DE VRIJE ALKMAARDER OVER BUITENLANDSCHE POLITIEK. 2de Jaargang Donderdag 24 Mei 1945. VoolZ No. 646 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. D.recteur: M. J. Roggeveen. HoofdredactriceE. Tac-Callo. Administratie; Westerweg27, Alkmaar. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Drak „POA" B.V„ Alkmaar Advertentieprijs: 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50= Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 ct. II. HET POOLSCHE VRAAGSTUK2) Heden. Thans, aan hel einde van de tweede wereld oorlog. is Polen geheel door Sovjet-Russische legers bezet. De Oostelijke grens werd de zoo genaamde Curzon-linie, welke na de vorige oorlog door de Engelschen werd voorgesteld. De aanspraken van de Sovjets op de gebieden ten Oosten daarvan worden vrij algemeen niet onbillijk geacht. In het Westen heeft men aan de Polen daarentegen gebiedsuitbreiding toege zegd tot aan de Oder toe. Het zoo omgrensde gebied heeft stellig ruimte en hulpbronnen genoeg voor de vorming van een levenskrachtige Pool sche slaat. Doch wat voor type staat moet het worden Rusland en de westelijke geallieerden wil len beide, zoo zeggen ze. een sterk, onafhanke lijk, democratisch^ Polen. Maar beide hebben een verschillende uitleg voor het woord demo cratie. beide zien de onathankelijkheid anders en verlangen op een eigen wijze de kracht van Polen te doen kennen. De Russen willen in ieder geval een nauwe samenwerking met Polen. Engeland en de Vereenigde Staten kunnen dal billijken, maar begeeren niet. dat feitelijk de Russische legers blijvend aan de Oder tot mid den in Europa zullen slaan. Beide partijen hebben een Poolsche partij aan hun zijde. Dc Sovjets steunen het zoogenaamde comité van Ljublin, dat zij inmiddels als ..wet tige" regeering hebben erkend en dal thans in Warschau zetelt. Deze erkenning gaat gepaard met de volledige militaire en diplomatieke steun. De Westelijke geallieerden erkennen de Poolsche regeering te Londen, die is voortgekomen uit die groepen emigranten, welke in het najaar van 1939 door de toenmalige Poolsche regeering werden gemachtigd haar te vervangen. De er kenning van deze Londensche regeering door Engeland en de V.S. gaat echter niet gepaard met krachtige steun. Integendeel, men liet van die zijde duidelijk blijken, dat een accoord met Ljublin niet alleen gewenscht, maar noodzakelijk moest worden geacht. Deze erkenning van de Poolsche regeering te Londen heeft dus een meer formeel karakter. Nu haar afgezanten in Polen gevangen genomen zijn en daar terecht zullen moeien staan op grond van beschuldiging van spionnage. wordt legen deze behandeling zeer krachtig door Engeland en de V.S. gepro testeerd. Maar machtsmiddelen tegenover de heeren van Ljublin heeft men te Londen en Washington niet en indien men ze had. zou men er willicht toch niet over beschikken, om dat het program van de Londensche Polen feitelijk niet kan worden verwezenlijkt. Het verschil tusschen de Polen van Londen en die van Ljublin. zoo zeide mij iemand on langs. bestaat hierin, dat de eerste idioten en de tweede schurken zijn. Bij een dergelijke ver- houding der partijen hebben de schurken stellig de beste kansen. Bovendien, wie samenwerkt met den erfvijand van zijn volk, gedraagt zich inderdaad als een landverrader. Doch de vraag dringt zich op. of samemwerking met de-Sovjet- Unie niet de eenige toekomstmogelijkheid voor Polen is. zoowel in de internationale als in de nationale politiek. Immers, ook in de binnen- landsche organisatie van Polen, met name op het terrein van het groot-grondbezit. zal moeten worden ingegrepen. En of de noodzakelijke hervormingen op dit gebied en in het sociale leven als geheel doorvoerbaar zijn zonder steun van de Sovjet-Unie meenen wij te moeten be twijfelen. De oplossing van het Poolsche vraagstuk, welke Moskou bezig is te forceeren. schijnt ons niet fraai. Maar of er een andere mogelijkheid bestaat? Waarschijnlijk niet. althans nu niet meer. Tenax. 2) Gisteren publiceerden wij bet eerste deel ran dit artikel, dat zich niet het verleden van Polen bezig hield. Minister Churchill afgetreden. Gisteren is door het door Minister Churchill aangeboden en door den Engelschen Koning aan vaarde ontslag van eerstgenoemden als Premier, Minister van Financiën en Minister van Oorlog, eeu einde gekomen aan de sedert Mei 1940 in Engeland bestaande coalitie-regeering. Nieuwe verkiezingen zullen 5 Juli a s- worden gehouden. De Engelsche Koning heeft Minister Churchill vei zocht een nieuw kabinet te vormen voor de periode, die aan deze nieuwe verkiezingen voor afgaat Churchill heeft zich belast met de vor ming van dit tijdelijke kabinet, waarvoor hij de ministers zal moeten vinden bij de leden van de conservatieve partij en bij onafhankelijke leden van het huidige ministerie. Zoowel Labour, als de liberalen hebben te kennen gegeven, niet langer, ook niet tot de nederlaag van Japan, deel uit te willen maken van een regeering, waarvan Winston Churchill de leider is. J Onze vorderingen op Duitschland. De Minister van Handel, Nijverheid en Land bouw heeft ingesteld de functie van Commissaris- Generaal ter behartiging van de Nederlandsche economische belangen in Duitschland. Benoemd werd Res. Kol. J. Posthumes Meyes, die zich zal bezig houden met het terugkrijgen van uit Ne derland naar Duitschland weggevoerde goederen of van andere goederen ter vervanging daarvan. Met ingang van 1 Juni a.s. zal het bureau van den Commissaris-Generaal gevestigd zijn te Am sterdam, Emmalaan 4. De vorming van een nieuwe Nederlandsche regeering. In een onderhoud met Anep heeft Prof- Mr. Gerbrandy verklaard, dat het meerendeel der be langrijke ambten in het nieuwe Nederlandsche kabinet zal worden bekleed door vertegenwoor digers van bevrijd Nederland. Wellicht zullen eenige leden van het demissionnaire kabinet aan blijven, zooals Mr. Van Kleffens, wiens kennis van de wereldpolitiek van onschatbare waarde is. Op de vraag, of de communistische invloed in Nederland was toegenomen, antwoordde Prof. Gerbrandy, dat naar zijn meening de bevolking radicaler was geworden. Om zich te laten voorlichten in de geest van de zoowel binnen als buiten politieke partijen staande Nederlanders, die een politieke heroriën teering voorstaan als resultaat eener toekomstige open discussie, heeft H.M. de Koningin eenige vooraanstaande figuren uit de illegaliteit in ge hoor ontvangen. Onder hen bevonden zich Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, voorzitter van de Groote Advies commissie der illegaliteit en hoofdredacteur van .Trouw", de heer H. M. van Randwijk, hoofd redacteur van .Vrij Nederland", de heer De Boer, lid van het tijdens de bezetting gevormde Con vent der politieke partijen, Prof. Ir. W. Scher- merhorn, voorzitter van de Nederlandsche Volks beweging, in de Nederlandsche verzetsbeweging o.m. lid van de Commissie van Advies van de Landelijke Knokploegen en Dr. Ir. F. Ph. A. Tellegen. Ook deze schurken niet ontsnapt. Misschien de grootste Duitsche misdadiger, Julius Schreicher, de beruchte uitgever van „Der Stürmer^, evenals Ritter von Epp. berucht om het in/1939 neerslaan van de communistische opstand in Beieren, zijn door de Amerikanen gearresteerd. ALKMAAR. Op verzoek van Militair Gezag deelen wij gaarne mede. dat deze dienst telefonisch is te bereiken onder nummer 3048. Duitsche legerpaarden. A.s. Woensdag. 30 Mei zullen op de markt te Alkmaar de Duitsche legerpaarden worden verkocht. Een aantal van deze paarden zal door be middeling van het Bureau van den P.V.C. (afd. paarden) worden gereserveerd voor vervoerders, die deze dieren in het belang van de voedsel voorziening het dringendst noodig hebben. Plaatselijke Distributiedienst. Uitreiking M.G.- Kaarten. Personen die niet in staat zijn geweest op de voor hen bestemden dag hun M G.-kaart te halen, kunnen dit alsnog doen op Maandag en Dinsdag a.s. in het uitreikingslokaal in de Ridderstraat. Zij. die geen 2de dislribulieslamkaart in hun bezit hebben, moeten zich in afwijking van het daaromtrent reeds eerder gepubliceerde, op Maan dag 28. Dinsdag 29 of Woensdag 30 Mei a s. niet vervoegen in het uitreikingslokaal in de Ridderstraat, doch aan het hoofdkantoor Oude gracht 168. Bonaanwijzing. De Directeur van de Distributiedienst te Alk maar verzoekt ons, met het oog op de vele vra gen, die hem bereiken over de bonaanwijzing van aeze week, te berichten, dat deze bonaanwijzing districtsgewijze plaats vindt en dat de plaatse lijke distributiediensten daarmede geen enkele bemoeienis hebben. Wijziging straatnamen. In verband met de naamswijziging van deWil- helminalaan, Prinses Julianalaan, Prins Bernhard- laan, Julianastraat, Karl Marxstraat en Ricardo- straat, worden de bewoners dier straten verzocht hun persoonsbewijzen ter bijwerking aan te bie den ter gemeente-secretarie, le afd., des voor- middags tusschen 9 en 12 uur. HEILOO. De waarnemend burgemeester heeft den heer S. Goezinne op diens verzoek ontslag verleend uit zijn functie als leider der Centrale Keuken ter plaatse, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten als zoodanig bewezen. De toestand van de Afsluitdijk. Velen vragen naar de situatie bij de afsluitdijk. Het is een heugelijk feit. dat wij kunnen mede- deelen, dat de dijk zelf geheel onbeschadigd is. Alleen aan het beginpunt bij de Friesche kust zijn eenige vernielingen aan de kustwerken ge constateerd. Eén sluis is tamelijk zwaar be schadigd door een explosie en de brug er voor werd opgeblazen. Het gedenkteeken in het midden der dijk is geheel in tact. Ook het laatste sprankje Duitsche zelfstandigheid gedoofd. Gisteren zijn alle leden van de „regeering" Dönitz in Flensburg krijgsgevangen gemaakt. Zoowel Dönitz. Jodel. Schwerin Krosig. Speer als Friedenburg bevinden zich nu in geallieerde krijgsgevangenschap. Laatstgenoemde, die mede de capitulatie-documenten onderteekend heeft in Parijs en Reims pleegde na zijn gevangenneming, door het innemen van vergift, zelfmoord. Tokio brandt weer. Gisteren hebben 550 Vliegende Forten 4500 ton brandbommen op Japan's hoofdstad ge worpen. De aanval was in hoofdzaak gericht tegen de voornaamste reparatiewerkplaatsen van de Japansche spoorwegen in het Zuiden der stad en tegen één van de grootste chemische fabrieken van Japan, die eveneens in dit gelegen is (was).

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1