m VRIJE ALKMAARPER DAGBLAD VOOR ALKMAAR EH OMGEVING Mef reden. Strijd in het Verre Oosten STADSNIEUWS Burgerij en zuivering Uitg.: Stichting „De Vrije Alkmaarder" i o. Dir.: M. J. Roggeveen; Hooldred E. Tas-Callo Wnd. hooldred.: Jan C. Reuvers Redactie: Achter dam 15; Tel. 2274 2e Jaargang No. 670 DONDERDAG 21 JUNI 1945 Administratie: Westerweg 27, Telefoon 3250 Advertpr 15 ct. p. m m. m. een min. v. f 1.50 Abonnem.pr.: 25 ct. per week (voorloopig) Losse nummers 10 cent Er wordt veel gemopperd. Ik weet niet of in een andere taal daarvoor ook zoo'n kernachtig woord bestaat als het Nederlandsche „kanke ren". Zooals zoovele volksuitdrukkingen geeft ook dit bijzonder juist weer wat mopperen eigenlijk is, nl. het ondergraven, het doorwoe keren van het bemopperde voorwerp tot het óf heelemaal mis gaat óf door verandering verbe terd, weer gezond wordt. Voor die gezondma king zijn zeker bij kanker, geen zachte heel meesters te gebruiken, we kennen anders allen de gevolgen Er wordt ook nu in Nederland veel, zeer veel gekankerd en ook zeer, zeer veel met reden- Wij meenen, dat zij, die tijdens de bezetting hun verzetsplicht vervulden, het recht hebben momenteel op de fouten, het achterwege blij ven van aanpakken door de autoriteiten, daar waar de gezondheid van onze Nederlandsche sa menleving dit eischt, te wijzen. In het bijzon der heeft daarbij de uit de illegaliteit voortge komen pers een taak, zeker wanneer zij zélf bij een en ander nauw betrokken is. Bovendien heeft hetpubliek, d.i. ons volk, het recht te weten wat er momenteel achter de schermen op velerlei gebied gebeurd. Wij willen voor ons en ook voor U de vinger op de zieke plekken leggen. Wij hebben daarvoor onze redenen. HeM U de Uwe? Leert ze ons kennen! Sterfyp eenheden van de geallieerde vloot hebben in de Japansche Zee 11 vijandelijke schepen tot zinken gebracht- Ook werden er mijnen in deze wateren gelegd. De verbindin gen tusschen het Japansche moederland en Korea, Mantsjoerije en China zijn daardoor danig belemmerd, terwijl Japan juist voor zijn oorlogvoering belangrijke stoffen uit deze ge bieden haalt. De strijd op Okinawa is practisch geëindigd. Van hieruit zullen geallieerde jachtvliegtuigen een groote strook van de Chineesche kust en het zuidelijke eiland van Japan, Kioesjoe kun nen bestrijken. Gisteren bombardeerden 900 vliegende reu- zenforten een aantal industriesteden in Japan ó.a. Fukuoka, de 8e stad van Japan. Australische troepen hebben nieuwe landin gen verricht op Borneo ten Zuiden van Broe- nei. De Jappen retireeren nog steeds onder ver nieling van de oliebronnen. De Plaatselijke Advies Commissie uit de Ille galiteit schrijft ons: Reeds werd een groot aantal commissies tot Zuivering van het openbare leven benoemd en geïnstalleerd. De samenstelling werd bekend gemaakt de adressen van de secretariaten op gegeven en de datum, waarvoor klachten moe ten worden ingediend, daarbij vermeld. Toch blijkt de zuivering nog niet vlot te ver lopen. Waarom? Er komen weinig of geen klachten binnen! Dat zou er op kunnen wijzen, dat er geen bezwaren tegen onze medeburgers bestaan. Maar zoo is het stellig niet! Er waren in de vijf bezettingsjaren óók te Alkmaar en omgeving een aantal mannen en vrouwen, die in hun ambt of beroep blijk gaven van een onvaderlandsche houding. Er waren collaborateurs en zwarte handelaars; er waren leden en sympathiseerende leden van de N.S.B., enz., enz. Over deze dingen wordt wèl gepraat, maar tot do instanties die met de zorg voor de zuive ring en opsporing belast zijn dringen ze niet voldoende door. In veel gevallen zegt men: „Dat weet iedereen", terwijl niemand werkelijk aangifte doet. Hoe komt dat? Eenerzijds is er hier sprake van laksheid maar anderzijds is het ook zóó, dat velen niet precies weten, hoe ze het moeten aanpakken. Er is daarom besloten tot het openen van een Inlichtingen-bureau voor de zuivering. Dit bureau staat onder leiding van den heer J. Soutendijk, administrateur van het N.S.F. Ieder wordt bij dezen uitgenoodigd om zoo spoedig m o g e 1 ij k in elk geval vóór 1 Juli a.s. op dit bureau te komen praten, in dien hij meent, dat iemand om welke reden dan ook behoorde te worden gezuiverd of vervolgd. Daar hoort men dan, hoe men verder moet handelen of wel het bureau zorgt zelf voor het door geven van de verstrekte opgaven aan de juiste adressen. Het bureau neemt kennis van elke aanwij zing, ook schijnbaar onbelangrijke, omdat deze in verband met andere van beteekenis kunnen zijn. Men bedenke wel: de zorg voor de zui vering is plicht van de geheele burgerij! Het bureau is gevestigd Nassauplein 43, geopend:-dagelijks van 912 en 24 uur. OVER ILLEGAAL WERK. Vrijdagavond om 7 uur zal in Het Gulden Vlies een openbare bijeenkomst worden ge houden waarop eenige bekende figuren uit de Alkmaarsche illegaliteit, met name ds. F. Slomps, in de illegaliteit beter bekend als Frits de Zwerver en Pater Bleis het woord zullen voeren over het illegale werk en wel in het bijzonder over het aandeel dat d-_ L.O. hierin gehad heeft. Gezien de groote belangstelling die voor deze avond zal bestaan lijkt het ons haast overbodig het Alkmaarsche publiek op te wek ken deze gelegenheid, om eens wat meer te weten te komen over het verzet- gedurende de bezetting, niet voorbij te laten gaan- „Herrenvolk" leidt heerenleventje Er was een tijd waarin wij watersoep en sui kerbieten aten, een tijd waarin vrouwen en grijsaards zich afbeulden op dagenlange hon gertochten, een tijd waarin de kinderen in de groote steden bij honderden aan ondervoeding stierven. In die tijd zwelgden de vliegveldaan nemers in diners van honderden guldens, kre gen landwachten en S.S.-ers dubbelq rantsoe nen, was het Duitsche volk volgens de bezet tingstroepen, goed gevoed en goed gekleed. Dit gespuis en hun bewonderaars zitten nu opgesloten. Zij werken weliswaar maar zonder angst voor gaskamers, benzine-injecties en ranselpartijen. Integendeel, deze week werden zij verblijd met een rantsoen dat gelijk is aan het onze, een rantsoen afkomstig van de geal lieerde volken waartegen zij 5 jaar lang ge vochten hebben. „Waar de gealliëerden komen, doet de honger zijn intocht", schreven, de ge lijkgeschakelde kranlep vórig jaar. Welnu, geef deze menschen de illusie dat hun kranten voor een keer gelijk hebben gehad. VERTREK CANADEEZEN. Onder groote belangstelling van de buurtbe woners vertrokken hedenmorgen de groep Ca- nadeezen, die in het Nassaukwartier een gast vrij onderdak vonden, naar Utrecht. Voor het vertrek werden nog foto's van onze vrienden gemaakt, bloemen aangeboden, siga retten uitgedeeld. Tenslotte zetten de wagens zich in beweging. Allen waren het er over eens dat de hevrijders een aparte sfeer in dit stadsdeel hadden gebracht die men voorloopig nog wel zal missen. ONVERANTWOORDELIJK! Gisteravond om 6.30 uur had op de Berger- weg bij het Kazerneterrein een ernstig ongeval plaats. De negenjarige v. H. werd daar bij het naar de weide brengen van een paard van den veehouder H. door dit dier tegen het hoofd ge trapt. De jongen werd ernstig verwond in het Centraal Ziekenhuis opgenomen. Men maakt er ons op attent, dat de betref fende pol.verordening voorschrijft, dat dieren slechts onder behoorlijk geleide langs de open bare weg vervoerd mogen worden, en dat dit dus niet dient te geschieden door kinderen van 9 jaar. Eventuëele getuigen worden verzocht zich te melden aan de afd. Administratie van het Po litiebureau te Alkmaar- JEUGDIGE INBREKER GEVAT. Gisteravond om 10 uur waarschuwde de con ciërge van het Murmellius Gymnasium de po litie, aangezien onbevoegden het gebouw waren binnen gedrongen. Men arresteerde den 14- jarige loopjongen L. uit de Drebbelstraat die reeds verscheidene voorwerpen had klaar ge legd om mede te nemen. De jongen, die door een dichtgespijkerd ven ster was binnengedrongen is op het politie bureau ingesloten. GERUCHTEN Met prijzenswaardige ijver tracht het M.G. de verderfelijke gevolgen van de be zetting weer ongedaan te maken. Zoo wil men ook krachtdadig het Euvel der Ge ruchten aanpakken, dat ons nu eens tot geestdrift opzweepte, dan weer tot zwart galligheid doemde. Wij waren overgele verd aan de willekeur van ieder individu met een vruchtbare duim. Dat is uit- Het gerucht is staatszaak geworden. Na de alleszins geslaagde proefneming met:Wel ReisverbodGeen Reisverbod", zal de sectie Voorlichting deze zaak energiek voortzetten. Boze tongen hebben beweerd dat het M.G. reeds op 1 April hier dacht te zullen zijn en dat men uit halsstarrigheid de reeds voorbereide Aprilgrap wilde laten doorgaan. Dit is echter een valsch ge rucht. Men houde zich de officiëele nieuwtjes. Ceebee. ZOMERVACANTIES LAGERE SCHOLEN. In ons blad van gisteren is in de mededeeling betreffende de vacanties van de lagere scholen een fout geslopen. Deze zijn vastgesteld van 28 Juli tot 25 Aug. Wij deelen nog mede dat de bijzondere scholen hun vacanties zelf regelen. HET SPOORWEGVERKEER. Betreffende het weer in verkeer komen van verschillende treinen vernamen wij nog nader, dat alleen van een geregeld verkeer sprake zal kunnen zijn op de lijn AlkmaarAmsterdam. De treinen naar Den Helder en HoornEnkhui zen zullen voorloopig slechts facultatief wor den ingelegd, d.w.z. wanneer er voldoende goe derenwagens aanwezig zijn om het verkeer eenigszins loonend te doen zijn. In hoofdzaak zal men zich bezighouden met goederenverkeer en alleen personenverkeer toestaan wanneer daarvoor nog ruimte jjver blijft- Men ga dus niet op reis, tenzij daarvoor een dringende aan leiding bestaat. VERDEELING WERKZAAMHEDEN IN HET COLLEGE VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. Burgemeester en Wethouders hebben de werkzaamheden van het College in hunne ver gadering van 5 juni .jl. als volgt verdeeld: De Burgemeester belast zich met algemeene zaken, de onderwijsaangelegenheden en die van den keuringsdienst voor waren. Wethouder Van Slingerland zal behandelen de aangelegenheden betreffende de financiën, de pensioenen, het gemeentelijk bureau voor so ciale zaken, den dienst voor maatschappelijk hulpbetoon en de lichtbedrijven. v Aan den heer F. H. Ringers zijn opgedungen de aangelgenheden betreffende den dienst van openbare werken, het bouw- en woningtoe zicht, de volkshuisvesting, het woningbedrijf, den havendienst, de plantsoenen, de begraaf plaats het grondbedrijf, den reinigingsdienst, het gemeenteslachthuis en het marktwezen Aan den heer C. M. Hoogenboom de aange legenheden betreffende den geneeskundigen en gezondheidsdienst en het sportpark. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. GEBOREN: Emma M., d. v. Alexander J. Massink en E. H. F. Poppens. -Tine J., d. v. Arie Wolf en G- van den Berg Marietje, d. v. Nicolaas Molenaar en C. Roos. Anna F., d. v. Hendricus H. Brugman en A. Swaerts. Anneke A., d. v- Albert Wassink en A. S. G. Kramer. OVERLEDEN: Maria C. A. Breed, oud 4 we ken. Nicolaas Schats, gehuwd m. A. C. Stelleman, oud 66 j. Geertruida M. Morsch, wed- v. A. J. Bielars, oud 87 j. INFORMATIES OVER GEDEPORTEERDEN. Op de eerste afdeel ing van de Alkmaarsche Gemeentesecretarie zijn thans formulieren ver- v krijgbaar voor het aanvragen van inlichtingen omtrent gedeporteerden, waarvan tot dusver nog niets is vernomen. De ingevulde informatieformulieren moeten gezonden worden aan de Centrale Afdeeling Repatriëering en Inlichtingen MG, gebouw B.P.M., Carel v. Bylandtlaan 16, 's-Gravenhage.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1