Dl VRIJE ALKMAARDER 2e Jaargang Maandag 11 Juni 1945 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING No. 661 Uitgave: Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo- Wnd. Hoofdredact.: Jan C. Reuvers. Administratie: Westerw. 27. Alkmaar. DE WEG TERUG. Velen, vooral iets ouderen, zullen zich het be kende boek van Erich M. Remarque herinne ren: „De weg terug Het was een vervolg op: „Van het Westelijk front geen nieuws" en be schreef de jonge generatie die, uit de oorlog terugkomende, ontworteld bleek en ontgroeid aan de gezinnen, hun werk en studies, die zij verlieten, om de gruwelijke werkelijkheid van de oorlog te ondergaan. We lazen dit en dergelijke boeken meer of minder geschokt door het lot van deze generatie, maar in ieder geval dat begrijpen we pas nu niet ten volle besef fend, de realiteit van het beschrevene. Het moet wel ons gebrek aan fantasie zijn, die ons iets pas doet peilen, als wij het zelf ondergaan, als wij zelf slachtoffer zijn. Bovendien, het was de jonge Duitsche vorige-oorlogsgeneratie, die die weg terug maar moest zien te vinden, wat had den wij er mee te maken Hoeveel wij er mee te maken kregen, we konden het geluk kig? niet voorzien- Hun weg terug vonden ze, via een hausse van idealisme, in een maximum van nihilisme, die voor Europa het nationaal-socialisme beteeken- de, met de nog onoverzienbare gevolgen van dien. Er is een tweede wereldoorlog uitgebroken, die niet alleen in omvang van geweld de vorige overschaduwt, doch ook in zijn totalitteit wat het aantal er bij betrokkenen betreft. Dat be- teekent ook en realiseert men zich dit wel? dat er Wéér een generatie is, nu in ons mid den, nu wellicht wij zelf, of onze eigen zoon onze eigen verloofde, onze eigen man, mis schien ook wel onze eigen dochter, die behoo- ren tot een generatie als door Remarque be schreven. Nu zijn velen van de onzen en velen onder ons op drift geraakt en welke Nederlan der weet niet wat dat beteekent? Wij weten, hoe moeilijk 't is zonder ernstige averij het schip dat op drift geraakt is, weer binnen te loodsen. Misschien kan deze wetenschap en het feit, dat wij een nuchter volk zijn men zegt het tenminste ons voor de ergste ellende be hoeden, al hangt dit ook weer niet alleen van de nabije toekomst in Nederland af en de vorm die men daaraan zal weten te geven, doch ook van wat elders in Europa en de wereld gebeurt. Wij herhalen nog eens onze vraag want zij is een dringende en zij eischt beantwoording: Realiseert men zich wel, wat het beteekent een generatie in zijn midden te hebben, die zich nergens meer thuis voelt. Een generatie, die weet zijn arbeid niet te kunnen hervatten, daar waar zij neergelegd werd toen het gedwongen verblijf buiten dat gezin begon omdat de rust daarvoor ontbreekt? Kent men de onrust van den illegalen werker? Het probleem voor hem, hoe na jarenlange bereidheid soms tot arbeid, vroeger alleen uitgevoerd door den beroepsmis dadiger en na de dagelijksche dreiging van de dood, weer tot het „normale" leven te komen? Realiseert men zich wel welk een spanning door deze losgeslagenheid niet alleen in familie verhoudingen, maar ook in het maatschappelijk leven opgestapeld wordt? Wanneer men inderdaad begrip hiervoor heeft, dan weet men ook, dat er geen weg terug kan zijn, doch dat er moet wezen een vooruit, een weg, die de betrokkenen een perspectief moet openen. Dit beteekent, een toekomst waarvoor het waard is te leven en zich in te spannen, zoo noodig te strijden. Frases, woorden? Neen, als de bereidheid er is individueel en daardoor ook in het groot. Bereidheid bij autoriteiten, plaatselijk zoowel als nationaal, evenals bij degenen, die voor het tot standkomen van een wereldorganisatie ver antwoordelijk zijn, om ernst te maken met het tot stand brengen van 'n waarlijk gemeenebest, een waarachtige samenleving, waarin geldt het één voor éllen, allen voor één. Individueel beteekent dit: verbeter de we reld, begin bij jezelf. Voor de autoriteiten: werken niet alleen voor de „rust" van van daag, maar plannen maken, die verder strek ken en waarbij het algemeen belang prevaleert, terwijl de uitvoering zal moeten worden opge dragen aan hen die waardig zijn en niet aan Wanneer men deze mentaliteit reeds om zich heen zag, nu, vandaag, en ieder is hier mede verantwoordelijk voor dan zou reeds veel onrust weggenomen zijn en velen der ontwor telden met grooter hoop in de toekomst be zield, bereid zijn tot aanpakken, waardoor ook Druk „POA" n.v., Alkmaar Advertentieprijs: 13 ct. per m.m- met een minimum van 1 1.50. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 ct. HET DROOGMAKEN VAN DE INUNDATIE IN NEDERLAND. Ook Walcheren dit jaar nog droog. Ons land zal de gevolgen van de inundatie eerder te boven zijn, dan men eerst had durven vei wachten zooals bleek uit 'n onderhoud tus sen een correspondent van ANP-Aneta en den hoofdingenieur-directeur van de Rijkswater staat ir. G. B. R. de Graaff en diens assistent, hoofdingenieur C- in 't Veld. „De drooglegging verloopt zeer vlot," verklaarde de heer de Graaff. „Buiten de inundaties in de beide Hol landen, Utrecht en Zeeuws-Vlaanderen die waarschijnlijk reeds binnen enkele weken droog gemalen zullen zijn, resten nog twee pro blemen, de Wieringermeer en Walcheren." Met de hulp van Amerika, hoopt men deze twee culuurgebieden echter ook nog voor het volgen de jaar droog te krijgen. De Wieringermeer is technisch nog het ge makkelijkst te herstellen in verband met het feit, dat het IJsselmeer een vast peil heeft. Men rekent, dat voor het dichten van de gaten, samen 500 m. breed, ongeveer drie maanden no dig zullen zijn, waarna de polder met behulp van de twee gemalen, die intact gebleven zijn ongeveer zeven maanden later zou kunnen zijn drooggemalen. Men rekent daarom op de aan voer van pompen uit Amerika, aangezien het van het grootste belang Thoet worden geacht, dat de polder nog dit jaar droogvalt. De bodem is door het -lange onder water staan. De bodem is door het lange onder water staan n.1. wat men noemt „dichtgesragen" en door het meemaken van een vorstperiode zal hij weer „opengaan" en beter voor bewerking ge schikt zijn- De problemen bij net droogmaken van Wal cheren zijn aanzienlijk grooter. In de dijken zit ten vier groote gaten waarvan er een 900 meter breed is, terwijl men te maken heeft mdt sterk stroomend water en stormen. In de eerste plaats zulln hierbij noodig zijn baggermolens, zuigers, persen rijshout en steen. Speciaal de aanvoer van de twee laatste ar tikelen zal de meeste moeilijkheden baren. Rijshout is er weinig gekapt en men zal het per vrachtauto aan moeten voeren, terwijl de Duitsche bazaltsteen, die eigenlijk noodig is momenteel niet te krijgen is, waarom men zich met Belgische steen zal moeten behelpen, waar bij natuurlijk ook transportmoeilijkheden de kop opsteken. Toch hoopt men ondanks de zeer vele moei lijkheden ook Walcheren dit jaar nog droog te hebben. Dat de gevolgen van de inundaties zoo spoedig teboven gekomen zullen zijn is niet in de laatste plaats te danken aan de anderhalf jaar geleden opgerichte studiecommissie, die on derzocht heeft, hoe deze het beste konden wor den bestreden- Wat de gevolgen van de inundatie voor de gesteldheid van de bodem zullen zijn geweest is nu nog niet vast te stellen. Na het weer droogvallen zal het mogelijk nog geruime tijd duren voor al deze gebieden, het gaat hier om ongeveer 100.000 H.A., weer in de productie in geschakeld kunnen worden. HARDLEERS- Mede door aanwijzingen van een burger, kon het bewakingspersoneel van het kamp Wester- weg Zaterdagmorgen de hand leggen op twee personen die zich in verbinding trachtten te stellen met de geïnterneerden. Een zekere van H.- die op de fiets probeerde weg te komen, werd na een spannende achter volging door de zijstraten van de Westerweg gepakt. De tweede, eene K., werd in zijn huis gearresteerd. veel, wat nu voor arbeidsschuwheid wordt uit gemaakt, verdwenen zou zijn (doch op dit vraagstuk komen wij nog terug). Welk een zege zou het zijn, als, ondanks de schijn die vandaag nog tegen is, wij straks geen nieuwe Remarque's meer op de boeken markt zullen ontmoeten, geen „wegen terug", doch boeken, die vertellen kunnen van men- schen, die, tegen veel tegenwerking in, toch een weg vooruit vonden uit de anarchie van een na-oorlogsche tijd- Een weg die hen voert naar een wereld „vrij van vrees en gebrek voor ieder". Dan zou in deze oorlog eindelijk inder daad gevochten zijn. voor de vlag die in de strijd geheschen werd. KINDERUITZENDING. Dinsdag 5 Juni j.1. werd alhier opgericht een plaatselijk comité voor Kinderuitzending al» onderdeel van de Nationale Commissie voor Kinderuitzending 1945. De leden zijn. dr. A. K. Dijkhuizen, voorzit ter; de heer A. M. de gee, penningmeester; mej. Moolhuizen, dr. G. D. Swanenburg de Veije dr. G. de Wolff Peereboom, secretaresse; dr. A. H. J. jjlaats, dr. A. Schoo, mr. A. J. M. Leesberg, mej. G. de Boer, "Be heer Chr. Knaap, mej. A. Kooy. Plaatselijk secretariaat Kennemerstraat- weg 55. ENQUETES OVER DE PUBLIEKE OPINIE. Ook in ons land zijn plannen gerezen een onderzoek in te stellen naar de publieke opinie, zoals dat in het buitenland, o.a. in Amerika sinds jaren wordt gedaan. De politieke opbouw van een vrij en onaf» hankelijk Nederland, het weer op gang brengen van industrie en bedrijfsleven, zullen de ver antwoordelijke leiders voor groote problemen stellen waarbij de publieke opinie niet mag worden uitgeschakeld. Bij de komende wederopbouw zal deze zelf» vaak de houdingen van de leiders en regeerder» bepalen. Het Centraal bureau voor Documentatie stel» zich voor in de toekomst, door middel van een groot aantal over het geheele land verspreide medewerkers, regelmatig de publieke opinie te testen over politieke kwesties, kwesties het staatsbestuur, economische en andere onderwer pen betreffende. De resultaten van die enquêtes zullen over zichtelijk gerangschikt, ter beschikking van de daarbij belanghebbende organen, diensfen en van het Centraal Bureau voor Documentatie lichamen worden gesteld. Inlichtingen over de opzet der organisatie z\jn te verkrijgen bij het hoofdkantoor van het C. B. D., Amaliastraat 3, Den Haag. VERHOOGING VAN HET AARDAPPEL RANTSOEN TOT 6 K.G. PER WEEK. „Binnen vier weken hebben wij het weekrant- soen van 80.000 inwoners van Alkmaar en om streken, kunnen opvoeren van 1 kg tot 4 kg per week en hoogstwaarschijnlijk wordt dit rant soen deze week nog verhoogd tot 6 kg per per soon. Dit alles is het gevolg van de schitterende medewerking, die wij van de zijde van het Mi litair Gezag, in het bijzonder van het Commis sariaat Noodvoorzieningen, hebben ondervon den." Tot zoover de heer C. Strooker, leider van het verkoopbureau der V.B.N.A., de vereeniging ter behartiging der belangen der Nederlandsche Aardappelhandel. De aardappelen die momenteel aangevoerd worden, zijn afkomstig uit Drente en Friesland en zijn van goede kwaliteit. INLICHTINGEN BUREAU M.G. Hedenmiddag om 2 uur is ook in Alkmaa* door het Militair Gezag een inlichtingenbureau geopend. Het bevindt zich in de Langestraat op de hoek van de Boterstraat. Aan dit bureau kan het publiek alle moge- lijke inlichtingen ontvangen opdat het niet door verschillende instanties van het kastje naar da muur wordt gestuurd. Belanrijke Mededeelingen. De Canadeesche autoriteiten, die zich (te grootst mogelijke moeite getroosten om de voed selvoorziening van ons land in het algemeen ea van de provincie Noord-Holland in het bijzon der, zoo grondig en spoedig mogelijk te doen verbeteren, beklaagt zich er over, dat het thans bij herhaling voorkomt, dat de door de Cana deesche autoriteiten aangebrachte richtingborden en verkeersaanwijzingen, door de bevolking worden weggesloopt ten einde als brandhout te worden gebruikt. Er wordt een beroep gedaan op de medewer king van het publiek, ten einde ertoe te gera ken, dat aan dergelijke praktijken ten spoedigst® een einde wordt gemaakt. Het is in de allereer ste plaats een Nederlandsch belang, dat het verkeer der colonnes niet wordt gedesorgani seerd en gestagneerd, gelijk zulks door het verwijderen van richtingborden en dergelijke geschiedt. De Militaire Commissaris in de provincie Noord-Holland.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1