VRIJE ALKMAA 2de Jaargang Vrijdag 1 Juni 1945. No. 653 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING 8 II. De Syrische questie. >8 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo. Administratie: Westerweg27, Alkmaar. Druk „POA" n.v.. Alkmaar Advertentieprijs: IS ct. per m.m. met een minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 2S ct. per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. or Over buitenlandsche politiek. Na de eerste wereldoorlog bestond er een .Syrische questie. Zij werd opgelost in een be spreking tusschen de leiders der Fransche en Engelsche buitenlandsche politiek, nadat aan de Koninklijke-Shellgroep gelukt was voldoende aandeelen in Frankrijk te plaatsen. Toen de Fransche banken n.l belang hadden gekregen bij het slagen van de Hollandsch-Engelsche Pe- troleum-ondernemingen, verdween de weerstand van de Fransche regeering tegen de eischen der Engelschen ten aanzien van de pijpleidingen door Syrië en beloofden de Engelschen de Franschen te helpen tegen de opstandige benden Arabieren. Dat laatste was trouwens onnoodig, want na het feekenen der politiek-economische overeen komsten tusschen de groote mogendheden hield de Arabische opstand op! Was hun opstandig heid betaald door de petroieumondernemingen om daarmede druk uit te oefenen op de Fran sche regeering? Stellig zal de Arabische drang naar grooter onafhankelijkheid toen en later gebruikt zijn door economische en politieke machten, die er voor deel in zien de Arabische wereld tegen hun tegenstanders te laten optreden. Maar de Ara bische wereld heeft ook haar eigen wenschen en verlangens. Zij wenscht zich de technische scholing van het Westen eigen te maken, om daarmede de inmenging van de Europeanen in het Arabisch cultuurgebied geleidelijk aan uit te schakelen. Haar leuze zal niet zijn ..Verdeel en heersch". maar „Gebruik de verdeeldheid der grooten om je zelf, als kleine, vrij te maken Waarom is er echter verdeeldheid tusschen Engeland en Frankrijk op dit oogenblik? Gaat het weer om petroleum? Mogelijk, maar zeker niet uitsluitend! Frankrijk wenscht onder de zeer krachtige leiding van de Gaulle opnieuw een groote mogendheid te worden. Het wil de tra- ditioneele politiek van vriendschap met Engeland voortzetten, maar daarbij zijn zelfstandigheid hoog houden. Het wil een eigen internationale machtspositie. De Arabische wereld zou er zich over kunnen verheugen, dat naast Engeland ook Frankrijk in het nabije Oosten een plaats van beteekenis inneemt, maar omdat de Arabische naties gekant zijn tegen elke Europeesche supre matie in hun gebied, daarom richten zij zich in het bijzonder tegen de Fransche heerschappij in Syrië en de Libanon, omdat deze reeds zwakker staat dan de Engelsche en waarschijnlijk ook, omdat de Franschen minder talenten bezitten om hun overheersching in dit gebied onvoelbaar te maken. Of Syrië door de troebelen van nu werkelijk nader komen zal tot de algeheele onathankelijk- heid, valt nog te bezien. Waarschijnlijk lijkt het ons wel, maar het is óók mogelijk, dat de Fransche heerschappij er wordt verdrongen door een minder openlijke, doch feitelijk niet minder invloedrijke Engelsche. Tenax. Engelsch ingrijpen in het conflict in de Levant. Minister Eden deelde gisteren in het Lager huis mede, dat, om verder bloedvergieten in de j Levant te voorkomen en de rust, noodig op deze vitale verbinding met het Verre Oosten, te herstellen, het Opperbevel in het Midden-Oos ten opdracht heeft gekregen tusschenbeide te komen. Om botsingen tusschen Fransche en Engelsche troepen te voorkomen is Generaal de Gaulle verzocht de Fransche troepen opdracht te geven het vuren te staken. Wanneer dit ge beurd zal zijn, is men bereid in Londen be- Demarcatielijn opgeheven. Met ingang van hedenmorgen 5 uur, zijn de bepalingen, welke van geall. zijde waren gemaakt, met betrekking tot het reizen tusschen Westelijk Nederland en de rest van het land opgeheven. De bepalingen van Nederlandsche zijde o. m> het verplaatsing- en vestigingsver bod, blijven bestaan. Het reizen vanuit en naar de z. g. vesting Holland kan slechts wordgn toegstaan na verkregen toestemming van Militair Gezag in de woon- of verblijfplaats van degene, die de vergunning aanvraagt. Het betrekken der levensmiddelen op bekend gemaakte bonnen. Spoedig weer alle gedistribueerde levensmid delen van Uw normale leveranciers. Van bevoegde zijde verzocht men ons het volgende onder de aandacht van het publiek te brengen. Voor de distributie in de districten Alkmaar en Den Helder worden periodiek bonnenlijsten bekend gemaakt waarop staat aangegeven welke levensmiddelen bij de slagers en welke in de Roode Kruiswinkels beschikbaar zijn De datum, waarop de evenbedoelde artikelen kunnen wor den afgehaald, worden voor wat vleesch en vet betreft, bekend gemaakt door een raambiljet in de slagerswinkels, voor de artikelen verkrijgbaar in de Roode Kruiswinkels geschiedt publicatie per raambiljet in die zaken en zoo mogelijk op ruimere schaal elders. Wat de overige bekend gemaakte bonnen be treft. kan tot nader order worden aangenomen, dat deze na publicatie verkrijgbaar zijn bij die winkeliers, in wier branche deze artikelen steeds gevoerd werden (aardappelen bij den groenten- handel, enz., enz.). Het ligt in de bedoeling, zoodra dit door de bevoorrading mogelijk is, de normale handel weder voor alle artikelen in te schakelen. Daar aan zal echter t.z.t. nog tijdig bekendheid wor den gegeven. Nieuws over Haring, Zout en Biscuits. Op de wekelijksche persconferentie ten kan tore van Mr. Kamp. Contact Commissaris van de Voedselvoorziening voor N.-Holland Noord, werd ons nog het volgende medegedeeld. Binnenkort zal ook in onze gemeente haring worden verstrekt, afkomstig van het Zwitsersche Roode Kruis. In de behoefte aan zout zal voorloopig nog niet kunnen worden voorzien. Er werd op gewezen, dat voorloopig nog de biscuituitdeeling de distributie van brood zal moeten vervangen. Als oorzaken hiervoor kun nen wij noemen, dat brood als zoodanig niet kan worden aangevoerd, daar dit teveel aan be derf onderhevig is. Men zou dus het brood ter plaatse moeten bakken en hiervoor zijn naast meel (dat ook veel moeilijker aangevoerd kan worden dan biscuits), noodig gist, zout en voor al brandstof. Wanneer men deze extra bezwaren verbonden aan het distribueeren van brood kent, zal men de distributie van biscuits, welk rantsoen reeds veel hooger (zij het nog niet hoog genoeg) is dan het broodrantsoen tijdens de Duitsche be- zelting, begrijpen en billijken. sprekingen, ter regeling van de hangende Le- vant-kwesties, te openen. De waarnemend Se cretaris voor Buitenlandsche Zaken der V.S., Jos Grew, verklaarde, dat zijn regeering het volkomen met deze Britsche maatregelen eens is. Het Fransche Kabinet zal vandaag, ter be spreking van de toestand, bijeenkomen. Het postverkeer weer op gang. Wanneer uiterlijk „bussen". Ook bij „de Post" wordt momenteel bard gewerkt om de dienst weer in geregelde banen te leiden, Een tijd lang bebben verzending en bestelling door gebrek aan vervoermiddelen vrijwel stil gelegen, docb thans bericbt men ons, dat er ingaande 30 Mei tijdelijk een dage lij kscbe postautodienst is ingevoerd van Amster dam naar Alkmaar en terug. De wagen, die niet op Zondagen rijdt, vertrekt om 9 uur uit Amsterdam en om 11 uur Alkmaar. Onderweg wordt post afgegeven resp. medegenomen op de volgende postkantoren: Zaandam, Koog Zaan dijk, Wormerveer. Uitgeest, Castricum en Hei- loo. Vanuit Amsterdam vertrekken er dagelijks postauto s naar het Zuiden, Oosten en Noorden des lands. Als regel geldt, dat te Alkmaar de laatste buslichting geschiedt 13 minuten voor bet ver trek van bet vervoermiddel. De bussen in de stad worden tbans om 6 uur ('s Maandags om 5 uur) en 15 uur gelicht. De stukken, die om 6 resp. 5 uur gelicht worden en voor de stad be stemd zijn, worden nog opgenomen in de be stelling, die om 8 uur bet kantoor verlaat. De correspondentie voor bet rayon Alkmaar wordt thans nog vervoerd door middel van een achttal rijwieldiensten, die normaal om 7.30 uit Alkmaar vertrekken. In de omliggende plaatsen vindt de bestelling dan plaats in aansluiting op deze rijwieldiensten. Hoewel de stukken voor Schagen en Hoorn tbans nog met op onregelmatige tijden rijdende auto's overgebracht wordt, kan ook voor deze plaatsen spoedig een meer regelmatige verzen ding in bet uitzicht worden gesteld. In bet algemeen kan over de werkzaamheid der Posterijen nog worden medegedeeld, dat kaarten sneller worden bezorgd dan brieven. Voorloopig js er nog geen gelegenheid voor bet zenden van pakketten of aangeteekende zen dingen, wel kunnen postwissels verzonden worden. Veel nieuws In weinig woorden. Gisteren hebben 450 Super Vliegende For ten Osaka, de tweede stad Van Japan, gebom bardeerd. In Zuid-China vorderen de Chineesche troe pen goed. Tsjiang Kai-sjek heefl afstand gedaan van zijn premierschap. Hij wordt opgevolgd door den waarnemend premier T. B. Soeng. Alle inwoners van Hamburg boven 17 jaar moeten kleeren inleveren bij de geallieerde auto riteiten. Het aantal op 30 Mei door de Britsche vloot uit Nederland weggevoerde Duitsche soldaten, bedraagt 35.000. In Frankrijk zullen voor het einde van het jaar verkiezingen worden gehouden. Er is een nieuwe Minister voor de Voedselvoorziening benoemd. Het Europeesche comité van de Unrra heeft in Londen als voornaamste kwestie behandeld het verkrijgen van vee voor de bevrijde gebie den uit de overwonnen landen. Churchill heeft in het Lagerhuis bevestigend geantwoord op de vraag, of de samenkomst met Truman en Stalin spoedig zal plaats vinden. BON VOOR MELK. De Directeur-Generaal van de Voed selvoorziening maakt bekend, dat in het Westen des Lands de bon A 04 van het inlegvel CA 501 vodr het tijdvak van 3 tot en met 9 Juni 1945 wordt aangewe zen voor het koopen van 21h (twee en een halve) liter melk.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1