DE VRIJE ALKMAARDER r Naast vrijwillige aanmelding, ook DIENSTPLICHT! 2de Jaargang Donderdag 31 Mei 1945. No. 652 Bekendmaking. Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo. AdministratieWesterweg 27, Alkmaar. Advertentieprijs: 13 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 23 ct. per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. Nu Nederland bevrijd is, moet de oorlog tegen Japan met alle kracbt worden voortgezet en zal Nederland een deel der militaire lasten moeten dragen, verbonden aan de bezetting van Duitscbland. Plannen zijn in uitvoering voor de opbouw van leger, vloot en luchtmacht en voor de vorming van een mariniersbrigade voor de strijd in bet Verre Oosten. De voorbereide plannen beoogen zoo spoedig mogelijk circa 200.000 man in de strijd krachten op te nemen. Het tempo, waarin dit mogelijk zal zijn, wordt bepaald door de beschikbaarheid van geoefend kader. De herscholing van oud kader en de opleiding van nieuw kader is reeds ter hand genomen en zal zooveel mogelijk bespoedigd worden. Een geleidelijke hermobilisatie van alle reserve-officieren en van het reserve-kader, een en ander voor zoover de betrokkenen nog aan de gestelde eischen voldoen, is in gang gezet. In vele plaatsen in Nederland zijn aanmeldings-bureaux opgericht, waar oorlogsvrijwilligers zich kunnen melden. Naast deze vrijwillige aanmelding zal de dienstplicht worden toegepast, eener- zijds om het vereischte aantal recruten, voor zoover dat niet uit oorlogs vrijwilligers verkregen kan worden, bijeen te brengen en anderzijds om be- paalde specialisten, die de strijdkrachten niet kannen ontberen, te kunnen aantrekken. Het aantal op te roepen lichtingen zal later worden vastgesteld. Bloembollen, ons eenig exporf-arfikel. De heer C. J. van Til, voorzitter van de vereeniging voor bloemencultuur te Hillegom, deelde in een onderhoud aan een verslaggever van A.N.P.-Aneta om. mede. dat tijdens cjp oorlog de kwaliteit van de Nederlandsche bloem bollen sterk is vooruit gegaan en dat zoowel in tulpen als in narcissen honderden nieuwe soorten zijn gekweekt. De beruchte aaltjesziek te (eelworm) is o.a. geheel verdwenen. Voor het op gang brengen van den export moeten nog verschillende moeilijkheden worden opgelost, o.a. die ten aanzien van de kolen, mest en emballage. Men hoopt echter in Augus tus weer met de export te kunnen beginnen. Ruim 66 pet. van den voor-oorlogschen ex port ging naar Engeland en Amerika. Men hoopt dit jaar 25.000 ton te kunnen uitvoeren en overweegt thans een kleine commissie naar Amerika te sturen. Het is te betreuren dat Engeland nog alli|d voor de invoer gesloten is, aangezien het Engelsche publiek verlangend is Hollandsche bollen Ie kunnen koopen, en een uitvoer van 25.000 ton bloembollen een ver meerdering van ons nationale inkomen met 50.000.000 gulden zou beteekenen. De Plaatselijk Commandant der B. S. te Alkmaar maakt bekend, dat men bij het aan vragen van een bewijs van politieke betrouwbaar heid tenminste twee schriftelijke referenties moet kunnen overleggen. Deze referenties moeten op het bureau van den Plaatselijk Commandant bekend zijn en hun politieke betrouwbaarheid moet boven alle twijfel verheven zijn. Wellicht ten overvloede wordt er nog op ge wezen, dat uit de door den referentie onder- feekende verklaring moet blijken, dat de aanvrager politiek betrouwbaar is, hetgeen insluit, dat hij nooit lid of sympathiseerend lid van de N.S.B. is geweest, noch ooit voor de Duitsche Weer macht heeft gewerkt of anderzins den vijand heeft begunstigd, noch als zwarte handelaar bekend staat. Aanvragen voor een bewijs van politieke be trouwbaarheid in verband met het verkrijgen van een reisvergunning worden slechts afgegeven, indien men kan aantoonen, dat men om militaire redenen of om redenen van zeer algemeen be lang op reis moet. DE PLAATSELIJK COMMANDANT. L. H. M. Muris. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Druk „POA" n.v.. Alkmaar Bonnen voor vleesch en vet. De plaatselijke Toewijzingscommissie voor vee en vleesch te Alkmaar maakt bekend dat vanaf Vrijdag 1 Juni 1945, 10 uur v.m. verkrijgbaar is op bon 429 2 blikken (850 gr.) Meat Hash (vleesch en groente) a 35 cent per blik. 430 100 gram vet 435 100 gram vet a 13 cent per 100 gram Voorinlevering van bonnen is verboden. CIG A RETTENl 1 In den loop dezer week zal een bon van de nieuwe tabakskaart worden bekend gemaakt, welke recht zal geven op 20 cigaretten, die tegen nader te bepalen prijzen verkrijgbaar zullen zijn in de z.g. Roode Kruis winkels. Voorts zal na enkele weken nogmaals een pakje cigaretten worden beschikbaar gesteld. Na deze tweede distributie zal geduld moeten worden betracht, totdat met een meer regelmatige distributie kan wor den begonnen. Nog eens het Poolsche vraagstuk. Een belangstellend lezer maakt bezwaar tegen de kenschetsing van de Poolsche regeering van Londen en Ljublin als „idioten en „schurken' in mijn artikel van Donderdag 1.1. Hij acht de kenschetsing „schurken" oppervlakkig, ja „grof en oncritisch". Blijkbaar is hem ontgaan, hoe ik liet uitkomen, dat deze „schurken" wel is waar de 6chijn van landverraad op zich hebben geladen, maar dat zij de m i. voor Polen eenig mogelijke en juiste politiek voorstaan. Verder verwijst de inzender naar een artikel van de News Chronicle van 18 Mei. waarin de omvorming van de Londensche Poolsche re geering tot een „fighf-Russia-team 1 werd be schreven. Dit artikel was mij niet bekend, maar dat de fantastische plannen van de „idioten' misbruikt zullen worden voor het wekken van verdeeldheid fusschen Engeland en de Sovjet- Unie lijkt mij vrijwel zeker. Daarom acht ik de Londensche Polen niet alleen „idioten", maar gevaarlijke idioten I Tenax. De hockeywedstijd Alkmaar I - Royal Artillery XI, die was vastgesteld op Maandag 28 Mei, wordt gespeeld op Donderdagavond 31 Mei. om 6.30 uur op het sportpark. De toegang is vrij. Plannen van het Bureau voor Repatriecringswerk. Op het Bureau voor Repatrieeringswerk, Ken- nemerstraatweg 103, waar, zooals wij reeds eerder berichtten, de ambtenaren allen personen zijn. die reeds lange tijd in de illegaliteit op sociaal gebied werkzaam waren, heeft men thans alles gereed voor de ontvangst van de groote stroom Nederlandsche arbeiders, die nu zeer binnenkort uit Duitschland ook in onze stad zal terugkeeren. Behalve, dat men hen op dit bureau op de snelste wijze de benoodigde papieren en beschei den zal verschaffen, zal men ook op het gebied der arbeidsbemiddeling en sociale voorzieningen niets nalaten, om den repatrieerenden te helpen. Zoo zullen er velen onder de terugkeerenden zijn. die niet direct weer ingeschakeld kunnen worden in normale, regelmatige arbeid. Voor zoover hun vakkennis verminderd of verdwenen is, zullen zij herschoold of omgeschoold worden op de Centrale Werkplaats, die, zoodra weer stroom en machines aanwezig zijn, ingeschakeld zal worden. In verband met dergelijke herscholing, doch ook door lichamelijke ongeschiktheid of gebrek aan grondstoffen e.d. zullen velen nog niet een volwaardig loon kunnen verdienen, ook hierin is voorzien, door de plannen, deze werk nemers een overbruggingssteun uit te keeren. welke hun via hun werkgevers zal worden uit betaald. Ook zal gezorgd moeten worden dat de re patrieerenden van behoorlijke kleeding en schoei sel worden voorzien. De van de N.S B.ers gevorderde voorraden zullen hiervoor niet toe reikend zijn. doch plannen om dergelijke voor raden aan te vullen, zijn reeds in een gevorderd stadium. Een ander onderdeel van de activiteit van dit bureau is te zorgen, dat onderduikers, die nog een werkgever zoeken, van hun verzorgers een getuigschrift krijgen, zoodat zij niet ten achter hoeven te staan bij hen die in het bezit zijn van goede referenties. Zoo zijn er talrijke vragen, waarvoor dit Bureau zich gesteld ziet, doch waarvoor de energieke leiders zeker een oplossing zullen vinden. Wij hopen binnenkort nadere bijzonderheden over dit zoo belangrijke onderdeel van het her stelwerk te kunnen publiceeren. Her-oprichting A.B.B. Vrijdag 25 Mei j.1 werd door eenige vroegere bestuurders van opgeheven bonden de Alkmaar- sche Bestuurdersbond weer opgericht. Het voor- loopige bestuur werd als volgt samengesteld: J.Meijer voorzitter, J Schaddenhorst, M.C.Coerts, N.Veenendaal, J.Holman, B.C.Panhout bestuurs leden, G.H. Zoll secretaris penningmeester, Wes terweg 157. Verzocht wordt zoo spoedig mogelijk de namen en adressen van de bestuursleden van de herrezen bondsafdeelingen bij den secretaris op te geven. Inlevering van zendtoestellen, wapenen en dergelijke voorwerpen. De wnd. Commandant der Gemeentepolitie te Alkmaar, maakt bekend, dat op last van het Mil. Gezag, krachtens het bepaalde in de verordenin gen van ilen Chef van den Staf Militair Gezag, getiteld „Wapenverordening" en .Radio-, Duiven- en Foto-verordening" aan een ieder in de gemeente ALKMAAR wordt gelast om in te leveren: 1. Wapenen, munitie, springstoffen en oorlogs tuig, van welke aard ook 2. Zendtoestellen voor radiotelegrafie en voor radiotelefonie. De inlevering moet geschieden aan het Bureau van Politie te Alkmaar op Maandag, 4 en Dinsdag, 5 Juni van 9 tot 17 uur. Overtredingen van het bepaalde bij of krachtens genoemde verordeningen is strafbaar.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1