Olie-installaties van Balikpapan gebombardeerd A i Jaargang Maandag 18 Juni 1945 No. 667 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Sport. Uitgave: Stichting „De Vrije Alkmaarder" i.o. Directeur: M. J. Roggeveen. Hoofdredactrice: E. Tas-Callo- Wnd. Hoofdredact.: Jan C. Reuvers. Administratie: Westerw. 27. Alkmaar. Druk „POA" n.v., Alkmaar /^vertentieprijs: 15 ct. per m.m- met een minimum van f 1.50. Abonnementsprijs: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 ct. De strijd in het Verre Oosten m 1 1 1 De laatste ^berichten van den strijd tegen Japan bewijzen, met welk een kracht de oorlog tegen den laatst overblijvende van de asmogendheden wordt voortgezet. Berichten van Vrijdag, meldden een hevig bom bardement op het belangrijke Japansche vloot- steunpunt Truk, terwijl de dag daarop d^ eilanden van de Amanengroep op nog geen 300 km. van het Japansche moederland hevig werden aange vallen door een groot aantal deklandingsvlieg- tuigen. Het is blijkbaar het vaste voornemen van de Geallieerden, om de vijand vooral op zee en in de lucht geen rust meer te gunnen. Van de strijd op. Borneo komen trouwens ook goede berichten binnen. Na het overschrijden van esn heuvelrug bij Broenei zijn de Australische troepen de vlakte binnentrokken, waarin de belangrijkste oliegebieden van Serawak gelegen zijn. De Japanners hebben hierin de roode haan laten kraaien, een bewijs van hun beperkte ver dedigingsmogelijkheden- Japansche berichten maakten melding van een zwaar bombardement op Balikpapan door sterke vlooteenheden voor de kust. Deze berichten zijn nu ook van geallieerde zijde niet bevestigd. Op de Philippijnen jagen geallieerde troepen de laatste verzetsresten op Luzon naar de kust. De strijd loopt hier spoedig ten einde. Ook op Oki- nawa Schijnt het nu gauw tot een beslissing te zullen komen, nadat een. .groot gedeelte van de vijand hara-kiri pleegde. Tenslotte werden door 450 super vliegende for ten aanvallen gedaan op twee kleinere industrie steden op Kioesioe, terwijl eveneens industriëele doelen in de buurt van Nagoja werden gebombar deerd. In totaal werd op deze steden 3000 ton aan bommen geworpen. VEEL NIEUWS IN WEINIG WOORDEN. Be besprekingen te Moskou voor de vorming van een nieuwe Poolsche regeering zullen van daag worden aangevangen. Nog een derde afge zant* van de Poolsche regeering te Londen is op weg naar Moskou om aan "de besprekingen deel te nemen. Het proces tegen de 16 gevangen genomen Poolsche leiders zal vandaag voor het Hoogste Russische Militaire Gerechtshof worden aange vangen. In Tsjecho-Slowakije eischt men de terug voering naar Duitschland van de 2.000.000 Sudeten- duitschers- Bij Aleppo zijn twee Fransche officieren door de menigte vermoord. Het aanbod van de Engelsche autoriteiten van gewapend geleide had den zij afgeslagen. AANGIFTE VAN ROERENDE GOEDEREN VAN VIJANDELIJKE ONDERDANEN, N- S. B.-ERS EN LANDVERRADERS. De burgemeester van Alkmahr maakt, in op dracht van het Militair Gezag, bekend, dat een ieder die roerende goederen (hieronder zijn o.m ook begrepen geld en geldswaardige papieren e.d.) van vijandelijke onderdanen, N. S. B.-ers en landverraders onder zich heeft, verplicht is hier van onmiddellijk schriftelijk aangifte te doen bij het Bureau voor roerende goeder sn van vijanden en landverraders ten St^huize. Deze aangifteplicht geldt bovendien voor een ieder, die Inlichtingen of aanwijzingen kan ver schaffen omtrent deze goederen, indien zij uit ge bouwen of woningen zijn ontvreemd of elders zijn opgeslagen, waar zij zich ook bevinden. Artikel 44 van het Besluit Vijandelijk Vermogen (Staatsblad No- E 133) stelt het nalaten van de aangifte als misdrijf strafbaar met een gevange nisstraf van ten hoogte vier jaren of een geld boete van ten hoogste vijftig duizend gulden. Bijaldien iemand kennis draagt van handelingen welke tot strekking hadden of hebben goederen aan in beslagneming te onttrekken, dient hij eveneens hiervan het bovengemelde bureau ken nis te geven. HAAL GEEN MELK VAN DE BOEREN MEER! Controleurs CCD hebben geconstateerd, dat ondanks de verhoogde melkrantsoeneit nog vele stedelingen melk weghalen bij de boeren in den omtrek. Als verontschuldiging wordt dan aan gevoerd, dat deze extra hoeveelheden bestemd zouden zijn voor zieken. Van bevoegde zijde wordt ons thans bericht, dat voor zieken de gelegenheid bestaat extra levens middelen (w.o. ook melk en boter) aan te vragen door bemiddeling van hun huisarts. Indien toe wijzing hiervan door den vertiWwensarts der Ned. medici noodzakelijk geoordeeld wordt, ont vangt de aanvrager extra rantsoenen, recht; gevende op een voldoende hoeveelheid de» -benoo- digde levensmiddelen. In verband hiermede maakt de wnd. Prov- Voedselcommissaris voor Noord-Holland bekend, dat voortaan een excuus als ziekte niet meer zal worden geaccepteerd, indien bij controle blijkt, dat melk en/of boter zonder afgifte van geldige distributiebescheiden zijn verkregen. In deze ge vallen zullen dus onherroepelijk strafmaatregelen moeten worden toegepast. Men zij dus gewaar schuwd! DE R.-K. STAATSPARTIJ. Het dagelijksch bestuuf van de R.-K. Staats- artij heeft bepaald, dat de mandaten van alle partij-functionnarissen ter beschikking moeten worden gesteld, teneinde de katholieke Nederlan ders in de gelegenheid te stellen hun politieke wenschen in en door de vorming van een ver nieuwd partij-apparaat tot uitdrukking te brengen. Daar echter dit vernieuwingsproces vooral in de huidige omstandigheden een geruimen tijd vordert en het werk van vorming en voorlichting, dat bo vendien het genoemde proces moet stuwen en be vruchten, geen oogenbük mag worden uitgesteld, heeft het dagelijksch bestuur gemeend te moeten overgaan tot de instelling van een centrum' voor staatkundige vorming. Dit biedt de gelegenheid de vertrouwsnsbasis, onmisbaar voor het staat kundig leven der katholieken, te verbreeden en een wenschelijk gebleken discussie over de thans actueele vraagstukken mogelijk te maken. Omtrent de samenstelling van dit centrum en zijn werkwijze zullen spoedig nadere mededee- iingen volgen. OPTREDEN VAN KUNSTENAARS. Om te mogen optreden, zijn werk tentoon te stellen of te publiceeren dient thans ieder kunstenaar in het bezit te zijn van een voor- loopige vergunning, afgegeven door den Mili tairen Commissaris. Deze bepaling geldt ook voor bands, orkesten, tooneelvereenigingen' enz. Om moeilijkheden te voorkomen, dient iedere zaalhouder zich ervan te overtuigen of de bij hem optredende artis- ten van deze vergunning zijn voorzien. Aanvragen in te dienen bij het Militair Ge zag, District Alkmaar, Sectie XIV. t INLEVERING VAN KOOPBONNEN. De Dir.-Gen. van de Voedselvoorziening maakt bekend, dat de detaillisten de koopbonnen 25 der M.G. kaart, alsmede rantsoenbonnen 20-1.45 voor boter in de week van 17-23.6 bij de plaatselijke distributiedienst moeten inleveren. De distributie diensten reiken toewijzingen uit. gelijk aan het aantal ingeleverde bonnsn. zonder dat het in de week van 10-17.6 verstrekte voorschot hierbij wordt herzien. Voorts moeten in deze week de bonnen 27, als mede de rantsoenbonnef! 20.1.45 voor kaas inge leverd worden. De uitreiking der kaastoewijzingen zal echter wel plaats vinden met voorschotherziening. Bij deze uitreiking zullen de voorschotten verstrekt op 11 en 14-6 worden ingehouden en vervangen door een nieuw voorschot, hetwelk gebaseerd zal zijn op het aantal ingeleverde bonnen, en wel lVt maal dit aantal, afgerond naar boven tot het naaste veelvoud van '10. -Voetbal. ALKMAARSCHE BOTS R. E. M. E. 6—3. De wedstrijden tegen de Engelschen schijnen steeds veel doelpunten te moeten opleveren, want ook gistermiddag op het Boys-veld. moesten de resp. keepers niet minder dan negen maal de bal achter zich uit het net halen. Uit dit oogpunt kreeg het publiek dus wel „waar" voor zijn geld, maar van spanning was eigenlijk al geen sprake meer, toen de Boys een 0—1 achterstand vlak na het begin, binnen het hall uur in een 41-voor- Onderduihersperihelen Thuiskomende vond ik de buurman op de stoep. Hij had gebeld- „Ga mee naar' binnen", zei ik onrustig, want de onder duikers ^waren de pot aan het koken. 'Binnen leek het of«alles in orde was. De geroutineerde onderduikers waren op het eerste belletje kousevoetelings de trap opgeslopen. Alleen snorde in de lege kamer het kacheltje voorop de stoorrffen- de aardappelen en achterop een pan doorgeloopen melk, groen en waterig. Ik stortte mij in de zooveelste leugen. „Ja, de vrouw is van huis en ik kook de pot. Ik ben er net een minuut uitge wipt en nu is me de melk doorgeloopen". Buurman, doorkneed in de huishoud- kiinde, wi£s raad. „Je gooit die melk door een zeef en dan heb je kwark voor de boterham". Gezamenlijk trokken we naar de keu ken, plaatsten de zeef op een pan en go ten de melk over. Daarna bogen wij ons verbijsterd over de zeef die leeg bleef- Er zat geen kwark in de melk, die had den de onderduikers er al uitgehaald. ,Ik word oud", zei ik met stalen gezicht. „Ik vergat dat ik dat werkje straks al opgeknapt fcad". „O", zei buurman. Maar ik wist pijnlijk zeker wat hij er bij dacht. sprong hadden weten om te zetten. En al wist de R. E. M. E., 'dank zij twee schitterende en voor keeper Brouwer volkomen onhoudbare doelpunten van Dupre, de achterstand tot 4—3 te verkleinen, even later lag de bal al weer achter Turner en was het 53, met welke stand de rust inging. In de tweede helft waren de Boys vrijwel steeds in de meerderheid, doch wisten het niet verder dan tot één doelpunt te brengen. De overwinginn was zeer zeker verdiend, hoewel o.i. de tegenpartij zwakker was dan de Royal Artillery. Zooals reeds vermeld gaf ook rechtsbuiten Dupre weer acte de présence en vooral voor de rust konden wij weer genieten van het spel van deze rasvoet baller, een speler, die hier in Nederland door iedere ee*ste klasser met open armen zou wor den ontvangen. De Boys hadden eenige jongere spelers opgesteld, die behouden uit Duitschland waren teruggekeerd. Zij gaven aan het spel een zekere frischheid en doordat het spel niet te kort gehouden werd, ging er van de Boys-aan vallen, vooral voor de rust, steeds gevaar uit. Voor het begin van de wedstrijd had Gouds blom. de rechtsbuiten der Boys, een bloemenhulde in ontvangst te nemen, daar dit zijn laatsten voetbalwedstrijd voor de Boys was. De voorzit ter van de Boys, de heer Koster, dankte Gouds blom voor alles, wat hij voor de vereeniging had gedaan, roemde zijn sportiviteit, memoreerde zijn verdiensten als bestuurslid en sprak de wensclr uit. dat de Boys nog jaren lang op zijn steun en medewerking als penningmeester mochten reke nen. JONG-HOLLAND. De Chr. S. V. Jong-Holland verzoekt ons te willen mededeelen, dat iedere Donderdagavond vanaf 7 uur getraind wordt op het terrein aan den Bergerweg, hoek Groeneweg. Er is een ad- spirantenafdeeling van 12 tot 16 jaar opgericht, die déél zal nemen aan de wedstrijden om het kampioenschap van Alkmaar. Nieuwe leden kun nen zich opgeven Nic. Beetskade 48. Hockey. ALKMAAR—ROYAL ARTILLERY 5-1- Zaterdagmiddag werd een tweede hockeywed strijd gespeeld tusschen Alkmaar en een elftal van de Royal Artillery, welke een groote over winning voor de Alkmaarders opleverde. Met de rust was de stand reeds 40 en waren de gast- heeren steeds in de meerderheid geweest. Na de rust hamen de Alkmaarders het wat kalmer op; beide partijen maakten elk een doelpunt, zoodat de eindstand 51 werd. R. A. had 5 invallers en miste o.a. hun keeper, die de vorige keer. één der steunpilaren van het elftal was. De Redactie is nu telefonisch te bereiken onder no. 2274

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1