We gaan weer gauw naar Arfis! Een Engelschman over Alkmaar. Burgelijke Sfand ALKMAAR. ABONNEERT U OP „DE VRIJE ALKMAARDER" Joodsche Alkmaarders terag uit Polen. Hein Elte, door eijn werkzaamheden op het Postkantoor een bekend Alkmaarder. is terug uit Polen. Een jaar geleden als onderduiker gepakt, werd hij op transport ge steld, Bestemming Auswitz. Het lot van dui. zenden Nederlandsche en niet-Nederlandsche joden. Wat er verder gebeurde, als de treinen volgepropt met mannen en vrouwen, grijs aards en kinderen, het kamp Westerbork verlieten, wist niemand. Over Auswitz en omgeving lag een mysterieus, maar luguber waas. Maar toch wilden wij de geruchten die de ronde deden, nog niet gelooven. Zoo iets onmenschelijks kon niet bestaan Het mysterie is opgeheven en wij weten dat de lugubere geruchten, lugubere waar heden waren. Hein. de eerste die teruggekomen is cn die wij spreken, beaamt het. Kort en sober is zijn verhaal. Menschen die veel meege maakt hebben, zijn niet breedsprakig. Na een reis van 2 tot 3 dagen kwam men in Aus witz aan. In het kamp werden de binnen komenden in een lange rij opgesteld. De S.S. kampleider (in civielberoepsmisdadi ger) stond gereed. De menschen moeten naar hem toe marcheeren. Hij spreekt niet. Alleen de duim van zijn opgeheven hand beweegt, Duim links duim rechts Mannen, vrouwen, kinderen, allen komen. De S.S. ke rel monstert hen stuk voor stuk, Duim links beteekent een zekere dood, duim rechts wer ken, De eerste groep is dadelijk al kansloos. Dat zijn de menschen boven 50 jaar. Ook voor vrouwen onder de 50 jaar, die kinderen onder de 14 jaar bij zich hebben, wijst de duim naar links. Hun proces is kort. Siera den en voorwerpen van waarde moeten af gegeven worden. In plaats van water komt er uit de, in een lange rij. in een groote zaal opgestelde douches gas. De recht- scbe groep moet werken. Dit beteekende een langzame marteling tot de dood. Eten, drinken, hygiëne waren hoogst onvoldoende. Voor de sterken en wilskrachtigen bleef er een kans om er door te komen en Hein heeft die wilskracht gehad en, zooals hij zelf zegt, geluk. Hij is er doorgekomen. Op 20 Januari van dtt jaar werd hij door de Russen bevrijd. Na veel omzwervingen kwam hij vanuit Odessn, met een Engelsch oorlogsschip via Marseille, naar Nederland. Een transport van 1000 menschen. waaron der 300 Joden. Ik kijk naar Hein. naar het getatoueerde moffennummer op zijn arm, naar zijn ,,navy - broek die hij van een Engelsch malroos kreeg omdat hij heelemaal geen kleeren meer had en ik besef hoe weinig wij dan nog hebben meegemaakt. Hein is echter vol goede moed. Straks zullen wij weer postzegels bij hem kunnen koopen. Laten wij hoopen dat er nog velen als hij terug zullen keeren. Maar laten wij nooit, nooit vergeten wat het Herren volk gedaan heeft. J. Elzas; .Alle hokken haast zijn vol. Hef aquarium, met bewoners die er meer dan tachtig jaar toeven, is in ongerepte staat. De kinderboerderij is geheel intact. De levende have van Artis heeft oorlog en bezetting goed overleeld." Dat ver telde ons dr. A. L. J. Sunier. Men heeft het beleid en heel hard werken zoover gebracht. Het verhaal dat Artis zooveel dieren heeft verloren is een verhaalwe hebben nog even rond gekeken, van koningstijger tot kaketoe, ze waren er allemaal. Er wordt om zoo te zeggen geen dier gemist Artis bleef Artis, en Amsterdam kan er blij om zijn. Nu de geallieerde soldaten in het stadsbeeld van Alkmaar al weer een gewoon verschijnsel vormen en de Alkmaarders dus een indruk heb ben kunnen krijgen van onze bondgenooten, leek het ons wel eens aardig de meening van één der geallieerde soldaten over Alkmaar te hooren. Wij schoten dus aan Dennis Ray. een drie en twintig jarige soldaat van de R.E.M E. (Royal Electrical and Mechanical Engineers) uit een stad, iets kleiner dan Alkmaar, op 20 Mijl af stand van Swansea in Wales. In het gewone leven was hij teekenaar op een machinefabriek. „Well", zei hij, Alkmaar is een mooie stad. U hebt het hier goed getroffen dat hier niet ge vochten is, want dan zou hier heel wat ver nield zijn geworden. Yes, Alkmaar is a lucky town. ..Hebt U hier nog iets gezien, dat Alkmaar anders doet zijn dan de andere Nederlandsche plaatsen, waar U bent geweest?" Ja, de kanalen hier in de stad. Grachten kennen zij blijkbaar in Wales niet. ,,En de straten hier in Alkmaar zijn erg nauw" vertelde Dennis ons verder. De entree van Alk maar langs de Heiloosche straatweg vond hij erg mooi, maar behalve de mooie omgeving was hier zoo weinig entertainment". Ja de bioscopen zijn nog dicht' zeiden wij. „En wat denkt U van de inwoners van Alk maar? - What about the Alkmarian people?" Na eenig nadenken antwoordde onze Engelsch man: „Over het algemeen erg aardig, gastvrij, sportief en zeer belangstellend ,,Hoe zoo belangstellend? vroegen wij. „Well, als ik b.v. een sigaret opsteek, is de belang stelling, vooral van de zijde der opgeschoten jongens groot Wij begrijpen het, maar gelukkig verfeit Den nis ons. dat zulk soort belangstelling al wat aan het luwen is en het „smookie, smookie voor vader" al minder gehoord wordt. Hij kon het zich overigens best begrijpen, als je zoolang niet gerookt had. Opvallend vond hij ook het vragen van hand- teekeningen. wat een speciaal Alkmaars ge noegen schijnt te zijn. „Wat denkt U van de Alkmaarsche meisjes?"' „Ik ben gelrouwd" zei Dennis. „maar breng ze het maar eens aan hun verstand. De Alk maarsche meisjes zijn of erg vriendelijk, of erg stug. Ik persoonlijk vind de laatste het aardigst", aldus Dennis. Geboren: Truus, d. Jan Balk en D.Vriesman. Loura, d. Johannes van Beekum en A. J. Admi raal. Ellyi d. Willem N. Kerkmeer en T. Keizer. Christine, d. Jan Stolp en C. van der Wat. Wil- helmina I., d. Franciscus Mentzij en M. Sollie. Hendrik Th., z. Hendrik Th. de Jong en A. Koster. Christina M., d. Johannes C. van Berkum en E. C. Hermes. Alida C.. d. Cornelis de Groot en G. Koeman. Ondertrouwd: Rychardus B. Huiskamp en Elisabet M. C. Schinkel, Jacob Schouten en Anna Pronk. Gerard Sander en Hilligje Folmer. Martinus F. A. van Engelen en Wilhelmina G. Oet. Gehuwd: Johannes H. Eckhardt en Marga- retha van Leeuwen. Johannes Egbergen en Be- rendina M. van der Kooij. Lambertus H. Woerde en Maria Th. F, Genefaas. Overleden: Catharina Kool, gehuwd met C. H. Verlaan, 34 j. Trijntje Qssebaar, wed. van K. de Groot, 83 j. Jacob Weel, wedr. van T. de Grand, 72 j. De B.S. actief. In onze krant van Woensdag maakten wij mel ding van het feit, dat het aan een repatrieerende, die als N.S.K.K. man werd herkend gelukt was zich uit de voeten te maken. Wij kunnen nu vermelden, dat deze landverrader, dank zij het actief optreden van de B.S., is gearresteerd in een tuinhuisje waar hij zich schuil hield en nu bij zfjn makkers achter het piikkeldraad is gezet. Nogmaals het Gewestelijk Arbeidsbureau. Lt. Kennis van het M.G. lichtte Vrijdagmorgen dit onderwerp toe voor de pers, naar aanleiding van een mis verstand verwekkend artikel in een der plaatselijke bladen. Bij het Besluit Bezettingsmaatregelen worden ook die maatregelen opgeheven, die in de af- geloopen jaren de Arbeidsbureaux tot gevreesde en gehate instellingen maakten. Wij vermeldden reeds eerder, dat alle ambtenaren van het G.A.B.. te Alkmaar, die zich misdragen hebben, verwij derd zijn. De ambtenaren die nog in functie zijn, hebben vaak zeer verdienstelijk sabotagewerk verricht. Directeur is nu de heer Bandsma, vroe ger directeur soc. zaken te den Helder, daarna directeur van het G.A.B. in Zaandam tot het laatst van 1942, waarna hij in het particuliere zakenleven „onderdook". Tot de benoeming van den Heer Bandsma, werd het directeursschap waargenomen door den adjunct-directeur, den heer Boon. De Arbeidsbureaux blijven niet alleen gehand haafd als de eenige instelling voor arbeidsbe middeling, maar hun taak wordt nog uitgebreid met de scholing, herscholing en omscholing van arbeidskrachten, teneinde ons ontwrichte bedrijfs leven weer aan de internationale normen aan te passen. In een te vormen Commissie van Advies, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van vereeni- gingen van werknemers en werkgevers, zal het democratische karakter van de Nederlandsche Arbeidsbureaux tot uiting komen. Op een tweede belangrijke verordening, het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen, ko men wij nog nader terug. MEDEDEELING van het Militair Gezag. District Alkmaar. Zuiveringscommissie Gemeentepolitie Alkmaar. Hiermede wordt ter algemeene kennis gebracht, dat voor de zuivering van de Alkmaarsche ge meentepolitie een Commissie is benoemd, welke als volgt is samengesteld Voorzitter: Mr. J. N. Alblas, rechter Arrondis- sements-Rechtbank, Heiloo. LedenJ. F. Boers, tandarts, Alkmaar. R. van der Hauw, school hoofd, Alkmaar. M. T. Niele, adj. directeur ver- zekeringsmij., Alkmaar. (Districtsleider L.O-), A. Oudhoff, agent van politie, Alkmaar W- G. Rijpma, wnd. Corpschef politie, Alkmaar. Een ieder wordt opgeroepen in Ite^.helaïi^Van de wederopbouw van het Vaderlafid, gcjeört- vaardigde klachten, over het oo srfcrKuuiOdmrie' politiepersoneel, naar voren te breiijj^fi."C? De klachten moeten behoorlijk ;gferh;ètiv-eérd, schriftelijk en onderteekend wordeii ingediend voor 15 uli a.s. bij Den Heer Mr, J. N. Alblas, Voorzitter Zuiveringscommissi Gemeentepolitie Alkmaar. Gerechtsgebouw, Alkmaar. Het adres van den aanklager moet bij de aan klacht worden vermeld. Klachten, welke na den 15en Juli worden in gediend, kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Aangeklaagden, aanklager en getuigen kunnen door de Commissie worden gehoord. Bij weige ring om te verschijnen kan door mij, op voorstel van de Commissie, verscliijningsplicht worden op gelegd. Alkmaar, 7 Juni 1945. De Militaire Commissaris in het District Alkmaar, De Majoor, Prof. Dr. M. Bokhorst. Terugvoering van de door de Duitschers gevorderde goederen. De aandacht van belanghebbenden wordt ge vestigd op een bekendmaking in het weekblad „Economische Voorlichting" ven I dezer om trent het doen van opgaven van goederen, wel ke door de Duitschers uit Nederlandsche be drijven werden weggevoerd. Bedoeld weekblad ligt ter inzage bij de Secretariaten van de bedrijfsorganisaties en de Plaatselijke kantoren van de Kamers van Koophandel.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 3