DE VRIJE ALKMAARDER 2de Jaargang Donderdag 7 Juni 194S. No. 658 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Over buiienlandsche politiek. Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo. Wnd. HoofdredacteurJan C. Reuvers. Administratie: Westerweg27, Alkmaar. Drnk „POA" n.T., Alkmaar Advertentieprijs: 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. IV (JAPAN). Een tiental jaren geleden werden, tengevolge van een kleine aardschok in één van de provincies van Japan, de zeer licht gebouwde huizen en openbare gebouwen verwoest en verbrand: een aantal bewoners kwam om. Maar ongeschonden stonden enkele betonnen nissen, waarin zich een beeltenis van den Mikado bevond. Het geheele leven van het Japansche volk is er n.l. op in gesteld. dat de eer van den keizer belangrijker is dan alles. Hier heet het niet: .Gij zijt niets. Uw volk is alles", maar: „Uw keizer is de zoon van de Zon. het doel van Uw leven is Hem te dienen.'' Een van de geheimen van de kracht van de opgaande zon is. dat het volk er een nationaal- religieuse éénheid vormt. De Japanner vecht liever zichzelf dood of berooft zich van het leven, dan dat aan de eer van zijn rijk verpersoonlijkt in den keizer te kort zou worden gedaan. Wanneer straks na de nederlaag hef Japansche moederland zou moeten worden bezet door sol daten der vereenigde volkeren, dan zou op grond van deze geestesgesteldheid, de bezettende macht voor zeer groote moeilijkheden komen te staan. Want zeer veel Japanners zullen zich inderdaad liever doodvechten of harikiri plegen, dan vreemde lingen te gehoorzamen. In Duitschland staat de bezettende macht voor de taak de geestelijke verdwazing van het „Nieuwe Heidendom" der laatste vijf en twintig jaren teniet te doen. In Japan heeft een soortgelijk nieuw Heidendom ruim drie maal zoo lang de lijd gehad zich in de geesten vast te zetten en kon het bovendien aanknoopen bij nog niet geheel afgestorven tradities. Dit nieuwe Heidendom is één van de krachten, waarop de Japansche macht steunde. Zeker niet de eenige. Zoowel het Britsche rijk. als later be paalde kringen uit het economische leven der Vereenigde Staten hebben Japan's machtsont plooiing bewust bevorderd. Zij meenden deze te kunnen gebruiken tot hun eigen nut. Daardoor werd het mogelijk, dat Japan zonder eigen pelroleum-bronnerrzoo groote olievoorraden bezat, dat het in zijn eerste oorlogswinter ter zee, in de lucht en óók op het land, zijn gezamenlijke tegen standers volstrekt de baas was. Slechts langzamerhand kwamen de vereenigde volken boven hun achterstand uit en de afge- loopen winter werd hun meerderheid steeds duide lijker. Japans nederlaag is onafwendbaar ge worden. Maar totdat de macht ook van dit rijk geliquideerd is. zal nog wel eenige tijd duren. Bovendien zal het verdwijnen van de macht van Japan in het Verre Oosten verschuivingen te weeg brengen, welke het evenwicht daar nog grondiger zullen verstoren, dan Duitschland's ondergang hier in het Westen. Tenax. ALKMAAR Schandelijk j Onze stadgenoot, de heer E.. vertrouwde, al vorens onder te duiken, zijn levensmiddelenvoor- raad aan een zekere G. te Heiloo toe. Ruim een jaar later zond de heer E. een gemachtigde naar G. met het verzoek deze de voorraad ter hand te stellen. G. ontkende, waarschijnlijk in de hoop dat E. nooit terug zou keeren, dat hij de goe deren in zijn bezit had en dreigde zelfs met de S.D. Een dezer dagen werd hij echter onaangenaam verrast door het verschijnen van den heer E. die zijn bezit opeischte. G. kon hieraan niet voldoen, waarna de zaak in handen der politie gesteld werd en proces-verbaal werd opgemaakt. Het ging o.a. om 100 ons thee, 30 kg. rijst, 30 kg. suiker, slaolie en de helft van het linnengoed. Ter waarschuwing. Reeds eenige malen was ontdekt, dat in hef interneeringskamp aan de Schaepmankade de ge vangenen clandestiene correspondentie ontvingen. Bij fouilleering van een der daar werkende ar beiders. die men hiervan verdacht, werd inderdaad een briefje, gericht aan een der gevangenen ge vonden Op last van de Plaatselijk Commandant is hij onmiddellijk ingesloten. Bovenstaand bericht moge een waarschuwing zijn voor ieder, die op onrechtmatige wijze in contact met deze lieden denkt te komen. Sport. Alkmaarsche Boys-Royal Artillery 2 -4. Onder vrij veel belangstelling behaalde de Royal Artillery een volkomen verdiende 4 - 2 overwinning op de Alkmaarsche Boys. De Engel- schen gaven weer een vlot spel ten beste, en het was een lust om te zien, hoe zij steeds prachtig samenspelend ten aanval trokken. Het spel van de Boys stak daar wel poover bij af en zij schoten steeds een tikje in snelheid te kort, waardoor de gasten bijna gedurende de geheele wedstrijd het heft in handen hielden. Het laatste kwartier wa ren de Boys bovendien nog geheel uitgespeeld en het was dan ook aan het prachtige doelver- dedigen van Kramer te danken, dat descoieniet hooger is geworden. De Boys openden de score, toen direct na het begin Appel met een prachtig schot succes had: 1-0. Met regelmatige tusschenpoozen kwamen de doelpunten toen echter aan de andere kant (alle onhoudbaar voor Kramer) zoodat de rust inging met een 3-1 voorsprong voor de gasten. De tweede helft gaf vrijwel hetzelfde spelbeeld. R. A. steeds in de meerderheid, hoewel de boys nu en dan gevaarlijke aanvallen lanceerden, die echter allen werden afgeslagen. Beide teams wisten ieder nog een doelpunt te maken, zoodat de eindstand 4 - 2 voor de gasten werd. De postfanfare zorgde voor de muzikale op luistering. A.s. Zondag de revanche-wedstrijd tusschen Alcmaria en Royal Artillery op het Sportpark. Nieuws over hef onderwijs. Vacanties: Van 1 Juli tof 1 September, dus 2 maanden, zullen alle scholen gesloten zijn. Een afzonderlijke regeling zal worden getroffen voor de hoogste klassen M O. en V.H.O.. wel ke thans voor hun eindexamen staan. Leerplan: Naar wij vernemen, zal het leerprogram voor het lager 'onderwijs voor de op 1 September beginnende cursus geheel gelijk zijn aan dat van 15 Mei 1940. Het Duitsch vervalt dus, doch het aantal uren voor lichame lijke opvoeding blijft gelijk aan het door de Duitschers ingevoerde aantal. Voorts zal ook het zevende en achtste leerjaar gehandhaafd blijven, met dien verstande, dat getracht zal worden het programma wat minder uit repetitie te doen bestaan. Examen's: Alle landelijke examens, zooals staatsexamens. M.O.-examens, enz. zullen dit jaar gewoon doorgaan, waarschijnlijk zullen zij afzonderlijk in het Noorden en het Zuiden wor den afgenomen. Voor de eindexamens M O. en V.H.O. is een afzonderlijke regeling in den maak. Korte Nederlandsche berichten. De schade door de Duitschers in ons land ver oorzaakt wordt in Engeland geschat op 16 mil- liard gulden. In het land van Heusden en Altena zijn eenige gevallen van typhus geconstateerd, in totaal 30, waarvan enkele met doodelijke afloop. De pa tiënten zijn overgebracht naar barakken in Wer kendam en Gorcum- Slot Loevestein is door de oorlogshandelingen niet beschadigd. Vele belangrijke archiefstukken en kunstschatten, o.a. een deel van de inventaris van het openluchtmuseum en waardevolle stukken uit museum Boymans werden hier opgeborgen. 800 landgenooten, waaronder ettelijke honder den Joden, die door de Russen werden bevrijd, zijn met een schip uit Odessa in Marseille aan gekomen. De P.O.D. Wij leven momenteel in een tijd waarin veel gemopperd wordt. In het bijzonder het arres teeren en niet-arresteeren van personen, die men ervan verdenkt tijdens de bezetting op anti-Ne- derlandsche wijze gehandeld te hebben, vormt een geliefd onderwerp van gesprek. Ook bij onze redactie kamen dagelijks klachten binnen van critici, die ons er op wijzen dat be paalde personen, die dan meestal niet met name genoemd worden, nog immer vrij rondloopen, terwijl zij volgens de meening van den brief schrijver een gansch ander lot verdiend hadden. Het schijnt ons toe, dat velen nog beschikken over gegevens betreffende verdachte personen en dat deze menschen hun bezwaren tegen deze verdachten wél uiten, maar niet daar uiten, waar dit moet geschieden. De Politieke Opsporingsdienst, kortweg P.O.D., de dienst, die zich bezig houdt met het opsporen van oorlogsmisdadigers, N.S.B.ers en soortgelijke individuen, verzoekt ieder, die over gegevens, feiten en geen geruchten beschikt, deze niet onder zich te houden, doch over te leggen aan haar ambtenaren in kamer 75 van het gebouw „Huize Voorhout" aan de Kennemerstraafweg. Dat de P.O.D. niet stil zit, bewijst wel de lijst van opgespoorde misdadigers, waarop o.m. de moordenaar van den Alkmaarschen slager E. Bing, verschillende geheime agenten, een kapitein van de landwacht en een administrateur van de W.A. voorkomen. Veel nieuws in weinig woorden. Het grootste gedeelte van Duitschland, ongeveer de helft, zal door de Russen worden bezet. De strijd op Okinawa loopt ten einde. De amerikaansche luchtmacht was weer actief en heeft doelen op Formosa en Borneo alsmede Batavia gebombardeerd. De Japanners worden door de Chineezen meer en meer uit de provincie Kwansjie en Foekien verdreven. Spoedig zullen in San Francisco plenaire debatten worden gehouden over de veto-kwestie. Er bestaat nog steeds een tegenstelling tot de Russische op vatting. Wordt Rusland op dit punt verslagen, dan vreezen sommigen, dat Rusland de conferentie zal verlaten. Generaal de Gaulle heeft heden de ambassadeurs van Groot-Brittanje, de V. S. en de Sowjetunie ontvangen teneinde, naar verluidt, de mogelijk heid na te gaan van een bijeenkomst der „big five" over den Levant. De Russische koe „Posloesjnitsa", een nieuw ras, heeft in een jaar omstreeks 16.000 liter melk gegeven. (A.N.P.) Engeland. Amerika. Rusland en Frankrijk hebben de opperste autoriteit over Duitschland aanvaard. De Chineezen houden nu bij de havenplaats Foekien een strook van 120 km. langs de kust in handen. De branden in de Japansche haven Kobe als gevolg van het bombardement van gisteren strekt zich nu al uit over een afstand van 20 km. Vandaag zijn doelen op Formosa en Borneo door Amerik. bommenwerpers gebombardeerd. Belangrijke Mededeeling aan alle Rijks-, Provinciale- en Gemeenfe- Insfellingen in de kop van Noordholland (met uitzondering van de Zaanstreek) Gebleken is. dat in verschillende plaatsen door Rijk-, Provinciale- en Gemeente-instellingen op eigen gezag is overgegaan tot het restilueeren van salarissen aan ambtenaren, die ondergedoken zijn geweest. Vele dezer ambtenaren zijn echter tijdens hun onderduikperiode door het Nationaal Steunfonds (N.S.F.) gesteund, zoodat de mogelijkheid bestaat dat zij over deze periode dubbele inkomsten ge nieten. Ten einde dit te voorkomen worden boven genoemde instellingen verzocht zich. alvorens tof restitutie over te gaan. te wenden tot den admini strateur van het N.S.F. den heer J. Soutendijk, Maclaine Pontstraat 36. Alkmaar. (Voor het dis trict Den Helder tot den heer Volkmaars. Inspec teur der belastingen aldaar).

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1