2de Jaargang Donderdag 17 Mei 1945. No. 641 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Het Elastische Front. Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo. Administratie: Westerweg27, Alkmaar. Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50, Abonnementsprijs 25 ct. per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. Kranten zonder weermachtsberichtenWelk een verademing. Want, al lachten wij om de distancieering. het afgrendelen, de elastische ver dediging. er was toch altijd angst in ons, ondanks ons geloof in de uiteindelijke overwinning van de Verbonden Volken, dat tóch weer het nazi-monster uit zou breken, dat het die verdoemden, die fanatiekelingen toch weer zou gelukken een wig te drijven in de door de geallieerden opgebouwde fronten. Ondanks ons lachen ook om de V-wapens van Goebels. was er toch. diep in ons. ook de angst, dat de mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat door een dergelijke terreur de wil van verzet tot de onvoorwaardelijke overgave van nazi- Duilschland bij de geall. volkeren zou verslappen en gebroken worden. Het is niet gebeurd. De omvang van de ramp. indien dit wel gebeurd zou zijn, is door ons eenvoudige verstand niet te omvatten. Welk een verschrikking de moge lijkheid van een Europa blijvend althans voor generaties onder de knoet, de soldatenlaars van het nazisme. Wat bleef over van het weermachtsbericht V-wapens veranderd in een zelfmoord-hausse van de nazileiders; de distancieering doorgezet tot in de laatste en nu vernietigde haard van verzet van de Duitsche legers; de afgrendeling vrijwel voltooid aan de deuren der cellen, waarin de machthebbers, machlhebbertjes en satellieten van het duizendjarig Rijk. nu opgesloten zijn. En het elastische front? We wisten allang, daar zat geen rek meer inDe frontlijn van Kaukasus tot Pyreneeën was tè lang, de wenschen van de Duitsche leiders te hoog, het uithoudings- j. en duidingsvermogen van het volk te zeer op de proef gesteld. Op de duur moest wel iedere veerkracht verloren gaan. Of en in welke mate het Duitsche volk de kracht zal hebben zich weer op te richten, kunnen wij nog niet peilen, wel blijkt uit berichten van verslaggevers en 1 anderen die momenteel in aanraking komen met het Duitsche volk, dat er zich vrijwel een vol ledige apathie van hen heeft meester gemaakt. -- Men ontkent mede-verantwoordelijkheid, men laat zich volkomen leiden, terwijl men misschien 1 ook niet meer denken durft 9r* Hef was echter niet alleen in het weermachts- len bericht, dal wij in de afgeloopen tijd het elas- lj tische front aantroffen. Er was nog een ander 33f elastisch front, n.1. dat van de steeds weer op- sni nieuw gespannen en na de teleurstelling weer j. ontspannen hoop van ons volk, van ons in de Westelijke provinciën vooral, dat nü dan toch J de bevrijding spoedig zou komen. Een hoop, '8 die ons steeds en ondanks alles de moed gaf n vol te houden in het verzet waar dit ook ge- pau boden werd Het is eigenlijk wonderbaarlijk zich iaa 'e realiseeren, wat de onderdrukte volkeren van Europa in deze vijf oorlogsjaren aan veerkracht hebben getoond. Ook toen wij allen in angstige spanning afwachten of hef varen naar Engeland werkelijkheid zou worden, ook toen de Duitsche legers Moskou belegerden en de strijd om Stalin- grad nog niet was beslist, zei men: „het gaat goed". Wel kwam in deze uitdrukking veel opper- De Nederlandsche regeering afgetreden. De Voorzitter van de Raad van Ministers, Prof. Dr. P. S. Gerbrandy heeft ingevolge een eenstemmig door de Ministerraad genomen be sluit. overeenkomstig de gedurende de oorlog aan het Nederlandsche volk gedane belofte, aan H.M. de Koningin het ontslag van het Kabinet aangeboden. H.M. heeft de Ministerraad ver zocht, zich niet slechts te belasten met de af doening van de loopende zaken, doch ook nog alles te doen wat het landsbelang eischt. Deze laatste, bijzondere, toevoeging hangt samen met de noodzakelijkheid, dat H.M. voldoende gelegen heid krijgt, de formatie van een nieuw Kabinet te bevorderen. De toekomst van Duitschland. Minister Churchill verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat het de bedoeling der geallieerden is, de Duitschers zelf hun land te laten besturen, volgens hen door de geall. te verstrekken bevelen. De geall. zijn niet voornemens de lasten van het administratieve bestuur zelf op zich te nemen. Generaal Clay, Plv. Militair Bestuurder voor Generaal Éisenhower, deelde mede, dat de Amerikanen zeker nog geruime tijd in Duitschland zullen blijven. Het militair bestuur zal onder het geall.opper bevel blijven staan, totdat de vier mo gendheden (England, Rusland, de Ver een. Staten en Frankrijk) in de verschil lende gebieden van verantwoordelijkheid, het bestuur op zich genomen zullen hebben. Het eerste doel is de bestraffing van oorlogsmisdadigers. Admiraal Dönitz, evenals Goering zullen als krijgsgevan genen worden beschouwd en deze zul len samen met verschillende andere hooge Duitsche officieren worden gebruikt voor alle werkzaamheden samenhangende met de Duitsche demobilisatie, de voedsel voorziening van het Duitsche volk, enz. De Duitschers zullen de riem wel strak ker moeten aanhalen, want volgende vlakkig optimisme, veel gebrek aan realiteitsbesef wat de aan de gang zijnde worsteling voor Europa en de wereld zou kunnen beteekenen. tot uiting, doch ook was zij de groet van de eene goede Nederlander aan den andere, waarmee gezegd werdhoudt moed, blijft trouw, het zal beter worden, wij zullen overwinnen! Het elastische front gevormd door de steeds weer groeiende hoop, de steeds opnieuw ge spannen verwachting, werd sedert de dolle Dins dag in September van het vorige jaar wel op een zeer zware proef gesteld. Een groot deel van de bevolking van de Westelijke provincies hechtte vrijwel geen geloof meer aan een spoedig komen van de bevrijding, tot de onafwendbare ineen storting van het Derde Rijk ons deze bevrijding bracht. Hoe dankbaar zijn wij, dat ons land daar door voor een ontzaglijke verwoesting is gespaard, hoe gelukkig het is, dat onze jonge mannen ondanks hun bereidheid voor de bevrijding van maand gaan nieuwe distributie-maatrege len in, waardoor Duitschland geheel al leen zich zelf moet voeden en bovendien buitenlandsche arbeiders voor deze repa- trieeren, terwijl deze grootere rantsoenen zullen krijgen dan de Duitschers. Aan onze abonné's. De enorme stroom van abonné's op onze krant heeft onze verwachtingen verre overtroffen. Wij wisten wel, dat de illegale Vrije Alkmaar der zich een goede naam in Alkmaar had ver worven. doch dat wij in een paar dagen eenige duizenden abonné's moesten verwerken, ging boven onze stoutste verwachtingen. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor eenige stag natie is gekomen in de vlotte bezorging van de krant. Wij werken echter met man en macht om de moeilijkheden te overwinnen en zullen er voor zorgen, dat zoo spoedig mogelijk iedere abonné zijn krant op tijd in de bus vindt. Wilt U ons behulpzaan zijn bij het opsporen van fouten? dan verzoeken wij U even aan ons bureau, Westerweg 27, te komen mededeelen, indien U de krant eventueel niet of niet op tijd ontvangt. De Directie. Een afschuwelijke misdaad verhinderd. In Amsterdam keerden uit Buchenwalde terug K. E. van Staal en L. J. van Looy. Zij vertelden aan den verslaggever van „Het Parool" hoe zij aan de dood waren ontsnapt. Enkele uren voor hun bevrijding door de Amerikanen was n.1. bij hun bewakers het plan gerijpt de 21.000 in Bu chenwalde aanwezige gevangenen te „fosfori- seeren". De opdracht hiertoe was reeds aan het vliegveld Dora gegeven, terwijl bovendien nog 1.000 leden van de Hitier Jugend uitWeimarmet vlammenwerpers de rest zouden doen. Door ille gale boodschappen aan de Amerikaansche troe pen weken deze echter van hun opmarschlijn naar Erfurt af en race-den naar Buchenwalde, waar zij juist op tijd kwamen om deze maximaal schu'-kachtige opzet te verhinderen. Weer een. Dr. Ley. de beruchte leider van het Arbeids front is door troepen van het 7e Amerikaansche leger in de buurt van Berchtesgaden gevangen genomen. het vaderland te vechten de strijd met de wapenen niet hoefden aan te binden, deze „ge makkelijke" bevrijding na de spanning van deze jaren en vooral van de laatste maanden bergt groote gevaren in zich. Ook nu zou een ge makkelijk optimisme kunnen meenen, dat we er nu ook wel zijn. doch niets is minder waar. Wij staan aan het begin van een ontzaglijk zware taak, het herstel en de nieuwbouw van Nederland, waarbij niet alleen vele materieele. maar ook groote geestelijke en politieke moeilijkheden te overwinnen zijn. Ook voor ons volk dreigt het gevaar, dat het door de plaats, die het in het elastische front ingenomen heeft, zijn moreele veerkracht voor een deel verloren heeft. Maar. wij hebben goede hoop. De spanning is wel geweken, doch onze veerkracht moeten en zullen wij behouden. Onze leus èn onze daad zijn: geen gemakzuchtig of oppervlakkig optimisme, geen vermoeidheid, maar aanpakken I

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1