DE VRIJE ALKM a Kbe,tier r$c*£pri&G(JoW DAGBLAD VOOR ALKMAAR ER OMGEVING Hevige bombardementen op Japan. Lanss een achterdeurtje BONNENLIJST Nieuw kabinet gevormd. WONDEREN GEBEUREN STADSNIEUWS vu* twxuï Ui tg.: Stichting „De Vrije Alkmaarder* i.o. Dir.: M. J. Roggeveen; Hoofdred.: E. Tas-Cailo Wnd. hooidred.: Jan C. Reuvers Redactie; Achterdam 20; Tel. 2274 2e Jaargang No.ATf /ƒ2- ZATERDAG 23 JUNI 1945 Administratie: Westerweg 27, Teleioon 3iS0 Advert.pr. IS ct. p. m m m. een min. v. i 1.50 Abonnem.pr.: 25 ct. per week (voorloopig) 1 Losse nummers 10 cent De bombardementen op Japan zullen steeds in hevigheid toenemen en zullen dusdanig wor den opgevoerd tot er dagelijks 1000 bommen werpers boven het Japansche moederland zul len zijn. Generaal Doóliitle, die de bombardementen op Duitschland op zoo voortvarende wijze ge leid heeft, is nu in het Verre Oosten aangeko men. terwijl een groot gedeelte van de 8e luchtmacht eveneens naar dit strijdtooneel is overgebracht. In China komen berichten binnen over een algemeene terugtocht van de Japanners in ver schillende provincie». In de provincie T«e-Kiang trekken de Ja panners zich terug op de haven Mlng-po. Ook aan de kust van Foe-Kien wijken de Japanners met groote snelheid. De troepen in Zuid-China en Frans Indo- China zijn momenteel blootgesteld aan felle luchtaanvallen. VEEL NIEUWS IN WEINIG WOORDEN. De, leider van de Britsche delegatie te San Fransisco Lord Halifax verklaarde dat de we reldorganisatie gezien moest worden als een belangrijke stap vooruit naar de wereldvrede. De besprekingen te Moscou over de vor ming van een nieuwe Poolsehe regeering heb ben een bevredigend verloop- EERSTE K.L.M.- VLIEGTUIG WEER or SCHIPHOL? Het eerste vliegtuig van de K.L.M- zal van daag op 't vliegveld Schiphol arriveeren. (ANP). ALKMAAR EN DE NEDERLANDSCHE BLOEMBOLLENEXPORT. Na de grondige plundering is een van de weinige exportartikelen, die in ons land nog zijn overgebleven, de bloembollen, die niet al leen in Lissc en HfiUegom, doch ook in Castri- cum, Limmen. Heiloo, de Egmonden, de Anna Paulownapolder, rondom Obdam en tusschen Hoorn en Enkhuizen in groote hoeveelheden worden gekweekt. De kwaliteit van dit Nederlandsche product is de laatste jaren sterk' vooruitgegaan. In ver band met de bereiding van koffiesurrogaat en tulpenmeel zijn groote partijen van inferieure kwaltteit vernietigd en ook de beruchte aaltjes ziekte is thans geheel verdwenen. De handelaren hopen weldra te kunnen ex porteeren naar Scandinavië Finland. - Zwitser land, België, Frankrijk en last not least, naar Amerika en Engeland- Van een eventuëele hyacintenexport naar Rusland is nog niets be kend. In Amerika, vooral in Canada, heerscht een -groote vraag naar de Hollandsche bollen: de Amerikanen zonden een commissie, de F.E.A. ter wederopbouw van het economische leven, naar ons land en het wachten is slecht» op de schepen, die de bloembollen naar Amerika, waar momenteel een teveel aan geld en een tekort aan goederen heerscht, te vervoeren. De bestaande embullagemoeilijkhedcn zijn zoo goed als overwonnen en de verzending kan plaats vinden, al moest men de bollen in papie ren zakken versturen. Plt.niicii zijn thans in voorbereiding onf een Nederlandse}* commissie van 3 man naar Ame rika te zonden, die de handelsbetrekkingenweer moet hernieuwen en het kantoor in New York weer in gebruik kab nemen. Van regecringszijde heeft men in deze alle medewerking; vanuit T,onden is onmiddellijk een afgevaardigde gekomen om hier de stand van zaken op te nemen en men probeert nu via onze regeering, ook Engeland, dat tot dusverre voor luxe-artikelen gesloten is. voor onze bol len toegankelijk te maken. Men hoopt or> deze wijze bedrag van f 50.000.000 aan deviezen te verkrijgen. Dat de hloemhollenkweekers hier wél b;j nullen varen is begrijpelijk en ook Alkmaar, z-il hooenliik als centrum van een belangrijke tUnembo]len streek. indirect de voordeelen hiervan kunnen genieten- Inlichtingenbureau voor de Zuivering Nassaupleifl 43. Geopend 9—12, 24 sur. EERSTE OFFICIëELE BONNENLIJST voor de 3e week van de 7de periode 1945 24 tot en met 30 Juni voor alle distributiekrin gen in de districten Alkmaar en Den Helder. Nieuw aangewezen bonnen: 61 400 gram brood 62 400 gram brood Reserve 79 400 gram brood 63 125 gram versch vleeseh zonder been of 4 oz. (pl.m. 112 gr.) vleeseh in blik en/of visch en/of M. Sc V. D 02 (rood) 8 oz. (pl m. 224 gr.) en D 02 blauw) 4 oz. pl.m. 112 gr.) vleeseh in blik en/of visch en/of M. en V. 64 100 gram vet of 125 gram margarine 65 125 gram boter 69 2 liter melk Reserve R 15 4 liter melk' Nog geldige bonnen B 08 (inlegvel) 8 liter melk (14 Juli) C 08 (inlegvel) 8 liter melk (14 Juli) 51 2 K.G. aardappelen (30 Juni) De volgende bonnen zijn verlengd tot 30 Juni: Reserve R 9 250 gram rijst of rijstebloem 47 125 gram suiker Reserve R 10 125 gram suiker Voorts zijn aangewezen de bonnen K 03 (rood) en K 03 (blauw). De bonnen K 03 (rood) vertegenwoordigen een waarde van 30 cent, de bonnen K. 03 (blauw) een waarde van 60 cent. Deze bonnen kunnen in de week van 23 t-m. 30 Juni a-s. bij den bakker of melkhandel in betaling worden gege ven ter betaling van brood, biscuits of melk. De levering van rijst of rijstebloem is afhan kelijk van den voorraad bij de winkeliers; de keuze berust derhalve niet bij het publiek. Op bon 63 zal zoo mogelijk versch vleeseh worden afgeleverd. Is dit niet mogelijk, dan wordt vleeseh in blik verstrekt. Bovengenoemde bonnen, met uitzondering van die voor melk, mogeh aan de winkeliers eerst bij aflevering der goederen worden afgegeven; ongeoorloofde voorinlevering kan tot mis bruik ten nadeele van het publiek aanleiding geven. deelneming aan warme ma»ltüden uit de Centrale Keukens moeten aldaar bij den kaart verkoop OD Maandag 25 en Dinsdag 26 Juni as, do bonnen 63 voor 125 gram versch vleeseh of 4 oz. vleeseh In blik worden ingeleverd. Zelfverzorgers moeten op de door den distri- butiedienst aan te geven dagen inleveren voor: graan 61, 62 Reserve 79: vleeseh 63, D 02 (rood) D 02 (blauw): melk «9. Reserve R 15, B 0.8 en .C 08 (inlegvel); aardappelen 51. Indien op bonnen voor vleeseh in blik afle vering plaats vindt van Meat Sc Vegetables (vleeseh en groente), dan ontvangt men hiervoor het dubbele van de voor vleeseh aangegeven hoeveelheid- Denkt om i- osschen „Reserve"- en -innenl OFFICIëELE PL>.i 'AT1E. Blijkens publicatie van h C.D.K. zijn bon K 03 (blauw) en bon K "1) aangewezen als waardebon resp. te- -da van 0.60 en 0-30 voor het befr-' van brood en/of melk. De bakkers -/?' melkslijters zijn ver plicht deze waarJio jnivn van het publiek in ontvangst te nemen. De door de bakkers en/of melkslijters van consumenten in betaling aan genomen bonnen dienen door hem op opplak- vellen te worden geplakt. Ter verkrijging van de tegenwaarde van de aldus ontvangen bonnen dienen deze opplak- vellen te worden aangeboden bij een door het bijkantoor van het A.V.A. aan te wijzen bank instelling, welke voor uitbetaling zal zorgdra gen. De A.V.A. bijkantoren zullen terzake na dere aanwijzingen geven hetzij per circulaire, hetzij door middel van de plaatselijke pers. Volgens een bericht van de B.B.C. is er een Nederlandsche regeering gevormd onder voor- «ittérscnap van Trof. Jr. W. Schertnerhora. Wie had dat nu kunnen voorzien, zeker de genen die in Londen het Persbesluit opstelden niet. Niemand zou ook verwachten, dat oud- illegale werkers zich hiertoe zouden leenen! In het Persbesluit is bepaald, dat geen toe stemming tot her-uiteave van dag- of nieuws blad wordt verleend, indien onder de mede werkers, w o. zelfs de commissarissen van het bedrijf worden genoemd en waarbij zeker en in het bijzonder redactiépersoneel en direciie zijn begrepen, zich personen bevinden, die door hun handelen .of nalaten den vijand hebben gediend. Edoch, ook de heeren perscollaborateurs heb ben het beroemde achterdeurtje gevonden met behulp van een vlag op het laatste nippertje uit de illegaliteit gered om hun lading te deWken. De heeren, die hun vlag onbezoedeld uit handen hadden kunnen geven, ontzien zich echter niet zich voor dergelijke praktijken te leenen ja, zijn zelfs bereid door eigen on kundigheid een ander, collaborateur, artike len te laten schrijvep, waaronder zij dan eigen naam zetten. Zoo wordt er gekonkeld en gesold en op zijn zachtst gesproken tegen de geest van het Persbesluit gehandeld. Het is zelfs reeds zoover gekomen, dat men, merkende dat er toch niet opgetreden wordt door welke oorzaken? het niet eens meer noodig acht, dergelijke geestelijk-frauduleuze handelingen te verrich ten, doch nu openlijk erkent, dat men als oud- illegale krant, vooruitloop en de op het besluit van de Perscommissie, zich bedient van mede werkers, die handlangers waren van degenen, waardoor strijdmakkers het leven verloren en de vreeselijkste ellende moesten doorstaan Wanneer zal de achterdeur gesloten en het huis schoongebezemd worden? Zij die door het achterdeurtje binnengaan worden steeds bruta ler.waarover de volgende keer. E.T.C/ Het is statistisch bewezen dat de poli tieke scheidingslijnen in ons volk zich da laatste 20 jaar niet principieel hebben ge wijzigd en zij zouden zich, zonder oorlog, voorlopig ook niet gewijzigd hebben. Niettemin wierp men zich steeds weer met frisscbe moed in -de stembusstrijd, om daarna met voldoening of ontstem ming vast te stellen dat de bestaande toe stand weer voor 4 of 6 jaar bestendigd was. Het is nu voor velen een vervelende tijd- Er duiken nieuwe namen op en men haast zich om alles en iedereen thuis te brengen onder de oude vertrouwde op schriften. Nu moeten we de oogen niet shittan voor politieke handigaards en voor groe peeringen die hun otide klompeij niet weg willen gooien voordat de nieuwe passen. Maar ons volk zal op korte termijn moe ten wennen aan de gedachte dat wonde ren gebeuren kunnen, dat er menschen eerlijk bereid zijn tot een nieuw begin. Er moet plaats komen voor onderling vertrouwen. Niet alles is rot. Oeebee. EEN OUDE BEKENDE. In het laatste nummer van ,Je Maintien» drai" vinden wij ojn. een artikel over „de Ne derlandsche Spoorwegen tijdens de Dultscht bezetting", van de hand van den oud-Alkmaar der H. Leeuw alias Harry de Vries. De „oude rotten" der Alkmaarsche illegaliteit zullen zich deze energieke strijder, die volgens „J.M." ia de winter van '44-'45 naar Londen is overge stoken zeer zeker nog herinneren. NED. HERV. KERK- Wij vernemen dat ds. Prins v. Wijngaarden in verband met zijn ziekte emeritaat heeft aan gevraagd. Daar ds. Kleyne een beroep naar Rotterdam heeft aangenomen en ds. Klein Wa»- sink op 1 'Juli predikant in algemeene dienst wordt, zou, indien ds. Tuinstra het beróep naa* Zwolle aanneemt, de Hervormds gemeente bin nenkort genoodzaakt zijn in vier vacatures Ml voorzien.

De Vrije Alkmaarder | 1945 | | pagina 1