De stem en de ooren van het gewest. - Hoe staat het met de Leeszaal? Wij hadden een gesprek met de leiding van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in de Langestraat. Er werd ons verteld, dat de Leeszaal en Boekerij vrij goed door de oorlogsjaren is heengekomen. Vele malen moest in de uitleening „neen" geantwoord worden als men een bepaald boek wensr-hie—Gelukkiu is dat nu voorbii. Het plannen in voorbereiding om de badplaals Bergen aan Zee voor het publiek vrij te geven. Dit beteekent echter nog niet, dat wij de eerst volgende Zondag reeds naar zee kunnen trekken, daar eerst het strand en de duinen van mijnen gezuiverd moeten worden en deze arbeid nog wel eenioe tiid in beslaö zal nemen zitten, omdat men hoopt op bon 03 nog witte brood te kunnen krijgen. Men loopt daardoor echter een redelijke kans omniets te krijgen. VERSCH VLEESCH. Teneinde weer een krachtige veestapel te kun nen vormen, blijven wij voorloopig aangewezen op vleesch in blik. Door verschillende omstandig- Pn Iromt orKtor af an tr»o r*r»lr trorcrh vloacrn Radiofelegrafisfen vertellen van hun werk. In een gesprek met de radiotelegrafisten van Gewest II kregen wij een indruk van de wijze waarop contact met Engeland werd onderhouden en de gevaren die hieraan verbonden waren. Van de eene plaats naar de andere trekkend, zich voortdurend blootstellend aan de greep van de S D., hebben deze mannen steeds het contact met het Engelsche Hoofdkwartier onderhouden. Het publiek heeft van hun nimmer rustende activi teit nooit iets kunnen merken. Vanuit een met zorg gekozen schuilplaats werd het contact met Engeland tot stand gebracht en onderhouden. Over de zenders zijn gegevens over militaire situatie van den vijand verstrekt, werden aan wijzingen gegeven voor het bombardeeren van bepaalde doelen Ook werden langs deze weg wapens „bestelden konden instructies van het Hoofdkwartier voor de B.S. in ontvangst worden genomen. Zeer gevaarlijk werk! Hoe groot het gevaar was dat dit soort werk met zich meebracht, in verband met de nimmer ruslende activiteit van de Duitsche opsporings- pogingen, moge blijken uit het feit. dat van de tien gewestelijke zenders, die in werking zijn ge weest er acht „gesneuveld" zijn. Tenslotte was de radiozender van Gewest 1 1met de telegra fisten waarvan wij een onderhoud hadden, de eenige die nog in de lucht was. De Duitschers beschikten over peilstations. met behulp waarvan zij de plaats bepaalden, waar zich een geheime zender bevond, waarna zij apart daartoe uitge ruste peilauto's er op uit stuurden om een nader onderzoek in te stellen. Menig benauwd uurtje werd er beleefd, wanneer de peilwagens in de buurt werden gesignaleerd en het is te danken aan de handigheid van de bezetting, die steeds van een andere golflengte gebruik maakte, gecombineerd met een flinke dosis geluk, dat de verbeten pogingen van de Duitschers, ook dit station te pakken te krijgen, op niets uitliepen. De heer J. Verhagen, die zijn sporen als radio-telegrafist al ruimschoots ver diend had op de zeesleepboot „Zwarte Zee", had de leiding, de heer J. Zandberge was met het technische gedeelte belast, terwijl de heer P. Faber voor het codeeren en decodeeren van de telegrammen was toegevoegd. In een badcel van hef ziekenhuis. De zender begon zijn avontuurlijke loopbaan in het St. Elisabelh-Ziekenhuis hier ter plaatse, waar de antenne in de koepel verdekt werd op gesteld, terwijl een badcel prachtig als radiohut dienst kon doen. Hij genoot de speciale bescher ming van de Moeder-Overste, die we! eens in PREDIKBEURTEN, 10 J«ni 1945. Nederlandsch Hervormde Kerk. Groote Kerk 10 uur Da. Klein-Wassink Kapelkerk 10 Ds. Kleyne (H. Avondmaal) Groote Kerk 5 Ds. Tuinstra. Gereformeerde Kerk. 10 uur Ds. S. Idema 5 Ds. C. von Meyenfeldt Heiloo: 8.30 uur Ds. C. von Meyenfeldt. 4 Ds S. Idema. Doopsgezinde Gemeente. 10 uur Ds. F. -.uiper RemomtraeUche Gemeente. 10.30 uur Ds. F. W. Rappold. Evangelisch Luthersche Gemeente. 10.30 uur Ds. P. C. Roodenburg. Ned. Chr. Gemeenschapsbond (in Waakt en Bidt) Zaterdagmid. 3.30 uur: Bidstond, Oudegracht 208. Zondagmid. 3 uur Jongeliedensamenk. Houtweg 8 Zondagsdienst apotheken. 10-17 Juni. Apotheek Wanna, Mient 11. De nachtdienst gaat reeds in op Zaterdag 9 Ju*i. een moeilijk parket gereakte, wanneer zij de aanwezigheid van de mannen moest verklaren en daarbij om begrijpelijke redenen niet al te uitvoerig kon zijn. Deze op hun beurt werden ook wel eens in verlegenheid gebracht. Een van hen vertelde, hoe hij eens op een vraag wat hij zocht geantwoord had. dat hij het orgel kwam repareeren. waarop de non hem er heen geleidde. „Toen was ik wel verplicht om met een ernstig gezicht eens een onderzoek in te stellen en ik was blij toen ik weer alleen ge laten werd en ik de wijk kon nemen naar onze radiohut." Een zwervend bestaan. Nadat de Duitschers een inval in het zieken huis hadden gedaan, werd de wijk genomen naar de Zaanstreek waar eerst een plaats gevonden werd in Koog aan de Zaan, Later moest de boel nog weer worden overgebracht naar Wormerveer om tenslotte te belanden in een leege fabriek te Zaandam, waar op 40 m. hoogte „veilig" kon worden geopereerd, mede in verband met het, feit dat de peilstations te Dirkshorn en Heemskerk door de R.A.F. uit de weg werden geruimd. Nieuwe moeilijkheden staken de kop op in de vorm van stroomdistributie en later in het geheel wegvallen van de spanning, waarna accu's moesten worden opgeladen met behulp van een motorfiets, wat met het noodige lawaai gepaard g'ng- In stilte hebben deze mannen dag en nacht gewerkt om tot elke prijs hel contact met Enge land te kunnen blijven onderhouden. Menig be langrijk doel is op deze wijze uit de weg geruimd door de R. A. F. Zonder dit contact zouden de mannen van de B.S. geen wapens en ander materiaal uit Engeland hebben ontvangen. Dank zij de slem en de ooren van het Gewest konden de troepen paraat zijn. MEDEDEELING M.G. Hef uitgangsverbod fusscken 23 en 5 uur is met ingang van HEDEN voor de geheele Provincie Noordholland OPGEHEVEN. U. V. V. De U. V. V. die thans meer dan 200 afdeelingen telt, stelt zich ten doel 1. de moreele en materiëele welvaart van het Nederlandsche Volk te bevorderen, zoover dit kan geschieden door de samenwerking van Ne derlandsche vrouwen; 2. bij de Nederlandsche vrouw het bewustzijn te versterken van haar verantwoordelijkheid voor het welzijn der gemeenschap. Iedere Nederlandsche vrouw, die de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt, kan lid zijn. De leden der afdeelingen zijn ingedeeld in Administratieve, Huishoudelijke, Sociale en Ver bindingsdienst (vervoer, telefoon, koeriers). Het bureau wordt binnenkort geopend': Oude gracht 92, waar inlichtingen te krijgen zullen zijn. De U. V. V. vat alleen werkzaamheden aan, welke niet door reeds bestaande Sociale ver- eenigingen worden ter hand genomen, doch streeft er naar, waar dat mogelijk is, deze vereenigingen van dienst te zijn. De namen van de bestuursleden publiceerden wij reeds in ons blad. Inschakeling der Roode Kruiswinkels. Zooals reeds eerder is medegedeeld, werden de zoogenaamde Roode Kruiswinkels ingescha keld. teneinde gedurende den bezettingstijd °ver een klein en overzichtelijk apparaat te kunnen beschikken voor distributie van internationaal beschikbaargesfelde levensmiddelen, zoodat er gemakkelijk tegen kon worden gewaakt, dat deze goederen in verkeerde handen kwamen. Infusschen bleek het noodzakelijk van deze ap paratuur ook na de bevrijding nog gebruik te maken. Bij een deel van het publiek heeft de ongewenschte meening post gevat, dat de niet-ingeschakelde winkeliers opzettelijk bui ten deze verstrekking zijn gehouden op grond van een eventueel minder gunstige reputatie. Met klem wordt er op gewezen, dat dit geenzins het geval is en de Roode Kruiswinkels zijn uitgekozen in verband met hun ligging voor het publiek en enkele an dere zakelijke factoren. Het blijft echter de bedoeling, zoodra de voorraadvorming dit toelaat, de oormale handel met grossiers en winkeliers in alle branches weder volledig in ie schakelen. DE TUNNEL Iedere morgen leidde men ons, dwangar beiders, eidoor. Driehonderd meter lang en steil omhoog liep de stikdonkere pijp, die we aan de voet van de rots ingingen en zeventig meter hooger, boven op de rotsmassa, ver lieten. En ddardoor klom je dan, elke morgen, de hel, die arbeidsdag heette, tegemoet, 't Wrrj daar donker; je voorman trapte je op zijn te groote klompen en ze!) werd je door de man achter je op je klompen getrapt. Een vloek daar viel er een. En onder het schelden van den gevallene, het hijgen van je kameraden en het schreeuwen van de bewakers klom je voort Plotseling een luid geratel. De kraanmachi nist, een felle partijm n, liet een aantal lor ries in volle vaart naar beneden komen. Dat beteekende elke morgen een aanslag op ons leven. Dan drukte je je tegen de muur, tus- schen de andeten, vocht je. om zoo ver mo gelijk van de rail te geraken, om niet ge grepen te worden door de zware lorries en beneden verbrijzeld aan te komen. ,\ooit was de stemming slechter, leek de ellende grooter dan in de tunnel, die we haast niet op konden komen en die vooral voor de zieken een ver chrikking was. We haatten hem, het was één van onze meest gevreesde kwelgeesten. En als je dan boven was, doodmoe, met trillende knieen en stokkende adem, dan wist je dat de dag. de lange werkdag met z'n honger, z'n slaag en z'n arbeid pas begon nen was Schapenhouders opgelet 1 De registratie en de merking van de schapen stapel op de bedrijven is vervallen. Het veeboekje voor schapenhouders en het zakboekje voor handelaren behoeven derhalve niet meer te worden bijgehouden. De handel in lammeren, ge boren in 1945 i* geheel vrijgegeven. De in het loopende kalenderjaar geboren lammeren mogen dus vrij vervoerd en al dan niet via een markt verhandeld worden, zoodat het vervoer zonder geleidebiljetten en de handel zonder aankoop vergunningen weer mogelijk is. Voor schapen, geboren voor 1945 wordt het vervoerverbod voorloopig gehandhaafd. Opduikende vereenigingen. 4 Alle oud-A.J.C.ers en allen, die tot de A.J.C- willen toetreden, kunnen zich weer melden bij Riek van Erkelens, Reekerstraat 8, Alkmaar. S S. man ontvlucht! Naar ons ter oore kwam, is het een S.S.-man gelukt uit het kamp aan de Schaepmankade te ontvluchten.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 2