De leden van het College van Adviseurs. 2de Jaargang Zaterdag 19 Mei 1945. No. 643 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Tijdelijke voorzieningen in het bestuur van de gemeente. Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tac-Callo. AdministratieWesterweg 27, Alkmaar. Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. PINKSTEREN. Ter gelegenheid van hel Pinkslerleest nemen we hier eenige gedeelten over van een verleden jaar door Ds. Kuiper hier gehouden preek, die werd opgenomen in zijn bundel „Gelooft het Evangelie welke ter perse is. In onze tijd heeft men sterk de aandacht ge vestigd op de natuurlijke verbondenheid van be paalde groepen menschen. Er wordt gewezen op het feit, dat menschen van dezelfde afstamming bij elkaar behooren. Wie zou dit willen loochenen? Wij zijn immers niet alleen uiterlijk verbonden, doch ook innerlijk verwant met hen, die in de zelfde landstreek zijn opgegroeid als wijWe verstaan hun taal. we voelen de dingen met hen op dezelfde wijze aan. Dat daarbij ook de af stamming een zekere beteekenis heeft, lijkt me onweersprekelijk. Er bestaat stellig zoo iets, als de stem van het bloed. Doch echte gemeenschap komt niet tot stand op grond van belangen, milieu of afstamming, maar door hooger beweegredenen. De mannen en vrouwen, die op de morgen van het Pinkster feest bijeen waren, wisten zich met elkander ver bonden door de allerheiligste banden, door de verbondenheid van elk hunner met den Ge kruisigde. Het eenige. wat menschen echt bijeen brengt. is een gemeenschappelijke wil, een ge-' zamenlijk verlangen naar recht. Daarom is er ook in cle diepte een eenheid lusschen allen, die in hun leven iets van waarachtige gemeenschap kennen. Alle gerechtigheid, waarnaar op aarde kan worden verlangd, vindt zijn hoogste ver werkelijking in Jezus Christus, den gekruisigde. Hij is vóór allen en tegen niemand en wil ze allen zij het ook door de diepte van alge- heele innerlijke vernieuwing heen tot zich (rekken en zoo tot gemeenschap brengen. Wanneer het heil voor de gemeenschap van Jezus' leerlingen tot werkelijkheid wordt, dan vloeit het tegelijk over voor geheel de wereld. Op voor ons onbegrijpelijke wijze wordt met Pinksteren zóó gesproken, dat het voor allen ver staanbaar is. Duidelijk blijkt dan, dat het heil wel zijn oorsprong heeft in de traditie van het Joodsche volk. doch dat het niet volks-gebonden" is. Het sluit aan bij de diepste menschelijkheid, die universeel van karakter is. De belofte aan Abraham, dat in zijn zaad alle volken der aarde zouden gezegend worden, vindt hier op het Pinksterfeest te Jeruzalem een begin van ver werkelijking. Pinksteren is een feest om God te danken voor hetgeen Hij ons geschonken heeft. Waarlijk, Hij heeft groote dingen aan ons gedaan! Telkens op nieuw zijn wij als blinden en dooven, maar God doet het ons desondanks zien en hooren, dat Hij in Christus met ons is en ons op de voltooiing doet afgaan. Pinksteren is ook een dag van gebed. Een dag, waarop wij God smeken om de gave van zijn heil voor geheel de wereld. Daarin kan het blijken, of wij uit den Geest durven te leven, indien wij het wagen God met vrijmoedigheid om zijn zegen voor deze wereld te vragen. Wanneer wij dat weten te doen, dan zullen we ook iets weten van de zegen der gemeenschap en van Gods heil, dat niet met mate, doch in overvloed geschonken wordt. De wereld rondom ons is dor. Als een door sprinkhanen kaal-gevreten land zien wij het Europa van onze dagen, gelijk de profeet Joel het land van Palestina in zijn tijd. God wil echter zijn Geest zenden, opdat er leven zij en overvloed. Laat het ons dan toch met elkander wagen Hem om die zegen te vragen 1 De Burgemeester wordt voorloopig terzijde gestaan door een College van Adviseurs bestaande uit de heeren Mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, F. H. Ringers, L. H. M. Muris, C. Couwenhoven, G. H. Hoytink, Ds. F. Kuiper en J. F. H. Plas De heer G. van Slingerland heeft zijn werkzaamheden als Wethouder hervat; Mr. C. A. de Groot stelt voorshands op herstel in de functie van Wethouder geen prijs. De heeren Ringers en Muris zullen zich belasten met de overige wethouders werkzaamheden. Mr. A. M. Baron van Tuyll van Seroos kerken, werd kort voor de overweldiging van ons vaderland door de Duitschers door onze regeering benoemd tot president van de Alkmaar- sche rechtbank. Men wilde daardoor een tegen wicht tot stand brengen tegen de destijds zeer sterke nationaal socialistische invloed aan onze rechtbank. Aan die taak heeft Baron van Tuyll van Serooskerken zijn beste krachten gewijd. Op een principieele wijze verzette hij zich tegen de Duitsche rechtsverkrachting. De illegaliteit vond in dezen rechter een warm vriend ln zijn functie van waarnemend burgemeester - toen de heer Van der S uys wederrechtelijk op het raad huis zetelde - gaf hij o a. leiding aan het A.H.A., waaruit thans de afdeeling Alkmaar van Neder- landsch Volksherstel ontstaan is. De Heer F. H. Ringers, die naast den waar nemend burgemeester als tweede adviseur optreedt, is als commandant van de brandweer een zeer populaire Alkmaarsche figuur. Aan zijn geslacht heeft onze stad veel te danken. Hij zelf toonde zich in de afgeloopen jaren een fier Nederlander, die niet wilde buigen. Met doortastende hulp vaardigheid stond hij steeds iedereen terzijde, die een beroep op hem deed. Een man van de oude stempel, die wij in deze nieuwe tijd zeker niet zouden willen en ook niet kunnen missen. De rechte man op de rechte plaats! De Heer L. A. M. Muris, die in zijn qualiteit van plaatselijk commandant der Bin- nenlandsche Strijdkrachten als adviseur optreedt, is leeraar in de Nederlandsche taal en letterkun de aan het R.K. Lyceum alhier. Na de bezetting van ons land door de Duitschers sloot hij zich aan bij „Nationaal Front Binnen deze beweging voerde hij een felle, doch vruchtelooze strijd tegen Duitsch-en nat. socialistisch gezinde elemen ten in de leiding. Toen Nationaal Front in het voorjaar van 1941 opriep tot vrijwillige militaire dienst aan Duitsche zijde tegen onze Sovjet Russische bondgenooten, beschouwde de heer Muris dit als landverraad en maakte hij zich definitief van deze beweging los. Later nam de heer Muris deel aan verschillende vormen van illegaal werk. Als reserve-kapitein van het Ne derlandsche leger vond hij een plaats in de O.D., welke hij vertegenwoordigde in de „Delta" (het orgaan tot samenwerking van de O(rde) D(ienst) met de K(nok) P(loegen) en de R(aad) v(an) V(erzet). De Heer J. F. H. Plas, is onderdirecteur van het gemeentelijk bureau van Sociale Zaken. Van het begin der bezetting af zocht hij naar wegen om de Duitschers te bestrijden. Als „Oom Jan van de Vijver" wist hij leiding te geven in de L.O.. de organisatie ten behoeve van hef onderduiken en in de daarmede nauw verbonden K.P. Zijn trouw en energie brachten hem in de ondergrondsche steeds meer op de voorgrond: zijn persoonlijke moed en onverschrokkenheid deden hem daarbij de achting en warme gene genheid van zijn medestrijders verwerven. De commissie tot samenwerking uit de Alkmaarsche illegaliteit bracht hem, als haar voorzitter, naar voren als een der aangewezen adviseurs van den terugkeerenden burgemeester. Ds. F. Kuiper, predikant bij de Doopsgezinde Gemeente alhier, nam tijdens de Duitsche be zetting een actief aandeel in het verzet van de kerken tegen de geest van het nationaal-socialisme. Hij maakte voorts deel uit van de organisatie „Vrij Nederland", waarin Protestanten van ver schillende schakeering met Roomsch-Katholieken en builen-kerkelijken samen werkten voor de geestelijke vernieuwing van ons volksleven, ln de afgeloopen winter nam hij het initiatief tot con centratie in de Alkmaarsche ondergrondsche pers. Ons blad, waarin reeds werd samengewerkt door het Parool en Robu, groeide daardoor uit tot „De Vrije Alkmaarder", waarbij zich naast Vrij Nederland, ook De Waarheid en Je Maintiendrai aansloten. De heer G. van Slingerland is in het ge meentebestuur van onze stad een oude bekende. Reeds ten tijde van burgemeester Wendelaar was hij wethouder en hij bleef dit onafgebroken tot na aankomst van Van der Sluys. De heer v. S. was vrijgestelde van de R. K. vakbeweging en heeft zich in die functie verzet legen de inschakeling van zijn organisatie in het N. A. F. Speciaal in R.K.-kring, doch ook daarbuiten, geniet de heer v. S. veel aanzien. De heer C. Couwenhoven, die evenals de voorafgaande en de volgende adviseurs uit de leden van de oude Gemeenteraad werd gekozen, was sinds vele jaren voorzitter van de afdeeling Alkmaar van de S.D.A. P. In tal van organen der moderne arbeidersbeweging, met name in de woningbouw-vereeniging „Rochdale nam hij een vooraanstaande plaats in. Ook aan de arbeid van „Eenheid door Democratie" nam hij een werk zaam aandeel. Tijdens de oorlogsjaren was de heer C. meer dan een jaar lang gijzelaar. De illegaliteit had in hem een toegewijd vriend en medewerker. De heer G. H. Hoytink tenslotte, was voor de oorlog o.a. redacteur van hef Anfi-revolution- naire weekblad „De Noord-Hollander". Als be stuurslid van het Christelijk onderwijs nam hij een zeer werkzaam aandeel in het „Schoolverzet", waardoor de invloed van het nationaal-socialisme op het onderwijs werd tegengegaan. Hij toonde zich daarbij een karaktervol vertegenwoordiger van die Protestanfsch Christelijke bevolkingsgroep, welke in Nederland ook deze laatste jaren weer zoo groote invloed op het nationale leven heeft doen gelden. Ons volgend nummer verschijnt Dinsdag a.s.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1