DE VRIJE ALKMAARDER DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING BONNENLIJST STADSNIEUWS Uitgave: Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo- Wnd. Hoofdredact.: Jan C. Reuvers. Administratie: Westerw. 27. Alkmaar. Druk „POA" n.r., Alkmaar Advertentieprijs: 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 ct. Ook dat komt weer Er glanst nog een lichtspettertje hoop voor hen, die nog niet gebroken zijn door het hartzeer over het verdwijnen van de 643 partijen, omroepvereenigingen en kranten waaruit, voor Mei 1940, de be langstellende wereld zich een denkbeeld moest zien te vormen omtrent de open bare meening in Nederland. Het leek er een oogenblik op, dat zich in Alkmaar slechts 3'A redactie met de plaatselijke nieuwshongerverzadiging zou belasten. Edoch. Gisteren werden wij verblijd met de voorspoedige geboorte van een Parooltje met een welvarend kaasbolletje. Hierdoor is de leus der illegale pers: „Terug naar de oude vrijheid", weer een stap nader tot haar verwezenlijking geko men. Ceebee. P.S. Ik verneem nog dat die halve redactie een drukker als wederhelft heeft gevonden en nu ge„Trouw"d en wel een heel huisje in Alkmaars krantenwijk be trokken heeft. Dat wordt een roman: „De gelukkige familie". 2 i JaargangDonderdag 14 Juni 1945 No. 664 BOTSING. Gisteravond kwam op de Kennemersingel bij het borstbeeld van mevr. Bosboom-Toussaint, een Canadeesche vrachtauto in botsing met een motorrijder, afkomstig uit de richting Hei- loo. De motorrijder werd aan het hoofd gewond en is in bewustelooze toestand naar het Centr. Ziekenhuis vervoerd. Het slachtoffer, de 26-jarige matroos W. deK. van de K. N. Marine, is hedenmorgen om 9 uur overleden- VEEL NIEUWS IN WEINIG WOORDEN. Verre Oosten. Op Noord-Borneo hebben de Australiërs een stevig bruggenhoofd in handen. Het eiland Moara in de Baai van Broenei is geheel in geallieerde handen. Op Laboeon bie den de Japanners hevige tegenstand- Groote branden in de buurt van Broenei ver raden, dat de Jappen de olieinstallaties in deze streek vernietigen. Het Japansche verzet in China is in alle sec toren toegenomen, terwijl ook in Birma hevige gevechten aan den gang zijn. Hongkong is door 70 zware bommenwerpers gebombardeerd. Ook Saigon werd gebombar deerd. Te San Francisco is de Veto-clausule aange nomen en onderteekend. De Poolsche Boerenleider, Micolaiczie, zal zich van Londen naar Moscou begeven. Voor week van 10 t-e.m. 16 Juni. Voor alle distributiekringen in de districten Alkmaar en den Helder. Elk der volgende bon nen geeft recht op het koopen van: Res. 38 600 gr. biscuit; 23 en Res. 39 elk 8 oz. pl.m. 224 gr. vleesch in blik of visch of M en V; bon 25 125 gr. boter; bon 26 125 gr. mar garine of 100 gr. vet; bon 27 100 gr- kaas; bon 28 125 gr. suiker; Res. R 6 125 gr. suiker; bon 32 50 gr- zout; bon 33 2 kg aardappelen (geldig t.e.m. 23 Juni); bon 34 50 gr. Engelsche zeep. Gratis Roode Kruis verstrekking: bon 29 1 tabiet chocolade of 55 gr. gebroken chocolade; Res. R 1 250 gr. rystebloem; B 488 (noodkaart) 100 gr. havermout; bon 21 400 gr. brood en Res. 37 800 gr. brod. De datum en de plaats van uitreiking van de artikelen biscuit, vleesch, margarine of vet, chocolade, rystebloem en havermout, zal plaat selijk nader worden bekend gemaakt. De artikelen suiker zout en zeep zullen niet voor Vrijdag 15 Juni '45 in de winkels ver krijgbaar zijn. Jndien op bonnen voor vleesch in blik afle vering plaats vindt van Meat en vegetablcr (vleesch en groenten) dan ontvangt men het dubbele van de voor vleesch aangegeven hoe veelheid- Nel Lind weer thuis Ze was NN-gevangene. Dat was de zwaarste categorie; verstoken van alles, was ze slechts een nummer, waarvan zelfs de gevangenis directeur niets naders wist. Twee en twintig maanden heeft ze geleefd in een kale cel. Vijf maal heeft men haar overgebracht. Naar ccn andere gevangenis, die nog smeriger was, nog kouder en waar nog meer wantsen waren- Het eten was altijd koud: 3 sneedjes brood en gemalen vischkoppen. En telkens als ze dan in die nieuwe gevangenis aangekomen was, hoorde ze, dat de oude door bommen was ver nietigd. Geluk Gelukkig is ze toch geweest. Dat ben je wel, als je twee maal ter dood bent veroordeeld en nog zoo levenslustig thuiskomt. Veel heeft ze c-r zien sterven. Ook onder haar vriendinnen. Zelf is ze 45 pond afgevallen. Toen kwam de bevrijding en de tocht naar huis. Het vliegtuig dat haar naar Brussel bracht, heette „The last Chance". Toepasselijk.. Laten wij haar hier in Alkmaar maar een beetje verwennen! De peetvader van de V.A. weer thuis Rindert Bakker is, na 1 jaar in een Duitsch concentratiekamp te hebben doorgebracht, weergekeerd in zijn gezin en in onze stad, die hem tot een geliefde woonplaats werd. Wij roepen hem hier in onze krant een har telijk welkom toe. Hij heeft dit plaatsje wel verdiend, want hij was onze goede genius hij was onze eerste verspreider, hij redde niet al leen ons, maar ook verscheidene anderen door zijn ondergrondsche activiteit het leven. Rindert, je zult de eerste zijn om te zeggen: „Ik ben één der velen en het was vanzelfspre kend wat ik deed". Dat mag dan al zoo zijn, maar dan willen wij hier in jou, tevens die vele anderen eeren. Een spoedig volledig her stel en dan, nog zeer vele goede jaren met vrouw en kind. MEISJE VERMIST. De wn.comm. der gemeentepolitie te Alkmaar, verzoekt namens de ouders opsporing van Maria Catharina v, d. Ven, oud 17 jaar, die op 5 Juni j.1. na een huiselijke twist de ouder lijke woning heeft verlaten en nog niet is terug gekeerd. Signalement: roodblond haar, zomer sproeten, droomerig en sufferig van aard en slechthoorend. Zij is gekleed in blauwe regen jas en vermoedelijk op bloote beenen met bruine sandalen. Zij heeft geen identiteits- en distributiepapieren. BOB BRUINVIS OVERLEDEN- Onze stadgenoot, de bekende gymnastiek- en sportleeraar Bob Bruinvis, is in een Duitsch concentratiekamp overleden. Hij was wegge voerd in verband met het verbergen van een Joodsch meisje. U KUNT WEER BADEN! Vanaf Maandag 18 Juni is het Witte Kruis- Badhuis aan het Kweerenpad weer voor het publiek geopend. Wij verwijzen naar de adver tentie in dit nummer. SPEL WERD ERNST. Een jongen uit de Bisschop Bottemannestraat werd bij het oorlogje spelen zoo ernstig door een steen aan het oog gewond dat men voor het licht uit dat oog moet vreezen. "MEDEDEELING M.G. Van de zijde van het M.G. wordt er met na druk op gewezen, dat het ten strengste verbo den is, goederen, voorraden en uitrustingstuk ken behoorende aan de Nederlandsche of geal lieerde strijdkrachten te verhandelen of ten ge schenke te geven. In onze krant van Zaterdag publiceerden wij een artikel over de werkzaamheden van de zender van het Gewest. Op de onderste foto ziet men de radio telegrafisten aan het werk. Rechts: J. Verhagen, de leider van het zend station; links de 2e telegrafist J. Zandberge. De andere foto geeft een beeld van de „radiohut", een badcel in het St. Elizabeth- Ziekenhuis alhier

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1