen De binnenlandsche strijdkrachten hebben zich in de afgeloopen dagen bijzonder actief ge toond, zij hebben namelijk een val gezet voor vluchtende landverraders. Behalve enkele Hol- landsche S.S.-leden in burger. W.A.-mannen en een .ambtenaar" van het voormalige con centratiekamp te Vught, die daar drie maanden in .opleidingwas geweest en door een der B.S.ers werd herkend, werd ook de heer Piet, gewezen secretaris van Van der Sluis die eenigen tijd als burgemeester van Alkmaar fungeerde, juist op tijd bij zijn jasje gepakt. Hoorn Op 7 Mei heeft Burgemeester Zondervan zijn ambtsketen overgegeven aan den waarnemend Burgemeester de heer Kroon, die geïnstalleerd werd door den Onder-districtscommandant van de N. B. S. Ook in de omliggende gemeenten zijn de oude burgemeesters vertrokken. Burgemeester Commandeur van Wognum is terug en Burgemeester Moll van Wydenes is tevens loco-Burgemeester van de gemeente Blok ker geworden. Burgemeester van Berkhout was hoogst ver ontwaardigd dat hij een mondelinge boodschap kreeg van zijn ontslag. Ook deze narigheid voorbij. In Nederland zijn de verduisteringsbepalingen officieel opgeheven. Gisteren werden hier en daar in de stad reeds vreugdevuren van het nu nut- telooze verduisteringsmateriaal gestookt. De laatste haard van verzet in Europa. Alleen in de omgeving van Praag wordt nog gevochten. Dr. Benesj keerde echter gisteren middag weer in de hoofdstad van Tjecho-Slo- wakije. waar de strijd van de laatste dagen nog 5.000 vrijheidsstrijders het leven kostte. De Duitschers bombardeerden in de afgeloopen dagen het concentratiekamp voor Joden There- sienstadt, waardoor duizenden, w.o. ook Neder landers, met de bevrijding in het zicht om het leven kwamen. Verslag van de bevrijdingsfeesfdag in onze volgende krant.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 4