DE VRIJE ALKM Prof. Ir. W. Schermerhorn en W. Drees kabinetsformateurs. 2de Jaargang Woensdag 30 Mei 1945. No. 651 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Politieke perspectieven I. ger Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Ta«-Callo. AdministratieWesterweg27, Alkmaar. Druk „POA" n.v.. Alkmaar Advertentieprijs: 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. tei iar Was het voor degenen, die de discussies in de illegale pers konden volgen reeds duidelijk, dat in Nederland na de bevrijding politieke ver schuivingen zouden plaats vinden, uit de weer vrije pers blijkt, dat dit inderdaad het geval zal worden. Het meest naar voren tredend en het meest de aandacht trekkend, is in dit verband de houding van „Trouw" (vroeger A.R), de „Waar heid" (vroeger C. P N.) en „Je Maintiendrai' (voortgekomen uil vroegere Uniekringen). „Trouw moet beschouwd worden als woord voerder van een Chrislelijke Nationale Partij. Uit de puplicaties blijkt, dat men in deze kring, trouwens evenals in sociaal-democratische, het meest terug wil keeren naar de vroegere ver houdingen. De eerstgenoemde ziet weer als uit gangspunt van zijn politieke streven de scheiding tusschen „christelijke' en „niet-christelijke" groe peeringen. oftewel opnieuw de antithese als scheidslijn in de politiek. De vroegere sociaal democraten gaan daartegen ook nu weer in en bepleiten een loslaten van deze verouderde scheids lijn en een in de politiek kruisen van de degens: radicaal of conservatief. Er zijn ongetwijfeld groepeeringen, zoowel in Protestantsch Christe lijke als in Katholieke kring, die het met deze zienswijze eens zijn en die dan ook niet zullen terugkeeren in de partijen, waarvan ze voor 1940 deel uitmaaklen, waarbij het trouwens nog een zeer groote vraag is. of de R.K.S.P. terug zal keeren. Verwacht mag worden, dat degenen, die zich afkeeren van hun oude partijen en degenen, die, wakker geschud door deze jaren, hun verant woordelijk voor de gang van zaken in het maat schappelijk leven zijn gaan voelen, een (nieuw) politiek tehuis zullen zoeken en dan zijn er eenige groepeeringen, die sollicifeeren naar hun gunst. Behalve de S.D.A.P. of, zooals in deze kring meer gebruikte naam D(em.) S(oc.) P(artij). be vindt zich onder hen als nieuwe figuur de Ne- derlandsche Volksbeweging, die, volgens zijn oproep en blijkens de onderteekenaars, huisves ting biedt aan figuren van zeer uiteenloopende opvattingen. Of dit zijn kracht of zijn zwakte wordt - het is bovendien nog niet zeker, dat de N.V.B als politieke partij gefundeerd zal worden - zal de toekomst moeten leeren en hopen wij in een volgend artikel nader te be schouwen. De Christelijke Nationale Partij, voortzetting van de A.R. en de illegaal zeer actieve groep rond Trouw, kan als zoodanig niet als „nieuw", behalve de naam. worden beschouwd. Zij zal ook nu weer vooral een belangrijk deel van de orthodoxe Protestanten in ons land tot zich trekken. Wel blijkt uit publicaties, dat ook in deze groep een sterker sociaal besef, een inzien van de materieele en geestelijke nood van een groot deel van het volk tot bewustwording is gekomen. Voor de materieele nood wil men thans ook daar de gerechtigheidseischen van hef Evangelie in de politiek doen hooren. Om de geestelijke nood te verlichten, wil men ons volk terugbrengen tot de belijdenis van het Evangelie. De C.P.N. keert niet terug. Als verzamel punt voor de vroegere en evt. nieuwe aanhan gers van de comministische partij heeft men opgericht, de vereeniging „Vrienden van de Waarheid". Wel treedt reeds op een Volkspar tij, welke nog geen volledig programma heeft opgesteld, doch die reeds heeft bekend gemaakt, dat zij de strijd tegen de kerk van de C.P.N. niet voort zal zetten (een ontwikkeling gelijk aan de Russische, waar men tegenwoordig ook Zelden of nooit zal het Nederlandsche volk in zoo aandachtige spanning hebben gevolgd, wie door H. M. de Koningin voor de benoeming van een nieuwen kabinetsformateur werden geraadpleegd en zoo in spanning hebben afgewacht, wie uiteindelijk als zoodanig zou worden benoemd. Men beseft, dat van den figuur van den formateur en de wijze van samenstelling van het nieuwe kabinet, dat voor de vrijwel bovenmenscbelijke zware taak staat, Nederland na deze vijf jaren weer op de been en op gang te helpen, zeer veel voor de toekomst van ons land afhangt. De beslissing is thans gevallen en ook deze is uniek. Wij vragen ons af, wat de bedoeling is, van het eerder niet voorgekomen feit, dat twee personen belast zijn met de vorming van een nieuw kabinet. Men heeft ongetwijfeld niet alleen de heer Drees (o.m. oud lid der Tweede Kamer als vertegenwoordiger der S.D.A.P.) hiermee willen belasten, omdat we dan in Nederland een vrijwel gelijke figuur hadden gekregen als die. welke in België zooveel beroering teweeg bracht, doch men heeft kennelijk de band met de oude partijen in hem willen continueeren. De belofte echter van Prof. Gerbrandy. waarop ook meermalen door H. M. de Koningin werd gezinspeeld, dal een figuur uit de illegaliteit deze belangrijke post zou worden opge dragen. is nu vervuld in den figuur van Prof. Schermerhorn. Was men bevreesd, dat laatst genoemde alléén, te los zou staan van de oude partijen en het oude? O.i. is gezien zijn verleden, o.m. voorzitter van de beweging „Eenheid door democratie" en thans voorzitter van de nieuwe Ned. Volksbeweging -hier de voorzichtigheid of wel de angst voor te groote „linksheid wel een beetje ver gedreven. Men zal toch en hopelijk zullen de formateurs blijk geven dit te beseffen ook de groote groep Nederlanders, die door deze jaren zijn geradicaliseerd (wij krijgen binnen eenige weken honderdduizenden van hen uit het Oosten in ons land terug!) behoorlijke stem in het kapittel moeten geven. Wij vragen die stem niet alleen uit angst voor die radicaalheid en spanningen die het ontbreken van een behoorlijke uitlaatklep hiervoor, te weeg zouden kunnen brengen, maar ook, om wat deze groep in deze jaren heeft bijgedragen tot het Nederlandsche verzet en ook, omdat, wil de leus van het nieuwe en vernieuwde Nederland waarheid worden, een forsche aanpak der problemen noodig is. Wij wachten af. ZIJ KOMEN, Begin Juni zal hef Wesfen des lands worden vrijgegeven, zoodat de vele duizenden repatrieerden geleidelijk naar hun families terug zullen keeren. Het vervoer van betrokkenen zal ge deeltelijk per trein (vanuit Maastricht, Eindhoven en Enschede) geschieden. Op het tweede deel van het traject - tof Amersfoort - zal dit vervoer per auto plaats vinden. Mededeeling M.G. Hef inlichtingenbureau van de Opsporings dienst, gevestigd kamer 75, Huize Voorhout, is voor het publiek geopend des voormiddags van 9 tot 12 uur. De kantoren van het M.G. zijn voor het pu bliek geopend op alle werkdagen des voormid dags van 10 tot 12.15 uur, des namiddags van 2.15 tot 5 uur. Des Zatardags van 10 tot 13 grooter vrijheid aan de kerk geeft), terwijl men zich voorts op Democratische grondslag wil stellen en vooral actie voeren voor een plan matige economie. Het is vanzelfsprekend, dat ook deze groep de kern van de oude aanhang van de C.P.N. tot zich zal trekken. Zeer goed mogelijk is echter dat deze nieuwe Volkspartij grooter in vloed zal krijgen, dan de oude communistische partij, doch dit zal, behalve van de samenstel ling en de al of niet forsche aanpak van zuive ring van maatschappelijk en economisch leven door het nieuw te vormen kabinet, ook afhangen van de ontwikkeling in S.D.A.P. (evt. D.S.P.) en Ned. Volksbeweging, hetgeen wij nader on der het oog zullen zien. De nieuwe bonnen. De Directeur-Generaal van de Voedselvoor ziening maakt bekenddat voor de periode van 29 Mei tot en met 2 Juni 1945, de volgende bonnen van de noodkaart geldig zijn verklaard: 431 125 gram versch vleesch. 432 500 gram biscuit. 433 500 gram biscuit. 434 50 gram chocolade. 435 100 gram vet. 440 pl.m. 50 gram zeep. 443 2 Kg. aardappelen. 444 2 Kg. aardappelen. Deze artikelen zijn verkrijgbaar Bonnummer: 431 en 435 in de slagerswinkels, zoodra deze zijn bevoorraad. Bonnummer: 432, 433 en 434 in de aan gewezen Roode Kruiswinkels op een nader be kend te maken datum. Deelnemers aan de Centrale Keuken dienen de bon 443 bij deze keuken in te leveren. Wereldnieuws in vogelvlucht. Tusschen Rusland en de Westelijke geallieer den is een overeenkomst gesloten over uitwis seling van krijgsgevangenen. Op tien plaatsen zullen overname-centra worden gevestigd, waar door het vervoer van krijgsgevangenen over Odessa tot een minimum zal worden beperkt. De Belgische Socialistische Partij heeft aange drongen op het aftreden van Koning Leopold. De toestand in het Nabije Oosten is gistermid dag weer verscherpt Een spoorbrug tusschen Alleppo en Hama werd opgeblazen. Er zijn in dit verband weer diverse officieële verklaringen gepublicéerd. Churchill verklaarde in het Lager huis dat men na overleg, wel tot „een bevredigende oplossing" zou kunnen komen. President Truman heeft gisteren op het Witte Huis een onderhoud gehad met den Joego-Slavische Minister van Buitenlandsche Zaken Subatsjik. De Spaansche regeering heeft geweigerd de Belgische landverrader Degrelle uit te leveren. Ook Laval bevindt zich nog steeds in Spaansche handen.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1