DE VRIJE ALKMAARDER 2de Jaargang Zaterdag 9 Juni 1948. No. 660 Verantwoordelijkheid DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Uitgav® Stichting „D® Vrij® Alkmaarder" i.o. D:r®ct®«r: Kt. J. kogg®v®en. Hfofdr®d«ctric®E. Tas-Cillo. Wnd. Hoofdredact«urJan C. Reuvers Adminiaurati®W®r«rw«g 27, Alkmaar. .In naam der gerechtigheid vraagt de Christe lijke Kerk van het volk. van de Overheid en haar ambtenaren, dat de zwarte handel radicaal een einde hebbe, dat corruptie worde gebannen en het vertrouwen in gezags- en controle-organen worde hersteld." Aldus de Synode der Hervormde Kerk in haar oproep tot het Nederlandsche Volk, de vorige Zaterdagavond in dit blad gepubliceerd. On willekeurig vraagt men zich afzijn dat nu geen ijdele woorden Is dat nu weer die kerkelijke stichtelijkheid.^ die het wel goed zegt. maar bij het zeggen blijft het? Geen zwarte handel, geen corruptie, herstel van vertrouwen, jawel I Maar de zwarte handel schijnt te bloeien en zal ook niet eerder ophouden dan op het oogenblik, dat alles weer tegen normale prijzen beschikbaar en verkrijgbaar zal zijn. En de corruptie? Misschien niet heelemaal in den vorm van de oorlogsjaren, toen men voor geld en sterke drank alles gedaan kon krijgen; maar toch. ook nu? is elke vorm van corruptie voorbij En hebben wij nu vertrouwen in de gezags- en controle-organen? Of .kankert" niet bijna iedereen, zooals wij nog nooit gekankerd hebben, omdat na de eerste be- vrijdingsroes de .kaler" is gekomen en het ons alles zoo tegenvoet? Het schijnt dus geen zin te hebben, dat de Kerk al deze fraaie woorden laat afkondigen van de kansel en doet publiceeren in de kranten. En toch is dat noodig en goed! Want vele menschen verwachten veel te veel van de maat regelen die genomen zijn, of die naar hun oor deel. nog genomen dienen te worden. Misschien schuilt daarin wel een restje van de oorlogsver- gifliging. De Duitschers waren ook zoo snel klaar met .maatregelen". Velen zijn daar toch meer van onder den indruk gekomen, dan goed is. Wij konden echter allen toch wel weten, dat geen enkele maatregel iets uithaalt, als daar niet de bereidheid is om te gehoorzamen, als er niet een inzicht is in de noodzakelijkheid van de maat regelen en de wil tot medewerking. Zoo was het niet allqen tijdens den oorlog, zoo is het ook nu en zoo zal het ook zijn in de toekomst. Met het afkondigen van maatregelen alleen wordt niets bereikt: met straffen, strenge straffen, ja zelfs de doodstraf wordt toch nog heel weinig bereikt. Er moet een innerlijke bereidheid zijn en daarop appelleert de Kerk in naam der ge rechtigheid, in Gods naam. Is dat een machteloos appèl? Ja, indien God en Zijn wil voor ons niets meer beteeken; neen, indien wij geloven, indien de gerechtigheid voor ons meer dan een klank is, indien God een werkelijkheid voor ons is en Zijn wil voor ons wet. Zwarte handel, corruptie en gebrek aan ver- trouwen vallen altijd af te keurenmaar indien 1 Christenen, die de mond vol hebben gehad van I het woord gerechtigheid, thans zich er aan schuldig maken dan verloochenen zij hun geloof en hun God; dan maken zij hun Kerk belachelijk, dan i>rnk „poa" h.y., Alkrniur Advertentieprijs: IS ct. per m_*L met •en minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig). Losse nummers 10 ct. NIEUWE BONNEN voor de week van 10 t/m 16 Juni. 22 300 gr. biscuits geldig tot 16 Juni 24 100 gr. versch vleesch 16 30 2 kg. aardappelen „16 40 res. 2 kg. aardappelen 16 31 3 liter melk 16 R 7 res. 3 liter melk 16 Nog geldige bonnen. 12 2 kg. aardappelen 16 Verlengd zijn: 18 res. 300 gr. biscuits 16 A 470 (noodk.) 800 gr. brood i 16 ol 400 gr. brood gratis Roode 17 res. 400 gr. brood J Kruis verstrek. 04 125 gr. suiker „16 436 (noodk.) 250 gr. suiker 16 De datum waarop brood en biscuits beschikbaar worden gesteld, wordt plaatselijk nader bekend gemaakt. Bij deelneming aan de warme maaltijdenver strekking van de Centr. Keuken moeten ingele verd worden, 30 (2 kg. aardappelen) en 24 (100 gr. versch vleesch). Door zelfverzorgers graan moeten worden in geleverd de bonnen A 470, 0.1, 22, res. 17 en 18. Door zelfverzorgers vleesch, bon 24, door zelf verzorgers melk de bonnen 31 en res. R 7 ,en door de zelfverzorgers aard ppelan de bonnen 12, 30 en res. 40. JAPAN. Het gaat bergafwaarts met Japan. Ge durende de afgeloopen dagen had het op de verschillende fronten weer ge duchte klappen te verduren. De strijd op Okinawa nadert het einde, nadat Amerikaansche marinetroepen dejapan- sche linie aan de Westkust van het eiland doorbroken en de strijdmacht op het eiland op deze wijze in tweeën splitsten. In China behaalden de Chineesche troepen belangrijke successen. Zij ver overden n.1. de stad Liau Tsjau, een belangrijk wegenknooppunt in de pro vincie Kwan Sjie, terwijl zij in het Noor den in de provincie Hopei een strook van 80 km. langs de kust in handen kregen. Bovendien worden stelselmatig de belangrijke industriecentra en haven plaatsen van Japan zelf door de Ameri kaansche luchtmacht gebombardeerd. Zoo vielen gisteren 200 deklandings- vliegtuigen Kioesjoe aan en werd de havenplaats Nagoja hedenmorgen door meer dan 100 super-vestingen gebom bardeerd. Dat men in regeeringskringen zich heel goed bewust is van de critieke toe stand waarin het Japansche moederland zich momenteel bevindt moge blijken uit het feit, dat het Japansche kabinet voorstellen heeft gedaan om Japan te regeeren door middel van keizerlijke decreten, waardoor de wetgevende ver gadering geheel zou worden uitgescha keld. mogen zij niet meer verwachten, dat het Neder landsche Volk zal luisteren naar een appèl. Groot is de verantwoordelijkheid der Chris tenen voor de toekomst van ons volk. J. H. KLEIN-WASSINK. Veel nieuwi in weinig woorden. Van de week zal naar alle waarschijn lijkheid op een conferentie te Belgrado, waar Engelsche, Amerikaansche en Joe- go-Slavi»che vertegenwoordigers zullen samenkomen, de kwéstie Triëst en Ve netië tot een oplossing worden gebracht. Het industriegebied van de Ruhr zal bij de Engelsche bezettingszone worden gevoegd. De Fransche aanspraken op Keulen zijn afgewezen. Het Italiaansche kabinet Boaomi i* af getreden en zal nog eenige dagen de gang van zaken blijven regelen. In de Senaat van de Vereenigde Sta ten is een voorstel gedaan, aan de Philip- pijnen een bedrag van 100.000.000 dollar te schenken voor het herstel en de we deropbouw. Korte Nederlandsche berichten. De directeur van het Centraal Bureau voor Statistiek heeft de kosten voor de Wederopbouw van ons land geschat op c.a. 12 milliard gulden. Prof. Ir. V/. Schermerhorn en W. Drees zijn na eenige tijd van samenwerking in de overtuiging versterkt, dat zij in staat zullen zijn een nieuw kabinet samen te stellen. Hoewel er nog vele moeilijkhe den te overwinnen zijn, doordat contact met vele personen die buiten de Hollan den, ja zelfs buiten Nederland verblijf houden, is de vorming van de nieuwe regeering binnenkort te verwachten. Rost van Tonningen heeft zelfmoord gepleegd, door uit het raam op de vier de verdieping van de gevangenis te Sche- veningen, tijdens de bezetting het „Oranje hotel", te springen. AAN ONZE LEZERS. Wij zijn ons er wel van bewust, dat de inhoud van ons blad door vele technische moeilijkheden waarmede wij te kampen hadden, wel eens niet aan Uw verwachtingen zal hebben beantwoord. Vanaf Maandag zullen wij in staat zijn machi naal te zetten, hetgeen ongetwijfeld aan de inhoud van onze krant ten goede zal komen, daar wij hierdoor met een kleinere letter kunnen drukken. Toch zullen wij voorloopig nog de clementie van onze lezers in moeten roepen in verband met de beperkte afmetingen van ons blad en de plaats ruimte die wij daarin nog moeten afstaan aan mededeelingen van het M. G. en andere officiëele Instanties. Aanmelding voor leger en vloot. In het gebouw van de Unie aan de Koorstraat zullen onder leiding van den reserve kapitein J. W. F. Ober. het Bureau van den officier van de illegaliteit en het aanmeldingsbureau voor oorlogsvrijwilligers worden gevestigd. Aan het eerstgenoemde bureau moet het marinepersoneel en het geheele kader van de landmacht zich melden. Zij worden hiertoe nader opgeroepen. Het bureau wordt Maandag 18 Juni geopend, dat voor oorlogsvrijwilligers een week later. Wij komen hierop de volgende week uitvoerig terug.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1