I7E ALKMAARDER JAPAN VERLIEST ZIJN PARLEMENTAIRE RECHTEN 2e Jaargang Woensdag 13 Juni 1945 No. 663 De sirijd in het Verre Oosten DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Ook dat komt weer EEN RUSTKUUR op staatskosten STADSNIEUWS Uitgave: Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo. Wnd. Hoofdredact.: Jan C. Reuvers. Administratie: Westerw. 27. Alkmaar. Druk „POA" n.Y., Alkmaar Advertentieprijs: 15 ct. per m.m- met een minimum van f 1.59, Abonnementsprijs: 25 ct. per if*ét (voorloopig) Losse nummers 10 ct. Het is mogelijk dat eenmaal tnoo9» Journalisten, verhaaltjes over zeeslangen verzortnen om de krant vol te krijgen. De voornaamste taak .van een krantenman ia dezen tijd van papiernood, is het om te beslissen wat er allemaal weggelaten ka» worden. Toch is er hoop voor. de toe komst. Tusschen al het nieuws over Frisco, Japan en de Levant, vond ik het ontstellende bericht dat een zekere film ster zich van een zekere regisseur heeft laten scheiden. Wie er nog aan mocht twijfelen of de goede oude tijd wel weer terug zal komen, kan zich nu gerust voe len. Binnen afzienbare tijd zal het buur- vrouwenroddeltje weer op de voorpagina's verschijnen, volledig met foto en koeien- letters. Ceebee. De strijd op Borneo verloopt zeer bevredi gend. Australische troepen bevinden zich nu op minder dan 20 km van de hoofdstad van Britsch Borneo, Broenel. Uit de weinig felle gevechten die bij de landingen moesten, worden geleverd moet wor den opgemaakt, dat het verrassende element hierbij een groote rol heeft gespeeld. De Ja panners volgden hun bekende tactiek, waarbij zij zich terugtrokken in het bergland, slechts een zwakke verdediging op het strand achter latend. Er moet dus worden verwacht, dat spoedig fellere gevechten zullen moeten wor den geleverd- Op het eiland Laboean hebben de geallieer den nu de hoofdplaats en het belangrijkste vliegveld in handen. De baal van Broenel ls door zijn ligging uitermate geschikt voor het vestigen van een stevige marinebasis, die een geduchte bedrei ging zal vormen voor de Japansche scheep vaartroute naar de Indonesische hoek van het strijdtooneel. Bovendien zullen van hieruit,in combinatie met de bases op de Philippijnen, krachtige aanvallen worden gedaan op de Aziatische kuststrook. Hoewel de Japanners, door het doen van felle tegenaanvallen op enkele plaatsen in Zuid-China eenige terreinwinst hebben ge maakt, verloopt de strijd hier in het voordeel van de Chineezen, die de grens van de provin cie Tse-Kiang hebben overschreden en op de stad Wei-Tsjau aanrukken. De vooruitzichten voor Japan in deze worste ling zijn weinig hoopvol. De Britsche vloot -in de Pacific zal spoedig zijn uitgebreid tot 200 S00 schepen terwijl 150 vliegende forten uit Nederlandsch-Indië een vlucht van meer dan 8000 K.M. op de Marianen zijn aangekomen ter Op talrijke Nederlandsche middelbare scho len heerst het goede gebruik, dat de leerlingen, bij de entrée van den leeraar, zich van de ze tels verheffen. In het leger groet de mindere lijn meerdere. Het zijn goede gewoonten en er is niemand, die zich er aan stoot. Als echter in een Nederlandsch interneerings- kamp een Binnenlandsche Strijder in uniform, een jonge kerel, die jarenlang zijn leven en gezondheid voor het welzijn van ons volk op het spel gezet heeft, een bafak binnentreedt, dan blijven de NSB-ers en collaborateurs, met recht het afval van ons volk, rustig aan de tafel zitten en wordt de Stormtroeper niet alleen ge negeerd doch wordt het gesprek door de „Hee- ren" voortgezet, alsof er geen NBS in Neder land bestaatIs het nu werkelijk in strijd met onze humanistische Ideeën, als men de ge vangenen verplicht een fatsoenlijke houding «an te nemen bij het binnentreden van iemand, aan wien het Nederlandsche volk zooveel ver schuldigd is? Wij lezen thans ook in alle kranten dat er in Nederland weer gewerkt moet worden. We zien de raambiljetten, we hooren de radiosprekers, die ons vertellen dat er aangepakt moet wor den; de tijd van sabotage is voorbij, ons ont redderde land moet worden geholpen, de dij ken moeten worden gedicht, de bruggen her steld. Als we echter om vier uur in de namiddag in een slaapzaal van het door ons bezochte kamp een tiental landverraders aantreffep, languit liggend op hun bedden, dan antwoorden zij ons n.b. zonder blikken of blozen dat zij gereed zijn met hun arbeid- En als dan blijkt, dat zij, stiekum bij hun opzichter weggeloopen zijn. versterking van de luchtmacht in dit gedeelte van het strijdtooneel. De opperbevelhebber van de Chineesche luchtmacht in Tsjoengking heeft verklaard, dat de Japansche overmacht in de lucht nu is ge broken. Het Japansche Parlement heeft gisteren na hevige debatten zijn laatste restje zeggenschap in de regeering prijsgegeven. De regeering ligt nu geheel in handen van de 70-jarige premier en vindt plaats door middel van keizerlijke de creten- In navolging van de Duitsche Volkssturm, zal men in Japan nu overgaan tot het oproepen van alle mannen tot 65 en alle vrouwen tot 45, die het Japansche moederland tot het uiterste zullen moeten verdedigen. Zij zullen zooveel mogelijk worden uitgerust met vuurwapens en handgranaten. Voor de rest zal de verdediging moeten worden gevoerd met zwaarden en bamboe-speeren. antwoordt één hunner op een desbetreffend verwijt: „dat hij zich niet door iedereen een groote bek laat geven". Een nog sterker voorbeeld: Twee bekende collaborateurs staan te werken onder toezicht van een gewapenden NBS-er. De twee sabotee- ren: De één schept wat zand op de schop van den ander, die dan langzaam de volle schop over de grond wegsleept en eenige meters ve»- der omkantelt. De bewaker waarschuwt hen eenige malen, zonder resultaat, totdat hij, ter- wille van zijn prestige, hardhandig tusschen beide komt. Resultaat: De collaborateurs pro testeeren bij de kampleiding en de bewaker wordt gestraftDit alles tót groote veront waardiging van zijn kameraden die schriftelijk een protest dat overigens voor kennisgeving wordt aangenomen bij den commandant in dienen. Van een cóllaborateur met een in Alkmaar zeer bekende naam, vertelde men ons, dat hij sinds zijn aankomst in het kamp, nog geen zwaar werk heeft behoeven te verrichten. De reden van dit onbegrijpelijke ontzag voor 's mans witte boordje (toch niet voor zijn zwarte centen?) ls het lagere bewakingspersoneel niet bekend. Wij mogen niet meer zwart handelen. En te recht. Zwart koopen is thans het bestelen van onze medemenschen. Overal leest men het en overal kan men het hooren Doch bij een onlangs gehouden fouilleering van de ongeveer 300 gevangenen, zijn -er tien kisten met voedsel, waaronder een tiental pon den boter, eenige stukken spek en Engelsche sigaretten, in beslag genomen- En dat in een kamp waar de gevangenen 1750 gram brood in de week en 1 1/4 liter voortreffelijk eten per dag voorgezet krijgen! Tijdens ons bezoek konden wij de houding van den doorsnee gevangene niet beter typee ren als die van den brutalen schooljongen met z'n: „Puh, meest^ je mag me lekker toch niet slaan!" Het lagere bewakingspersoneel krijgt her haaldelijk de instructie niet te hard tegen de gevangenen op te treden- Eén van de redenen hiervan zou zijn, dat zij nog in voorarrest zijn en dat de mogelijkheid bestaat, dat zij van de hun verweten misdaden worden vrijgesproken.. Dat lijkt ons echter nog geen reden om de bewaking in de oogen van de geïnterneerden belachelijk te maken en de heeren aan te pak ken op een wijze, die veel heeft van een rust kuur op staatskosten. Het is werkelijk niet zonder reden, dat thans vele voortreffelijke en toegewijde krachten in de BS zich moedeloos en ontnuchterd terug trekken. En wij, zelf eenigszins ervaren op het gebied van gevangenschap en bewaking, mee- nen dit te kunnen begrijpen. DIE IS OOK GEPAKT! Het bekende Alkmaarsche oud-raadslid W. I. Bulens is de vorige week, op aanwijzing va» een inwoner van onze stad, in Amsterdam ge arresteerd, toen hij stond te kijken naar M* transport van gevangenen NSB-ers. DE JEUGD TREEDT AAN. Nu er weer stroom beschikbaar is Voor 9» versterkersinstallatie zal de jeugddemonstratie welke eerst in het kader der bevrijdingsfeesten zou zijn gehouden, thans plaats vinden op Za terdag 16 Juni- Om 2 uur vertrekkén de ver schillende groepen van diverse punten om samen te komen op het Waagplein. Vandaar wordt gezamenlijk een marsch gemaakt door de stad naar de Muziektuin. Muziekkorpsen verleenen hierbij hun medewerking. De bijeen komst in de Muziektuin zal worden geopend door den Burgemeester. Namens elke groep zal een getuigenis worden afgelegd. Tijdens de bij eenkomst zal er gezongen worden o.l.v. Cor* Jonker. DISTRIBUTIENIEUWS. TOESLAG VOOR ZWARE, ZEER ZWAKB EN LANGDURIGE ARBEID. De wnd. Directeur van de DistributledlenM maakt bekend dat de gelegenheid weer is open gesteld voor het aanvragen van extra rantsoe nen wegens zware, zeer zware en langdurige arbeid. De collectieve of individueele aanvrage» moeten geschieden door het indienen van da naamlijst en M.D. 223-75 plus bijbehoorende toeslagbewijzen op Donderdag 14 en Vrijdag II Juni a.s- op het Distributiekantoor. Oudegraehl 188. VOORSCHOTTOEWIJZING VAN KAAS. Detaillisten in kaas dienen zich uiterlijk Don derdag 14 Juni a.s. bij den plaatselijken distrl- butiedienst te vervoegen, teneinde aldaar ee» voorschottoewijzing af te halen voor een aan tal rantsoenen, gelijk aan het aantal hetwelk zij op Maandag 11 Juni j.1. hebben ontvangen bij inlevering der bestelbonnen 14 voor kaas. Zij moeten het ontvangstbewijs waarmede x£ deze bonnen hebben ingeleverd overlegg* aa inleveren. De distributiediensten zullen deze toewflzf*- gen aan voor- en achterzijde voorzien van hal stempel van de dienst» terwijl achter het coda nummer .wordt vermeld: bon 14/2". De detaillisten dienen zich terstond na omt- vangst van deze toewijzingen in ieder gevat] nog deze week te bevoorraden, aangezien zecz waarschijnlijk voor de week van 17 t/m 23 Juni a-s. een bon voor kaas zal worden aanga- wezen. NIEUWE AARDAPPELBON. Met ingang van 14 Juni 1945 tót en met J3 Juni 1945 geeft bon 33 van de MG-kaart recht op het koopen van 2 kg aardappelen. Deze bon behoeft niet bij de Centrala Kets- kens te worden ingeleverd.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1