De achteruitgang van onze volksgezondheid. Het Begin De toestand in Amsterdam. Zooals genoegzaam bekend, stonden de voor zieningen voor de volksgezondheid in Nederland steeds op buitengewoon hoog peil. Ook maar al te bekend is de achteruitgang daarvan ten gevolge van de voorbije bezettingstijd. De situatie in onze groote steden is ongetwijfeld ernstiger, dan b.v. in een gemeente als Alkmaar, waai de bevolking, door zijn nauwer contact met de boeren, nog dikwijls de beschikking had over extra en belangrijke levensmiddelen, zooals tarwe en melk. Toch meenen wij, dat eenige gegevens door Dr. J. Tuntler, Directeur van de Genees kundige- en Gezondheidsdienst te Amsterdam aan een redacteur van het A.N.P. verstrekt, ook voor onze lezers van belang zijn. Van eind Februari tot eind Maart heeft het totale sterftecijfer in Amsterdam het record be reikt van 1765 tegenover 599 in dezelfde pe riode van het jaar 1959. Nader gespecificeerd zijn deze cijfers als volgt: 1959 0 19 1945 152 1959 1— 4 10 1945 71 1959 60—64 60 1945 191 1959 65—79 255 1945 758 Rij het beschouwen van deze cijfers moet in aanmerking worden genomen, de vermindering van de bevolking door het wegvoeren van Jood- sche inwoners en van een gedeelte van de man nelijke bevolking. De situatie is dus nog slechter dan door de cijfers wordt weergegeven. De ge volgen van ondervoeding komen speciaal tot uiting in die groep der bevolking, die over het minste weerstandsvermogen beschikt, n.1. de jong ste en de oudere menschen. Nog steeds valt er toeneming van de gevallen van hongeroedeem waar te nemen. De lijders wordt o.m. hulp ge boden in de vorm van extra levensmiddelen van het Zweedsche Roode Kruis. Van groot belang is straks de ontluizing van de repatriëerenden, in verband met de overbrenging van vlektyphus door de kleerluizen. Als aan de grens geen ont luizing heeft plaatsgevonden, zullen in de ge meente zelf maatregelen moeten worden getroffen, waarbij hel te hopen is. dat de thuiskomenden en hun huisgenooten daarbij zullen meewerken. De houding van Maarschalk Tito. Maarschalk Tito heeft zijn troepen bevel ge geven, zich ten Oosten van de rivier de Isonzo terug te trekken, Deze maatregel brengt geen verandering in de toestand in Triest. Het antwoord van Tito op de nota's van de Engelsche en Amerikaansche regeeringen wordt over enkele dagen verwacht. Het verre Oosten. Nagoja werd voor de tweede maal in drie dagen door ruim 500 Vliegende Forten gebom bardeerd, welke 5.500 ton brandbommen afwier pen. Deze aanval was voornamelijk gericht legen een vliegtuigfabriek en een arsenaal. Op Okinawa is de hoofdstad nu in geallieer de handen. In drie weken hebben Amerikaansche vliegtuigen in de omgeving van dit eiland 140.000 ton Japansche scheepsruimte tot zinken gebracht. Op Tarakan zijn opnieuw Nederlandsche troe pen geland. De Japanners in het dal van de Irawady (Birma), worden snel vernietigd, De hoofdstad van Duitschland. De B.B.C. maakt bekend, dat het de bedoeling is Hamburg een zeer belangrijke rol in de be stuursorganisatie van de Britsche bezetting van Duitschland in te laten nemen. Men wil de stad zelis maken tot eerste stad en hoofdstad van het naoorlogsche Duitschland 1 De Voeding. Over het probleem van de voeding zei dr. Tuntler o.m. het volgende. Het aantal calorieën noodig voor beweging, spijsvertering en arbeid is af hankelijk van lengte, leeftijd en geslacht. Een man van 25 jaar heeft bij een lengte van 1.65 m. bij zittend werk 2540 cal. noodig. een man 40 jaar bij een lengte van 1.80 m. bij middelzware arbeid 5250 cal. In het najaar van 1941 ver tegenwoordigen de gedistribueerde hoeveelheden levensmiddelen voor volwassenen per dag om streeks 1600 cal. Einde 1945 beliep het aantal uil de gedistribueerde levensmiddelen afgeleide cal. 1570 per dag. In de herfst van 1944 be gon een sterke en gevaarlijke daling van rant soenen, waarbij de calorieënherleiding was als volgt 1 14 Oct. 1944 per dag 1570 cal. 12—25 Nov. 1944 950 25—50 Dec. 1944 566 14—20 Jan. 1945 500 Dit zijn alle wel heel duidelijk sprekende cijfers. Dr. Tuntler sprak ten slotte de meening uit, dat een zeer snelle verbetering van de gezondheids toestand in de nabije toekomst tegemoet kan worden gezien. Het geneeskundige apparaat is in tact gebleven, hetgeen beteekent, dat in de groote steden de gezondheidsdiensten en ten plattelande de Kruisvereenigingen blijven werken. Dr. Tuntler heeft het volste vertrouwen dat in de eerstkomende tijd. mede door het hooge ont wikkelingspeil van de bevolking, uitstekend re sultaat mag worden verwacht van alle aan te wenden middelen. Veel nieuws in weinig woorden. Van de Duitsche steden is 80 °/o vernield, ter wijl 25 millioen Duitschers dakloos zijn. Alle Duitsche postzegels e.d. met afbeeldingen van nazi-leiders of ontoelaatbare leuzen moeten worden vernietigd. Ter vergemakkelijking van het postverkeer tusschen gedeporteerden in Duitschland, Neder land Belgié en Frankrijk voeren de autoriteiten een systeem van postverkeer volgens militair model in. De gezondheidstoestand van Leon Blum is ver ontrustend. Radio Luxemburg meldde, dat Goering de eerste is, die als oorlogsmisdadiger zal terechtstaan. In een Oostenrijksche zoutmijn is een groot aantal schilderijen van beroemde meesters ont dekt. Onder de gevonden schatten bevonden zich de volledige Rothschild-collectie De grootste diamant van de wereld, wegende 770 karaat, is onlangs in West-Afrika gevonden en naar Engeland overgebracht. Wanneer in Duitschland de scholen worden heropend, zal de jeugd worden onderwezen uit geheel nieuwe, door de geallieerden, samengestelde leerboeken. Het begin van een lange en noodzakelijk af te leggen weg tot her-opvoeding van het Duitsche volk Waar is Himmler? Op een desbetreffende vraag gisteren in hef Lagerhuis gesteld, antwoordde Minister Churchill, dat hij dat niet wist en dat hij momenteel te drukke bezigheden had om zich hiermee bezig te houden, doch dat Himmler zeker, zij het niet in deze, dan wel in een andere wereld er gens op zou duiken, waaraan hij nog toevoeg de, dat het Z. M.'s regeering het beste uitkwam, als het laatste het geval zou zijn. Abonneert U op „De vrije Alkmaarder." Vertegenwoordigers der illegaliteit. In Amsterdam had de eerste groote officieele vergadering na de bevrijding plaats van de vertegenwoordigers der voormalige ondergrondsche organisaties. Deze commissie, de z.g. G(root) A(dvies) C(ommissie) heeft nu tot taak haar me dewerking te verleenen aan de tot stand- koming van een college dat de Regeering en de militaire autoriteiten van advies kan dienen. Bovendien zal zij een raad der ondergrondsche bewegingen in het leven roepen, om het specifiek niet-poli- tieke werk, dat uit het illegale werk is voortgevloeid (hulp aan oorlogsslachtof fers, huisvesting opduikenden, enz.) tot een goed einde te brengen. De Herdenkingsbijeenkomst in de Rechtbank. Maandagmiddag om drie uur, werd in een plechtige zitting in hel gebouw van de Recht bank, een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarin een blik werd geworpen op de achter ons liggende periode, waarin het Recht dreigde te worden vermorzeld. Onder de aanwezigen zagen wij de Burge meester. verschillende bekende figuren uit de B S., terwijl het M.G. werd vertegenwoordigd door Maj. Prot. Bokhorst en Kapt. Bosscher. Nadat de Rechtbank was binnengetreden opende de president, Baron van I uyl van Se- rooskerken, de zitting. In de er op volgende, door hem gehouden rede. behandelde hij ook de vraag, of de Rechterlijke Macht in het al gemeen wel voldoende was opgetreden tegen de inbreuk, die de bezetter op ons Recht had gemaakt. Al was de President het niet geheel eens met de uiteenzettingen, die met betrekking tot deze vraag in de illegale pers waren ver schenen, meende hij toch ook op deze vraag een ontkennend antwoord te moeten geven. Spreker begroette de Officier van Justitie, Mr. van der Feen de Lille, die na een langdurige gevangenschap, weer behouden was terugge keerd. Tevens begroette hij Mr. Josephus Jitta, die het was gelukt zich aan de greep van de S.D. te onttrekken en de oude bode Emmerich, die na een gelukkig slechts korte vrijheids beroving was teruggekeerd. Vervolgens spraken ook de Officier van Justitie en de Deken der advocaten. De griffier, Mr. van den Brandeler, sprak eenige welkomst woorden tot de Officier en hoopte, dat de goede samenwerking tusschen Griffie en O.M. zou blijven voortbestaan. Opnieuw was daarna het woord aan Mr. van der Feen de Lille, die verklaarde gelukkig te zijn ook te kunnen bijdragen tot de hand having van het Recht. Hij wees op de ver hooging van de leeftijdsgrens om het mogelijk te maken, onrechtmatig verleend ontslag te herroepen en ontslag door de Koningin moge lijk te maken. De samenstelling van de Recht bank was gewijzigd, de verkeerde elementen waren er uit verwijderd, het was weer mogelijk zonder vrees vaor vrijheidsberooving of erger, vrijuit te spreken en recht te doen. Hierna sloot de President deze bijzondere zitting. De samenstelling van den Rechtbank was als volgt President. Baron van Tuyl van Serooskerken. Plaatsvervangend president, Mr. Krabbe. Verder Mr. de Plines en Mr. Alblas. Aanvullende rechters, Mr. Moens, Mr. Jose phus Jitta, Mr. Kamp en M. Eecen. Griffier, Mr. van den Brandeler. (Door de zeer beperkte ruimte kon dit verslag pas heden geplaatst worden.)

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2