DE VRIJE ALKMAARDER OPNIEUW ILLEGALITEIT P.O.D.-perikelen DAGBLCQ VOOR ALKMAAR EN OMGEVIXG i TWEEDE OFFICIEËLE BONNENLIJST STADSNIEUWS ts- i. *r, DE TREINEN GAAN WEER RIJDEN HULDE fj n»"4" Uitg.: Stichting „De Vrije Alkmaarder* i o. Dir.: M. J. Roggeveen; Hoofdred.: E. Tas Callo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuvers RedactieAchterdam 15; Tel. 2274 2e Jaargang No. 669 WOENSDAG 20 JUNI 1945 Administratie: Westerweg 27, Telefoon 3250 Advert pr. 15 ct. p. m m. m. een min. v. f 1.50 Abonnem.pr.: 25 ct. per week (voorloopig) Eosse nummers 10 cent De atmosfeer in het Nieuwe Nederland schijnt, wonderlijk genoeg, door de zuivering vertroe beld te moeten worden. Een groep Alkmaarsche oud-illegalen wendt zich met een in de straten aangeplakt pamflet tot de bevolking, om te pro testeeren tegen de wijze waarop hier de zuive ring wordt aangepakt. Twee gevallen worden met name genoemd. Het pamflet is niet onder teekend. Een betere weg. Het lijkt ons juister, wanneer deze menschen zich via hun leiders of rechtstreeks, tot de be trokken autoriteiten wenden. Of zijn zij ook bang hun vingers te branden.' Mocht blijken dat er aan gerechtvaardigde klachten geen aandacht wordt geschonken, dan nog zou men goed moeten nadenken voor men naar het niet ongevaarlijke middel van het illegale pamflet grijpt. Een feit is echter dat deze wijze van doen aanspreekt bij het publiek. Er heerscht een stemming van: „Zie je wel. Dat heb ik allang gezegd. Er wordt lang niet genoeg aangepakt". Men komt er o.i. niet door te wijzen op de aanmeldingsplicht van het publiek. Vooral voor de economische collaborateurs is het niet ge- makkelijk bewijzen aan te brengen, hoewel voor de 2e week van de 7e periode 1945 17 tot en met 23 Juni voor alle distributiekrin gen in de districten Den Helder—Alkmaar: Reserve R 9 250 gram rijst of rijstebloem 48 1 tablet chocolade of 55 gr. gebr. chocolade (gratis)" 50- 50 gram Engelsche zeep Reserve 60 40 gram koffie Reserve 77 300 gram biscuits Reserve 78 600 gram biscuits A 12 (inlegvel) 1 doosje lucifers B 12 (inlegvel) 1 doosje lucifers Dê levering van rijst of rijstebloem is afhan kelijk van den voorraad bij de winkeliers; de keuze berust derhalve niet bij het publiek. Zelfverzorgers moeten op door de distributie diensten aan te geven dagen voor graan inleve ren: Reserve 77 en Reserve 78. Het artikel koffie is eerst verkrijgbaar als de winkeliers zijn bevoorraad. Denkt om het verschil tusschen „Reserve" en Reserve R"- bonnen. AARDAPPELBON. De Directeur-Generaal van de voedselvoorzie ning maakt bekend, dat op bon 51 der M.G.- kaart met ingang van Woensdag 20 Juni 2 kg aardappelen verkrijgbaar is. Deze bon behoeft niet bij de Centrale Keuken te worden ingele verd. Zelfverzorgers voor aardappelen mogen van deze bon geen gebruik maken, doch moeten deze op de door de distributiedienst nader te bepalen datum bij deze dienst inleveren- „WANT VRIJHEID IS GEEN MARKTWAAR". Onder auspiciën van het uit de illegaliteit voortgekomen weekblad „Vrij Nederland" werd gisteravond in een goed gevulde zaal van „Het Gulden Vlies" door dr. F- Kuiper een inleiding gehouden over bovenstaand onderwerp. Spreker begon zijn betoog met een uiteenzet ting van het streven, waarvan degenen die elkaar rond ,V.N." gevonden hebben bezield zijn, nl. de wil om als vrije Nederlanders bewust van de verschillen die er in ons volk bestaan te bouwen aan de vernieuwing van ons volksleven. Het kenmerkende voor de kring rond „V.N." is, dat men nog geen bepaalde keuze deed, doch in het bijzonder het gesprek gaande wil houden, niet alleen binnen eigen kring, doch ook met allen daar buiten. Ds. Kuiper opende voor deze avond dit ge sprek met een weergave van het standpunt van ieder weet dat zij er in de oorlogsjaren grof van hebben geleefd. Ingrijpen van bovenaf. Hier moet van bovenaf op korte termijn een onderzoek worden ingesteld met de hulp van belastingambtenaren. Ook in Amsterdam zoekt men op het oogenblik reeds naar een lichaam dat de Vol van het Openbaar Ministerie zou kunnen vervullen. De overheid mag de zuivering niet afhanke lijk iaten zijn van de medewerking van het publiek. Zjj laat ook de landsverdediging niet over aan het particulier initiatief. Collaborateurs zijn in de eerste plaats staats vijanden. C. B. T, V.N- ten opzichte van de vernieuwing op gees telijk, staatkundig en sociaal gebied. Hoewel ons volksleven, aldus spreker, sterk beïnvloed is door de prediking van het Christelijk Evan gelie bestaan er schakeeringen en zelfs tegen stellingen, doch een gesprek tusschen de ver schillende groepen is en moet mogelijk zijn. Spreker wees daarbij op de noodzakelijkheid voor het geheel van het geestelijk leven in ons land en binnen .ons Rijk, dat in dit gesprek zoowel Joden als Mohammedanen betrokken worden en dat in ieder geval geen enkele vorm van geloof machtsbron mag worden in het maatschappelijk leven. Op staatkundig terrein kwam spreker op voor een voluit democratische houding. Wat in ons volk leeft moet gestalte krijgen langs de mocratische weg. Aan de komende verkiezin gen moet een bewustwording van onze volks wil voorpf gaan. Op sociaal terrein zal het er, volgens spreker, in de komende tijd vooral om gaan, welk aan deel in de levensgemeenschap, die elke volks gemeenschap is, zal worden gegeven aan de gewone man en de gewone vrouw. Deze strijd om sociale gerechtigheid js in de laatste eeuwen ook de groote wegbereider geweest voor inter nationale broederschap. Wanneer wij het wan trouwen tusschen de volken te boven willen komen, dan zal dat moeten geschieden, doordat wij samen voor de vrijheid der volken opko men en binnen de volken voor de vrijheid van den mensch. Tot slot van zijn toespraak deed spreker een dringend beroep om zich bewust te zijn van de verantwoordelijke post waarop ieder, die waar lijk een vrije Nederlander wil zijn, gesteld is. Uit de veelheid en verscheidenheid der na de pauze gestelde vragen, bleek dat deze oproep -een goed gehoor had gevonden- De uitstekende geslaagde avond stond onder 'e:d:rg van Jan C. Reuverr, die met een dank- ":orrd aan ds. F. Kuiper voor zijn helder be toog cn duidelijke beantwoording der vragen, sloot. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal Maandag 25 Juni a.s. het baanvak Alkmaar Amsterdam weer voor reizigersvervoer in ge bruik worden genomen. Wél zal het voorloopig blijven bij één enkele trein per dag en zu'"#n wij vermoedelijk genoegen moeten nemen met goederenwagons, doch hiermede is aan de moeilijkheden, die ten aanzien van het personen- en goederenvervoer bestaan weer gedeeltelijk tegemoet gekomen. Ook de trajecten AlkmaarDen Helder en Alkmaar—HoornEnkhuizen zullen Maandag a.s. voor reizigersvervoer geopend worden. Er zullen slechts kaartjes voor enkele reizen 3e klasse verkocht worden en fietsen zullen slechts op vergunning mogen worden medegenomen. De vertrektijden der treinen zullen aan de loketten bekend gemaakt worden; naar alle waarschijnlijkheid zullen de treinen alleen in Alkmaar, Uitgeest, Zaandam en Amsterdam stoppen. ZOMERVACANTIES LAGERE SCHOLEN. Naar wij vernemen zullen de vacanties van de lagere scholen te Alkmaar dit jaar worden vastgesteld van 2 Juli tot en met 25 Augustus. Het is verwonderlijk hoe snel men klaar staat met kritiek op de autoriteiten. Voor het werkelijk degelijke en vrucht dragende werk van ons ambtenarenkorps heetf men echter geen oog. Ik vestig daarom de aandacht op dit A.N.P—Aneta bericht: „Er wordt een streng onderzoek inge steld i.z. het geval Rost v. Tonningen. In het bijzonder wordt nagegaan, hoe hij zich uit een verdieping van de gevangenis te Scheveningen heeft kunnen laten vallen. Reeds kan worden meegedeeld, dat het incident zich heeft afgespeeld binnen het gebouw der gevangenis, waar R. v. T. I zich van een der verdiepingen naar bene nden stortte- Hiermee is het tendentieuze gerucht ontzenuwd, als zou R. v. T. op Okinawa, harakiri hebben gepleegd. Naderhand is nog komen vst te staan dat de overledene dood is en R. v. T, heette. Hij schijnt omgekomen te zijn bij een poging om de zwevende gulden aanschou- welijk voor te stellen. Ceebee. Samenwerking wel gewenscht! Indien thans een SS-er uit de repatriëerings- trein op het Alkmaarsche station stapt, geven wij hem maar een zeer kleine kans om aan de scherpe oogen van P.O.D. of N.B.S. te ontsnap pen. Het is ons zelfs gebleken, dat degene, die een paar honderd meter vóór het station uit de trein springt, hierdoor zijn gerechte straf niet kan ontloopen- Voor dit alles niets dan onze lof! Doch als dezelfde SS-man zoo handig is om op het station van Heiloo de trein te verlaten, dan zal hem geen stroobreed in de weg worden gelegd, noch door P.O.D., noch door N.B.S. of politie, aangezien van deze heeren op het station geen spoor te bekennen zal zijn. De repatriëe- renden stappen uit en loopen naar huis. Met het gevolg, dat de Alkmaarsche P.O.D. thans druk op zoek is naar een SS-er, die inplaats van in Alkmaar, in Heiloo is uitgestapt- Wij zouden opspoorders van Heiloo en Alk maar willen adviseeren een beetje meer samen werking te betrachten, opdat alle pogingen tot ontvluchten van ongure elementen, die via de repatriëeringstrein ongemerkt in Nederland ho pen te komen, in het gevangenkamp eindigen. HULP ACTIE ROODE KRUIS. Misschien weet U van nabij, hoevelen, die uit het buitenland terugkeeren, in hun kleeren steken. 't Kan zijn, dat U van nabij weet, hoe treu rig het gesteld is met hen, die door oorlogs schade getroffen zijn, waardoor van hun heb ben en houden veel of soms alles «verloren ging. En misschien is het U ook van nabij bekend- Wij willen niet doorgaan met veronderstel lingen, maar wij vragen U beleefd doch dringend; helpt U ook mee om de materieele nooden van vele stadsgenooten te leenigen door its klaar te zoeken om mee te geven bij de huis aan huis inzameling. Houdt U er rekening mee dat er veel noodig is. Wilt U? D. SAAL OVERLEDEN. Te Hoorn is de bekende Alkmaarsche archi tect Saai overleden. Bouwmeester Saai is o.m. de ontwerper .van het „Westerlicht", Habo- autogarage te Alkmaar, van Huize .Avondlicht" te Hoorn,"van het Heilooër Raadhuis en van een antal scholen in het Noorden van onze provin cie, o.a. te Den Helder- De overledene was pres.-kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente. OPENSTELLING TELEGRAAF. De Directeur van het postkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat het telegraafverkeer van Alkmaar-c.a. nader is uitgebreid met de plaat sen Aalsmeer Amersfoort, Laren N.-H. en Lisse. De openstelling van het kantoor te Alkmaar is voor den telegraafdienst nader gesteld op 919 uur (op werkdagen);

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1