DE VRIJE ALKMAARDER 2de Jaargang Maandag 28 Mei 1945. No. 649 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING GIJ BOEREN. De militaire demonstratie. Een keur uit het oorlogsmateriaal van onze bondgenooten. Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo. Administratie: Westerweg27, Alkmaar. Druk „POA" n.v., Alkmaar Advertentieprijs: IS ct. per m.m. met een minimum van f 1.50, Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 ct. Hieronder treft U een eerste, en zeer actueel artikel aan, van onzen land- bouw-medewerker, den heer K. D. de Haan, Plaatselijk Bureauhouder te Schagen. Een te Alkmaar verschijnend blad beklaagde zich voor de oorlog over het gebrek aan be langstelling van den stadsbewoner voor de land bouw. Het is een feit. de belangstelling voor vee teelt en landbouw was voor de oorlog niet bijs ter groot. Men interesseerde zich weinig voor de landbouw, weinig voor het leven, werk. strijd en nood van de boeren Problemen die voor den boer het zijn of niet zijn beteekenden, hadden een veel te geringe belangstelling buiten de kringen van de direct daarbij betrokkenen. Onverschilligheid, wederzijdsche kleineering en meer of minder uitgesproken vijandschap, typeer den dikwijls de verhoudingen tusschen boer en burger, tusschen stad en platteland. Dit was voor de oorlog zoo en het is zeer te betwijfelen of de zaken op het oogenblik anders staan. Er zijn in de achter ons liggende jaren en maanden vele factoren geweest, die boer en burger in nader contact met elkaar brachten. De omstandigheden waaronder dit gebeurde, waren echter helaas van dien aard, dat zoo aan de eene kant de verhouding vriendschappelijker werd, zij aan de andere kant tot nog meer onbegrip en vijandschap leidde. Het lijkt mij daarom voor alsnog een open vraag, of de oorlogsjaren een toenadering, dan wel een nog grootere schei ding tusschen boer en stedeling gebracht hebben Is er toenadering en meer begrip gekomen, dan is er reden tot juichen, is de kloof nog bree- der geworden, dan is dat te betreuren, doch in beide gevallen moet er aangepakt worden 1 Want een volk als het Nederlandsche, dat in zijn bestaan voor zoo'n groot deel afhankelijk is van de producten van zijn landbouw, mag niet onverschillig staan tegenover zijn boeren stand. Het lijkt mij toe. dat er groote keus is, om juist in de komende maanden, deze onverschil ligheid te overwinnen, want als ooit de aan dacht op den boer gericht zal zijn, dan zal het zijn in deze komende weken. Naast de hulp. die het buitenland biedt, zal de Nederlandsche boer er voor moeten zorgen, dat de stadsbe volking weer voldoende voedsel krijgt en het kan niet anders of de man in de stad zal, evenals hij doet tegenover het Zweedsche Roode Kruis en de Engelsche en Amerikaansche voed- selpiloten, zijn waardeering hebben voor een boerenstand, die, nu bevrijd van alle invloeden, die de Duitsche bezetting op hem had, zijn eer stelt in een snel en omvangrijk hulp bieden bij de wederopbouw van ons Nederlandsche volks bestaan. Beseft boeren, dat een groote en dankbare taak U wacht. Beseft dat, hoe zwaar de be zettingsjaren ook voor U waren, hoe rampzalig sommige maatregelen ook voor Uw bedrijf ge weest zijn. gij nooit de allerergste kwelling ge kend hebt, die honderdduizenden stedelingen hebben moeten ondergaan, de kwelling van de honger. Beseft, dat nog duizenden Nederlanders gered kunnen worden voor de gevolgen van on dervoeding, als gij Uw plicht doet Dat wil zeggen produceeren en leveren Voor allesmelkMaakt, nu de fabriek weer kan werken, een eind aan de verkoop var melk aan parti culieren, levert aan de fabriek. Er worden maat regelen getroffen, die de afvoer van de aan de fabriek geleverde melk en een snelle en billijke distributie waarborgen. Als gij al Uw melk le vert is het mogelijk, dat binnen afzienbare tijd, alle Nederlanders voldoende melk krijgen Doch naast de melk is er het vleesch. Vol doet aan de lastgevingen van Uw plaatselijke bureauhouders. Zij geven U die niet, als het niet absoluut noodzakelijk isl Voldoet aan Uw eierenleveringsplicht. Be denkt, dat duizenden en duizenden Nederlanders door en door verzwakt zijn En ten slottemaakt haast met dorschen. Nog zijn er boeren die hiermede niet klaar zijn. En gij boeren, die nog granen en peulvruchten vastgehouden hebt. levert deze hoeveelheden bij de regeeringsopslaghouders inEr wordt op gewacht 1 Beseft boeren, dat gij, door Uw plicht te doen als boer, gij Uw plicht doet als mensch en Nederlander. Weet. dat gij zelf op het oogen blik de mogelijkheid in handen hebt, om Uw waardevolle plaats in de Nederlandsche samen leving te behouden en te versterken 1 De oorlog tegen Japan. Tokio werd voor de derde achtereenvolgende dag door 500 vliegende forten, die 4 millioen k.g. brannbommen afwierpen, bestookt. Op het Zuidelijk deel van Okinawa wordt nog steeds verwoed gevochten. De strijd om dit stra tegisch belangrijke eiland kostte de Amerikan reeds 35.000 man aan gesneuvelden, gewonden en vermisten. De Chineesche legers boeken momenteel be langrijke successen, zoowel in Midden-China als ten N. O. van Fransch Indo-China. In Birma is door de hevige regens momenteel elke strijd onmogelijk. De intensiteit waarmee de strijd in het Verre Oosten wordt voortgezet blijkt uit het feit, dat elke minuut van dag en nacht 50 Amerikaansche transportvliegtuigen in de lucht zijn, een grooter aantal dan ooit te voren, welke vooral vliegen op de lijnen S. Francisco-Manilla en Guam-Okinawa. Onrust in het nabije Oosten. In Londen is een officieele verklaring uitgegeven, waarin de Engelsche regeering zijn leedwezen uitspreekt over de ontwikkeling der gebeurtenissen in Syrië en de Libanon en de hoop uitspreekt, dat het niet tot geweldadige acties zal komen- Het Fransche Ministerie van Inlichtingen ver klaarde, dat momenteel op grooter schaal Britsche troepen-ontschepingen plaats vinden dan Fransche. Ondertusschen gaan de ongeregeldheden in Syrië voort, er vinden botsingen plaats tusschen de bevolking en de Fransche troepen. Fransche garnizoenen trokken zich uit verschillende steden terug, o.m. uit Aleppo. Correspondentie met krijgsgevangenen in N.O. Indië en Japan. De correspondentie met krijgsgevangenen in N.O. Indië en Japan geschiedde tot dusver door middel van formulieren, waarop maximaal 26 woorden ge plaatst mochten worden. Aangezien het gebruik van deze formulieren een voorschrift was van Duitsche autoriteiten, kan dit thans worden nagelaten; men kan met genoemde krijgsgevangenen per gewone briefkaart in correspondentie treden. Deze briefkaarten behoeven niet gefrankeerd te worden. In den rechter-bovenhoek dient echter ver meld te worden „Prisoner of war mail, Postage free." Het maximum aantal woorden van 25 blijft gehandhaafd, evenals het voorschrift, dat blokletters dienen te worden gebezigd in de tekst en adres. Dit adres moet luiden: „Dutch pnnoner of war(naam); (eventueel gevangenno.) (rang);(stamboekno); (kamp). Wanneer het kamp in N O. Indië is gelegen, moet worden toegevoegd: Via Japan Heeft men van het Informatie-bureau bericht ontvangen van de krijgsgevangenschap van een bepaalden militair, van wien het onbekend is, in welk kamp hij zich bevindt, dan dient in plaats van den naam van het kamp te worden vermeld: „Camp unknown, Hurvoyohokyoku, Japan". De briefkaarten dienen, ter dooi zending naar het Verre Oosten, in briefomslag te worden inge stuurd aan het Informatie-bureau van het Neder landsche Roode Kruis te 's-Gravenhage. Deze brieven dienen uiteraard wel te worden gefrankeerd. Vrijdagmiddag vond op het terrein aan de Hoeverweg een militaire demonstratie plaats, waarbij de Alkmaarders in de gelegenheid werden gesteld een fundamenteelen selectie van de meest gebruikte wapens van de ge allieerden in werking te zien. De demonstra ties werden uitgevoerd door manschappen van bet le Canadeesche legercorps, leder der aanwezigen kwam onder de indruk van de zware Churchill- en Sherman tanks, die het terrein ploegden, terwijl er een kunstmatige nevel werd gelegd, van de snelle wijze waar op een stuk veldgeschut in gereedheid werd gebracht en afgevuurd, de behendigheid waar mee de verkenningswagens werden gemanoe- vreerd en de snelheid bij het opruimen van een wagen die onklaar geworden was. De „Mijnenstofzuiger een tank, met voorop een draaiende as met kettingen, die op de grond beuken om mijnen te vegen baarde veel op zien. Bij het ter plaatse aanwezige materieel bevonden zich ook eenige amphibische voer tuigen, gebruikt bij het forceeren van de rivierlinies. Na de demonstraties, was het publiek in de gelegenheid om de verschillen de oorlogsmachines van dichtbij te bezichtigen. Het was aardig om te zien, hoe het materiaal aan de groote belangstelling van het publiek werd overgeleverd en hoe in minimum van tijd van dit materiaal niets meer te zien was door de jonge en oudere menschen, die er op, er onder en er in zaten. De collecte, welke op initiatief van de B.S. ten bate van de oorlogslachtoffers bij deze demonstratie werd gehouden, bracht f4.026.77 op. Wat is onze gulden waard? Terzake deskundigen verwachten, daf wij in de toekomst met een waardevermindering van de gulden, zoowel in binnen- als buitenland, van 20 a 25 0 0 rekening moeten houden. Dit beteekent. dal ons leven in de toekomst 20 a 25 0 o duurder zal zijn dan voor de oorlog het geval was (dit is dus aanzienlijk goedkooper dan nu)! De voorloopige koersen, zooals die bij ver schillende monetaire accoorden werden gelixeerd zijn 1959 1945 l f 8.52 f 10.69 1 „1.88 2.65 100 frs. B. 6 52 6.05 100 frs. F. „4.71 5.54 SPORT Medische goedkeuring vereischt. Het bestuur van de Nederlandsche Voet balbond zal het spelen van vriendschappelijke wedstrijden bevorderen, mits de vereenigings- besturen garandeeren, dat de spelers tevoren medisch goedgekeurd zijn. WIELRENNEN. Cor Wals gearresteerd. Ton van Beers, oorlogscorrespondent van het A.N.P. bericht, dat de bekende wielren ner Cor Wals, die zich indertijd bij de SS heeft aangesloten, in Noord-Brabant is gearres teerd. Onze kampioen voor de wielersport verloren. De Nederlandsche wielerkampioen van Amsterdam is voor de wielersport verloren Hij werd in zijn rechterbeen door een Duit sche kogel getroffen. (A.N.P

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1